UPDATE PSD își anulează mega-mitingul programat la Romexpo. Ștefănescu: Nu vrem să creăm disconfort bucureștenilor

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 15 mai 2019, 16:45 Actualitate | Politic


PSD miting
Foto: Facebook
PSD a anulat, miercuri, mitingul programat pentru săptămâna viitoare în București, la Romexpo. Secretarul general al PSD, Codrin Ștefănescu a confirmat pentru Hotnews.ro că s-a decis anularea evenimentului din mai multe motive unul dintre acestea fiind faptul că ar fi blocat Capitala. Neoficial, însă surse din interiorul PSD susțin că în contextul protestelor anti-PSD, conducerea partidului a dorit să evite eventuale "disensiuni"

"Am hotărât împreună cu colegii să anulăm mitingul de pe 22 mai de la București de la Romexpo din trei motive. În primul rînd săptămâna viitoare erau programate la nivelul fiecărui județ întâlniri de campanie pe zone, întâlniri care trebuiau anulate. În al doilea rând aducerea în București a peste 100.000 de oameni ar fi însemnat blocarea mai multor artere ale orașului pentru foarte multe ore și nu dorim să creăm un discomfort bucureștenilor, mai ales în cursul săptămânii. În al treilea rând am decis ca în utima săptămână de campanie toată lumea să rămână pe poziții, în dispozitiv", a declarat, pentru HotNews.ro, secretarul general al PSD Codrin Ștefănescu.

"Nu are sens să provocăm eventuale disensiuni cu câteva zile înainte de votul pentru europarlamentare. Este deja o situație tensionată și nu este cazul să aducem oamenii în Capitală în acest context. Primarii de sectoare ne-au spus că ar fi mai bine să renunțăm la idee și că vor organiza ei întâlniri cu simpatizanții. A fost o decizie internă", au explicat sursele HotNews.ro.

Secretarul general al PSD, Codrin Ștefănescu a declarat în urmă cu o zi că partidul dorește să organizeze un miting la Romexpo pe data de 21 mai, la care să participe 120.000 de persoane din județele din sudul țării.

„În principiu vom organiza un miting săptămâna viitoare. Nu e bătut în cuie. Vom decide mâine (miercuri - n.r.). Dacă îl facem, vor fi în jur de 120.000 de participanți numai de aici din județele din sud, la Romexpo”, a afirmat Codrin Ștefănescu citat de agenția Mediafax.

Potrivit surselor citate, partidul a făcut solicitarea către primăria Capitalei pentru organizarea evenimentului în data de 22 mai la Romexpo.

Primarul Capitalei, Gabriela Firea a declarat că a aprobat cerea PSD pentru mitingul de la Romexpo. "Legat de manifestații - ca primar general mi-aș dori ca cele ce se vor organiza la București în zilele următoare să fie toate evenimente pașnice, așa cum au fost asumate de organizatori (...) Și săptămâna viitoare va fi organizat un eveniment și de către PSD. Ca primar general am aprobat toate evenimentele publice, conform Legii 50, care se vor desfășura în București”, a declarat primarul Capitalei la RomâniaTV.

Reamintim că social-democrații au fost întâmpinați cu proteste la mitingurile electorale din țară, mii de manifestanți huiduindu-i pe liderii PSD la Iași sau la Galați.

În acest context, ministrul de Interne, Carmen Dan declarat că ar putea fi sesizat Parchetul în cazul protestatarilor anti-PSD, pentru că "este evident pentru toată lumea că au depăşit planul contravenţional şi au trecut în cel penal". Ea a susținut că "nuclee de activişti" încearcă să împiedice simpatizanţii PSD, cum s-a întâmplat şi la Galaţi şi la Iaşi, să desfăşoare activităţi de campanie, că această campanie electorală are o particularitate agresivă și că "din anii '90 nu au mai fost cazuri în care să întâlnim manifestaţii şi contramanifestaţii în acelaşi loc".

