Ludovic Orban, în cadrul mitingului de la Galați: Nu poţi să dai ajutoare sociale unor zdrahoni cărora nu le place munca / PNL va tăia supraacciza la combustibil și va desființa suprataxa pe part-time

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 12 mai 2019, 17:30 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat duminică, la mitingul de la Galaţi, că PNL are program de guvernare iar în cadrul acestuia ajutoarele sociale nu vor mai fi acordate celor care beneficiază de acestea şi refuză un loc de muncă, relatează Agerpres.

,,Dacă cineva vă spune că PNL nu are program înseamnă că este rău intenţionat. Prin tot ceea ce facem arătăm că avem program... PNL niciodată nu a acceptat ca din banii noştri, ai celor care muncesc, să plătim lenea. Suntem de acord să dăm ajutor social unor oameni care nu pot să muncească, dar nu poţi să dai ajutoare sociale unor zdrahoni cărora nu le place munca şi care stau şi beneficiază de ajutorul social deşi li se oferă locuri de muncă. Şi aici vă spun limpede: oricui va refuza un loc de muncă dintre cei care beneficiază de ajutor social nu-i vom mai da ajutor social, pentru că România nu se poate clădi decât pe muncă, pe hărnicie, pe tot ceea ce poate duce la prosperitate individuală şi naţională", a spus Orban.

El a precizat că în cadrul programului PNL vor fi eliminate supraacciza la combustibil şi suprataxa pe contractele part-time.

,,Când ei (PSD-n.r.) au introdus supraacciza la combustibil, PNL a fost împotrivă şi a avertizat că va scădea consumul de combustibil, că vor scădea încasările la bugetul de stat şi că preţul benzinei şi motorinei se va duce în aer. Am avut dreptate. Normal că avem program. Dacă PNL ajunge la guvernare va tăia supraacciza la combustibil. Când au venit şi au introdus suprataxa pe contractele part-time, în care oameni care poate nu câştigau suficient dintr-un loc de muncă puteau să câştige un ban dintr-un contract pe două-patru ore, şase ore, ei au taxat astfel încât aproape niciun român nu mai poate să facă un contract pe part-time pentru că trebuie să plătească salariul minim brut integral chiar dacă el munceşte două ore. S-a ajuns în situaţia absurdă în care trebuiau să plătească mai mult decât încasau (...). PNL are program: vom desfiinţa suprataxa pe part-time pentru a le permite celor care vor să muncească în plus să câştige mai bine", a menţionat Orban.

Liderul PNL a mai spus că programul liberal de guvernare va cuprinde şi acordarea de vouchere de vacanţă angajaţilor din mediul privat. ,,Am susţinut proiectul cu voucherele de vacanţă. Şi ce face PSD-ul? Dă vouchere de vacanţă în sectorul public. De cele cinci milioane de angajaţi din sectorul privat nu le pasă. Şi atunci v-o spun limpede: şi ei trebuie să beneficieze de aceste vouchere. Cum o facem? Stimulându-i pe angajatori, deducând cheltuielile cu voucherele de vacanţă astfel încât şi angajaţii din mediul privat să beneficieze de acest drept de a-şi petrece vacanţa în România", a afirmat Orban.

Ludovic Orban a participat la Galaţi la evenimentul de lansare a candidaţilor PNL pentru alegerile europarlamentare, care a avut loc la Sala Sporturilor, în prezenţa a aproximativ 2.000 de susţinători. La manifestare au mai fost prezenţi candidaţii Rareş Bogdan şi Siegfried Mureşan, Raluca Turcan, prim-vicepreşedinte PNL, Robert Sighiartău, secretar general PNL.

















7862 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    demagogie ieftina (Duminică, 12 mai 2019, 17:38)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    cica taie de la zdrahoni dar probabil va taia de la niste amarati care abia isi duc traiul.
    Zdrahonii nu din ajutorul social traiesc.
  • -2 (2 voturi)    
    Vauchere (Duminică, 12 mai 2019, 17:54)

    GICOMANU [utilizator]

    Cu vauchere la privat as proceda asa.Din banii companiilor de stat producatoare as da vauchere la companiile private atit timp cit au primit bugetarii vauchere desi erau in pierdere.In acest interval bugetarii nu primesc vauchere.Dupa expirarea acestei perioade toti salariatii primesc vauchere daca compania are profit net si in intervalul acestui profit.Spor la munca .
  • +1 (3 voturi)    
    alt partid... (Duminică, 12 mai 2019, 17:59)

    exilatul [utilizator]

    alt nenorocit : """,,Am susţinut proiectul cu voucherele de vacanţă. Şi ce face PSD-ul? Dă vouchere de vacanţă în sectorul public. De cele cinci milioane de angajaţi din sectorul privat nu le pasă. Şi atunci v-o spun limpede: şi ei trebuie să beneficieze de aceste vouchere."""...cica astia sunt "liberali"...mai bine dati "placute" la tot poporul ala ca sa le "iese pe nas" ..."revolutia"...si ca sa nu ramina in urma , fata de psd , pnl ul ar trebui sa i ceara lui "salam" sa le faca o ..melodie...ce popor de imbecili!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Imi pare sincer rau! (Duminică, 12 mai 2019, 18:33)

    complet_ret [utilizator]

    Nu,nu sunt cu liberalii, ci cu Opozitia in general, dar imi pare sincer rau ca PNL-ul dispare de pe scena politica, la fel cum s-a inatmpla si cu PNT-cd.

