Iohannis o ironizează pe Dăncilă, pe tema summit-ului UE: Cine doreşte să participe la partea de distracţie este invitat la concert în Piaţa Mare, la liber

de DG     HotNews.ro
Marţi, 7 mai 2019, 17:05 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis, la Sibiu
Foto: Hotnews
Preşedintele Klaus Iohannis a spus, marți, că cei care critică faptul că premierul Viorica Dăncilă nu a fost invitată la summitul UE de la Sibiu nu cunosc arhitectura constituțională a statului, comentând ironic că cine dorește poate să participe la concertul din Piața Mare, fiindcă acccesul e ”la liber„.

Iohannis a explicat, potrivit News.ro, că la summit, fiecare stat UE are un singur reprezentant, astfel că România va fi reprezentată de şeful statului. ”Toată discuţia este una puţin artificială şi izvorâtă din faptul că nu se cunoaşte prea bine arhitectura constituţională a Românei. Nu este nici o rea-voinţă, nici o rea-credinţă, pur şi simplu aici este locul preşedintelui, în Consiliul European, şi noi ne întâlnim aici ca să lucrăm (...) Nu sunt prevăzute evenimente strict protocolare, la care lumea ar sta şi ar pierde vremea”, spune Iohannis.

Președintele a mai spus că musafirii pot veni în Piața Mare, la distracție.

"Consiliul European de la Sibiu este unul informal, se finalizează fără concluzii şi fără decizii, însă se va finaliza, sper eu, cu o aşa-numită declaraţie, Declaraţia de la Sibiu, care va spune europenilor cum vedem noi viitorul, cum vrem să mergem mai departe, cum vrem să fim solidari cu toţii, cum vrem să facem să funcţioneze Uniunea mai bine. Iar pentru sibieni, pentru musafiri şi pentru oricine altcineva doreşte să participe, în ziua de 9 mai, Primăria municipiului Sibiu organizează aici în Piaţă - şi se vede în spate - un mare concert pentru toată lumea. Deci cine doreşte să participe la partea de distracţie este invitat la concert în Piaţa Mare, la liber", a afirmat Iohannis.

Premierul Viorica Dăncilă a declarat vineri, referindu-se la participarea la summitul UE de la Sibiu, din 9 mai, că nu a fost invitată încă, întrebându-se cum putem vorbi noi de unitate când premierul României, care deţine preşedinţia rotativă, nu este prezent pentru a vorbi despre realizările preşedinţiei române a Consiliului UE.

Sâmbătă, Viorica Dăncilă a declarat că, dacă va fi invitată, va participa la summitul şefilor de stat şi de guverne din 9 mai de la Sibiu, dar nu se va ruga de nimeni pentru a participa la eveniment. Dăncilă spunea că nu este ”supărată” că nu a fost invitată, pentru că nu ar rezolva lucrurile şi preferă să gândească pozitiv. ”Eu sper ca acest summit să iasă cât mai bine, este important pentru noi ca ţară”, a spus premierul.

Fostul preşedinte Traian Băsescu afirma că în spaţiul public "se revarsă necunoaşterea despre Uniunea Europeană", prin faptul că jurnalişti şi politicieni "deplâng faptul că doamna Dăncilă încă nu a fost invitată la Sibiu". El explică că ea nici nu va fi invitată la lucrările Consiliului European şi subliniază diferenţa între această instituţie şi Consiliul Uniunii Europene. "Doamna premier Dăncilă prezidează Consiliul Uniunii Europene (acolo unde merg miniştrii), în timp ce preşedintele Iohannis prezidează Consiliul European, care este altă instituţie. (...) Doamna premier Dăncilă nu va putea fi invitată la lucrările Consiliului European (vezi Tratatul de la Lisabona), dar va putea fi invitată la recepţie şi prezentată de preşedinte", susţine Băsescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















18597 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Tuta (Marţi, 7 mai 2019, 17:10)

    Tara_lu_Peste [utilizator]

    Ce sa faca Tuta asta la Summit, nu i-a zis nimeni ca acolo sa vb limbi straine( ea nu stapeneste limba Romana bine da sa vb si altceva).
    De asemenea, nu se servesc mici si nici slujbe tinute de carduri de popi nu sunt.
    Nu veti gasi gura casca, aplaudaci aduci pentru 50 de lei si pensionari pe jumatate senili..
    Fasolea, carnatii si berea dupa Summit daca vrea Veorica sa participe si ea la ceva intersant si pe masura ei intelectuala.
  • -6 (16 voturi)    
    da (Marţi, 7 mai 2019, 17:34)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa recunoastem ca e foooarte inteligent Klaus. Kant e mic copil.
    • 0 (4 voturi)    
      păi ce (Miercuri, 8 mai 2019, 8:39)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      faci cucuvea mov? De Hegel nu zici nimic? Sau de Jung.
      Aaaaa, tu ești doar cu burghezii ăia de Marx și Engels.
  • +6 (6 voturi)    
    suie paparude (Marţi, 7 mai 2019, 17:39)

    alex562 [utilizator]

    inspiratie inainte de timpuri
  • +9 (17 voturi)    
    Piața Mare (Marţi, 7 mai 2019, 18:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Piața Mare din Sibiu e un loc frumos și deosebit. Păcat să fie spurcat de pesedisto-aldiști
  • -15 (19 voturi)    
    iohanis (Marţi, 7 mai 2019, 18:28)

    vitan.sandu [utilizator]

