Tăriceanu, atac la Kovesi: Are ”probleme psihice”

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 mai 2019, 12:24 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: Facebook
Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a lansat, sâmbătă, un atac la adresa fostului procuror-șef DNA, Laura Codruța Kovesi, spunând că „atunci când arestezi pentru că ai frustrări ai niște probleme psihice”, transmite Mediafax.

„Problemele psihice ale acestei doamne care a fost procuror șef la DNA și procuror general al României... Când bagi oameni, îi anchetezi și arestezi pentru că ai frustrări personale înseamnă că ai niște probleme psihice, nu ai echilibru necesar pentru o judecată echilibrată, judecată corectă”, a declarat Călin Popescu Tăriceanu, sâmbătă, la Suceava.

Acesta este de părere că s-a ajuns în această situație din cauza lipsei mecanismelor de control și echilibru între instituțiile statului.

„Lipsa mecanismelor de control și echilibru al instituțiilor democratice a făcut să apară aceste derapaje foarte grave și din cauza faptului că în posturi cheie din justiție au ajuns oameni care au această mentalitate de procurori comuniști, de călăi, formată în perioada dictaturii comuniste. Atunci când ai un procuror general ca Lazăr, când ai un procuror general ca Kovesi, care își exprimă frustrările prin deciziile pe care le ia de anchetare ale unora și ale altora... ceea ce a apărut în ultima săptămână este halucinant. Să dai pe mâna unor netrebnici, unor nepregătiți, unor oameni cu probleme psihice destinul altora, uite ce se întâmplă”, a mai spus șeful Senatului.

Călin Popescu Tăriceanu a mai spus că trebuie combătută corupția, dar nu doar cea vizibilă, ci și „corupția de putere”.

„Sigur că trebuie combătută corupția și nu am nici cea mai mică ezitare să vă spun că da, trebuie. Atâta timp cât considerăm corupția, ca peste tot în Europa, un flagel, ea trebuie combătută, dar cu mijloace legale și trebuie pus accent pe componenta preventivă, nu cum s-a întâmplat la noi, unde sunt răscolite tot felul de sentimente gregare, prin ceea ce s-a întâmplat în ultimii ani, cu justiția televizată, cu plimbatul oamenilor prin fața camerelor cu cătușe, constatându-se apoi că o parte dintre cei vizați, cum mi s-a întâmplat și mie, iar alții au fost și arestați, au fost apoi găsiți nevinovați. Aceste derapaje mi se pare că nu fac parte nici din statul de drept, nici de o țară democrată demnă de statutul de membră a UE. În acest fel semănăm mai degrabă cu o țară de mâna a treia”, a mai spus Tăriceanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14870 vizualizari

  • +63 (75 voturi)    
    haoleo... (Sâmbătă, 18 mai 2019, 12:34)

    Enofereus [utilizator]

    iar a deschis gura Seniliceanu
    • +10 (10 voturi)    
      Dl Tariceanu vorbeste pt electoratul PSD (Sâmbătă, 18 mai 2019, 17:32)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      E un mesaj care nu se adreseaza intelectualilor sau celor bine informati despre problemele legate de institutii judiciare.

      Seful ALDE, partidul liberalilor "de stanga" si cotat in intentiile de vot la circa 9-10%, vrea sa atraga o parte a electorilor PSD, cei care asigura audienta Antenei3, electori care considera ca cei care ataca Guvernul actual "sunt dusi cu capul", au probleme psihice.

      Mesajele dlui Tariceanu au ca tinta construirea unei imagini de "prezidentiabil" in acel bazin electoral care sustine actuala guvernare (30-40%).

      Sondajele arata deja ca presedintele Senatului e mult mai bine cotat decat dl Dragnea sau dl Ciolos si poate intra fara probleme in turul 2 contra dlui Iohannis.

      Tariceanu mai are o grija: nu se teme de a candida contra actualului presedinte al Romaniei, il cunoaste bine, au fost colegi de partid ani de zile, dar se teme de o eventuala candidatura a dnei Kovesi la presedintie, din partea USR.

      Experienta recenta din Slovacia, unde a castigat o novice in politica, luptatoare anti-coruptie, a speriat unii politicieni de la noi.

      Dna Kovesi ar focaliza enorm increderea in reluarea puternica a luptei anti-coruptie, ar fi sustinuta total de milioane de romani dezgustati de clasa politica.

      Sunt convins ca dna Kovesi ar putea castiga impotriva oricarui polician cunoscut, din guvernare sau opozitie.

