Tăriceanu, de Ziua Libertății Presei: ”Nu aș vrea să ajungem să ne fixăm iar antenele pe bulgari sau sârbi ca să putem avea parte de informații cât de cât corecte”

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 3 mai 2019, 8:46 Actualitate | Politic


Tariceanu la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
”Nu aș vrea să ajungem cândva să ne fixăm iar antenele pe bulgari sau sârbi și radiourile pe posturi străine, ca să putem avea parte de informații cât de cât corecte și oneste”, scrie vineri, pe Facebook, Călin Popescu Tăriceanu, cu ocazia Zilei Mondiale a Libertății Presei.

”O țară cu o presă slăbită e o țară vulnerabilă, iar acest lucru e mai grav decât căderea bursei sau o epidemie. Iar dacă presa românească e momentan slăbită, nu e pentru că s-a nimerit, ci pentru că s-a dorit”, susține liderul ALDE.

”Am ajuns țara din care ziarele aproape au dispărut, avem o stranie inflație de televiziuni de știri, nu mai există săptămânale generaliste, în schimb și-au descoperit vocație de jurnaliști cetățeni specializați mai degrabă în trageri de noapte, filaj și operațiuni sub acoperire”, scrie acesta pe Facebook.

Postarea lui Tăriceanu:

”Stimați ziariști,

Un reputat jurnalist american scria cu ani în urmă că dacă dintr-o clădire în flăcări ies țipând de spaimă mii de inși, iar alți câțiva încearcă să intre, aceștia din urmă sunt precis ziariștii.

Concluzia e că sunteți nițel nebuni, dar democrația se sprijină, necondiționat, pe vorbele și scrierile voastre. Sunteți frumoșii nebuni ai societății și lumea ar fi de neimaginat fără voi. Bine au spus că e mai ușor fără guvern decât fără presă și vă confirmă asta un fost șef de guvern. Unul care vă poate oricând trage la răspundere pentru părul alb din dotare.

Noi, românii, am avut, până la căderea comunismului, o relație foarte specială cu presa, după cum ne amintim. Am avut gazetele partizane și certărețe, intens satirizate de nenea Iancu. Am avut mari ziariști întemnițați în pușcăriile carliste ori comuniste pentru delict de opinie. Am avut, până târziu, la sate și prin mahalalele orașelor bătrânul difuzor monocanal conectat la stația comună de radioficare, am avut ”tranzistoarele” japoneze ori nemțești care ajungeau pe sub mână la noi, pe când alții ajungeau pe Lună. Am avut televizoarele alb-negru care ne scoteau sufletul alergând după lămpi de schimb, am avut antenele pentru bulgari, sârbi sau unguri, care lichidaseră stocurile ligheanelor de aluminiu din comerț.

Pe vremea lui Nea Nicu am dezvoltat o tehnică unică de a citi ziarele și revistele, de la coadă la cap, pentru că primele pagini erau mereu dedicate partidului și mărețului cârmaci. Când nu se citeau în diagonală, ziarele se citeau printre rânduri, ca să se descifreze tâlcuri ascunse în articolele politice. Și am mai fost printre puținele popoare care urmăreau presa pe furiș, cu urechea lipită de difuzor, mă refer, desigur, la Europa liberă ori Vocea Americii sau BBC. O operațiune care te putea aduce în ancheta Securității dacă aveai vecini prea vorbăreți.

Nu e de mirare că, în compensație, după căderea comunismului, timp de câțiva ani buni, România a fost țara cu cel mai mare consum de presă probabil din întreaga lume.

Din păcate, azi, de ziua voastră, dragi ziariști, constatăm contrariul: am ajuns țara din care ziarele aproape au dispărut, avem o stranie inflație de televiziuni de știri, nu mai există săptămânale generaliste, în schimb și-au descoperit vocație de jurnaliști cetățeni specializați mai degrabă în trageri de noapte, filaj și operațiuni sub acoperire.

Pe la începutul secolului 16, Papa dispusese ca toate textele de presă să fie supuse controlului bisericii înaintea publicării, una dintre primele manifestări ale cenzurii. Cinci sute de ani mai târziu, am uneori neplăcutul sentiment că metoda se mai păstrează, ici-colo.

O țară cu o presă slăbită e o țară vulnerabilă, iar acest lucru e mai grav decât căderea bursei sau o epidemie. Iar dacă presa românească e momentan slăbită, nu e pentru că s-a nimerit, ci pentru că s-a dorit.

Ne amintim cum, după izbucnirea crizei economice mondiale, statele democrate au alocat ajutoare financiare consistente trusturilor de presă greu lovite, pentru a le ajuta să supraviețuiască. Nimic similar la noi, din nefericire. Nu există trust românesc de presă care să se fi extins în afara țării, cum se întâmplă în alte state foste comuniste precum Polonia sau Cehia; de fapt, abia dacă mai există trusturi românești în interiorul țării noastre. De câte ori se stinge un organ de presă, memoria internetului devine și ea mai săracă, iar faptele trecutului se estompează și ele, în mare măsură. E trist, e regretabil, e nedrept.

