Dăncilă: Nu am fost invitată la summit-ul de la Sibiu. E greu de înțeles și nepotrivit

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 3 mai 2019, 13:58 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Captura Antena 3
Viorica Dăncilă nu a fost invitată la summit-ul de la Sibiu de săptămâna viitoare. A confirmat-o chiar premierul care a comentat că i se pare „greu de înțeles” și „nepotrivit ca tocmai cei care au muncit atât pentru România, care au atras atâtea aprecieri să nu fie invitați la summit”.

Șefa Guvernului a spus că în cadrul președinției Consiliului UE deținută de România, țara noastră a reușit cu „o muncă titanică” închiderea a 90 de dosare.

„Când am vorbit la Ateneu eu am spus și am crezut că e nevoie de unitate. L-am invitat pe președintele Klaus Iohannis și i-am dat posibilitarea să vorbească primul, pentru că eu am crezut că trebuie să existe consens pe perioada Președinției române a Consiliului UE. Nu am fost invitată (n.r.: La Sibiu). Gândiți-vă că vin toți liderii europeni. E un mesaj pe care îl vom da pentru întreaga Europă. Cum putem vorbi de unitate când premierul României nu este prezent pentru a putea vorbi despre realizări și agenda 2019-2024", a spus premierul.

Dăncilă a comentat că „este greu de înțeles” această decizie, dar „cu credință în suflet” și „mai mult consens” lucrurile se pot rezolva.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















29313 vizualizari

  • +76 (88 voturi)    
    E greu de înțeles... (Vineri, 3 mai 2019, 13:59)

    raulito [utilizator]

    ...cum ai ajuns PM.
    • +58 (68 voturi)    
      si nici la decernarea premiilor Nobel (Vineri, 3 mai 2019, 14:14)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui raulito

      n-a fost invitata.
      Ce dovada mai vreti ca Romania e discriminata ?
      • +26 (30 voturi)    
        Va fi, la decernarea Nobelului pentru literatura, (Vineri, 3 mai 2019, 15:28)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Dupa ce isi va scrie memoriile...
        Deja isi pune in ordine biletelele dupa care i s-a dat voie sa gindeasca (!) - le prinde cu cirlige pe sirma de rufe intinsa din Videle-n Alexandria, Egypt,
    • +10 (12 voturi)    
      Dar ar fi fost nepotrivit (Vineri, 3 mai 2019, 14:58)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui raulito

      -
      • +5 (5 voturi)    
        pt. vasilica : (Vineri, 3 mai 2019, 16:51)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/european-council/2019/05/09/

        Traducerea să i-o asigure volguța, că știe aia de toate.
        Poate așa află și tuta de vasilica că e o reuniune informală a șefilor de state sau guverne cu o agendă stabilită încă din 2014.
        Dacă-și făcea și ea treaba la Parlementul European de unde a smuls-o hamsterul s-o promoveze prim ministru docil, ar fi știut și nu s-ar mai fi făcut de râs și cu această smiorcăială cauzată de neinvitarea ei la o reuniune unde oricum nu avea ce căuta.
        Ponta ce o mai tăia pe șest, să nu-l prindă Băse că se duce unde nu are ce căuta.
    • -5 (17 voturi)    
      ... (Vineri, 3 mai 2019, 15:33)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui raulito

      Parca i-a dat iohannis ok-ul? Oricat de proasta ar fi veorica e greu de justificat ca la un summit dintr-o tara, primul ministru nu este invitat, asa natang si servil cum o fi.
      • +5 (5 voturi)    
        poate (Vineri, 3 mai 2019, 16:35)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        că, la Sibiu fiind o reuniune informală a conducătorilor statelor membre ale Uniunii Europene și nu un summit al Consiliului Uniunii Europene, madam vasilica nu are ce să caute acolo.
        La astfel de reuniuni se prezintă șefii de state pt. țările cu organizare prezidențială sau semi-prezidențială (ca a noastră) și bineînțeles prim miniștrii pt. țările cde tip republici parlamentare.
        Cum vasilica nu e de nici unele, normal că nu a fost invitată. Dar deh, ce să priceapă coana frosa din videle?
        Dacă ar fi fost un summit al Consiliului Uniunii Europene, altfel ar fi stat treaba. Dar nu e cazul.
        Oricum, nu Johannis a făcut invitațiile, chiar dacă România deține Președinția temporară a Consiliului UE. În plus, organizarea acestui summit la Sibiu, a fost stabilită încă de anul trecut, dacă nu mă înșel.
  • +46 (60 voturi)    
    ! (Vineri, 3 mai 2019, 14:03)

    HChifteluta [utilizator]

