Tăriceanu, la miting electoral: Ceea ce ne împiedică să progresăm este corupția din statul paralel

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 mai 2019, 15:51 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a susținut sâmbătă la Craiova, unde a participat la prezentarea candidaţilor partidului la alegerile pentru Parlamentul European, că ceea ce împiedică România să progreseze este corupţia din statul paralel şi nedreptăţile pe care acesta le generează, motiv pentru care acest subiect îl preocupă permanent.

Preşedintele ALDE a susținut că, după 30 de ani de la căderea comunismului, în România s-a reintrodus acelaşi sistem de teroare prin care comunismul a condus ţara 45 de ani, iar formaţiunea pe care o conduce doreşte să elibereze justiţia de prădătorii statului paralel.

"Nu am avut nicio clipă capacitatea să îmi imaginez că după 30 de ani de la căderea comunismului, în România se vor reintroduce aceleaşi sisteme prin care comunismul a condus România 45 de ani: sistemul de teroare, sistemul de ascultare a telefoanelor, frăţia dintre securitate şi procuratură. (...) Ei bine, din perspectiva ALDE, ceea ce ne împiedică să progresăm mai mult şi mai bine este corupţia din statul paralel şi nedreptăţile pe care acesta le generează, abuzurile şi excesele cărora le-au căzut victime mii şi mii de oameni nevinovaţi. Vreau să eliberăm justiţia de prădătorii statului paralel", a spus Tăriceanu, în faţa a circa a o mie de membrii ALDE, potrivit Agerpres.

Tăriceanu a mai spus că în ultimii 14 ani România a ajuns să fie dominată de un sistem paralel de putere care i-a eliminat pe toţi cei care nu au acceptat jocurile de culise, cum ar fi deciderea rezultatului alegerilor prezidenţiale "în sufrageria lui Gabriel Oprea, cu sprijinul lui Coldea, Dumbravă şi al procurorilor de la DNA, în frunte cu Kovesi".

"Din păcate, în ultimii 14 ani România a ajuns să fie dominată de acest sistem paralel de putere care a hotărât să-i elimine pe toţi cei care aveau curajul să stea drepţi, să nu se înconvoaie, să nu accepte jocurile de culise, să nu accepte ca rezultatul alegerilor în loc să fie decis de dumneavoastră, cetăţeni liberi, să fie decis în sufrageria lui Oprea, cu sprijinul lui Maior, cu sprijinul lui Coldea, cu sprijinul lui Dumbravă, cu sprijinul procurorilor de la DNA, în frunte cu Kovesi şi cu cei specializaţi în anchete care sunt absolut copiate după metodele din anii '50, cum sunt cei de la DNA Ploieşti, de la DNA Oradea sau de la DNA Braşov. La 30 de ani de la Revoluţie vom pune capăt infracţiunilor săvârşite de statul paralel, ilegalităţilor şi acestor nedreptăţi. Vreau să combatem corupţia în mod egal, în mod legal, democratic şi echilibrat. Lupta împotriva corupţiei nu trebuie să fie un prilej de răzbunare sau de eliminare a adversarilor politici. Nu este o vânătoare de vrăjitoare pentru că nu suntem într-o dictatură din lumea a treia", a mai afirmat președintele Senatului.

















6910 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Coruptia care il tine pe Tariceanu in libertate (Sâmbătă, 11 mai 2019, 16:00)

    DihoricaVacila [utilizator]

    Daca eu faceam ce a facut el, eram deja inchis.
    Asta mai are curaj sa si latre.
  • +13 (13 voturi)    
    dati-va la o parte bah, ce daca ati stati la coada (Sâmbătă, 11 mai 2019, 16:15)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Saracilor !
    Hai ca am treaba sa va apar in Europa.
  • +13 (15 voturi)    
    Dar mai ales (Sâmbătă, 11 mai 2019, 16:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    HOȚIA grupurilor infracționale printre care si SENATUL HOTIEI NATIONALE si gruparea infractionala ALDE+PS. Cu ticaloși ca acest gunoi de CPT, RO va disparea cât de curând de pe harta Europei. ACEST PENAL DOAR PROFITA DE IMUNITATE, altfel era de mult in puscarie in orice stat cu o Justitie functionala..
  • +13 (13 voturi)    
    Cine e Trădiceanu Moliceanu? (Sâmbătă, 11 mai 2019, 16:38)

    prec [utilizator]

