Dăncilă, despre protestatari: Oare sunt așa de ușor de cumpărat? / Sunt oameni slabi, pe care cu timpul ceilalți îi vor izola/ Strigă "hoții", dar eu n-am furat în viața mea nimic

de MH     HotNews.ro
Vineri, 17 mai 2019, 14:53 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Stirile ProTV
Premierul Viorica Dăncilă a susținut, întrebată despre cei care protestează în timpul vizitelor sale în țară, că este un plan, fiind vorba despre aceleași persoane - ”oameni slabi, care nu au niciun proiect și nimic de spus”. ”Stau și mă gândesc dacă sunt așa de ușor de cumpărat. Țipă <hoții>, dar eu nu am furat în viața mea nimic”, a declarat Dăncilă.

Viorica Dăncilă a fost întrebată, într-o conferință de presă la Zalău, despre protestatarii care au așteptat-o în toate orașele în care a fost în ultimele săptămâni, ea spunând că este vorba despre persoane slabe, pentru că violența este atributul oamenilor slabi, iar cu timpul ei vor fi izolați de ceilalți.

”Deja am văzut că este un plan. Întâlnim aceiași oameni în mai multe zone. Stau și mă gândesc - oare sunt așa de ușor de cumpărat, chiar nu le pasă de impresia celor din jurul lor, chiar nu se gândesc cât de rău ne fac ca imagine?”, a declarat Viorica Dăncilă.

Ea a mai spus că este întâmpinată cu scandarea "Hoții", dar nu a furat niciodată nimic.

"Dacă nu aveam deschidere către dialog, dacă nu voiam găsim soluții, îi înțelegeam și spuneam că nimeni nu vrea să discute cu ei. Dacă aveau anumite preocupări, anumite probleme la care voiau soluții din partea Guvernului îi înțelegeam, dar această atitudine pe mine mă uimește - să vii cu coroane, să vii cu tot felul de jigniri, să țipi <hoții>... Nu am furat în viața mea nimic! Aceste lucruri nu sunt specifice pentru noi, ca țară", a mai susținut premierul.

Concluzia Vioricăi Dăncilă despre protestatari: "Consider că această violență arată că nu au nimic de spus și sunt oameni slabi. Nu sunt specifici pentru țară și cred că oamenii cu timpul îi vor izola".




Și la Zalău, Viorica Dăncilă a fost așteptată de aproximativ 200 de protestari, care au mers la Prefectură, scrie Ziarul de Sălaj. Unul dintre ei avea o coroană funerară.

















5280 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    ba da ai furat, ne-ai furat viitorul ...... (Vineri, 17 mai 2019, 14:56)

    viziru [utilizator]

    ba da ai furat, ne-ai furat viitorul ...... nu e de ajuns ????
    • +2 (2 voturi)    
      Ne furi democratia, tanti! (Vineri, 17 mai 2019, 22:28)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Asta habar n-are cat rau face Romaniei ca premier! Ne furi democratia iar cei din PSD-ALDE fura in numele tau.
  • +20 (24 voturi)    
    Nici Iliescu n-a furat nimic palpabil (Vineri, 17 mai 2019, 14:58)

    Andor74 [utilizator]

    Doar i-a acceptat pe hoti si ne-a furat democratia.
  • +19 (23 voturi)    
    duamna v v ! (Vineri, 17 mai 2019, 15:00)

    mos ion roata [utilizator]

    Cel mai grav este cand furi fara sa-ti dai seama sau si mai grav sa furi pentru altul. Tot furt este cand acoperi un hot sau cand demiti pe cineva pentru a apara hotul. Tot furt este cand ocupi un post fara a avea cel mai mic habar despre el.
  • +17 (17 voturi)    
    Tovarasa (Vineri, 17 mai 2019, 15:01)

    ABBV [utilizator]

    nu mai este asa de mult pana vei reusi sa bagi tara in criza. Vedem atunci cine pe cine izoleaza. Vezi tu cine va fi violent, cand o sa te trezesti cu votantii vostri la usa. Aia nu vor sta cum sa stat in piata pe 10 august va vor manca si ghici cu cine vor incepe ?
  • +18 (18 voturi)    
    UN OM SLAB IN SLUJBA UNOR INFRACTORI (Vineri, 17 mai 2019, 15:05)

    mocri [utilizator]

