Siegfried Mureșan: Guvernul PSD-ALDE a refuzat ca România să găzduiască Autoritatea Europeană a Muncii

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 10 mai 2019, 11:17 Actualitate | Politic


Siegfried Mureșan
Foto: Facebook
​​Europarlamentarul PNL Siegfried Mureșan acuză Guvernul că refuză să găzduiască Autoritatea Europeană a Muncii, executivul nedepunând o candidatură în acest sens.

„România avea termen până pe 6 mai să se înscrie pentru a găzdui nou-înființata Autoritate Europeană a Muncii (AEM). (...) La finalul perioadei de depunere a candidaturilor, trei din cele patru țări care nu găzduiau o instituție UE și-au depus candidatura pentru găzduirea AEM: Bulgaria (Sofia), Slovacia (Bratislava ) și Cipru (Nicosia), alături de Letonia (Riga), țări și orașe mult mai mici și cu resurse mai mici decât România și București. Letonia, o țară cât 5 județe, găzduiește deja o instituție UE și nu renunță în a găzdui și AEM. Guvernul Dăncilă nu a depus candidatura fiindcă nu este capabilă să obțină nimic pentru România în Europa”, a scris Mureșan pe Facebook.

Europarlamentarul PNL cere Guvernului să explice public „de ce a ales să dea cu piciorul șansei ca România să găzduiască în premieră o instituție a Uniunii Europene”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5522 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    E evident (Vineri, 10 mai 2019, 11:25)

    The_Dude [utilizator]

    ... cand vrei sa iesi din UE, nu e logic sa nu te mai legi la cap?!
  • -13 (21 voturi)    
    si care erau sansele ? (Vineri, 10 mai 2019, 11:26)

    Je__ [utilizator]

    Ca daca ne inscriam pe lista doar pentru prezenta, la ce folos?

    Si terminati-o cu alea pt creduli, ca acolo e pe baza de criterii, dosar si punctaje.....si ca lobby, influienta si unde vrea muschiul meu minte nu are...nu conteaza. Asta e pt naivi.

    Dosarul doar legitimeaza lobbyul (la noi e trafic de influienta, se face parnaie)
    • +13 (15 voturi)    
      Mai Gica Contra (Vineri, 10 mai 2019, 12:14)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      si cand vrei sa treci un examen, prima conditie necesara este sa te duci la acel examen...
      Greu pentru postacii psd-isti.
      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +3 (5 voturi)    
      mentalitate de repetent (Vineri, 10 mai 2019, 13:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Sau de facut pe puncte, caracteristica guvernului Docila.
      De ce draq ne mai prezentam la un examen, de ce ne pregatim, ne facem temele, etc.
      Dar ma gandesc de ce psd-istii mai respira, cand e un efort al naibii de mare, poate ar trebui sa respirati prin piele ca broastele ca tot pe acolo sunteti ca nivel intelectual.
      PS imi cer scuze broastelor si neamului batracienilor daca i-am jignit.
    • +2 (4 voturi)    
      slugile de servici (Vineri, 10 mai 2019, 13:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      orice face rau psd... are o scuza buna...

      tu pierzi razboiu inainte sa inceapa ca "rocium o sa-l pierzi" d c sa te mai lupti...

      gandire se SLUGA !!!
    • +1 (1 vot)    
      somnul ratiunii.. (Sâmbătă, 11 mai 2019, 11:44)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      1. La nivel oficial se numeste diplomatie, nu lobby. Lobby fac entitatile private.
      2. Trafic de influenta este atunci cand factorul de decizie pretinde si/sau primeste ceva la schimb - bani, servicii etc.
      3. Fara nici un dosar depus, sansele sunt zero. Nici un concurs nu se castiga prin neprezentare.
      4. Sa te plangi ca #ciumarosie nu are nici o sansa chiar daca ar fi depus un dosar inseamna sa admiti ca guvernul Romaniei a trimis niste nulitati la Bruxelles.
  • +16 (16 voturi)    
    Fix MUNCA ??? (Vineri, 10 mai 2019, 11:46)

    Carcalete [utilizator]

    Ptiu, drace!!
  • +13 (13 voturi)    
    sa stai pe scaun (Vineri, 10 mai 2019, 11:48)

    floarealbastra [utilizator]

    si sa te déclari bun roman e mai usor.
    • +5 (5 voturi)    
      Si mai fain e pe scena (Vineri, 10 mai 2019, 13:14)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui floarealbastra

      cu camesa deschisa la gat si improscand dejectii pe gura.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu cumva este inca si mai urat? (Vineri, 10 mai 2019, 12:03)

    anonim3 [utilizator]

    Poate ca Guvernul Dancila a renuntat la aplicatia pentru gazduirea la Bucuresti a AEM in schimbul sustinerii din partea Bulgariei in efortul de blocare a candidaturii lui Laura Codruta Kovesi la functia de procuror-sef european.
  • +8 (10 voturi)    
    Ce vor hoții psd+ale+udmr (Vineri, 10 mai 2019, 12:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ei nu vor instituții europene in RO ci sa scoata tara din UE, cum le comanda cei in solda carora lucreaza si distrug totul in jurul lor.
  • -10 (14 voturi)    
    Devine tot mai disperat Muresan (Vineri, 10 mai 2019, 12:11)

    Fides [utilizator]

