Olguța Vasilescu dezgroapă o declarație de anul trecut a lui Ludovic Orban și acuză că PNL vrea să taie salariile și să dea afară 500.000 de bugetari / Ce susținuse însă liderul liberalilor

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 2 mai 2019, 11:30 Actualitate | Politic


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Captura Antena 3
​Fostul ministu al Muncii, Olguța Vasilescu, acuză PNL că vrea să taie salariile și să dea afară 500.000 de bugetari. Ea se referă la o declarație a șefului liberalilor, Ludovic Orban, care spusese însă că „salariile din sectorul public nu trebuie să crească decât după ce cresc salariile din sectorul privat”. ​


„Este exact ce vă spuneam: ne anunță, cu subiect și predicat, că vor tăia salarii și vor da afară 500000 de bugetari (vezi și postările lui Florian Câțu) și ne-a avertizat, anul trecut, însuși Orban că primul lucru pe care îl va face PNL când va veni la guvernare, va fi să abroge legea salarizării. (...) Mulțumim că, spre deosebire de dată trecută când ne-ați luat 25 la sută din salarii, ați impozitat pensiile, ați scăzut ajutoarele persoanelor cu dizabilități și ați dat afară sute de mii de bugetari, acum măcar ne avertizați că să știm ce ne așteaptă!”, a scris Olguța Vasilescu pe Facebook.

Fostul ministru face referire la o declarație a lui Ludovic Orban, făcută în urmă în urmă cu șase luni, mai exact în octombrie 2018, în care susținea „salariile din sectorul public nu trebuie să crească decât după ce cresc salariile din sectorul privat”.

„Salariile din sectorul public nu trebuie să crească decât dupa ce cresc salariile din sectorul privat si în niciun caz cresterea salariilor funcționarilor nu trebuie să depașească cresterea din mediul privat. Salariile din sectorul public sunt plătite din taxele si impozitele plătite de privați și o creștere prea mare devine de nesusținut”, scria Orban la vremea respectivă pe Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7504 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Idei putine dar fixe (Joi, 2 mai 2019, 11:52)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Madam Jolly Joker (orice post de ministru i se cuvine, doar Iohannis cel rau nu vrea sa o numeasca) are idei putine dar fixe. O tine sus si tare cu taiatul salariilor, cand Orban spune altceva. Nu ca mi-ar place de el, dar aici cred ca are dreptate. E frumos sa dai salarii mari, dar trebuie sa ai si de unde. Salariile intr-o companie pot creste daca rezultatele financiare sunt pe masura. Prin urmare, compania plateste impozit, ceea ce duce la o crestere a veniturilor statului si acesta isi poate permite sa creasca salariile bugetarilor si pensiile. E logic, nu?

    Pentru proaspata mireasa (alta "traditionala", insa doar la a doua casatorie) nu conteaza daca sunt bani sau nu. Important e sa se dea mare ca ea a marit salariile. Ca o face fara o crestere economica sustenabila, pe baza de imprumut, amanetand viitorul tinerilor si stimuland importurile sponsorizand astfel economiile externe, e irelevant. Important e sa iasa ea bine in fata celor care au o unica sursa de informare, trompeta PSD.

    Masurile luate acum 10 ani au fost dure si poate existau solutii mai bune, insa gandirea Olgutei ar fi dus cu siguranta la un colaps generalizat al tarii.
    • +7 (11 voturi)    
      Atat de traditionala (Joi, 2 mai 2019, 12:31)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      incat a facut nunta in... post!
      Cat de prost sa fii, ca sa crezi ca astia sunt crestini. Cretini, sigur, dar crestini....
    • +4 (6 voturi)    
      Cineva aseară în bloc îl asculta pe Gâdea. (Joi, 2 mai 2019, 12:42)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Era trecut de ora 22 dar cineva prin bloc, care după ce este prost mai este şi surd, asculta de zor A3.
      Aşadar l-am ascultat pe Gâdea, vrei nu vrei.
      Cred că i s-a umplut casa de rahat.
    • +1 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 2 mai 2019, 16:22)

      complet_ret [anonim] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      • +1 (1 vot)    
        Ba, am priceput foarte bine (Joi, 2 mai 2019, 18:56)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