    Deci oamenii care striga hotii sunt oameni slabi. Dar as intreba in ce alta tara exista infractori la guvernare..de exemlu Valcov consilier al Primului Ministru. Ce fel de om trebuie sa fii sa accepti asa ceva. Deci Viorico...reconsidera-ti discurusul...din pacate chiar daca nu ai furat..faptul ca esti inconjurata de hoti...pe deasupra esti si sluga acestora... te face mult mai hoata decat ei!!!!
  • +14 (16 voturi)    
    Dar nici măcar (Vineri, 17 mai 2019, 15:06)

    nick24 [utilizator]

    complice nu te simți?
  • +17 (17 voturi)    
    Oare n-ai furat (Vineri, 17 mai 2019, 15:11)

    nick24 [utilizator]

    locul unuia mai bine pregătit intelectual și de specialitate, cu limbi strâine cunoscute la parlamentul european?
    Dar oare nu se găsea si un prim ministru mai bun, care să dezvolte Romania, infrastructura, investițiile, atragerea de fonduri europene?
  • +13 (13 voturi)    
    tovarasa (Vineri, 17 mai 2019, 15:22)

    liviu_ [utilizator]

    1 - ceva pozitiv esti in stare sa spui?! discreditarea celora care sunt impotriva ta este retata GARANTATA ca sa nu-i mai castigi vvreodata de partea ta!
    2 - nu furi (dupa cum declari) dar seful tau a furat cu acte in regula, dovedit de jutitie! complicitatea se pedepseste tovarasa. In cazu asta esti complice la distrugerea tarii pentru a scapa un hot de puscarie!
    3 - la poi totu se rezuma la bani. Daca cineva e impotriva voastra , sigur e cumparat... pentru ca voi sunteti perfecti...
    tovarasa am mai spus-o si o repet... nu ati forat voi suficiente autostrazi ca sa aveti bani sa ma platiti pe mine! Sunt lucruri mai impotrante decat banii, dar niste slugi comuniste nu o sa inteleaga asta vreodata!
  • +15 (15 voturi)    
    Prostia si nesimtirea intrec orice limite! (Vineri, 17 mai 2019, 15:22)

    trandafil [utilizator]

    "Țipă <hoții>, dar eu nu am furat în viața mea nimic" - chiar nu intelegi ca ai furat sperantele de viitor ale acestor oameni? Ca prin celebra 114, prin atacurile la Pilonul II, prin inflatia pe care ati provocat-o, prin deprecierea leului si prin toate masurile pe care le-ati luat, le-ati furat banii din buzunar? Ca te afli, impreuna cu gasca de lichele pe care o conduci, pe un loc pe care nu-l meritati?
  • +11 (11 voturi)    
    PS: (Vineri, 17 mai 2019, 15:23)

    liviu_ [utilizator]

    ca sa spun ceva si pozitiv de pavian.... macar , spre deosebire de stapanul ei, ea nu a chemat jandragmii sa indeparteze protestatarii.... cel putin nu inca!
    • +8 (8 voturi)    
      Asa este! (Vineri, 17 mai 2019, 15:58)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Docial are mare nevoie sa se zica si ceva pozitiv de dumneaie.
      Nu a chemat jandarmii, si ne-a facut doar "slabi", nu a zis ca suntem nazisti drogati cu plicuri, care batem cu batele pe sarmanii batrani sustinatori pedesere!

      Da, se poate si mai rau!
  • +15 (15 voturi)    
    Nu ai furat NIMIC? (Vineri, 17 mai 2019, 15:24)

    KRL [utilizator]

    Sa iei salariu pentru o functie pe care nu o meriti tot furt este.
    Sa furi sansele si viitorul unei generatii, cum se cheama?
  • +14 (14 voturi)    
    chiar (Vineri, 17 mai 2019, 15:25)

    Ilidia [utilizator]

    Chiar e atat de "dusa" ca nu intelege pe ce lume se afla !?
  • +13 (13 voturi)    
    Veorico, ai dreptate! (Vineri, 17 mai 2019, 15:30)

    Bolsevicul [utilizator]

    Suntem foarte ușor de cumpărat.

