Dragnea: Legea dublului standard se va aplica inclusiv fermierilor români. Nu putem permite ca unii să „dea la coadă” la roșii”

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 19 mai 2019, 11:47 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea, pe camp
Foto: Facebook
Legea dublului standard se va aplica inclusiv fermierilor români, care folosesc substanțe pentru grăbirea coacerii legumelor, a declarat duminică președintele PSD, Liviu Dragnea, la TVR 1, potrivit Mediafax.

„Legea dublului standard, care va fi adoptată în curând, va fi valabilă pentru oricine, nu doar pentru produsele străine. Nu putem permite ca unii să „dea la coadă” la roșii”, a spus liderul PSD, referindu-se la fermierii care folosesc substanțe care grăbesc coacerea.

Proiectul de lege prevede sancționarea celor care vând produse sau servicii "falsificate supuse dublului standard" cu amendă de maxim 4% din cifra de afaceri. În caz de abatere repetată se suspendă autorizația de funcționare a comerciantului pe 6 luni. Prevederile proiectului de lege se aplică tuturor persoanelor fizice și juridice care desfășoară relații comerciale cu produse de larg consum, produse agroalimentare, carburanți, servicii de telefonie și internet, servicii financiare, servicii turistice, indiferent de forma de comerț.

De asemenea, potrivit inițiativei, produsele supuse dublului standard vor fi confiscate și retrase de la vânzare.

Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor ar urma să fie făcute de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorului (ANPC) și după caz Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor.

Liderul PSD, Liviu Dragnea, și ministrul Agriculturii, Petre Daea, au apărut din nou în emisiunea „Viața Satului”, difuzată duminica de Televiziunea publică. Cei doi au fost invitații emisiunii și săptămâna trecută, fapt criticat de Opoziție, care a acuzat că aceștia „au beneficiat de promovare electorală pe bani publici”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3876 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    tipic Dragnea (Duminică, 19 mai 2019, 11:55)

    anonim3 [utilizator]

    Vinde fumigene in loc sa sprijine aplicarea legilor existente.
    Aceste emisiuni de la Viata satului sunt campanie electorala mascata. Dragnea si Daea cred ca in felul acesta vor aduce mai multe voturi rurale la urne duminica viitoare. Este un pariu pe care oamenii onesti il pot contracara venind masiv la vot, votand un partid proeuropean si punand DA la ambele intrebari de la referendum.
    • +10 (10 voturi)    
      Ma iau dracii... (Duminică, 19 mai 2019, 12:33)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      ...cand il aud sau citesc pasaje din tampeniile scoase de gura penalului bosevic.

      Cum mama 'racului sa ai atata influenta, putere, cand tu esti un hot ordinar ce nici macar limba romana nu o vorbesti corect?! Poporul roman a ajuns sa fie condus de hoti retardati cu probleme psihice. O fi reprezentativ ptr o buna parte din populatia tarii...
  • +11 (11 voturi)    
    3 ani de guvernare (Duminică, 19 mai 2019, 12:33)

    florinos [utilizator]

    3 ani de guvernare PSD timp in care nu a zis nimic despre țărani, acum ca vin alegerile a început gargara.
    • +7 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 19 mai 2019, 12:38)

      [anonim] i-a raspuns lui florinos

    • +3 (5 voturi)    
      Doar nu este prost! (Duminică, 19 mai 2019, 13:16)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Daca zicea - sau prin absurd chiar facea - ceva bun anu trecut sa zicem, pina la alegeri risca sa se uite ce a facut!

      Asa, este extrem de proaspat in mintea oamenilor!

      Nu va mai amintiti, si Ponta a inaugurat autostrada exact cu o saptamana inainte de alegeri!
  • +5 (5 voturi)    
    Intr-o tara corupta (Duminică, 19 mai 2019, 12:47)

    dinfranta [utilizator]

    asemenea legi vor fi ocolite prin coruptie. Dai mita si faci ce vrei.
  • +4 (4 voturi)    
    sa vede ca-i place agricultura... (Duminică, 19 mai 2019, 12:50)

    Lucky1 [utilizator]

    ...asta nu este rau. De ce nu se concentreaza pe agricultura si sa lase politica?
    Agricultura, insa, se face cu greutate, cu multa munca, consecventa si daruire. Banul se castiga cu sudoare in agricultura. In politica dai din gura. Ce te costa? Azi spui una, maine alta. Nu-ti trebuie nici consecventa si nici daruire. Ba din contra, politica te daruieste, cu un lac, o ferma, un drum si cine stie cate altele...
  • +4 (6 voturi)    
    Sa ne traiasca Presedintele Dracnea! (Duminică, 19 mai 2019, 13:14)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Ce aprig combate pentru sanatatea neamului romanesc!

    Nu presedinte, ar merita s ail facem direct Rege!

    Imparatul international al tuturor romanilor de bine!!!

    Sa ne traiasca, si multe felicitari celor care l-au votat in decembrie 2016!
  • +1 (1 vot)    
    Bune studiile chiar si daca mai ramai repetent! (Duminică, 19 mai 2019, 19:17)

    trandafil [utilizator]

    Uite, acum poate sa le explice cascatilor din poza de mai sus cum curge apa prin teava.
    Curat ceausescu, coane Iancule!