    Stai naibii acasa ca ne faci de rahat si pe-acolo!
    • +14 (18 voturi)    
      Poate mai are si niste seminte pe acasa! (Vineri, 3 mai 2019, 14:59)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Repede, veorico, neste cornete, fa!
  • +58 (64 voturi)    
    pacat ca nu au invitat-o (Vineri, 3 mai 2019, 14:04)

    tahomir [utilizator]

    ca le spunea la iuropeni cum o marit PSDul pensiile si salariile cu bani imprumutati, cum a eliberat mai toti hotii si talharii, cum a devenit Rromanika paradis infractional, cum a ajuns prostia la putere (si Veorica putea da un frumos exemplu personal), cum scad investitiile si mai ales cum a reusit sa faca dintr-o tara frumoasa o ruina depopulata fara a apela la un razboi sau la un dezastru natural.
    • +2 (2 voturi)    
      dar sa precizeze... (Vineri, 3 mai 2019, 18:15)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      la iuropeni ca toate "realizarile" ( pe care le mentionezi si sunt reale ) au fost posibile datorita "ajutorului" dat de poporul majoritar de h-ti, esc-oci , im-ecili , lasi si inc-lti...
  • +47 (53 voturi)    
    Nu a-i trecu-t (Vineri, 3 mai 2019, 14:07)

    mitg [utilizator]

    Testul de alfabetizare ca sa fii invitata.
    • +9 (13 voturi)    
      Greșit (Vineri, 3 mai 2019, 15:23)

      osica [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      se zice „ca să fiii invitată” :)
      • 0 (0 voturi)    
        fi (Sâmbătă, 4 mai 2019, 10:52)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui osica

        așa "zice" majoritatea rromânilor ...
  • +37 (41 voturi)    
    surmenata (Vineri, 3 mai 2019, 14:08)

    Ilidia [utilizator]

    Vai ce-a mai muncit cu "dosarele"...Noroc de personalul permanent al Consiliului, ca daca ramanea la priceperea ei si a "pilelor"....
  • +32 (32 voturi)    
    sunt deja saratele si fursecuri (Vineri, 3 mai 2019, 14:09)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    multumim oricum pentru interes
  • +48 (52 voturi)    
    Era și culmea... (Vineri, 3 mai 2019, 14:10)

    fdaniel [utilizator]

    S-au făcut eforturi să renoveze orașul și acum să invităm toate pațachinele și să ne facem de râs??
    Mai lipsește Olguța Vasilescu la traduceri .....
    • -34 (42 voturi)    
      mare renovare (Vineri, 3 mai 2019, 14:22)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      centrul poate,ca in rest,zici ca esti la Salaj,de oameni nu mai zic,cel putin cei de care am dat eu nu m-au impresionat,din contra.
      • +15 (21 voturi)    
        Esti cumva din Videle? (Vineri, 3 mai 2019, 16:14)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui john06

        ?
      • +5 (11 voturi)    
        Oricum, acei oameni sunt 10 clase peste regățeni. (Vineri, 3 mai 2019, 16:27)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui john06

        Și o sută peste mitici.
        • +1 (1 vot)    
          eu vb de experienta (Sâmbătă, 4 mai 2019, 14:47)

          john06 [utilizator] i-a raspuns lui prec

          mea,nu am generalizat,dar mi-au raspuns doar rumani analfabeti functional,naspa.
      • +1 (5 voturi)    
        Sălaj ? (Sâmbătă, 4 mai 2019, 0:42)

        Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui john06

        Nu cred că eşti din Sălaj. Moldova ?
  • +39 (43 voturi)    
    Nu-i de ajuns ca... (Vineri, 3 mai 2019, 14:11)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...pe inde te duci ne faci de ras ? Tura asta stai acasa ciumafaie !!!
  • +32 (36 voturi)    
    care sunt aprecierile (Vineri, 3 mai 2019, 14:19)

    ostrogotul [utilizator]

    care le-ati atras? ca eu personal nu am auzit/vazut nici una.
  • +31 (35 voturi)    
    cine a impus comunismul (Vineri, 3 mai 2019, 14:40)

    Kosmos [utilizator]

    s-a bazat pe oameni gen dancila . prosti dar care se tin tare de scaun. si foarte usor de manipulat neavand IQ -uul necesar pt asa o functie..
    Ceausescu a fost facut in ultimii ani de viata de Securitate pe acelasi principiu..bolovanul vizita magazine pline de mancare si credea ca e la fel in toata tara
    • -11 (11 voturi)    
      ....ei lasa... (Vineri, 3 mai 2019, 16:28)

      tache3 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ca nici cu KWI nu imi este rusine! Ma rog el este xpert in imobiliare...
  • +15 (19 voturi)    
    Este foarte simplu,.... (Vineri, 3 mai 2019, 15:00)

    Ponta [utilizator]

    ,... exact ca si 1+1=2.
    Nu ai nivelul unor astfel de intalniri. La ce nivel intellectual te situezi nu-ti permite astfel de contacte.
    Este prea mult pentru chestia gelationosa ce joaca rol de creier.
  • +16 (16 voturi)    
    Let's make (Vineri, 3 mai 2019, 15:08)