    Cred ca doreste ca PNL sa piarda alegerile prin declaratiile acestea bombastice - in primul rand nici macar nu cred ca a parcurs criteriile ce trebuiau indpelinite de tara gazda. Hai sa nu mai dam batosi, doar de dragul campaniei electorale.
    • +6 (10 voturi)    
      criterii (Vineri, 10 mai 2019, 12:20)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Primul criteriu e sa aplici.
      Nu-ti pierde timpul, nu umbresti tu un amarat de postac PSD reputatia lui Muresan.
      • -1 (3 voturi)    
        Ca sa aplici, trebuie sa bifezi tot de pe lista ai (Vineri, 10 mai 2019, 12:56)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

        Iar noi ne avem doar pe noi,
    • +6 (10 voturi)    
      doare, doare? (Vineri, 10 mai 2019, 12:35)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Apelul conducerii PPE a fost ca romanii sa voteze PNL, iar Muresan este una din cele mai active si implicate personalitati politice de astazi. Pe tine te ia cu fiori pe spinare ori de cate ori ia atitudine, nu-i asa? Atunci e bine.

      Despre cine zici ca n-a parcurs criteriile? Dancila, Dragnea, crima organizata PSD-ALDE-UDMR? Normal ca nu! Mai mult, au fost tare preocupati sa taie bugetul Presedentiei, ca sa-i ingreuneze organizarea summitului de ieri, de la Sibiu!

      Cat despre Muresan, eu zic ca, dupa Iohannis, va avea sanse foarte mari la presedentie, daca va dori sa preia stafeta.
      • -4 (4 voturi)    
        Eu zic sa nu zici hop, pana nu treci de hip (Vineri, 10 mai 2019, 13:03)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui revo

        L-am vazut chiar recent intr-o emisiune la B1 TV, unde era facut terci de un neica nimeni de la PSD, care ii mai si arata pisica, cand omul vorbea de traseim, uitandu-si trecutul.
        P.S.
        Daca PNL se asteapta sa castige alegerile mizand pe faptul ca PSD isi pierde electoratul, inseamna sa retraiasca experienta din 2016.
    • +1 (3 voturi)    
      criterii? (Vineri, 10 mai 2019, 12:57)

      viorrell [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Hai spune-ne tu care erau criteriile și de ce România nu le îndeplinea.
      • +1 (3 voturi)    
        Da un search pe Google (Vineri, 10 mai 2019, 13:30)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui viorrell

        Trebuie doar sa cauti dupa Autoritatea Europeana Muncii, vezi partea de criterii.

        P.S.
        Nu uita sa faci o comparatie si cu cine o va gazdui (la momentul desemnarii etc.), sa vezi cam ce inseamna sa ai pe teritoriul tau o astfel de institutie.
    • +2 (2 voturi)    
      declaratii bombastice? (Vineri, 10 mai 2019, 13:22)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Sau simple constatari?
      Desi PNL nu printre favoritii mei datorita episodului USL, pe Muresan l-as vota oricand.
      Criterii? Va sa zica Letonia poate indepplini criteriile pentru doua agentii iar Romania nici macar pentru una?
      PSD-ism impotent si incompetent!
      • 0 (4 voturi)    
        Nu o da in latura nationalista (Vineri, 10 mai 2019, 13:56)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Sper ca nu incepi si tu ca Nationala de fotbal, ca-i mancam, le dam 3, le suna apa in cap si dupa ne bucuram ca nu am primit decat 2 .
        E drept suntem aproape ca si letonii, vai de noi, insa avem o calitate care ne recomanda: ne putem faulta intre noi excelent, si in plan politic.
        • 0 (2 voturi)    
          nu mai nimerit cu fotbalul (Vineri, 10 mai 2019, 21:40)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          si nici cu nationalismul de grota tip PSD_PRM
          Ai sustinut insa ca Muresan a facut o declaratie bombastica, sa iti citez din DEX ce inseamna?
          Sa nu imi spui ca cineva a faultat actuala conducere a Romaniei si nu i-a lasat sa-si depuna prapadita de candidatura la aceea agentie? O fi fost Soros? fiul lui? nepotul lui? fascistii?
          • +1 (1 vot)    
            Raspund cu intarziere... (Marţi, 14 mai 2019, 15:40)

            Fides [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Suntem al carma UE, nu puteam centra, da cu capul si apoi inscrie, fara sa fim fluerati de ceilalti membri UE. Folosesc fotbalul pt. a simplica analogia. Ne faultam din start daca depuneam dosarul - de aici si declaratia bombastica semnata Muresan.
  • +3 (5 voturi)    
    PSD nu vrea institutii Europene in Romania (Vineri, 10 mai 2019, 13:03)

    Habermas [utilizator]

    N-ati vazut cum pune problema "Occidentul vs. Romania"? Dragnea si PSD refuza
  • +2 (4 voturi)    
    continuare. Dragnea si PSD refuza sa accepte (Vineri, 10 mai 2019, 13:05)

    Habermas [utilizator]

    ca Romania este acum parte a Occidentului. Ei vor ca Romania sa fie parte a lumii ruse. In plus, este vorba de o agentie a MUNCII! Cum sa accepte PSD asa ceva? Ei sunt partidul ne-muncii. Ei incurajeaza asistarea sociala si dependenta de partidul tatuc pomanagiu.