Actorul Bogdan Stanoevici anunță că va candida, ca independent, la alegerile prezidențiale

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 mai 2019, 17:16 Actualitate | Politic


Bogdan Stanoevici
Foto: facebook.com/bogdan.stanoevitch
Directorul Circului Metropolitan București, Bogdan Stanoevici, a anunțat că va candida independent la alegerile prezidențiale din toamna acestui an, scrie Mediafax. Actorul a precizat că decizia vine ca urmare a dorinței de a le oferi românilor o alternativă la discursul politic, unul „lipsit de bună-credință”.

Bogdan Stanoevici se adresează tuturor celor dezamăgiți de putere, revoltați, sătui de minciuni și promisiuni deșarte, celor ce doresc să se întoarcă în țară, celor ce vor să rămână pentru că sunt multe de făcut aici, potrivit unui comunicat de presă.

„Ca independent, nu voi fi constrâns de doctrinele nici unui partid, nu voi primi ordine de la nimeni, nu voi fi deci marioneta nimănui. Fiecare dintre noi trebuie să-și regândească atitudinea față de ceilalți și față de țară. Dacă gândim de pe poziția de victimă, atunci devenim victime. Eu sunt un om care spune ce gândește și face întotdeauna ce spune,” a afirmat actorul Bogdan Stanoevici.

Sănătatea, educația și cultura sunt domeniile prioritare prin care Stanoevici consideră că România va evolua dacă sunt puse în valoare la adevărata capacitate. El a adăugat că nu a făcut parte niciodată dintr-un partid politic.

Bogdan Stanoevici s-a născut în 22 ianuarie 1957, la București. A absolvit IATC ”I.L. Caragiale” în 1982. S-a mutat în Franța în 1989, în urma căsătoriei. În 2011 a revenit în România. Înainte de Revoluție a jucat în 13 filme, între care se numără ”Eu, tu, și... Ovidiu” (1978), ”Trandafirul galben”(1981), ”Noi cei din linia întâi”(1985) sau ”Secretul lui Nemesis” (1987) și ”Francois Villon- Poetul vagabond”, coproducția româno-franceză regizată de Sergiu Nicolaescu din 1987.

După cădereea comunismului a revenit în producții ca scurt-metrajul ”Tertium non datur”, în 2006, ”Portretul Luptătorului la tinerețe”, în 2010. În 2014 a luat parte la realizarea producției ”Dying of the Light”, cu Nicolas Cage. Din 2018 a jucat în serialul ”Fructul oprit”.

Acesta a intrat în lumea politică în timpul guvernării Ponta, când a fost desemnat ministru-delegat pentru relațiile cu românii de pretutindeni. Din 2017 a fost director general interimar al Circului Globus.

















6106 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    Dacă Ucraina a ales un clown... (Sâmbătă, 4 mai 2019, 17:34)

    Nyk1 [utilizator]

    ...de ce nu am putea noi alege un circar?
    • +14 (20 voturi)    
      . (Sâmbătă, 4 mai 2019, 18:14)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Este un iepure obosit pesedist (director de circ in subordinea preanascatoarei Firea cea care scoate si baga fierul in om). Speranta este sa confuzeze un procent doua ca nu se stie cand e nevoie
      • +10 (12 voturi)    
        candidat "independent" (Sâmbătă, 4 mai 2019, 20:20)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        cred ca avem si un partid "independent" ... se cheama ALDE parca...
      • -5 (7 voturi)    
        Stanoevici este etnic roman? (Sâmbătă, 4 mai 2019, 20:45)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        Bogdan Stanoevici este etnic roman? Sa nu facem ca ucrainienii care au aflat după alegeri etnia președintelui Volodymyr Zelenskiy.

        Citat:
        "Directorul Circului Metropolitan București, Bogdan Stanoevici, a anunțat că va candida independent la alegerile prezidențiale din toamna acestui an [2019]"
    • -1 (7 voturi)    
      ehhh (Sâmbătă, 4 mai 2019, 18:37)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pai voi il aveti deja pe piticul Putler, la ce sa va alegeti inca unul? Sau se simte rau Vladyk si crezi ca e cazul sa alegeti altul, Nyk?
  • +17 (25 voturi)    
    O sageata boanta psdista (Sâmbătă, 4 mai 2019, 17:35)

    Plagarus [utilizator]

    Ce caraghios, pe calapodul unuia ca Mircea Diaconu
  • +19 (19 voturi)    
    In Ucraina a iesit un actor, in Romania nu merge. (Sâmbătă, 4 mai 2019, 17:38)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Nu merge, ca ne-am prins ca sunt si asa destui "actori" pe scena politica.

    Dupa ce nu a facut nimic in guvernarea Ponta, vrea sa ajunga presedinte, dar n-are nici macar carisma...
  • +16 (20 voturi)    
    Teapă (Sâmbătă, 4 mai 2019, 17:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Poate mai smulge pesedistul câteva voturi de la KJ. In rest, bugetar de cârd se știe și înhăitat cu mafia psd=fsn=pcr. Lasă-ne nene si vezi-ti di circul matale, că de circ nu avem nevoie, zău
    • -6 (8 voturi)    
      cum dreaqu, (Sâmbătă, 4 mai 2019, 21:32)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ai uitat ciuma rosie si alde si udmr!
      nu te mai platesc corespunzator?
  • +13 (19 voturi)    
    un visator (Sâmbătă, 4 mai 2019, 18:19)

    Remarque [utilizator]

    Un psd-ist deghizat in independent care aspira la un statut ireal pentru el. O gluma.
  • +6 (10 voturi)    
    mai ales cind e simpatizant pesede... (Sâmbătă, 4 mai 2019, 18:33)

    U_swamp [utilizator]

    Ulciorul teatral nu merge de multe ori la apa. Mai bine vino cu noi: DA si DA la referendumul pentru curatarea justitiei!
  • +11 (13 voturi)    
    Altă țeapă PSD-istă... (Sâmbătă, 4 mai 2019, 18:39)

    Liviu2012 [utilizator]

    ...ca să fie cât mai mult CIRC!... Confuzie în capul nehotărâților, să mai subțieze din scorul lui KI,

    ”Sfătuit” să-și stabilească domiciliul în străinătate, a plecat temporar dar REPEDE din țară în luna mai 1989 prin căsătorie dar în misiune -- ministru sub Ponta și apoi Director de Circ... Ce traseu!

    Un nou ”Mircea Diaconu” dar fără șanse! Și știe asta! 3...5...9 cadidați... cât mai mulți! Altă lucrătură bolșevică!
  • +9 (13 voturi)    
    Cine mai urmează la candidatură? (Sâmbătă, 4 mai 2019, 18:46)

    Liviu2012 [utilizator]

    Poate urmează Directorul de la Bălăceanca, unde umblă pacienții goi prin spital!...

    Pe vremuri, o altă cetate pentru închis dizidenți mărunți, în colaborare cu Securitatea...
  • +4 (4 voturi)    
    "Independent" (Duminică, 5 mai 2019, 11:51)

    Alexa.99. [utilizator]

    Se crede Zelenski nr. 2 :))
    E ultra psd-ist, ce independent, ne considera chiar naivi?
  • 0 (0 voturi)    
    Se extinde circul (Luni, 6 mai 2019, 0:25)

    clujanu [utilizator]

    Avem de toate. Asta=i singurul lucru pe care nu l-am avut! Sa vina si cu bufonul circului sa ne distram sa avem de ce rade.