    Robin_W [utilizator]

    picture
    • 0 (0 voturi)    
      take a photo?! (Sâmbătă, 4 mai 2019, 15:04)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      .
  • +16 (20 voturi)    
    Veorico scumpa noastra, e numai din vina ta! (Vineri, 3 mai 2019, 15:20)

    ofCAER [utilizator]

    Pai daca taman cind condusesi matale pe UE-n 6 luni nu facusi summitu' la Videle sau macar la Alexandria (Teleorman), a cui e vina, fata?!
    Pentru cine ma citeste si nu e prost ca Veorica: intrati pe site-ul Consiliului European; Sibiu, 09.V.2019, gazduieste reuniunea informala a sefilor de stat SAU (!) de guvern. (i) Vedea-vom oare aterizind la Sibiu tinindu-se de mina perechi regi/presedinti si premieri?! Nu. (ii) Apai dragii mosului, daca onor guvernu' dumneaei, Veorica, a taiat bugetul Administratiei Prezidentiale pe motiv de economii utile Romaniei, Presedintele Iohannis, ca gazda a evenimentului, sa nu preia si el ideea de economie?!
  • +18 (22 voturi)    
    Nu ma mapetul are personalitate. (Vineri, 3 mai 2019, 15:21)

    Ioko [utilizator]

    No auzi la Dancila e suparata ca nu e destul de importanta sa fie bagata in seama.
    Dar e distractiva muierea sa creada ca conteaza unde merge pentru ca daca ar chema pe cineva Iohannis ar chema pe Dragnea ca doar nu ar chema mapetul.
    Acuma serios spuneti voi in afara sa il faca de ras la summit credeti ca ar fi in stare de altceva iar la faza cu munca inca ma tot gandesc ce au facut in guvernarea asta ca sa inteleg despre ce vorbeste dar totusi ii dau dreptate cu aprecierile ca de mult nu a mai ras planeta asa de copios pe unde merge.
    Cu asta nici eu nu m-as afisa undeva ca ar trebui tot timpul sa ma intorc din drum sa ii arat directia.
    Dancila scumpo dacă tot vrei să mergi undeva du-te să dai cu subsemnatul că oricum nu scapă nici Dragnea nici tu pentru că suntem siguri că 90% din ce aţi făcut în mandatul ăsta o să vă ajute să mergeţi la răcoare pentru că noi suntem siguri că aţi crezut că la sfârşit nu v-a mai fi nimeni cine să va traga la răspundere aşa ca SURPRIZĂ TOATĂ LUMEA E ÎNCĂ ACOLO CU CÂŢIVA SPERIAŢI DE ŞEFI NOI CARE DEJA AU FĂCUT PE EI CĂ ÎNCEP SĂ PRICEAPĂ CĂ VINE ŞI ACEL MOMENT CÂND DISTRACŢIA SE TERMINĂ.
  • +19 (23 voturi)    
    Mda (Vineri, 3 mai 2019, 15:47)

    TheFaime [utilizator]

    Veorico, Johannis nu vrea unitate cu hotii! Got it?
    Pentru lb romana te rog sa apesi tasta 1
  • +16 (18 voturi)    
    ba e perfect de inteles (Vineri, 3 mai 2019, 15:51)

    Stapanu [utilizator]

    esti nefrecventabila!!! a devenit postulat, nu se demonstreaza (!)
  • +16 (20 voturi)    
    Vin leaderi, (Vineri, 3 mai 2019, 15:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nu slugi
  • +22 (24 voturi)    
    ti-ai raspuns singura, tanti Veo (Vineri, 3 mai 2019, 15:56)

    Gobelin [utilizator]

    "Gândiți-vă că vin toți liderii europeni" ...
    nu te-ai prins, nu-i asa?
    bun, repeta dupa mine: li-de-rii, li-de-rii, li-de-rii ...
    acum ai inteles?
  • +17 (21 voturi)    
    E greu de înțeles și nepotrivit (Vineri, 3 mai 2019, 15:57)

    levierul [utilizator]

    exact!
    nu au putut gasi un traducator si de aia si treaba cu : "E greu de înțeles și nepotrivit"
  • +22 (26 voturi)    
    Vasilica a muncit doar pt. infractorul DLN ! (Vineri, 3 mai 2019, 15:58)

    Plagarus [utilizator]

    Asta-i explicatia.
  • +16 (16 voturi)    
    dimpotriva are foarte mult sens (Vineri, 3 mai 2019, 16:27)

    Dodel540 [utilizator]