De asemenea, deputatul PSD Florin Iordache declara marți că este nevoie de implicarea mai multor instituții publice care să ancheteze modul cum s-au derulat manifestațiile anti-PSD. Iordache susținea că protestatarii au avut un comportament anormal și că este nevoie "să aflăm dacă acești oameni sunt cumva plătiți". El mai spunea că protestatarii ar fi fost „motivați” să participe și că ar fi văzut "plicuri cu droguri pe jos".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















18755 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    la cati prosti are roMANIA... se strangeau... (Miercuri, 15 mai 2019, 16:57)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    la cati prosti are roMANIA... se strangeau...
    • +6 (6 voturi)    
      îi (Miercuri, 15 mai 2019, 20:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      doare-n c*r (și poate nici acolo) pe hamster, ștefănescu et co., de bucureșteni. Nu de grija lor nu mai ține adunarea de la ROMEXPO. Ar fi interesant ce l-a determinat cu adevărat pe cariat, să renunțe.
    • +4 (6 voturi)    
      rusine!!!!! (Miercuri, 15 mai 2019, 20:29)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      """vor fi în jur de 120.000 de participanți numai de aici din județele din sud""""....asta e discriminare pe fata!!...adica cum !!!.... numai hotii , imbecilii si asistatii din sud sa participe ?!?!?!?...ceilalti "sustinatori" din est , vest si nord de ce sa nu participe??!?!?!!...
  • +45 (47 voturi)    
    "nu este cazul să cărăm oamenii în Capitală" (Miercuri, 15 mai 2019, 17:01)

    IoPaNet [utilizator]

    Corect. De fapt nu este cazul sa carati oamenii nicaieri. Daca nu vin singuri inseamna ca nu sunt interesati, deci ce sens are sa mai organizati mitinguri?
    • +4 (4 voturi)    
      ca sa (Miercuri, 15 mai 2019, 20:36)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      intimideze pe prosti !
  • +20 (22 voturi)    
    le este frica (Miercuri, 15 mai 2019, 17:04)

    carmen_i [utilizator]

    Si tov. Ceausescu a convocat o mare multime de oameni ai muncii inainte sa pice... chiar daca le promisese inca 100 de lei la salariu.

    Cred ca pesedistilor incepe sa le fie frica ca nu cumva cei 100.000 de sustinatori sa sufere o schimbare si sa-i i-a la suturi, asa cum merita.
  • +15 (17 voturi)    
    pacat (Miercuri, 15 mai 2019, 17:07)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    cumparasem deja galetile si uleiul
  • +22 (28 voturi)    
    Eu sunt batranul lovit bestial in burta la Iasi... (Miercuri, 15 mai 2019, 17:08)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Dupa asta m-au lovit in burta si la Galati. Mi-a placut. A vorbit si daddy despre mine la televizor.Au venit si martienii si mi-au luat interviu. Am aparut si in manele... Cum sa anulati mitingul? Tocmai cand eram pe cale sa-mi lansez propria linie de pungi de voma?!
  • +18 (24 voturi)    
    Frica pazeste pepenii! (Miercuri, 15 mai 2019, 17:10)

    Blackball [utilizator]

    :))))
  • +22 (28 voturi)    
    LASILOR! (Miercuri, 15 mai 2019, 17:15)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Cine-s sursele alea?

    cum sa renunte la miting?

    ce, vreti sa intre Daddy la puscarie?

    iar tov Secretarul general al Partidului, Codrin Ștefănescu, a promis inca de anul tecut ca vor face un mega-miting care se va vedea si de pe Marte!

    ce, va este frica de cativa drogati?

    oricate plicuir cu droguri le-ar da Sorosh, dna Carmen Dan poate aduce de zece ori mai multi jandarmi ca in august anul trecut, si le vin ei de hac celor care protesteaza!
  • +12 (18 voturi)    
    Oh baby, am inteles! (Miercuri, 15 mai 2019, 17:22)

    Habermas [utilizator]

    Este OK sa riste mitinguri si alte manevre departe de Bucuresti, la Craiova (unde le-a mers), la Iasi, Cluj, Galati, Timisoara etc (unde nu le-a mers), dar la Bucuresti ... prea este aproape de birourile lor, se tem sa nu sfarseasca ca Ceausescu. Iar in Madagascar nu mai sunt siguri ca se pot refugia ...

