Dragnea insistă cu retorica anti-occidentală: În Vest apele sunt poluate și sunt pești cu metale grele, au zis să le dea românilor că ei poa`să moară / Începem un program pentru pește în România

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 16 mai 2019, 17:16 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea la pescuit pe lacul Belina
Foto: Facebook
​Liviu Dragnea nu renunță la retorica anti-occidentală, de această dată motivul fiind peștele confiscat la vamă și care conținea mercur peste limita admisă. Șeful PSD a susținut că țările din Vestul Europei, unde apele sunt poluate, trimit peștele contaminat în România. „Au crezut că românii sunt mai proști și au zis hai să le dăm lor, că ei poa' să moară, ei și copiii”, a declarat el.

"Concluziile au cam apărut și sunt groaznice. În vestul Europei sunt țări dezvoltate. Cu toate măsurile pe care le-au luat, tot poluează, poluează apele lor și acolo sunt și pești cu metale grele. În piețele din Occident nu se poate vinde așa ceva că e pușcarie curată. Au crezut că românii sunt mai proști și au zis hai să le dăm lor, că ei poa' să moară, ei și copiii, mai ales că mămicile au început să introducă în hrana copiilor mai mult pește să evite produse pline de hormoni de pasăre sau de altă natură. Au spus să bage pește pentru că a crescut consumul", a declarat liderul social-democrat.

Totodată, Liviu Dragnea a mai afirmat că în România ajunge pește din alte state membre UE din Occident iar România are o varietate piscicolă mare. Dragnea a transmis că doreșete să demareze un program pentru pește în România.

"Noi avem în România crap românesc din Belgia, avem crap românesc din Spania, avem caras din Italia, avem toate soiurile de pește, numai din România nu, în condițiile în care avem un bazin hidrografic inimaginabil. Drept pentru care duminică o să mergem la Nucet, la acea capacitate care produce pește. Indiferent de ce spune Bruxellesul, vreau să începem un program pentru pește în România", a mai transmis liderul PSD.

Duminică, Liviu Dragnea a declarat, într-un interviu televizat, că trebuie luate măsuri urgente în domeniul piscicol, deoarece românii au ajuns în situația în care cumpără crap românesc crescut în Spania, în timp în țară bălțile au rămas neîngrijte din lipsa sprijinului prin subvenții pentru producători.


















10280 vizualizari

  • +33 (45 voturi)    
    dragutz (Joi, 16 mai 2019, 17:19)

    liviu_ [utilizator]

    omu asta se adreseaza oamenilor cu retard sever
    efectiv nustiu ce om sanatos la cap crede aberatiile astea!
    • +3 (3 voturi)    
      care oameni (Joi, 16 mai 2019, 18:50)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      majoritatea votantilor....
    • +12 (12 voturi)    
      el stie (Joi, 16 mai 2019, 19:40)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Anul trecut se lauda la Antena 3 ca a fost la pescuit oceanic, acum inainte de alegeri este nationalist.
      • 0 (0 voturi)    
        Latrina trei este Pioceanicul (Duminică, 19 mai 2019, 10:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Romaniei care a Generat Ciuma Rosie
    • +11 (11 voturi)    
      . (Joi, 16 mai 2019, 19:44)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ar trebui tocat cu intrebarile de fiecare data cand e in public , unde sunt facute hainele pantofii ceasul pe care le purtati marca romaneasca sau lux vestic? unde v-ati facut ultimele trei concedii (sau in ultimii 5 ani ca sa aducem in actualitate o veche intrebare), unde v-ati facut ultimele analize interventii medicale? ce masina conduceti romaneasc sau nemteasca?
    • +2 (4 voturi)    
      dupa cum vezi (Joi, 16 mai 2019, 19:49)

      -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sunt destui cu retard sever si pe aici
    • +1 (1 vot)    
      Prostii din tarisoara (Vineri, 17 mai 2019, 9:53)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      care sunt destui, slava popilor.
  • +34 (46 voturi)    
    Nu bai hotule! (Joi, 16 mai 2019, 17:25)

    provest [utilizator]