    Doamne Dumnezeule! Omul asta este cretinel, asa cum spun unii, sau un ipocrit fara pereche! Sa vorbesti de "distractie", de "a pierde vremea", in timp ce aproape cinci ani tu nu ai facut nimic, dar absolut nimic, se cheama lipsa totala de bun simt!
    • +4 (4 voturi)    
      tu macar stii (Miercuri, 8 mai 2019, 10:04)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      prerogativele presedintelui?
      ce vroiai sa faca?sa dea legi?sa mareasca pensii?sa renoveze scoli si gradinite?sa faca spitale?sa demareze constructii de autostrazi?
      ei uite ca nu e treaba lui.
  • -12 (16 voturi)    
    prostia lui iohanis (Marţi, 7 mai 2019, 18:37)

    AndrosNelly [anonim]

    as vrea sa-l vad pe klaus dupa alegerile europarlamentare si mai ales dupa alegerile prezidentiale,cred ca va veni vremea sa-si inghita cu noduri toata mistocareala si toate betele pe care le-a bagat in roate si prin gard guvernarii actuale doar si numai ca sa-si faca credit electoral,fie ca a facut-o de capul lui,fie ca a facut-o la sfatul celebrilor consilieri,e jalnic si rezultatul va fi un esec garantat,nu-l vor mai primi nici in invatamant la clasele v-viii,s-a ratat omu`,nu mai zic de dosarele care au zacut pana acum la pritocit pt ca are chpurile imunitate si care vor incepe sa curga garla dupa expirarea "imunitatii",tre sa fie clar ca nici multinationalele si nici madam merchel nu-l vor putea scoate din rahatul respectiv.....
  • -11 (15 voturi)    
    tipu 'asta ... (Marţi, 7 mai 2019, 18:45)

    muscha mbanana [utilizator]

    o sa aiba dezamagiri crunte in viata si o sa-i iasa pe nas mishtoul asta ! cand n-o sa mai fie pe cai mari ,toate dosarele o sa-i fie deschise de n-o sa mai stie pe unde sa-si scoata camasa ,prea e izmenit si sclifosit ca o fecioara ,arunca cu paltonu de parca ar fi emir ,un pic de bun simt nu strica nimanui ! neam prost !
  • +9 (15 voturi)    
    dupa ce ... (Marţi, 7 mai 2019, 18:48)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    ciuma-rosie si-a batut joc de poporul roman, acum vor sa fie respectati ! Nu cred ca se mai poate !
  • -12 (16 voturi)    
    am vecini ... (Marţi, 7 mai 2019, 18:49)

    muscha mbanana [utilizator]

    l-au votat si cand au vazut ce lipsit de bun simt si ce crestere proasta are ,le pare f.rau si au jurat ca mai bine voteaza pe dusman decat pe acest increzut arogant , parerea lor !la unii chiar le e frica de el ,e in stare sa inceapa un razboi civil intre "ROMANII LUI ' si ceilalti ! care or fi romanii lui , pdl-istii convertiti in bratieni ?!
    • 0 (2 voturi)    
      daca si el (Miercuri, 8 mai 2019, 10:05)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      e lipsit de bun simt...
      mai analizeaza-ti vecinii
  • -12 (16 voturi)    
    nu-l ajuta ... (Marţi, 7 mai 2019, 19:14)

    muscha mbanana [utilizator]

    nu-l ajuta nimeni sa scape de dosare ,nici bunl Dumnezeu <are sufletul vandut diavolului ,pentru 5 ani de putere in care n-a facut absolut nimic ,doar a produs matreata pe gulerul paltonului de la aruncat ca sa-l scuture de matreata !
  • +7 (9 voturi)    
    gogosi DIY (Marţi, 7 mai 2019, 22:35)

    U_swamp [utilizator]

    Barbilica Docila isi poate etala la un stand din Piata Mare maestria in gatitul gogosilor, carora la Videle li se spune „minciunele”... O asteapta toata Europa acolo...
  • 0 (4 voturi)    
    Asta nu prea este dovada de inteligenta! (Miercuri, 8 mai 2019, 9:26)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Imi pare rau ca sunt de acord cu trollul kaghebist, dar a o "ironiza" pe Docila este comlet lipsit de sens.

    La fel de bine poti face o ironie la adresa peretelui sau a sinei de tramvai!!

    Pavianul cu gluga nu va pricepe nimic ...
  • 0 (0 voturi)    
    Poate merge totusi Veorica la Piata (Miercuri, 8 mai 2019, 16:20)

    baimarean [utilizator]

    .de alimente..