Va trebui ca, dincolo de vorbe frumoase, să ne gândim curând la modalități concrete prin care să sprijinim mass-media și să îi redăm forța de odinioară. Nu de alta, dar nu aș vrea să ajungem cândva să ne fixăm iar antenele pe bulgari sau sârbi și radiourile pe posturi străine, ca să putem avea parte de informații cât de cât corecte și oneste.

Dați-mi voie să vă urez în final un sincer „La mulți ani!” de ziua voastră și să vă rog să rămâneți mereu frumoșii nebuni ai societății. Sunteți enervanți, sunteți agasanți, dar sunteți ultima redută a democrației, sunteți de neînlocuit și avem mare nevoie de voi.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5655 vizualizari

  • +32 (36 voturi)    
    Presa Rosie. (Vineri, 3 mai 2019, 8:56)

    Houthi [utilizator]

    Nea Seicul Rosu de Dambovita,avem o presa de rahat,din cauza de Antena 3+Raitaru tv,alimentate cu bani de 2 puscariasi.Celelalte ziare,se descurca si ele cum pot.Daca pana si Catzavencii,au ajuns sa fie finatati de PSD,ce presa libera sa avem?Asa ca las-o!!!
    • +18 (20 voturi)    
      Unde a spus cele de mai sus? (Vineri, 3 mai 2019, 10:48)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Houthi

      La un post de informare sau de deformare a celor ce se intampla? Unde ar vrea sa ne DPAR... uitam? Pe latrine, pe rotv...? Du-te, ma, fiu de turnator; tu ai imporesia ca vorbesti cu lichidele tale urinare?
      Sictir, neam prost!
  • +38 (42 voturi)    
    Tariceanu e fiul unui turnator COMUNIST (Vineri, 3 mai 2019, 8:56)

    Mannpawel [utilizator]

    Tariceanu a crescut in comunism ca un fiu de nomenclaturist, a beneficiat de comunism in timp ce 90% din populatie suferea.


    Tariceanu e fiullui Dan Amedeo Lăzărescu, un turnator la secu. asta e motivul pt care el e sustinut de Antena 3, televiziunea lui Dan Voiculescu - alt turnator securist

    astia sunt securistii intre ei care astazi striga ca sunt victime desi ei au capusat tara asta toata viata lor
    • +18 (20 voturi)    
      Implicit toata vietisoara noastra (Vineri, 3 mai 2019, 9:39)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Mannpawel

      ne-au urmarit si torturat, ne-au distrus vietile, au strivit trei generatii - si tot ei is victime.
      Nelegiuirea asta se va plati cu varf si indesat dincolo.
      Aici n-are cum sa se plateasca, pentru ca nu are cum.
    • +15 (21 voturi)    
      nu asta e problema (Vineri, 3 mai 2019, 10:57)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Mannpawel

      Problema majora e ca sunt sustinuti de forte /servicii din afara Romaniei pt a ramane in fucntii cu doua scopuri foarte bine definite : delapidari fonduri si Justitia.
      In final ambii papusarii si papusele reusesc sa-i pacaleasca pe romani sa votezele papusele, amagindu-i cu pensii , salarii fara acoperire economica
  • +25 (29 voturi)    
    Mai, blegila, ce vrei sa spui? (Vineri, 3 mai 2019, 9:32)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Se opreste A3?
    Ai auzit tu ceva?

    Vezi ca te suna Voiculescu ca ai luat-o pe aratura? Cum adica nu mai exista presa?
    Omul ala se straduieste din rasputeri sa ne informeze.
    Plus ca si Ghita din exil, vorba aia, ne ajuta cu informatii corecte.
  • +20 (22 voturi)    
    Are dreptate, toata mass-media e in mana (Vineri, 3 mai 2019, 9:51)

    ilex2013 [utilizator]

    PSD cu exceptia uneia sau doua televiziuni care sunt si ele pe cale sa capituleze ....probabil ca informatia va circula pe retelele de socializare pana cand le va interzice Dragnea si pe alea...
  • +21 (23 voturi)    
    ia uite la el (Vineri, 3 mai 2019, 10:11)

    sile1 [utilizator]

    Marele "democrat" tariceanu a fost lovit fulgerator de dragostea pentru presa libera .

    Sa-l credem sa nu-l credem ?!