    Și nici nu ne trebuie mult: o mână de competență, un fir de bună credință, un strop de patriotism, un dram de respect.

    Vezi cu cât de puțin ne mulțumim?

    Dar dacă voi n-aveți decât găleți cu ură...
  • +15 (15 voturi)    
    asa si? (Vineri, 17 mai 2019, 15:36)

    CRMS [utilizator]

    Si Iliescu se jura ca e sarac (si-l cred) dar ce folos ca a sprijinit o banda de hoti care au devalizat tara, precum Dancila ?
  • +11 (11 voturi)    
    Deocamdata doar prin interpusi,dar mai ai timp ! (Vineri, 17 mai 2019, 15:48)

    Plagarus [utilizator]

    Care a fost mercurialul tutei,la picioarele tartorelui psd ?
  • +9 (9 voturi)    
    Fugi cotofana care n-a furat nimic! (Vineri, 17 mai 2019, 16:35)

    V. Istina [utilizator]

    Deci postul de prim ministru crezi ca il meriti pe drept? Nu e un furt?

    Cucoana, nici macar o minima bruma de omenie nu ai incat sa-ti vezi lungul nasului!

    Cand crezi ca totul ti se cuvine, normal ca nimic din ce ai nu e furat!

    Esti o hoata perfecta, fara nici un pic de remuscare! Na, pentru asa ceva, trebuie sa functioneze putin si creierul mai mult decat doar mereu pe avarie!
  • +5 (5 voturi)    
    pe intelesul celei care zice ca ea nu a furat: (Vineri, 17 mai 2019, 17:41)

    __alex__ [utilizator]

    ala care tine de 6 cand altii fura face puscarie pentru complicitate, chit ca nu a furat direct. Mai simplu nu cred ca se poate explica, dar am senzatia ca o sa-i scape doamnei care din incompetenta si slugarnicie a ajuns prim ministru.
  • +6 (6 voturi)    
    Chiar nimic... (Vineri, 17 mai 2019, 19:23)

    sareta [utilizator]

    Guvernul PSD este cel care a dus la capat marea hotie prin care pensiile a 5 milioane de romani s-au injumatatit ,mintind ca ce sa vezi ele au crescut ! Cum altfel explica doamna ca in 2010 punctul de pensie era 43 % dinnsalariul mediu brut iar astazi este doar 18 % din acesta ? Acest raport nu este altceva decat reflectarea nivelului veniturilor realizate de pensionari in perioada activa a vietii si trebuia garantat conform Constitutiei ,si ce daca .....Ei n-au furat nimic ,au dat cate o suta de lei ca si impuscatu !
  • +2 (2 voturi)    
    Viorico, (Vineri, 17 mai 2019, 20:46)

    finutza [utilizator]

    știi cum zic țiganii când sunt prinși cu orice încălcare a legii? „Da' ce șefu', am omorât pe cineva?” Evident că n-a omorât, dar tot e hoț, tâlhar, traficant. Așa și tu, Viorico, nu ești hoața, dar pactizezi cu ei, hoții, le înlesnești hoțiile, minți cu nerușinare, ești agramată. Unele din toate astea sunt mai grave decăt dacă te-ai apuca de hoție.
  • +2 (2 voturi)    
    Aforizma lui Tiriac (Vineri, 17 mai 2019, 22:26)

    Lu48 [utilizator]

    Dacă nu a furat nimic, conform aforizmei lui Tiriac este proastă !
  • +2 (2 voturi)    
    Grup infractional organizat (Sâmbătă, 18 mai 2019, 0:38)

    Victor Micea [utilizator]

    PSD este un grup infractional organizat, fiecare membru executa partea lui din planul infractional, fie mutileaza legile, fie deviaza banul public in interes privat, fie bate protestatarii care se impotrivesc, fie raspandeste calomnii in media despre cei care incearca sa opreasca furtul. Nici unul dintre ei nu fuge cu o gaina sub brat. Asa poate spune nerusinata Viorica ca nu a furat in viata ei. Adevarul este insa ca fura tot timpul insa o fac in grup si organizat, nu in felul in care un tigan fura o gaina si fuge cu ea.