    Afirmatia asta este una sinucigasa: cei patru milioane d evotanti pedesere vor fi in stare de ORICE dupa ce au auzit ca Orban vrea sa le taie ajutoarele sociale!

    Cum sa spui milioanelor de votanti Daddy ca ii lasi fara bani!?
  • 0 (0 voturi)    
    Botanisti, mandria tarii ... (Duminică, 12 mai 2019, 19:03)

    bubaru [utilizator]

    Ce mi-ar placea sa va belim pe toti cei care nu va tineti de promisiunile din campaniile electorale! Banuiesc ca o lege in sensul acesta nu va doriti.
    Dupa ce se termina alegerile uitati de multe legi promise. A-propos, ce se intampla cu legea impotriva migratiei politice?
  • +1 (3 voturi)    
    asta (Duminică, 12 mai 2019, 19:03)

    martel55 [utilizator]

    nu a aflat ca e vorba de europarlamentare? ce treaba are taierea ajutoarelor sociale cu aceste alegeri? mai bine ar spune ce pozitie va avea PNL in momentul cand gasca neomarxista de la Bruxelles, la indenbyl lui Merkel, va incerca sa impuna oblogativitatea Pactului pentru migratie, pact care rpactic desfiiinteaza notiunea imigran ilegal si va oficializa colonizarea Europei de mase de musulmani din Africa , OM si Asia...de asemenea, sa ne spuna ce pozitie are despre faptul ca birocratii neomarxisti icnearca sa sacntioneze statele care se opun acestei colonizari si nu vor sa accepte imigranti ilegali pe tteritoriul or, cat de legala si morala e aceasta pretentie a Bruxellului si care este pozitia PNL? de asemenea, ce pozitie va avea PNL in PE fata de statele care ne amana intrarea in Schengen pe motive politice, desi in discutii a fost vorba doar d emotive tehnice....si nu in ultimul rand, ce pozitie va avea PNL fata de pretentia totalitarista a lui timmermans, care a declarat ca va zdrobi rezistenta guvernelor europene care se opun neomarxismului promovat de Bruxelles?
    • -1 (1 vot)    
      da de ce.. (Duminică, 12 mai 2019, 20:38)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      sa accepte "tiganii"si hotii din ro si nu si arabii , victime ale razboaielor de "eliberare" ale americanilor si complicilor lor , europenii ?!?!?!?...ca prin 90 nu erau sute de mii de irakieni , nici sirieni , libieni , etc...acum a venit timpul sa plateasca....uniunea europeana, un rahat ca si comunismul !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    readuce TVA la 24%? (Duminică, 12 mai 2019, 22:10)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    cum a fost traditia PDL?
  • 0 (0 voturi)    
    A inteles si Orban in sfarsit ca PNL trebuie sa (Luni, 13 mai 2019, 18:18)

    clint [utilizator]

    se orienteze catre cei care muncesc? Nu as crede... Ce a facut vreun partid politic pentru ei, in afara sa ii mulga in acelasi stil nemilos in care PCR ii mulgea, desi se bateau ca sunt cu poporul si oamenii muncii ? Cam tarziu domnu' Orban, jumatate din populatia activa si-a luat campii deja.

    Daca luam Primaria Bucurestiului, ce s-a facut pentru astia care muncesc ? Lucrurile nu sunt multe, unele s-au mai facut, dar insuficient, focusul fiind pe borduri si concerte:

    - scoli cu 20 de copii in clasa, profesori bine pregatiti, program prelungit si optionale de sprot, limbi straine, arte, etc. astfel incat copiii sa nu fie aruncati in strada la miezul zilei cand parintii sunt la munca. Pentru bone si afterschool oamenii muncii scot alti bani din buzunar.


    - autobuze pe care si oamenii muncii sa le gaseasca decente, numai pensionarii, doar le platim cu totii, nu ?. Limitarea accesului liber al pensionarilor in autobuze in orele de varf ?
    Faptul ca autobuzele de facto nu sunt OK pentru oamenii muncii ci doar pentru pensionari. ii face pe primii sa aleaga masina proprie, ceea ce inseamna poluare si bani in plus.

    - spitale de stat unde nu stai cu orele, unde nu mori cu zile si decontarea macar partiala a serviciilor de la spitalele private din asigurarea de sanatate obligatorie. Multi angajatori ofera asigurari private, dar cumva tot din banii obtinuti de pe munca lor.

    - fluidizarea traficului astfel incat sa nu pierdem timp cu orele, parcari, atat acasa cat si la serviciu, timpul petrecut in trafic sau pentru gasirea unui loc de parcare "is money", tot noi platim.

    Cam astea sunt prioritatile pentru oamenii muncii care acum trebuie sa scoata suplimentar bani pentru un trai decent fiindca tot ce e guvernat de stat e gandit pentru pensionarii si asistatii care nu prea contribuie, lor "li se da" si nu prea au de ce comenta, nu au la ce se raporta, asa ca vor fi multumiti chiar daca toate serviciile au o calitate jalnica...

    Nu e de mirare ca pleaca atatia..