    Mai incearca unul la Targoviste - la distanta sigura. Daca se intampla ceva (astia fiind Munteni mai de la Munte, mai cu istorie si Orgoliu, nu-s ca aia batuti de soarta din Teleorman), baga repede Jandarmeria intre Targoviste si Bucuresti.

    Dar ce-ar fi sa vina si Moldovenii si Ardelenii la Targoviste, si apoi sa stea de vorba cu Jandarmii pe la Otopeni?

    De ce la Otopeni? Acolo vor apara Jandarmii elicopterele si avioanele PSD care vor decola spre Brazilia cu escala in ... Rostov-pe-Don.
  • +14 (16 voturi)    
    Sigur (Miercuri, 15 mai 2019, 17:47)

    omezu [utilizator]

    Poate va creau bucurestenii un "mic" disconfort. Asa, cateva zeci de mii, cat sa nu mai aveti pe unde sa plecati. Borfasilor!
  • -28 (32 voturi)    
    atitidine responsabila... (Miercuri, 15 mai 2019, 17:53)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cand i-responsabilul vesel de la Cotrocein readuce stafia contra-manifestatiilor din anii '90, iar pana la varsarea de sange nu mai este decat un pas.
    • +8 (8 voturi)    
      ca sa furi tu in voie ! (Miercuri, 15 mai 2019, 20:39)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ne-ai gasit de prosti ! Du-te la Mama R00ssia ! Acolo iti place tie !
    • +4 (4 voturi)    
      Daaa, atitudinea. (Joi, 16 mai 2019, 7:43)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pai daca aveau aceasta atitudine, se gandeau de la inceput sa nu faca un asemenea miting si nici nu-l mai anuntau.

      "Liviu Dragnea plănuia să aducă peste 100.000 de oameni în Bucureşti miercurea viitoare, penru un exerciţiu de imagine şi de forţă înaintea alagerilor europarlamentare. Însă mai mulţi lideri din Moldova şi Transilvania s-au plâns că nu pot mobiliza mii de oameni la mijlocul săptămânii pentru un drum în Capitală, susţin surse politice pentru „Adevărul“. „Pentru a aduce 100.000 de oameni în Capitală era nevoie de 3.000 de autocare. E un efort gigantic“, a spus unul dintre liderii PSD pentru „Adevărul“. De asemenea, nici primarii de Sectoare nu au fost foarte încântaţi să blocheze oraşul, în condiţiile în care oricum nu au o imagine bună printre bucureşteni."
  • +24 (30 voturi)    
    Foarte bine,..... (Miercuri, 15 mai 2019, 17:59)

    gigiN [utilizator]

    ...mai ramane doar sa va desfiintati.
  • +23 (29 voturi)    
    Semn de slabiciune! (Miercuri, 15 mai 2019, 18:04)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    S-au numarat si le-a dat cu virgula...;)
  • +24 (30 voturi)    
    Nu vreti mai bine sa demisionati? (Miercuri, 15 mai 2019, 18:06)

    rov [utilizator]

    sa nu ne mai furati,

    sa nu ne mai mintiti
    sa nu ne mai pacaliti?

    A intrat frica-n voi sobolanilor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +19 (25 voturi)    
    Au 'constatat' (Miercuri, 15 mai 2019, 18:13)

    Andy500 [utilizator]

    ..ca sunt mai mult de 120.000 de psd-isti nervosi si nu aveau loc la romexpo...
  • +19 (25 voturi)    
    S-a anulat Orangutaniada (Miercuri, 15 mai 2019, 18:16)

    Dalinar [utilizator]

    How nice, nuvor mai lasa mizeria aia crunta in urma lor!!!
  • +18 (24 voturi)    
    Aiurea (Miercuri, 15 mai 2019, 18:31)

    R.Stoian [utilizator]