    Eu zic sa-l credem cand n-o mai defila alaturi de PSD !
    • +18 (20 voturi)    
      E fara intoarcere. (Vineri, 3 mai 2019, 10:44)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Nu va inceta sa defileze alaturi de PSD pana la ultimul drum.
      Asa ca nu ai cum sa-l mai crezi. Cariera lui politica s-a intemeiat pe minciuna si nu se va schimba
      • +12 (14 voturi)    
        Normal (Vineri, 3 mai 2019, 11:14)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        Ca e si el un pesedist voprit in liberal, trimis cu misiune ca sa sparga opozitia.
  • +16 (18 voturi)    
    n-am inteles (Vineri, 3 mai 2019, 10:48)

    revo [utilizator]

    Adica cum sa ne mutam pe bulgari? De ce? Eu credeam ca bulgarii sunt cu antenele fixate pe Halene si RTV, singurele televiziuni de incredere, care isi informeaza corect, impartial, la zi si la obiect telespectatorii! Adevarate faruri calauzitoare, nu numai pentru mandrul si neatarnatul poporrrr rrroman, dar si pentru cel bulgar!
    Lumina informatiei vine la de la Halene!
  • +14 (16 voturi)    
    ??? (Vineri, 3 mai 2019, 10:56)

    nlln [utilizator]

    Ce stiri urmarea Tariceanu la sarbi sau bulgari?

    La sarbi se uita lumea la filme ,la bulgari mai vedeau un meci de fotbal( de filme nu am auzit).

    Nici sarbii si nici bulgarii nu aveau stiri in romana sau alta limba pe intelesul majoritatii asa ca era imposibil sa afli ceva la stiri( poate vreo imagine, ma rog).

    Cat despre temerea actuala a posibilului viitor candidat la alegerile prezidentiale( folosind imunitatea parlamenmtara ca si scut impotriva lamuririi unor probleme ....tangente cu investigatii ale procurorilor), nu avem nici o indoiala ca fac parte din arsenalul de campanie.

    Pentru o persoana parte a grupului ce intoxica opinia publica cu sintagma " statul paralel" este de inteles ca nu are nici o preocupare in ceea ce priveste libertatea presei sau accesului liber la informatii.

    In continuare campanie electorala.
    Ieri cu drogurile azi cu presa.
    Asteptam declaratiile zilei de maine.
  • +10 (10 voturi)    
    TVR (Vineri, 3 mai 2019, 11:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pe TVR avem numai informatii CORECTE. Si pe Latrine, sau RoTV, nu?
  • +15 (17 voturi)    
    ce zici manechin repetent? (Vineri, 3 mai 2019, 11:41)

    levierul [utilizator]

    voi care sunteti de drept mosternitorii Antenelor?
    Tu care ai batut palma cu curul lui Voiculescu ??
    Tu vorbesti de libertatea presei?
    • 0 (2 voturi)    
      Tari a buchisit (Vineri, 3 mai 2019, 13:55)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      cum s-ar zice in jargon.
  • +5 (7 voturi)    
    Traiceanu reales la al XV-lea congres (Vineri, 3 mai 2019, 12:17)

    Casargoz [utilizator]

    PSD in Romania
    Nicolae e mandria...
  • +5 (7 voturi)    
    CORECT!!! (Vineri, 3 mai 2019, 12:29)

    nick24 [utilizator]

    Are dreptate, până și TVR a devenit Antena 3 cu Cristache, Cristoiu, Bușcu, Nistorescu la oră de vârf! RĂU am ajuns! Total dezinformați și total manipulați!
    Acum ceva interesant poți vedea numai pe la ora 24...
    • +2 (4 voturi)    
      Ceva interesant mai vezi (Vineri, 3 mai 2019, 14:15)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      doar pe site-urile pentru adulti si pe canalele strainilor. La noi se vrea reintoarcerea in jegul dejisto-ceausist, se doreste pana la moarte.
      A spus-o puturosul zevzec mustacios: pana la capat. Fecalele ce-i ies prin colturile taieturii au gust de evanghelie pentru o majoritate zdrobitoare de imbecili.
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 mai 2019, 12:32)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)    
      Cine spune ca digi24 (Vineri, 3 mai 2019, 14:15)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui

      nu-i tot a majoritatii zdrobitoare ?
  • +4 (6 voturi)    
    gunoiul (Vineri, 3 mai 2019, 13:13)

    izu51 [utilizator]

    sprijinit de peste 25% din spusele sondajelor...In ce tara traim ?Un liberal golan si bolsevic vandut rusilor ,frate cu penalii ,ales de asa multa populatie ??Noroc ca in fiecare aparitie isi arata adevarata fata de papagal vopsit in cioara !
  • +1 (1 vot)    
    O sluga (Sâmbătă, 4 mai 2019, 12:23)

    dekar [utilizator]

    In ciuda puseurilor de mare personalitate politica,a oricarei aparente de independenta de concept si atitudine,Tariceanu este si va ramane (fie si pe furis,de nevoie) inca o buna bucata de vreme sluga obedienta a lui Dragnea - PSD .Numai masinaria de vot cu care a facut odioasa coalitie l-a salvat de anchete penale si l-a pastrat in fudulul "loc 2 in stat"unde il manareste si il strange de co....ie cand si cum vrea,dupa necesitate,daddy. Nici cand spune lucruri normale ,omul nu mai e credibil.E prea mult jeg pe gulerul scrobit al acestui Cacarau al II-lea.