    Aia care au dat romanilor peste otravit, din ape contaminate, sunt niste hoti si contrabandisti ca tine.
    Romani get beget!
  • +15 (25 voturi)    
    pescar (Joi, 16 mai 2019, 17:26)

    Ademordna [utilizator]

    Si daca ii dam posibilitatea sa pescuiasca din celula, oare s-ar mai zbate atata Dracnea sa scape de inchisoare?
    Facem un bazin cu peste in curtea interioara a unei puscarii, ii facem un balcon la o celula sa pescuiasca de la etaj si poate asa scapa si el de stres si scapa si tara de el.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu-si face probleme. (Joi, 16 mai 2019, 21:14)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Stie el ce balti are la... Gratia.
      La bulau sa-l vad; daca se poate la violatori.
    • 0 (2 voturi)    
      abordare complet gresita (Sâmbătă, 18 mai 2019, 7:36)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      coruptia nu trebuie pedepsita cu inchisoare. este inutil, ba chiar contra-productiv. dupa ce ne-au lasat o gaura in bugetul tarii, le mai platim si casa/masa pentru cativa ani? nu. coruptia se poate pedepsi eficient si rapid prin confiscarea extinsa a averii. de asta se tem cel mai tare politicienii romani. lasati-i fara casoaie, viloaie, terenuri, masini si conturi in banca. pe ei si familiile lor. sa traiasca din ajutorul social, maturand strazile. asta este adevarata pedeapsa.
  • +14 (24 voturi)    
    .hotul stie... (Joi, 16 mai 2019, 17:28)

    rochiri [utilizator]

    ..ca peste este adus de Romani?
  • +14 (24 voturi)    
    bai (Joi, 16 mai 2019, 17:32)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    faceti o autostrada constanta-vama bors si dupa aia mai discutam cu nationalismul...
  • +16 (26 voturi)    
    la Belina (Joi, 16 mai 2019, 17:32)

    codrean [utilizator]

    apa-i ca cristalul !!!
  • +36 (46 voturi)    
    Justitia... (Joi, 16 mai 2019, 17:34)

    dorsy [utilizator]

    ...hai odata cu sentinta aia, ca nu se mai poate cu nemernicul asta.
  • +30 (40 voturi)    
    Ce cretin dragnea asta ? (Joi, 16 mai 2019, 17:36)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Asta a inteles perfect ca infractorii de teapa lui fac numai nenorociri prin vest si a dat-o la intors ca un infractor versat ce este !
  • +18 (30 voturi)    
    pesti, cormorani si alte pasarele (Joi, 16 mai 2019, 17:36)

    tahomir [utilizator]

    Schimb reciproc avantajos.
    Pestii nostri au plecat la ei, pestii lor au venit la noi.
    Din pacate dintre pasarici pe aici au ramas mai ales cormoranii.
    Ecosistemul asta dom'le, cum depinde de peste!
  • +10 (28 voturi)    
    kariatul n-ar fi adus (Joi, 16 mai 2019, 17:38)

    Kosmos [utilizator]

    vorba daca nu avea problemem cu justitia..
    In Vest intradevar sunt probleme cu poluarea.Franta Italia Bellgia este dezastru... Belgia de exemplu se lauda cu berea ei nemaipomenita si sunt mandri ca filtreaza apa de metale grele..cum vine asta?
    • +2 (4 voturi)    
      omuletule, tu ai vazut cum arata un rau in Belgia (Joi, 16 mai 2019, 20:40)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      fata de unul din Ro?
      Pentru informatia ta, metalele grele nu se elimina prin filtrare ci prin procedee mult mai complicate, iar rolul metalelor in general in fermentatia berii e cunoscut cam de pe la 1600.
  • +18 (28 voturi)    
    Ce delir cu mercur! (Joi, 16 mai 2019, 17:46)

    Houthi [utilizator]