      Asa ca se incearca discreditarea, hartuirea judiciara, insultele, linsajul mediatic, etc.
    • +8 (10 voturi)    
      Asa e pungas rau de tot (Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:01)

      Cacarau1 [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      Sincer nu am citit articolul, nici nu merita sa citesti catavencurile acestui imbecil. Sper ca dupa terminarea mandatului acestui cotcar sa nu mai auzim de el. Acest familist convins...
    • +9 (11 voturi)    
      Dar de cand (Sâmbătă, 18 mai 2019, 20:49)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      a devenit psihiatru acest ramolit ? Unde a studiat medicina si apoi rezidentiatul in psihiatrie ? Eu cred, cu temei, ca are mari tulburari de comportament pe fond involutiv sever.
    • +7 (11 voturi)    
      tafaceasnu (Sâmbătă, 18 mai 2019, 21:31)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      o mare jigodie ! O vom repeta la infinit !
    • +10 (12 voturi)    
      Atac la persoana. Asta-i presedintele Senatului ?? (Sâmbătă, 18 mai 2019, 21:33)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      A luat-o pe aratura chiloteanu. Eu l-as da in judecata in locul lui Kovesi. Ca are de unde da bani de despagubiri, din cat a furat.
      • +3 (3 voturi)    
        Si crezi cumva ca . . . (Duminică, 19 mai 2019, 12:34)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        . . . Kovesi va sta cu maiinile in san? Individului pentru asemenea declaratie publica trebuie sa i se ia si izmenele de pe el!
  • +42 (50 voturi)    
    Cine (Sâmbătă, 18 mai 2019, 12:42)

    VARCIOROVA [utilizator]

    zice...ala le are.
  • +52 (58 voturi)    
    AOLEU (Sâmbătă, 18 mai 2019, 12:50)

    Akylas [utilizator]

    Saracu' familist traditional, a devenit deja sclerotic si patetic.... Hai ca nu mai e mult pana mergi acasa si de acolo speram ca la azilul de batrani senili !!!
  • +44 (50 voturi)    
    Tataie popescu (Sâmbătă, 18 mai 2019, 12:52)

    Casargoz [utilizator]

    De cate ori vorbeste Dragnea despre barbatia lui cred ca se refera la tariceanu.
  • +34 (42 voturi)    
    Catavencu... (Sâmbătă, 18 mai 2019, 12:53)

    nedumeritul [utilizator]

    Catavencu a revenit....
  • +44 (52 voturi)    
    Mangafaua (Sâmbătă, 18 mai 2019, 12:58)

    SoosVilmos [anonim]

    Tariceanu nu ar trebui sa vorbeasca de funie in casa spinzuratului si de probleme psihice cind vine vorba de el.
  • +31 (37 voturi)    
    Când acuzi că te crezi buricul pământului. (Sâmbătă, 18 mai 2019, 13:03)

    asavreau [utilizator]

    Crezi că asta îți permite să fii impertinent,înseamnă că ești senil.Tăriceanu crede că poate spune prostii și nu va primi replici meritate.
  • +39 (45 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 18 mai 2019, 13:17)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca eu ies in strada si zic astfel de lucruri despre "conducatorii mei mult prea iubiti si stapani cu drept de viata si de moarte asupra mea" nu sunt ars rau de pretorienii militieni urangutani in uniforme de Jandarm?

    Si totusi, ei pot zice orice, oricand despre oricine.
    Se pare ca unii sunt "mai egali" decat altii in fata legii. Mai ales cand iti faci legi favorabile.
    • +28 (32 voturi)    
      . (Sâmbătă, 18 mai 2019, 13:48)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Indrazneste sa crezi .....ca poti sa pui pe facebook assa ceva despre seniliceanu moliceanu razgandeanu....in secunda doi vei fi amendat pentru ca facebook este decretat ca loc public si atentezi la dreptul la imagine...parlamentarii se ascund sub imunitatea declaratiilor politice
  • +33 (37 voturi)    
    Oameni integri: (Sâmbătă, 18 mai 2019, 13:20)

    insignifiant [utilizator]

    "în posturi cheie din justiție au ajuns oameni care au această mentalitate de procurori comuniști."
    Lasa ca o punem noi pe Adina Florea sefa la Sectia de Investigare a Magistratilor.