    Când va fi internat la azil?
    • +11 (11 voturi)    
      da, dar cine... (Sâmbătă, 11 mai 2019, 17:30)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui prec

      sunt sutele de mii care il voteaza de 30 de ani !?!!??!...cred ca mai degraba ar trebui internati cei care ii seamana si care il voteaza...dar , deh , democratia si romanii !!!...cum poti sa ceri unora cu wc-ul in curte care sunt plimbati cu autobuzele sa stie ce e pe lumea asta !!??...
    • +2 (4 voturi)    
      cine e? (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:54)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui prec

      1. e in primele randuri de la lovitura de stat din 89...deci mari sanse sa fie de atunci agent sovietic
      2. a schimbat 5 neveste, dar daca nu ciugulea banii poporului poate nu-l lua nici macar una de sot...
      3. e aliat cu cel mai pervers mafiot SI infractor, draqnea, ce face jocurile dusmanului lumii occidentale,fhurtin!
      SI MAI SUNT...
  • +9 (9 voturi)    
    + Justita bey Sterling Popescu T. ! (Sâmbătă, 11 mai 2019, 16:42)

    Plagarus [utilizator]

    Nu pot,ca-i doare in dosarele penale ?
  • +8 (8 voturi)    
    Mama, ce logica are (Sâmbătă, 11 mai 2019, 16:51)

    LiviuV [utilizator]

    Exista statul normal si exista statul paralel.

    Asa cum noi avem coruptie, asa are si statul paralel coruptie?!

    Si cumva coruptia de vizavi ne impiedica pe noi, cetatenii din statul normal, sa progresam, nu?

    Pana recent, problema era statul paralel, acum este coruptia din statul paralel?

    Logica spune ca daca statul paralel e negativ si coruptia este un lucru negativ, atunci negatia negatiei ce este?
    • +5 (5 voturi)    
      Stii zicala aia veche (Sâmbătă, 11 mai 2019, 18:11)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui LiviuV

      pe trotuarul de vizavi femeile par mai frumoase. In statul paralel paralel cu statul paralel a lu Tariceanu coruptia e in floare. Dincoa sunt deja fructe coapte.
  • +6 (6 voturi)    
    Domnule Tariceanu, (Sâmbătă, 11 mai 2019, 17:07)

    Blackball [utilizator]

    tocmai mi-am cumparat un tricou din Craiova inscriptionat GESILAPU...
  • +12 (12 voturi)    
    Mai,....poligamule,.... (Sâmbătă, 11 mai 2019, 17:14)

    gigiN [utilizator]

    ...stii ca ai dreptate ?Pentru ca statul parallel sunteti voi!!!
  • +2 (2 voturi)    
    :)) :)) :)) (Sâmbătă, 11 mai 2019, 19:54)

    nahir [utilizator]

    senilul ipochimen recunoaște că e membru al statului paralel care corupe???
  • +2 (2 voturi)    
    Tariceanu traieste intro alta lume. (Duminică, 12 mai 2019, 9:04)

    asavreau [utilizator]

    Este senil,are lumea lui si cand vine printre noi i se pare ireal.De ce se uita unii la el si-i asculta prostiile?Sunt senili ca el,ori slugi care au grija sa nu faca vreo prostie?Tariceanu va intra la puscarie pe baza declaratiilor lui iresponsabile.Bine ba Caline,dupa 30 de ani de stat in Parlamentul Romaniei tu ne spui ca ai facut doua Romanii,una a noastra si una a voastraSi spui ca coruptii suntem noi si tinand cont ca ati ajuns in Parlamrent datorita votului unora,ai dreptate.Sunt corupti cei care v-au votat(au primit niste mita-galeti,mici,bere,bani,etc),deci trebuie trimisi la puscarie ca au promovat in functii de demnitate publica niste nemernici egoisti,rautaciosi.