    Mare Conducator Liv-U,ma uitam la tenis si butonam laptopul,cand dadu-i de stirea asta senzatională,cu pestele!Ce stire,sigur la latrina,se va face o emisiune pe tema asta,in care va fi pomenit si Basecu,cu flota.Gadea,Mucică si Carstoiu,poate vine si Dinescu,vor dezbate la sange cestiunea asta.Deci nu e peste ca morunul si partid ca pesedeul!!Asa scapam si dă mercur,nene!!
  • -15 (27 voturi)    
    ... (Joi, 16 mai 2019, 17:46)

    tirolez [utilizator]

    Logica spune ca probabil nu era primul transport al acestei filiere, asa au zis, ca era o filiera. Deci? Ce otravuri mai consumam, dar inca nu e timpul sa aflam? In special la legumele turcesti ma uit.
    • +2 (10 voturi)    
      Legumele din politica romaneasca (Joi, 16 mai 2019, 18:09)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      !
    • +13 (25 voturi)    
      Logica ta da rateuri... (Joi, 16 mai 2019, 18:10)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ..Realitatea este alta: niste romani, borfasi ca si borfasul tau sef, pescuiesc in ape tulburi (si la propriu si la figurat) unde nu numai ca nu au voie sa pescuiasca, dar pescuiesc si cu mijloace interzise. Dupa care, cu acte false, vand pestele in Romania. Deci, o filiera de borfasi, majoritatea romani verzi ca bradul, din astia care voteaza cu PSD.

      Daca din aceasta poveste ne spui tu (poti sa pui destu', sa ne arati) cum sunt cei din occident vinovati ca avem noi borfasi, eu iti sunt foarte recunoscator. Dar numai daca ai timp, caci inteleg ca ocupatia ta principala este sa te uiti la legumele turcesti...
    • +9 (17 voturi)    
      Otravuri occidentale (Joi, 16 mai 2019, 18:12)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Aduse si servite de romani. Gust unic.
    • +11 (21 voturi)    
      logica (Joi, 16 mai 2019, 18:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      spune că pe filierele amintite, sunt și români, dacă nu cumva numai români. Ca urmare, dragnea poate fi mândru.
    • +9 (9 voturi)    
      Stimate domn Tiroleanu (Joi, 16 mai 2019, 19:21)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Logica spune că, având în vedere circuitul şpăgii în aparatul administrativ (ca şi în cazul ţigărilor, şi în cazul legumelor importate) şpaga se colectează de la importatorii de peşte otrăvit, colectare efectuată de vameşi, care trimit partea boşilor spre susul ierarhic, iar boşii cotizează... ghici unde?... la Partid, Partidul-Stat PCR-FSN-PDSR-PSD, al cărui mare şăf şi mare pescar se dă în stambă, iar fraierii îl cred. Acum vine întrebarea: dumneavoastră chiar îl credeţi?
  • +24 (36 voturi)    
    ce omite mincinosul asta (Joi, 16 mai 2019, 17:49)

    fvb [utilizator]

    e ca romanii nostrii au cumparat acel peste si l-au vandut aici altor romani.

    e bine sa fim patrioti, insa nici sa cadem in extreme de genul "strainii sunt rai, romanii sunt ingerasi".
    • +9 (9 voturi)    
      cum a trecut de vama (Joi, 16 mai 2019, 18:37)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui fvb

      Este clar ce avem la vama,,
      • +6 (6 voturi)    
        Oamenii din Vama au masini de TR (Joi, 16 mai 2019, 22:08)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Nu cred ca sunt Romani, poate sunt din Turcia
    • +12 (12 voturi)    
      nu doar cumparat (Joi, 16 mai 2019, 19:01)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui fvb

      Nu doar ca romanii l-au cumparat, pestele a fost braconat de bande de romani si adus cu acte falsificate tot de ei.