    Moliceanu? Razgandeanu?
  • +34 (40 voturi)    
    ehhh (Sâmbătă, 18 mai 2019, 13:21)

    transpenibilus [utilizator]

    Spre deosebire de tine care ai 6 neveste. Si nu-ti vine sa crezi ca nu mai intrati nici in PE nici in Shparlamentul miticesc.
    Da taci cu tata Putin, in compensatie o sa intrati la puscarie. Temnita grea si definitiva :-)
  • +36 (42 voturi)    
    la fel (Sâmbătă, 18 mai 2019, 13:23)

    zigot [utilizator]

    ce este dragnea este si tariceanu;
    cine se aseamana se aduna;doi neaveniti in politica, din
    interese personale: stergerea coruptiei si frustrarea in
    obtinerea unor functii prin VOT.
    ambii ocupa si au ocupat functii numai indirect.
    ajunge!!!!!!
  • +25 (27 voturi)    
    ROMTELECOM !!! (Sâmbătă, 18 mai 2019, 13:34)

    pakla [utilizator]

    Cred ca Kovesi are ceva informatii “dezechilibrate” despre privatizarea ROM Telecom... ca pe vremea aia nu erau procurori adica erau dar erau echilibrati��������
  • +28 (32 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 18 mai 2019, 13:41)

    nahir [utilizator]

    :)) :)) :))
    trădiceanu să spună despre cineva că are probleme psihice (și cu atât mai mult despre Codruța), îl recomandă direct la Bălăceanca, Săcăla sau Bagdasar.
    Te pomenești că hamsterul o fi sănătos, ca și tine, trădicene. :)) :)) :))
  • +31 (35 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 mai 2019, 13:42)

    [anonim]

  • +27 (33 voturi)    
    Imunitate? (Sâmbătă, 18 mai 2019, 13:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    CPT e seful unei grupari de hoti & complici numita ALDE, complice la distrugerea RO si care se ascunde de ani buni sub masca imunitatii parlamentare pentru ca sa nu raspunda de HOTIILE si INFRACTIUNile lui. Ca si aceasta jignire pentru care ar trebui sa fie condamnat. Oricum, e un GUNOI de care nu vrea sa auda nimeni, o secatura securista infiltrata candva in opozitie ca sa o distruga.

    Un personaj similar, tot o urdura e V. Vosganian, si el un penal 100 % care se asunde de Justitie si face tot posibilul ca sa distruga statul de drept.
  • +29 (35 voturi)    
    vorbeste securistul din Tariceanu (Sâmbătă, 18 mai 2019, 14:09)

    carmen_i [utilizator]

    Asa procedau securistii pe vremuri ca sa compromita o persoana: daca nu puteau sa acuze pe cineva de vreo fapta penala (sabotaj, subminare etc.) spuneau repede ca respectivul este bolnav psihic. Uneori persoana acuzata era internata la psihiatrie si urmau tot felul de abuzuri.

    Vad ca spiritul securismului dainuieste pana in ziua de azi si Tariceanu este un bun exemplu. Nu are nimic concret de zis despre Kovesi si atunci recurge la vechiul truc cu "problemele psihice".

    PS. Si eu am fost jignita de Monica Pop de mai multe ori, exact in acelasi fel: aparea la B1 TV si incepea sa urle in direct ca am "probleme psihice", desi eu nu eram de fata. Vina mea? Am demascat coruptia din spitalul de oftalmologie.
  • +14 (22 voturi)    
    Doar degenerarea cognitiva il scapa de .... (Sâmbătă, 18 mai 2019, 14:45)

    Plagarus [utilizator]

    ...pusarie pe Stering Popescu T. !
  • +18 (22 voturi)    
    nu m-a dezamagit nici de data asta (Sâmbătă, 18 mai 2019, 15:40)

    trandafil [utilizator]

    Exact atacul marsav si delirant la care ma asteptam din partea infractorilor dupa ce justitia a stabilit ca punerea sub control judiciar al LCK n-a avut nici o noima, fiind doar o comanda politica, fapt recunoscut chiar si de marea luptatoare pentru o "societate deschisa", renate weber. .
    Daca romanii continua sa voteze asemenea specimene, isi merita soarta!
  • +19 (23 voturi)    
    de fapt (Sâmbătă, 18 mai 2019, 15:41)