        Si spuneam, ce-i drept intr-un mod mai putin explicit, cam acelasi lucru. Important insa este ca sunt cu totul de acord cu tine. Pentru telespectatorii antenelor e suficient sa vada numele "Orban" alaturi de "taiere de salarii". Ca e adavarat sau nu, e altceva. ei, oricum, voteaza sub impulsul urii stimulate de PSD.
  • +8 (12 voturi)    
    Laturile rosii (Joi, 2 mai 2019, 11:52)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    nu spun ce prapad au facut ei ci, ce ar putea - in viziunea lor - sa faca ceilalti.
    Adica, vand pielea ursului din padure.
    Taman acu, hamsterul cariat a gasit 10 mld euro pentru agricultori, sa vezi in perioada urmatoare ce de lapte si miere va curge... in viitor.
    Cand?
    In viitor, adica asa ceva nedefinit.
    Am ajuns la concluzia asta dupa ce am consultat programul de guvernare, care are zero corespondenta cu realitatea de azi (adica a viitorului de acum doi ani).
    Deci, laturi pentru prostii care mai sunt in stare sa creada povestile horror ale zoaielor rosii!
  • +5 (7 voturi)    
    o declaratie spirtoasa (Joi, 2 mai 2019, 12:27)

    domos [utilizator]

    doamna s-a consultat inainte cu renumitul expert Johnnie Walker.
  • +6 (10 voturi)    
    500000? (Joi, 2 mai 2019, 12:30)

    amicugri [utilizator]

    Nu stiu ce-a zis Orban, stiu ce hram poarta prm-ista actual psd-ista, dar am parerile mele privitoare la problema.
    Mi se pare o cifra rezonabila, aia de 500000 de insi care ar trebui pusi pe liber, desi numarul de pomanagii, cunostinte, rude si relatii intre bugetari e mai mare. Si salariile sint prea mari, psd-ul a dat mita, pur si simplu, acestei categorii de salariati. Din banii tuturor.
    Ce, avem probleme cu privitul adevarurilor in fata? N-ar trebui, altfel n-avem nici o sansa ca sa ne facem bine.
  • +5 (7 voturi)    
    Raspuns (Joi, 2 mai 2019, 12:51)

    florinos [utilizator]

    De ce se zbate aceasta doamna sa alimenteze Fake News-ul PSD ? Pentru ca daca dispare PSD Olguta va fi un nimeni.
  • -6 (6 voturi)    
    da (Joi, 2 mai 2019, 14:18)

    codrean [utilizator]

    Orban si-a mai dat odata cu stangu-dreptul ! Cum sa te voteze cineva cand tu esti impotriva maririlor de salariu ? Indiferent de unde, de la stat sau de la la particulari ! Si-apoi, particularii care se plang ca nu au oameni sa mareasca si ei salariile (au de unde !) macar la nivelul clor de la stat ! Si-atunci va fi bine, vor reveni si cei plecati, fericire generala !
    • +2 (2 voturi)    
      Nu va invata gramatica limbii romane (Joi, 2 mai 2019, 21:58)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      La Tiraspol???
  • +6 (6 voturi)    
    Olguta (Joi, 2 mai 2019, 14:25)

    GICOMANU [utilizator]

    Deci doamna vrea salarii mai mari la bugetari si mai multi bugetari ?Pai sa dea daca are acasa la ea sau sa dea din gura ca e gratis.
  • 0 (4 voturi)    
    volguța (Joi, 2 mai 2019, 16:21)

    nahir [utilizator]

    nu ratează nicio ocazie să ne demonstreze cătot o țață a rămas, cu tot stilul ei aparent de doamnă.
    La petite bourgeoise, cum i-ar plăcea să spună francofonul rusofil iliescu
  • 0 (0 voturi)    
    n-am citit aricolul (Joi, 2 mai 2019, 23:25)

    natbl73 [utilizator]

    pentru ca e fake: 500.000 e prea putin