      Adica romanii pescuiesc ilegal in Europa de Vest, in ape unde nu e voie sa pescuiesti, trimit ilegal pestele contaminat in Romania, sunt arestati in urma cooperarii politienesti europene dar dupa Dragnea, tot strainii sunt de vina!
  • +14 (24 voturi)    
    bai frate , zici ca livache acum descopera (Joi, 16 mai 2019, 17:55)

    kokos [utilizator]

    roata si focul.psd-ul zici ca nici n-a fost la putere deloc in astia 30 de ani , acum vin prima data si vor sa faca si sa dreaga.Sictir ba , o sa-ti dam cu urnele in cap in 26 mai!
  • +13 (25 voturi)    
    Serios? (Joi, 16 mai 2019, 17:57)

    ZimZum [utilizator]

    Bai Dragnea? Oare ne-ai pus pe toti in aceiasi oala? Tu chiar ne crezi pe toti prosti ma? Singurii care pun botul la ineptiile tale sunt analfabetii, agramatii si amaratii de pensionari care spera la o viata mai buna. Pe restul, oamenii pe care tu ii jignesti zilnic cu porcariile astea, nu o sa ne pacalesti niciodata. NE VEDEM LA VOT!
  • +15 (27 voturi)    
    (Joi, 16 mai 2019, 17:58)

    AliKimiku [utilizator]

    Individul asta nu a vazut niciodata se pare cum arata un rau din Vest.
    Cat despre "strainii" cei rai, se pare ca banditii erau cam 80% romani dar cand vrei sa mananci rahat nu te mai impiedici de detalii din astea.
  • +9 (19 voturi)    
    Nu mascariciul asta e problema.. (Joi, 16 mai 2019, 18:01)

    iCalin [utilizator]

    ..ci multimea de prostalai care cred prostiile lui. La fel era si cu Ponta, dar am scapat de el pana la urma
  • +10 (18 voturi)    
    Interesant (Joi, 16 mai 2019, 18:05)

    Mircea, doar Mircea [utilizator]

    Din ce am vazut la TV strainii au descoperit infractorii(romani ca si dragnea) si ei au anuntat autoritatile romane, care dormeau.
    Da ii tare asta:"În piețele din Occident nu se poate vinde așa ceva că e pușcarie curată.", oare la noi cate autoritati o inchis ochii????
    • +3 (3 voturi)    
      In occident (Vineri, 17 mai 2019, 10:07)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Mircea, doar Mircea

      nu plasezi amici pe la orfelinate si nu fraudezi referendumuri si nu insulti poporul la postul infractorului turnator si nu aberezi la tv sau radio, ca te ia salvarea si mama dracului.

      Individul acesta este slujitorul parintelui minciuni.
      Uitati-va bine la felul in care, la vedere, minte fara nici cea mai mica jena. Nu zambeste, nu plange, doar rictusuri.
      Si prinde putere din ce in ce mai mare.
      Nu i-o dau cetatenii si nici banii, ci ala cu coarne.
  • +11 (19 voturi)    
    Pe valuri de prenadez.... (Joi, 16 mai 2019, 18:07)

    Ioko [utilizator]

    Dragnea hai să te mai trezim puţin la realitate şi să îţi amintim că infractorii erau majoritatea români.
    E greu cu tine măi Dragnea sau trebuie tot timpul să te ţinem de mânuţă ca să nu te pierzi?
    Aicea nu occidentul e de vină şi legislaţie dată în dorul fâsului şi de care v-aţi ocupat chiar voi de vreo doi ani PENTRU CĂ DACĂ MAI FUNCŢIONA JUSTIŢIA CUM TREBUIE TE ASIGUR CĂ ĂSTORA NICI NU LE TRECEA PRIN CAP SĂ FACĂ AŞA CEVA.
    Aşa că mai băiatule primul vinovat pentru cazul ăsta EŞTI CHIAR TU DRAGNEA CU TOŢI INFRACTORII DE POLITICIENI CARE AŢI FĂCUT DIN ROMÂNIA RAIUL TUTUROR ŞMECHERIILOR DE AU AJUNS SĂ VÂNDĂ OTRAVĂ FIINDCĂ NU MAI AU FRICĂ DE NIMICA PENTRU CĂ CHIAR DACĂ SUNT PRINŞI ŞTIU CĂ NU LI SE VOR ÎNTÂMPLA MARE LUCRU ŞI MAI GRAV E CĂ VOR FACE ACELAŞI LUCRU DIN NOU!
  • +11 (19 voturi)    
    Tu cu pantalonii plini de rahat.... (Joi, 16 mai 2019, 18:10)