    Atunci cand guvernul a taiat cu aproape jumatate bugetul administratiei prezidentiale, dna veorica nu a spus nici pis! Desi a fost avertizata ca acest lycru va afecta organizarea unor evenimente de acest gen. Ma gandesc,logic, ca pentru ea s-au terminat banii de cazare si păpica.
  • +9 (9 voturi)    
    ce bolovana... (Vineri, 3 mai 2019, 16:37)

    stefan2008 [utilizator]

    Pai sa-i spuna bolovanei asteia cineva ca in Romania, presedintele este ales direct de catre popor si este seful statului. Asadar este unica persoana care poate reprezenta Romania in Consiliul European.
    Pe ea cine a ales-o (in afara de infractorul sef), cativa bolovani din Teleorman? Adica ea are pretentia ca daca a fost aleasa de cativa bolovani din Teleorman poate reprezenta Ardealul?
    Pai ce sa caute o bolovana din Teleorman la Sibiu?!
  • +3 (5 voturi)    
    E un club select... (Vineri, 3 mai 2019, 16:41)

    Casargoz [utilizator]

    Theresa May a promis ca nu o sa vina.
    Se pare ca numai proeuropenii sunt invitati.
  • +6 (6 voturi)    
    da (Vineri, 3 mai 2019, 17:17)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    De fapt ne intereseaza mai mult perspectiva 20-20
  • +1 (1 vot)    
    Conferinta summit (Vineri, 3 mai 2019, 17:35)

    caiusspectator [utilizator]

    N-a fost invitata ?! Vineri !?
    https://europefuturesibiu.ro/en/agenda.php
  • -8 (10 voturi)    
    Voi astia ... (Vineri, 3 mai 2019, 18:13)

    Gigi Kent [utilizator]

    Voi astia de sunteti tare fericiti ca Dancila nu se duce la Sibiu ... iar o sa castige PSD-ul alegerile. Europarlamentare, locale si parlamentare. :)
    • -1 (1 vot)    
      faza pe rahova si jilava! (Sâmbătă, 4 mai 2019, 15:00)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      .
  • +5 (5 voturi)    
    Tu ai taiat fondurile... de ce sa te invite? (Vineri, 3 mai 2019, 19:06)

    Popcea [utilizator]

    In iulie 2018 presa spunea ca "organizarea Summitului UE de la Sibiu din 9 mai 2019 este o oportunitate „pusă în pericol” de Guvern, după ce acesta a alocat doar 9 milioane de lei din cele 15 milioane necesare pentru amenajarea sistemului de supraveghere video din timpul Summitului.". De ce sa o cheme pe prostovana Viorica la summit? Si asa bugetul e mic, n-au bani sa mai angajeze inca doi bodyguarzi sa o pazeasca pe tuta blonda sa nu faca vreo prostie si sa ne faca iar de ras. Sa stea acasa!
  • +7 (7 voturi)    
    De neinteles? (Vineri, 3 mai 2019, 19:15)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Este vorba, totusi, despre reuniunea Consiliul European, nu a Consiliului UE. In Consiliul European Romania este reprezentata de presedinte, chiar daca in cazul altor tari reprezentantii sunt prim-ministri (precum prietenii tai Juri "nu mai stiu cum", "Boris" cunoscut si sub numele de botez, Boyko, ori prim-minstrul croat "make a photo"). Tu prezidezi consiliul UE. E alta parohie, daca pana acum nu ai aflat desi "este al tau pe care il conduci".

    Reuniunea este una informala, avand o agenda clara pentru membrii Consiliului European (ceea ce tu nu esti) si nu una festiva, unde sa te poti lauda electoral.

    Crezi ca esti singura care lucreaza? Altfel vad ca ti-a revenit consensul in vocabular. Foarte bine, doar repetand iti vei putea mentine vii cunostintele lingvistice. La cat sunt putine nu iti poti permite sa pierzi ceva.
  • +8 (8 voturi)    
    Dar Cex-ul? (Vineri, 3 mai 2019, 19:30)

    Houthi [utilizator]

    Duamna Vazilica,cum sa mergi matale la asa o conferintza,daca cexul este pe invers?Te pui contra lui nea mitraliera?Mai bine stai la cratitza!
  • +4 (4 voturi)    
    Vasilico din Bolintin, (Sâmbătă, 4 mai 2019, 8:11)

    John M. [utilizator]

    Natiunea te-a pitit de lumea buna ca esti prea proasta si ne faci de ras.
    Ce-i asa de greu de priceput?!
  • +1 (1 vot)    
    veoriko, tu n-ai de lucru?! (Sâmbătă, 4 mai 2019, 14:58)

    Antenistontel [utilizator]

    acum doua-trei luni behaiai ca n-ai bugetul aprobat!
    ei bine, de atunci ai miscat vreo caramida, un mc de beton, de asfalt , de ceva?
    cu bugetul pentru anul viitor tot in primavara o sa vii in parlament? sau poate, mai bine, in vacanta sparlamentara?