    Remarque [utilizator]

    declaratiile tale spun foarte multe despre tine, mai tataie. Partea buna este ca esti pe duca si o stii si tu, tocmai de-aia te zvarcolesti atat.
    Doar ca istoria nu te va ierta.
    • +3 (5 voturi)    
      este pe duca? (Sâmbătă, 18 mai 2019, 17:14)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Hm... O sa se gaseasca in tara asta cativa sa-l voteze. Cred ca o sa moara in scaunul de parlamentar, atat timp cat va fi seful unui partid .
      Alta chestiune daca partidul sau, sau psd2 deghizat, nu va mai lua suficiente voturi sa intre in Parlament. Atunci da! Vom vedea acum cat de mult s-au desteptat romanii.
  • +17 (19 voturi)    
    Tariceanu Freud de romania (Sâmbătă, 18 mai 2019, 15:46)

    Ioko [utilizator]

    Pentru unul care a făcut nu de mult un miting împotriva propriilor abuzuri a puterii siiiiigur că e vorba de multă normalitate fără frustrări şi probleme psihice.
    Tăricene mama tuturor normalităţilor când aude lumea de tine scuipă în sân şi toţi dau să se ţină de balustradă să nu cadă de pe pod, e efectul normalităţii cu care i-ai infectat băiete că toţi au rău de înălţime sau rău de mare la cum ţi se clătină podul.
    Unul ca tine prea multe ai făcut ca să scapi aşa uşor şi suntem sigur că după schimbarea polului de putere multe limbi se vor dezlega mai ales că îşi vor da seama că aţi fost atât de proşti încât să nu lăsaţi şi de mai bine şi aţi mizat doar pe o singură carte şi aţi pus totul la bătaie aşa că drumul ăsta care l-aţi făcut Tăricene e doar dus fără întoarcere.
    Măi Tăricene ia ghici ce o să se întâmple când o să se prindă puşcăriaşii de lux că au luat o grămadă de ani şi trebuie să îi facă pe toţi şi au stat muţi ca peştele doar că le-aţi vândut gogoşi?....Tu încă îţi mai faci griji de Codruţa când în ultimii 2 ani aţi creat mii de Codruţa?
  • -23 (33 voturi)    
    Corect (Sâmbătă, 18 mai 2019, 16:02)

    DanCris [utilizator]

    Ma bucur ca astfel de stiri sunt prezentate aici. Incet incet lumea isi da seama cat de gaunoasa si falsa era "lupta anticorutie". Imi dau seama ca scopul difuzarii stirii e sa ii agite pe talibanii prezenti pe aici. Dar poate la 100 de isterici din astia e unul care isi pune o intrebare si incarca sa intre in esenta. Si atunci e un castig...
    • +16 (16 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 18 mai 2019, 16:17)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Dar daca s-au trezit cu ocazia asta si cativa nostalgici dupa creditul cu buletinul, tot e bine.
    • +14 (16 voturi)    
      pt dancrisis (Sâmbătă, 18 mai 2019, 16:23)

      alexman1 [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      iti doresc sa traiesti iar intro tara comunista, dar nu in romania.Poate asa o sa iti vina mintea la cap.
      • +6 (8 voturi)    
        kim jong-un (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:38)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui alexman1

        îl așteaptă.
        Cică următoarele teste cu rachete vor fi făcute cu personal uman în ogive. Dacă scapă să poată să-i dea flori lui trump, că ăștia 2 se iubesc muuuult.
      • -8 (8 voturi)    
        Spre deosebire de tine (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:50)

        DanCris [utilizator] i-a raspuns lui alexman1

        Eu nu as scrie niciodata Romania cu r mic. Daca nu va place tara asta si cum voteaza altii atunci du-te tu "intro"(sic) alta tara, doar du-te in liniste.
    • +18 (20 voturi)    
      Cand o spune unul ... (Sâmbătă, 18 mai 2019, 16:46)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      . care se ascunde dupa imunitatea parlamentara, sigur te face sa te gandesti si sa-ti pui intrebari.
    • +4 (6 voturi)    
      daca in ro... (Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:49)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      ar fi mai putine je-uri umane ca asta cu 5 neveste si cei care l voteaza ar fi mai bine pt tara...cit despre celelalte gun-aie care ii dau dreptate nu pot decit sa le trimit niste placute de peste ocean...poate se "ineaca" cu ele si nu mai fac ..valuri...
    • +6 (6 voturi)    
      o să-i (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      fac o reclamație sorinei pintea vizavi de difuzarea medicamentelor în rețeaua spitalelor psihiatrice, că văd că nici tu nici trădiceanu nu dați semne de însănătoșire. Dimpotrivă. Sau iar fentezi și tu și nu vă luați tratamentul?
    • +4 (6 voturi)    
      bucuria ca bucuria dar (Sâmbătă, 18 mai 2019, 21:01)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      dar cum ti-ai dat tu seama ca "incet, incet lumea isi da seama"? ce criterii ai avut cand faci aceasta afirmatie?
      si care-i ala care-si pune intrebarea? ca nu ne-ai lamurit deloc
  • +16 (18 voturi)    
    cine zice ala e (Sâmbătă, 18 mai 2019, 16:21)

    alexman1 [utilizator]