    gayon [utilizator]

    si tot tu strigi ca din gura de sarpe ca pute in jurul tau.
    Scandalul cu pestele infestat, care a fost confiscat nu face obiectul unei tranzactii comerciale legale din occident catre tara lui papura voda din teleorman. Pestele respectiv a fost braconat si comercializat ilegal de cei din gasca psd, dupa diftonul ,,noaptea ca hotii". Votantii tai derbedeule si slugile lui stefanescu cap de pluta sta in spatele la marsava afacere.
    Acuma vrei sa dezvolti piscicultura romaneasca, dar de 30 de ani ce mama drequ ati facut?
    O sa vina ziua aia cand o sa platiti indesat, pt. manipularea asta ordinara care a distrus o tara si un popor.
  • +20 (28 voturi)    
    hoooo, nea caisa, ia uite aici (Joi, 16 mai 2019, 18:10)

    Filbert [utilizator]

    "Membrii grupării infracționale, care erau foști pescari (n.r.cei mai mulți fiind din județul Tulcea), au dezvoltat un mecanism sofisticat de braconaj și de achiziționare de pește din ape interioare, contaminate, din Italia, Spania și Franța, unde pescuitul este interzis deoarece peștii din aceste zone sunt improprii consumului. Peștele contaminat a fost vândut unor firme românești, care au fost înființate în special ca firme fantomă de comercializare a peștelui, necesare activităților penale ale grupării infracționale"
  • +12 (20 voturi)    
    sa fie clar (Joi, 16 mai 2019, 18:16)

    Casargoz [utilizator]

    Faceti liniste! Vorbeste nenea Nicu!
    Si masinile din vest sunt o porcarie. mai bine facem un lastun 100% romanesc.
    nici cafeaua nu e buna, hai sa facem una cu naut din iran...
  • +12 (20 voturi)    
    disperare, (Joi, 16 mai 2019, 18:20)

    nahir [utilizator]

    numele tău e dragnea.
    La câte promisiuni a făcut, ar avea nevoie de un buget cel puțin triplu.
  • +7 (15 voturi)    
    Pescuitorul in ape tulburi a devenit expert (Joi, 16 mai 2019, 18:24)

    Habermas [utilizator]

    in poluare? Adica el de fapt este acolo sa verifice calitatea apelor. Si cand a belit carasul si-a dat seama ca apele occidentului sunt poluate.
  • +4 (4 voturi)    
    sunt pesti adusi de cei 4 oameni in negru :-) (Joi, 16 mai 2019, 18:37)

    Dedalus [utilizator]

    Cum e cu declaratiile alea ca "PSD e pro-UE!"?

    PSD invinuieste in fiecare zi Occidentul de pretinse fapte anti-romanesti.

    Nici PCR nu facea asa, atacau Vestul doar din cand in cand si, mai voalat, atacau URSS.

    Cred ca toti membrii PSD ar trebui sa priceapa ca ei si copiii lor vor deconta aceste tampentii anti-nationale debitate de Dragnea.

    Nu sta nimeni sa analizeze ce tine de Dragnea si ce tine de PSD, Oamenii ii pun in aceeasi oala cu Dragnea pe toti membrii si simpatizantii PSD.
  • -1 (5 voturi)    
    Daca pestele contine mercur (Joi, 16 mai 2019, 18:44)

    Unforgiven [utilizator]

    Peste limita maxima admisa, atunci este grav si nu este de ras deloc, ci este de blamat!
  • 0 (8 voturi)    
    serios? (Joi, 16 mai 2019, 19:18)

    Toni_Romania [utilizator]

    e așa de anti-occidental că guvernul cumpără de la mericani arme de 1 miliard euro
  • +9 (11 voturi)    
    ...... (Joi, 16 mai 2019, 19:34)

    Andpr [utilizator]

    Asta nu se lasa pana nu ne scoate pe toti la vot...
  • -5 (5 voturi)    
    Cele mai (Joi, 16 mai 2019, 20:02)

    unins [utilizator]

    credibile minciuni sunt cele care au un sambure de adevar si din pacate, minciuna asta are un mare sambure de adevar!
    • 0 (2 voturi)    
      poti sa ne spui care-i samaburele? (Vineri, 17 mai 2019, 11:49)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui unins