    Ati defecat pe voi de frica.
  • +22 (24 voturi)    
    Extindeţi ideea un pic (Miercuri, 15 mai 2019, 19:11)

    Spiky [utilizator]

    De ce nu renunţaţi să creaţi disconfort tuturor românilor şi plecaţi şi de la guvernare? Aşa i-aţi mulţumi pe români, pe europeni şi în general pe mai toată lumea, cu excepţia penalilor care mai aşteapă graţieri şi amnistii precum puii de pelican peştele din guşa mă-sii....
  • +16 (18 voturi)    
    hm.. (Miercuri, 15 mai 2019, 19:31)

    owl [utilizator]

    În primul rînd săptămâna viitoare erau programate la nivelul fiecărui județ întâlniri de campanie pe zone, întâlniri care trebuiau anulate."
    Traducere : aia din judet nu va mai sprijina.

    " În al doilea rând aducerea în București a peste 100.000 de oameni ar fi însemnat blocarea mai multor artere ale orașului pentru foarte multe ore și nu dorim să creăm un discomfort bucureștenilor, mai ales în cursul săptămânii."
    Traducere: bucurestenii nu vin oricum - recunosc si ei ca nu mai au sustinere. Dar daca-i enerveaza prea tare, exista riscul sa se si prezinte la vot..


    " În al treilea rând am decis ca în utima săptămână de campanie toată lumea să rămână pe poziții, în dispozitiv"
    Traducere : ne bazam pe frauda... conteaza cine numara voturile...
  • +14 (16 voturi)    
    Pliculete. (Miercuri, 15 mai 2019, 19:38)

    Houthi [utilizator]

    Nea Ciordine,este pacat bre ca nu mai tineti marele mitingul(sau summit).Veneam si eu cu baba mea,mai luam un ban,un plic cu prafuri!Totusi o intrebare!De ce nu scoateti poporul pesedist din bucale si trebuie sa carati cu autobuzili poporul ciorditor?
  • +17 (19 voturi)    
    Elicopter (Miercuri, 15 mai 2019, 19:39)

    bobie [utilizator]

    Sefu nu am gasit elicopter pentru dupa miting sa traiti!
  • +23 (25 voturi)    
    daaaa (Miercuri, 15 mai 2019, 19:50)

    Martha Logu [utilizator]

    dar iesenilor si galatenilor de ce le-ati provocat asemenea discomfort?
    • +7 (7 voturi)    
      vot (Miercuri, 15 mai 2019, 21:33)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      se simteau in siguranta la iasi si la galati.....erau siguri de victorie...nu au vazut meciurile cu barca si cu ajax...si au avut o maaaare surpriza..bravo galati.....bravo iasi...
      • +3 (3 voturi)    
        asa e.. (Joi, 16 mai 2019, 0:22)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

        Moldova se raascoala inca o data...
  • -8 (10 voturi)    
    daca facea usr sau pnl (Miercuri, 15 mai 2019, 21:05)

    cucuveauamov [utilizator]

    sigur nu se bloca nimic. poate un trotoar mai ingust.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta e... (Joi, 16 mai 2019, 7:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ..bun si trotoarul ala, atata timp cat nu e plin de borfasi.
  • +7 (9 voturi)    
    flegma (Miercuri, 15 mai 2019, 21:31)

    nalbaroiu [utilizator]

    aaaaah..si tocmai bausem la greu..ca sa am flegmele pregatite....nu mai anulati asa tam-nesam mitingurile oameni buni...noi va iubim...ma pregatisem....acum ce sa fac cu flegmele astea ??? macar spuneti-mi unde e urmatorul miting al vostru..pe undeva prin sud ?? hai rapid ca ma umplu....
  • +8 (8 voturi)    
    Fir-ati ai naibii... (Miercuri, 15 mai 2019, 21:31)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    ""Aducerea în București a peste 100.000 de oameni ar fi însemnat blocarea mai multor artere ale orașului pentru foarte multe ore și nu dorim să creăm un discomfort bucureștenilor". Da bah cap de plua, dar la ieseni nu v-ati gandit ca o sa-i blocati cand i-ati carat pe aia in Piata Unirii, ca deh, iasul nu era suficient de aglomerat.
  • +5 (5 voturi)    
    Rahat prajit (Miercuri, 15 mai 2019, 21:54)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Mananca si cap de sula asta la rahat!
    Gata m-am hotarat... fac si eu maine meeting, tot la Romexpo,cam asa la 1 - 2 milioane persoane....,
    PS.Va zic maine daca ma razgandesc!
  • +8 (8 voturi)    
    Vin zile grele (Miercuri, 15 mai 2019, 22:32)

