Viktor Orban, la Cluj: România a dovedit că este capabilă să apere granițele externe ale Schegen și este clar că merită să devină membră a zonei

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 8 mai 2019, 16:33 Actualitate | Politic


Viktor Orban la Cluj Napoca
Foto: Captura Facebook
Premierul Ungariei, Orban Viktor, susține că România a dovedit că este capabilă să apere granițele externe ale Schengen, astfel că merită să facă parte din zona Schengen. „În numele Ungariei, mulțumesc României pentru tot ceea ce a făcut”, a spus Orban, potrivit Mediafax.

Orban Viktor a declarat, miercuri, la Cluj-Napoca, într-o conferință de presă susținută împreună cu președintele UDMR, Kelemen Hunor, că atunci când România și-a apărat propriile hotare, a apărat și Ungaria.

„În anii care au trecut, România a apărat în mod considerabil granițele UE, lucru care este important atât pentru Ungaria, cât și pentru România. În sud și în est am putut să contăm pe România, atunci când România și-a apărat propriile hotare, a apărat și Ungaria. Modul în care în ultimii patru ani a apărat frontierele României este un argument puternic ca România să facă parte din zona Schengen. Acesta este un fapt, România a dovedit într-o perioadă dificilă că este capabilă să apere granițele externe ale Schegen și este clar că merită să devină membră Schengen. În numele Ungariei, mulțumesc României pentru tot ceea ce a făcut”, a spus Orban.

Premierul Ungariei s-a întâlnit, miercuri, cu studenții Universității private cu predare în limba maghiare Sapientia, cu reprezentanții UDMR din administrația publică și va avea o întâlnire în cursul serii cu episcopii bisericilor tradiționale maghiare din Transilvania.

Premierul Ungariei, Viktor Orbán, a sosit miercuri dimineață într-un turneu în Transilvania, la invitația UDMR.

















11260 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    fugi obositule (Miercuri, 8 mai 2019, 16:46)

    Kosmos [utilizator]

    Cine a trimis imigrantii aia in Europa stia ca o sa castigi alegerile usor ..europenii sunt inca niste oi usor manipulabile
  • +7 (15 voturi)    
    Când te laudă dușmanul nu-i a bună. (Miercuri, 8 mai 2019, 16:47)

    prec [utilizator]

    Ce i-o mai fi promis moroiul U.D.M.R.-ului!?
  • -2 (6 voturi)    
    Apărat de cine? (Miercuri, 8 mai 2019, 16:49)

    Traian2015 [utilizator]

    De omuleți mici verzi și paranoici?
  • +6 (12 voturi)    
    hehe (Miercuri, 8 mai 2019, 16:50)

    liviu_ [utilizator]

    dictatorii se sutin intre ei!
  • +7 (15 voturi)    
    Pionul Rusiei (Miercuri, 8 mai 2019, 17:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pionul Rusiei in UE si aliatul lui Dragneev isi dau si ei cu parerea.
  • +8 (14 voturi)    
    aha.. (Miercuri, 8 mai 2019, 17:05)

    Martha Logu [utilizator]

    .. .si ce vrei tu mai Viktorashe defapt? hai zi, nu-ti fie teama... vrei niste gaze din Marea Neagra?
  • +5 (11 voturi)    
    viktoreeee, ce sharla eeeeeesti, (Miercuri, 8 mai 2019, 17:12)

    ...!?! [utilizator]

    vrei Schengen pana la Bucuresti !? sau...DDD!
  • +2 (10 voturi)    
    pescuitor in ape tulburi (Miercuri, 8 mai 2019, 17:13)

    trandafil [utilizator]

    acest ins...
  • -3 (13 voturi)    
    dar Klaus nu e de acord! (Miercuri, 8 mai 2019, 17:14)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    asa ca ramanem afara.
  • 0 (6 voturi)    
    De pe acum a ta cale!!!! (Miercuri, 8 mai 2019, 17:25)

    iomvvd [utilizator]