      .
      • 0 (0 voturi)    
        In acest caz (Sâmbătă, 18 mai 2019, 11:06)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        pestele contaminat, dar si alte produse de calitate inferioara. Chiar Uniunea Europeană elaboreaza legislația prin care urmeaza să fie combătute anumite practici incorecte din comerț și producție, cum ar fi cazurile în care aceleași branduri internaționale introduc produse cu calități inferioare în anumte state UE față de altele. Iar acest lucru este adevarat.
  • +2 (2 voturi)    
    Va rog... (Joi, 16 mai 2019, 20:16)

    ElDiablo [utilizator]

    ...nu mai "trageți" in don livache! Mai degrabă să ne rugăm pentru el.
    E mai mult decât evident că are grave probleme la scufiță, pe care doar o echipa de specialiști în psihiatrie le pot rezolva.
  • +2 (2 voturi)    
    Mai bine tacaei . . . . (Joi, 16 mai 2019, 20:39)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . ca pestele stricat ti l-a adus in tara hotomani romani colegi de-ai tai, adica,infractori!
  • +3 (3 voturi)    
    Extaaaz! (Joi, 16 mai 2019, 20:54)

    aiureantramvai [utilizator]

    Votantii pesede intra in fibrilatii de fericire simtind ca li se pregateste ceva din vremuri apuse de 30 de ani: nicio masa fara peste.
    Eh, ce vremuri...ce tineri iere-am! Ca cand steteam la cozi cate 5 ore s-a luam cite 2 litri de lapte, incepand cu ora 4 dimineata, cate viguare aveam! pesedeeee! peeseedeeeeeee!!!
  • +7 (7 voturi)    
    aa ne fie clar (Joi, 16 mai 2019, 21:29)

    CIP03 [utilizator]

    Daca nu erau aia de afara sa faca ancheta fratii nostri romani vindeau mult si bine in Romania peste contaminat caci politia si jandarmeria doamnei dan isi ocupa timpul cu bataia oamenilor nevinovati.
    Daca nu era dragnea sa-si bata joc de actul de justitie acum acei tampiti nu ne mai vindeau peste contaminat!
  • +6 (6 voturi)    
    Are dreptate Cel Mai Mare Pescar (Joi, 16 mai 2019, 21:48)

    naturalu [utilizator]

    Acolo la Occident, toate stiucile au metale grele la git si in urechi,de aur ,argint si platena, nu ca saraciile alea
    de la el de la Belina care sar la rima lui cea mica si il voteaza! Aveti grija cu asta, ca ii destept,stie el mai bine
  • -1 (5 voturi)    
    pescuit (Joi, 16 mai 2019, 21:50)

    nalbaroiu [utilizator]

    din pacate are ceva dreptate dar nu stie s-o exprime. In occident daca o firma ar fi pus in circulatie pesti de categoria aia (indiferent de unde ar fi achizitionat pestiucii) ar fi riscat destiintarea imediata+amenda de ii ustura la credit......la romani s-au riscat...de ce ?? aici nu risca mare lucru....de aia...intrati si cititi despre cei mai multi oameni imbolnaviti de pestii aia,.....bucuresteni..,,care merg la car----ur sau kla c---ra si cumpara pesti exotici la un pret pe care si-l permit...infestati cu mercur+alte alea iar acum is vai de ei...
  • -8 (8 voturi)    
    Aferim (Joi, 16 mai 2019, 21:58)

    Don Ciccio [utilizator]