    Probleme psihice au cei care mint ca tine mai pinichio si ca ceic are fac dosare fara dovezi.Acolo gasesti probleme din belsug.
    V-ati facut de ras cu dosarele voastre, asa ca lasati-o mai usor cu tupeul vostru de mahala.
  • +18 (22 voturi)    
    Ce lichea scabroasa! Puscaria e prea putin pt tine! (Sâmbătă, 18 mai 2019, 16:50)

    V. Istina [utilizator]

    Iti trebuie vreo zece vieti ca sa ispasesti raul pe care l-ai facut romanilor!
  • +7 (7 voturi)    
    Facocerul cu 5 femei (Sâmbătă, 18 mai 2019, 17:39)

    Dalinar [utilizator]

    Acuza de probleme psihice. Nu si-o fi luat pastilele si are o criza de personalitate!!!
  • -9 (11 voturi)    
    Constatare (Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:30)

    DanTeo [utilizator]

    Primele 17 comentarii sunt scrise de 4 persoane care s-au votat de pe 9 conturi diferite.
  • +7 (7 voturi)    
    da (Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:31)

    codyrocco [utilizator]

    cata dreptate ai..... da' pana una alta, lasa medicii sa decida ce probleme are, iar dumneata si gasca faceti acilea coada, sa va luati zeghea, sapunul, perita de dinti si poftiti la celua!
  • +10 (10 voturi)    
    ”probleme psihice” in mahala (Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:35)

    Victor Micea [utilizator]

    Kovesi a stat impotriva intereselor lor de borfasi asa ca i se inventeza o mie de vini. Tarliceanu nu are bun simt de loc - sa atace o femeie decenta cu acuze de sanatate mentala e josnic si dezgustator. Asta arata cit valoreaza aerele de domn ale fanariotului.
  • +10 (10 voturi)    
    Curcan batran si tembel, (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:03)

    John M. [utilizator]

    Din manechin de moda ai ajuns sa faci tu evaluari de caracter al unei femei cu adevarat profesioniste, cinstite si laudate de toata Europa, tu, care fara Patriciu, erai acum unul care facea tumbe pe covorul intins pentru proasta satului din Bolintinul din Vale ???!!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Cat e halatu (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:37)

    Drago65 [utilizator]

    Daca n-ati reusit sa-i gasiti nimic acu va dati psihiatri si ziceti ca are probleme psihice. Matale unde ai studiat psihiatria? Cum n-ai studiat? Ai studiat psihiatria constructiilor? Pai ia-i matale pe Dragnea, Iordache, ... si mergetti la un control psihiatric in strainatate cum va place voua (dar la o clinica de renume nu la Alexandria) si dupa aia prezentati certificatu' (sau halatu' ca nu cred sa va dea cineva certificat). Gunoaie.
  • +1 (1 vot)    
    vorbeste de Dragnea, Dan si ala din Topoloveni? (Duminică, 19 mai 2019, 9:23)

    revo [utilizator]

    mai mult ca sigur ca da.
    Rusinica, Tradicene, ai inceput sa dai cu pietre inspre stapanul tau, Dragnea - PSD! Te faci cva zici de Kovesi, dar tu dai in Mafia Dragnista:
    Doar Dragnea a arestat, la Topoloveni, oameni care se dusesera cu cateva foi scrise!
    Doar Dan a gazat si batut manifestantii pasnici, veniti cu copii si catei in piata!
    Doar PSD a arestat si hartuit un tata, luat pe sus cu copil cu tot, pentru ca-si pusese placute cu MUIE PSD!!!

    MUIE TRADICEANU! MUIE ALDE! MUIE UDMR! MUIE PSD!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Probleme psihice are . . . . (Duminică, 19 mai 2019, 12:32)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . acel om care tine 5-6 neveste in decursul unei singure vieti!
  • +1 (1 vot)    
    ! (Duminică, 19 mai 2019, 14:00)

    jaoju [utilizator]

    il est fou ! il est fou !