Dragnea anunță noi măsuri pentru „Prima Casă„ și înghețarea impozitului pe proprietate până în 2040

de S.A.     HotNews.ro
Duminică, 12 mai 2019, 22:44 Actualitate | Politic


Dragnea la Romania TV
Foto: Captura Romaniatv.net
Liviu Dragnea a declarat că vor fi luate măsuri pentru programul „Prima Casă” pentru ca creditul să fie luat și rambursat în condiții mai avantajoase, fiind discuții despre rate fixe. El a precizat că este avută în vedere și înghețarea impozitelor pe proprietate până în anul 2040, conform Mediafax.

„Vreau să spun, dincolo de mărirea punctului de pensie, am discutat despre programul Prima Casă. Vrem să facilităm acest lucru pentru că vrem să crească programul, pe de o parte pentru ca tinerii să aibă acces la o locuință și pe de altă parte să sprijinim domeniul construcțiilor. Discutăm serios despre rate fixe și condiții mai ușoare la creditele pentru Prima Casă. Vrem să venim cu niște măsuri foarte serioase care să creeze facilități semnificative și să dinamizăm domeniul respectiv. Procedurile sunt, doar o să ieșim cu astea. Prezentăm elemente. Creditul să fie luat în condiții mai avantajoase, să fie rambursat în condiții mai avantajoase. Dar în același timp dezvoltăm și sectorul de locuințe”, a afirmat Liviu Dragnea, duminică, România TV.

Liderul PSD a adăugat că au fost discuții cu Guvernul pentru ca eliminarea impozitelor la subvențiile agricole.

„Am mai discutat despre înghețarea impozitelor pe proprietate până în 2040. Să nu mai crească. Asta dacă nu vine USR și desființează proprietatea. De asemenea foarte mulți oameni se chinuie pentru dezmembrări, moșteniri. Vrem neapărat să face lucrul acesta. Pentru subvențiile în agricultură, am vorbit serios cu Guvernul și lucrăm în această vară, pentru că vreau să eliminăm impozitele pe subvențiile agricole. Subvențiile la noi sunt mai mici ca în Franța. Vrem să le dăm un impuls”, a conchis Dragnea.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















19075 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    asta nu e om, (Duminică, 12 mai 2019, 23:09)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    vrea sa ne faca pe toti sa ne fie scarba de politica.
    "Avem dreptul sa fim tratati ca niste oameni inteligenti"
    Dreptul la proprietate e garantat de Constitutie si nu de prostituia lor.
    Si e bine sa fie platit impozitul pentru ca asa stii cine e interesat de acea proprietate... oof offf
    • +7 (7 voturi)    
      PSD (Luni, 13 mai 2019, 10:28)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui MamboNoFaiv

      Pai PSDistii au cele mai multe case, normal ca îngheață impozitul.
      La fel, lumea se bucura cand au eliminat taxa Radio - TV dar apoi se mirau ca la Viata Satului de la TVR a aparut Liviu Dragnea si ca emisiunea Romania 9 face campanie pentru PSD.
  • +16 (20 voturi)    
    . (Duminică, 12 mai 2019, 23:32)

    theo667 [utilizator]

    Hai bai nu te zgarci spune anul 2100 sa aiba si nepot-miu batranetea linistita
    • +6 (8 voturi)    
      :)))))) (Duminică, 12 mai 2019, 23:50)

      Blackball [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      :)))))))))
  • +9 (15 voturi)    
    și încă 100 de lei la salariu - să nu uite! (Luni, 13 mai 2019, 1:19)

    MG [utilizator]

    pe urmă vine generalul Guță cu bellicopterul mercedes cu manșa pe dreapta, să-l ducă la tovarășii săi, infractorii.
  • +6 (16 voturi)    
    Bune idei (Luni, 13 mai 2019, 1:29)

    Prostu' satului [utilizator]

    Puneti-le in practica, d-le Dragnea... dar nu va asteptati sa pacaliti pe cineva cu ele. Astia care au muncit si au mai agonisit cate ceva stiu cam ce hram purtati, asa ca o sa se bucure de ele, dar tot n-or sa va voteze.
    Ghinion.
  • +11 (15 voturi)    
    Doamne (Luni, 13 mai 2019, 9:58)

    fat.cat [utilizator]

    Astuia numai balconul si elicopterul ii mai lipsesc.
  • +10 (14 voturi)    
    mda (Luni, 13 mai 2019, 10:01)

    SoulSearcher [utilizator]

    nici n-ai zice ca e campanie electorala...

    promisiuni si bani moca pentru toti :D

    noi si tarile africane.. acelasi discurs, aceleasi promisiuni fata de niste saraci cu duhul
  • +10 (14 voturi)    
    Si imprimanta aia pentru bani... (Luni, 13 mai 2019, 10:17)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Va fi adusa in tara, ca sa fie la indemana, ca si tezaurul.
    Mai incolo, cand se va termina hartia si cerneala, sau nu vor incapea zerourile pe lungimea bancnotei, se va scrie pretul cu pixul direct pe niste hartii;
    Se vor numi "cupoane" ca in Ucraina, cu ceva vreme in urma.
    Si uite, lor ce bine le-a priit.
  • +6 (6 voturi)    
    In ce calitate? (Luni, 13 mai 2019, 11:56)

    ac [utilizator]

    Purtartor de cuvint? Ministru de finante? Secretar de stat la MF? Cocosila?
    Daca n-are nici una din calitatile de mai sus, nu ne intereseaza, Shift-Delete si Alt-F4.
  • +5 (5 voturi)    
    De fapt e vorba de (Luni, 13 mai 2019, 11:56)

    Altiro [utilizator]

    "Prima casa cu gratii."..
  • +6 (6 voturi)    
    Cine câştigă? (Luni, 13 mai 2019, 12:09)

    asavreau [utilizator]

    Câştigă cei care au mai multe proprietăţi,adică Dragnea,Oprişan,Rovana Plumb,Dumitru Buzatu şi toţi mahării PSD.
  • +9 (9 voturi)    
    si va mai dau o suta de lei la salar (Luni, 13 mai 2019, 12:33)

    barba-neagra [utilizator]

    Pacat ca cei care au prins schimbarea de regim (respectiv de la dictatura comunista la comunismul cu fata umana) nu isi mai aduc minte. Cei care nu au uitat au datoria sa le povesteasca chestiile gen "mai plusez o suta la salariu ca sa nu ma dati jos" celor tineri.
    E adevarat ca majoritatea romanilor se uita la bani inainte de a vota, dar poate mai exista si altruisti :)
  • +6 (6 voturi)    
    ce vrem de la tine, Delirache? (Luni, 13 mai 2019, 12:48)

    U_swamp [utilizator]

    Daca nu ne-o dai si pe Irinuca sclava, nu te votam!
  • +1 (1 vot)    
    doar pana in 2040? (Luni, 13 mai 2019, 19:10)

    AndJorj [utilizator]

    cam putin... ne da asa din zgarcenie...
  • 0 (0 voturi)    
    Auzi?! (Marţi, 14 mai 2019, 12:44)

    John M. [utilizator]

    Daca la urmatorul termen te trimit la puscarie, ma angajez aici sa platesc de 4 ori mai mult impozit pe casa decat platesc acum!