    Dacă "Inalta Poartă" (otomană) - la care ne-am închinat secole la rând - a dispărut prin natura împrejurărilor, iar răposatul Bizanț sovietic (est-european) a sucombat biruitor, esta cazul să ne prosternăm cucernic la picioarele noului Apus plurivalent și atoate cunoscător!
  • +10 (10 voturi)    
    La noi sunt codri verzi de brad (Joi, 16 mai 2019, 22:05)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Si ape nepoluate,
    La noi atâția pesti sunt
    Ca nu mai poți prinde unul!
    Sănătos si bun de consum.
    In crescătorii pestii sunt hrăniți cu hrana de caini si pisici.
    Râurile sunt poluate si nu sunt controlate.
    Pline de pesticide si DDT.
    Dunărea dreneaza tot ce se deverseaza aici.
    Autoritățile incompetenta dorm in bocanci.
    In ultimele 10 zile de campanie electorala descoperim ca s-a distrus piscicultura.
    De ce?
    Daea!
  • +10 (10 voturi)    
    Spuse Hamstarul care face kk direct in Dunare (Joi, 16 mai 2019, 22:17)

    Dalinar [utilizator]

    La Belina. Tre sa fii nebun sa mananci peste fin raurile din Romania. De ce? Pt ca lipsa statii tratare a reziduurilor menajere din orase sau unde sunt utilizeaza tehnologii invechite, pt ca orice fabrica deverseaza toate mizeriile in rauri si nu in ultimul rand veceurile oamenilor de la tara, gropile de gunoi si gunoaiele aruncate de oameni.
  • -8 (10 voturi)    
    nationalism positiv (Joi, 16 mai 2019, 22:34)

    icarag [utilizator]

    nici merkel nici macron nu o sa zica si sa apere interesele econmice ale romaniei.
    companiile vestice au fost prinse cu furt calificat : produse de mana a 2 a vindute in EST . deci precedent exista.
    prefer un potential mic corupt ca dragnea care incearca sa apere interesele economice ale romaniei, decit alternativa care din prostie sau altfel face jocul strainilor.
    • +7 (9 voturi)    
      serios?! (Joi, 16 mai 2019, 23:19)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      Atunci ia-l tu acasa si preferati-va in toate pozitiile. Potentialu' ala mic apara interesele Romaniei din BMW de 100+ mii de euro, din Brazilia si din spitalul privat, nu din Logan, de la Amara si din saloanele pline de gindaci ale spitalelor de stat.
    • +5 (7 voturi)    
      Cum naiba e furt calificat??? (Vineri, 17 mai 2019, 0:18)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      Explica, daca poti, ca vad ca te chinuie rau talentul cand vine vorba de gramatica si semne de punctuatie. Ai un romanah smecher care importa chinezarii din plastic sau mancare de pe la turci, nasoala indeed, dar tu ii acuzi pe vestici??? Pai Guvernul cu toti inspectorii ce pazesc??? Ooopaaaa, pai astia detin firmele alea de importa rahat, ca-i cel mai ieftin, si ti-l vinde tie la pret dublu!!!
      Ps: ai piete in toata tara cum nu prea mai vezi nicaieri in lume, de ce nu te hranesti de acolo, 200% natural? Nu-ti ajung banii de asistat???
      • -6 (8 voturi)    
        ce nu intelegi? (Vineri, 17 mai 2019, 2:19)

        icarag [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        cind firma din vest vinde produs de mina 2 a in est si produs mai bun dar cu aceeasi eticheta in vest , este furt calificat .
        ronaldo face reclama la produsul de calitate nu la jaful ce vand ei aici .
        • +4 (4 voturi)    
          Pai te-am intrebat, autoritatile ce fac? (Vineri, 17 mai 2019, 6:38)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui icarag

          Raspunde!!!
        • +2 (2 voturi)    
          poti sa ne dai un exemplu concret (Vineri, 17 mai 2019, 11:55)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui icarag

          de produs la mana a II-a?
          Concret, cu denumire, producator, diferenta de reteta si ce anume il face de "mana a 2-a"
          Altfel consider ca mananci perje la fel ca Dragnea.
          Sa nu o bagi pe asta cu pestii fiindca nu o firma din vest facea treaba asta ci niste infractori cat se poate de romani.
    • +3 (5 voturi)    
      ete, "positiv" (Vineri, 17 mai 2019, 8:39)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      Chiar e asa de greu de inteles ca o retea infractionala de romania bracona in ape in care pescuitul e interzis din cauza poluarii si apoi vindea pestele in Romania cu binecuvantarea altor retele infractionale pompos numite "autoritati"??