    Szat'n cotetz!
  • -2 (16 voturi)    
    eu nu mai inteleg nimic (Miercuri, 8 mai 2019, 17:28)

    cucuveaua mov [utilizator]

    asta nu este ala prezentat ca "omul lui Putin"?
    ce interes are Putin sa intram noi in Schengen?
    • 0 (4 voturi)    
      Intra mai usor emigrantii trimisi de Putin (Miercuri, 8 mai 2019, 21:56)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      La noi apararea granitelor e cam varza. Cum se face contrabanda cu tigari. Si marea captura aia de droguri parca a fost raportata de un pescar.
      Ungurii au facut repede zid la granita cand au vazut ca vin emigrantii. La noi o sa fie o ocazie buna sa scoata un ban daca inchid ochii.
    • +1 (7 voturi)    
      Inainte sa fie ,,omul lui Putin" (Miercuri, 8 mai 2019, 22:08)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      Victor Orban e ,,omul lui Narendra Modi" (Prim-Ministru Indiei cu origini tot de la Bombay, dar din alta casta : ,,Casta Negustorilor"- taica-su comercializa ceai)
      Neamul lui Victor Orban provine din casta care manca din cioburi si ingropau mortii.
    • -1 (13 voturi)    
      In realitate (Miercuri, 8 mai 2019, 22:41)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      E de fapt omul Ungariei, ca acolo e prim-ministru. Romania in Schengen = economie la bugetul Ungariei, care nu mai trebuie ea sa apere si granita cu Romania.
  • -5 (15 voturi)    
    Parochialism (Miercuri, 8 mai 2019, 17:29)

    cenzuratul [utilizator]

    De ce zici "hop" pana n-ai sarit santul? Stai sa devina si Romania woke odata cu venirea la putere a USR si vezi atunci cum mai apara Romania Ungaria.
  • -5 (21 voturi)    
    Köszönöm szépen! (Miercuri, 8 mai 2019, 17:38)

    Nyk1 [utilizator]

    Mulțumim mult d-lui Orbán și regretăm că nu avem la ora actuală un lider politic la înălțimea lui!
    • +1 (1 vot)    
      Adevar graiesti (Joi, 9 mai 2019, 9:49)

      bitex [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      regretăm că nu avem la ora actuală un lider politic la înălțimea lui!

      Normal, Orban e un pigmeu de 1.74 m
  • -8 (20 voturi)    
    BRAVO Mah....asta inseamna sange in instalatie (Miercuri, 8 mai 2019, 17:49)

    Je__ [utilizator]

    Noi multumim lui KJW ca e pres si se ocupa cu servirea mesei pe la consilii

    Si da...hai resistenta pluserista cu minusurile si autoflagelarea ca vai doamne suntem niste corupti ordinari

    Mai moralizati-ne un pic cu propaganda de riguare...un pic de Dragnea...un pic de coruptie (care la nivel de UE e un fel de pisu in vant statistic vorbind...adica asa zisele sume furate, is un fel de mizilic...dar cine se uita in detalii...noi nu avem hoti....noi suntem toti niste hoti, ca asa ni se zice la bruxel)

    Daca nu ne dam noi flegme intre noi, si europarlamentarii nosri romani atunci cine sa ne dea?
  • +7 (13 voturi)    
    și drogurile? (Miercuri, 8 mai 2019, 17:58)

    of of [utilizator]

    Mai ales pe plaja Mării Negre suntem pregătiți.
  • +6 (8 voturi)    
    Numai parerea (Miercuri, 8 mai 2019, 21:47)

    Rahan5 [utilizator]

    lui Orbany-Bombay mai lipsea.
  • +5 (9 voturi)    
    ........ (Miercuri, 8 mai 2019, 22:05)

    Andpr [utilizator]

    Normal ca-i convine Schengen, asa pot sa se extinda maghiarii in RO...au cale mai libera la achizitii, marfuri, conectivitate mai buna cu maghiarimea de aici, cu asa zisul tinut secuiesc
  • +5 (9 voturi)    
    sigur că da. (Miercuri, 8 mai 2019, 23:23)

    oldman_boy [utilizator]

    Dacă suntem în Schengen nu se mai face control în vamă la granița cu Ungaria.
    Pot căra tot ce vor ei în Harghita și Covasna.