    Ioko [utilizator]

    Dacă vrea poată să aleagă altă dată dar îi dau un sfat să o facă înainte de 20 că scapă poate mai uşor că dupaia e de rău pentru că data de 20 va fi una cu ghinion în orice variantă, asta dacă nu o dau iarăşi cu amânarea.
    Dacă CCR sunt destul de proşti să le facă jocul ce a fost până acuma va fi copilărie.
    Dacă DNA îl scapă dar CCR nu se implică îl mănâncă PSD-iştii cu tot cu fulgi pe Dragnea.
    Dacă şi CCR şi DNA face jocul celor de la PSD mie mi-e frică pentru ei la ce va urma dupaia.

    Sau există şi varianta de compromis şi CCR şi DNA amână iarăşi până după 26 şi nu mai departe de sfârşitul lunii ca să se poată da o sentinţă aşteptând să vadă cine va fi stăpân după alegeri şi doar atuncea vor decide cum să meargă şi varianta asta e cea mai probabilă să se întâmple MAI ALES CĂ SUNT ALEGERILE ŞI ORICE DECIZIE SE VA LUA VA INFLUENŢA VOTURILE.
    Cred că singura ştire importantă în 20 va fi cea cu
  • +7 (7 voturi)    
    motivu' real (Miercuri, 15 mai 2019, 23:51)

    Filbert [utilizator]

    Eu sint sigur ca au anulat mega-mitingu' pentru ca Guță avea deja alt program.
    • +1 (1 vot)    
      Eu cred mai degraba ca... (Joi, 16 mai 2019, 14:19)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      ... s-au saturat de luat atatea placutze suedeze.

      Insa mie mi-a placut mai mult celalalt, Ciordache, care zice ca a vazut el "plicuri cu droguri pe jos".
      De curiozitate - vezi un plic pe jos, cum iti dai seama ca-s droguri in el?!?
      1. O varianta (complet cretina, dar probabil suficient de buna pentru destui pesedisti) este ca scrie pe el, mare, cat sa poti citi fara sa te apleci - DROGURI.
      2. O alta varianta, ceva mai rezonabila, e ca Ciordache s-a aplecat si-a cules un astfel de plic, dupa care...
      2.1. ... l-a deschis si-a constatat ca-n el sunt droguri. Se pune intrebarea incitanta - cum de-a stiut Ciordache cum arata drogurile?!? Din ce-am vazut la TV, sunt niste prafuri albe, seamana f. bine cu faina sau pudra de talc. Cum de le cunoaste Ciordache atat de bine, de unde-ar putea el - om cinstit si curat, fara indoiala, mai presus de orice banuiala - sti cum arata drogurile?!?
      2.2. ... le-a dat mai departe si i-au spus oameni care se pricep din structurile lu' Carmen Dan ca da, erau droguri. Daca asa stau lucrurile, ar trebui sa existe documente, dosare deschise, brigada anti-drog etc. Unde sunt??? Ca doar nu ne putem imagina ca Ciordache si cu suava duamna Dan ar tainui asa ceva, comitand astfel delicte penale, nu?
      3. Varianta banala si de departe cea mai probabila, ca doar vorbim de-un lider PSD. Ciordache minte.
  • +1 (1 vot)    
    Frica, neica... (Joi, 16 mai 2019, 12:00)

    John M. [utilizator]

    Frica de bataie a facut si defacut imperii, daramite o adunatura de neispraviti penali !