      Ce maica ma-sii are merkel de-a face cu gainarii nostri locali (categorie in care il includ si pe el leader maximo, Dragnea)?
  • +4 (4 voturi)    
    Pestele de la cap se-mpute! (Joi, 16 mai 2019, 23:20)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Pana nu scapam de primul infractor al tarii nu o sa avem liniste ! Hai la vot sa-i oprim avantul despotic !
  • +1 (1 vot)    
    Dragnea este in cunostinta (Joi, 16 mai 2019, 23:47)

    Dizidentul [utilizator]

    ca acest peste vine de la mafia tulcenilor si lipovenilor care fac braconaj in Delta fluviului PO din Italia si din Delta Ebro din Spania restul vin din regiunile contaminate din westul Europei unde pescuitul este interzis(vezi anchetele politiei italiene si spaniole) firmele care comercializeaza acest peste sint firme romanesti, Dragnea sa arate ca are curaj sa inceapa lupta cu mafia are sau nu are cohones? aceasta marfa nu este marfa a westului care vrea sa otraveasca poporul si copii romani, ca sa faca zvonuri false este maestru
  • -4 (6 voturi)    
    precedent exista , vestul e agresiv de poate! (Vineri, 17 mai 2019, 2:17)

    icarag [utilizator]

    nu merkel si macron o sa ne apere . initiatia trebuie sa vina de la politicienii locali

    After fighting long and hard to reach an agreement, the European Commission passed a set of rules last week that ban identically branded products being sold with different ingredients in different markets. This is largely regarded as a win for Central and Eastern European countries, where so-called dual-quality products were the norm.
    • +1 (3 voturi)    
      ?? (Vineri, 17 mai 2019, 8:42)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      Nu stiti engleza, sau cum?

      Altfel nu inteleg cum reusiti sa va contraziceti singur in halul asta...
    • -3 (5 voturi)    
      deci (Vineri, 17 mai 2019, 8:48)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      Deci Com.Eur. recunoaste golaneala. (Si cica Europa Est e "antioccidentala").
  • +3 (3 voturi)    
    „Începem un program pentru pește” (Vineri, 17 mai 2019, 11:46)

    Tescovin [utilizator]

    Nu știu la care pește se referă. Dacă se referă la ăla care înoată, atunci bună dimineața ! E plină deja țara asta, din Deltă și până-n inima Ardealului, de ferme piscicole. Și de stâne, ca fapt divers. Nu știu unde se duce tot peștele ăla (ca și oile dealtfel), că la orice supermarket / Alimentară / etc. regele galantarelor e porcul, urmat îndeaproape de pui. Presupun că vina e exclusiv a cormoranilor, care papă tot peștele și fug fără să achite nota.
    Așa că probabil programul pentru pește al lui Dragnea se referă la celălalt pește.
  • +1 (1 vot)    
    amintiri din epoca de stalin (Vineri, 17 mai 2019, 12:32)

    U_swamp [utilizator]

    Bre, Delirachi, tu ai citit manualul lui Jdanov!
  • -2 (4 voturi)    
    e guvern anti-occidental (sigur) (Vineri, 17 mai 2019, 12:44)

    Toni_Romania [utilizator]

    https://www.economica.net/romania-cumpara-armament-de-miliarde-de-euro-direct-de-la-americani-fara-sa-ceara-alte-oferte-fara-negociere-sau-offset_142406.html
    • -1 (3 voturi)    
      e guvern anti-roman fraiere (Vineri, 17 mai 2019, 16:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Achizitiile alea de care vorbesti le fac in speranta ca poate-poate nenea Sam se face ca nu vede marlaniile Dragniene.
      • +1 (3 voturi)    
        Unde mai pui ca se poate scurge armament (Vineri, 17 mai 2019, 19:38)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        spre ciolovecia.
  • +2 (2 voturi)    
    Liviu Draqnea... (Vineri, 17 mai 2019, 17:59)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... e Întâiul Pește al țării fiindcă a scos întregul guvern PSD la produs(ul intern brut)