Iohannis dă startul campaniei pentru referendum, pe Facebook: ”Decide pentru viitorul tău! Votează!”

de DG     HotNews.ro
Joi, 2 mai 2019, 10:34 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Facebook
Președintele Klaus Iohannis a dat startul campaniei pentru referendum în mediul online, publicând pe Facebook o fotografie cu mesajul ”#Referendum26mai. Decide pentru viitorul tău! Votează!”.

În poza publicată pe pagina oficială de Facebook a președintelui, pe post de cover photo, apare Iohannis introducând buletinul de vot în urnă.

Șeful statului a convocat referendum privind justiția pe 26 mai, în ziua alegerilor europarlamentare. El a anunțat că se va implica direct în campanie.

Cele două întrebări, la care românii pot răspunde cu "Da" sau "Nu":

  • Sunteți de acord cu interzicerea amnistiei și grațierii pentru fapte de corupție?
  • Sunteți de acord cu interzicerea ordonanțelor de urgență ale Guvernului în domeniul infracțiunilor, corelat cu extinderea dreptului de a ataca Ordonanțele de Urgență direct la Curtea Constituțională?


















2617 vizualizari

  • -13 (19 voturi)    
    e pentru familia traditionala?! (Joi, 2 mai 2019, 10:48)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    sau atunci era cu "ghinion"?
    • +8 (12 voturi)    
      razi tu, (Joi, 2 mai 2019, 11:12)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      dar Johannis a avut mai multa minte in cap cand a organizat referendumul, in comparatie cu Dragnea cand a organizat referendumul cu familia traditionala.
      In general oamenii nu prea se duc la alegerile europarlamantare...in acest an, in mai, ne asteptam sa vina nucleul dur de alegatori ai PSD, mobilizati de baronii din teritoriu. Insa, sfatuit de consilieri, Johannis a venit cu o miscare f inspirata: oraganizarea unui referendum pe justitie. Asta va atrage multi dintre simpatizantii opozitiei la vot, care vor veni sa puna un dublu DA pe formular....si, daca tot vin, vor vota si ptr europarlamentare (iar cel votat bineinteles ca nu va fi de la PSD).
      Asa ca eu prevad ca PSD va avea un scor neasteptat de prost la aceste alegeri europarlamentare, exact din cauza celor care vor veni sa voteze la referendum.
      Bineinteles ca dublul DA de pe formulaul de vot nu va avea impact asupra vietii politice (la fel cum nu a avut nici cel cu 300 parlamentari)...dar cu siguranta PSD va pierde multe posturi de europarlamentar la aceste alegeri.
  • -7 (13 voturi)    
    Voi merge (Joi, 2 mai 2019, 11:05)

    unins [utilizator]

    la referendum dupa ce se va aplica vointa poporului exprimata in cadrul referendumului din 2009 - 300 de parlamentari.
    • -5 (13 voturi)    
      AI DREPTATE (Joi, 2 mai 2019, 11:58)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Asa este, mai intai 300 de parlamentari si apoi restul.
  • -8 (16 voturi)    
    A dat startul de 4,5 ani (Joi, 2 mai 2019, 11:07)

    newlook [utilizator]

    A dat startul "la niste electorale, ceva" de 4,5 ani, stirea nu-i o noutate.

    Nu-si face nimeni iluzii cu Referendumul lui PestePrajit. Chiar si daca iese, e lipsit de orice consecinte. Putinii #rezisti care au mai mult de un neuron stiu ca de fapt e campania electorala a lui Klaus, nimic mai mult.

    Distractia cea mai mare va fi dupa prezidentiale, in ipoteza ca iese Klaus cu inca un mandat. Omul e preocupat exclusiv de confortul personal (n-ar fi de mirare ca dupa manda,t s-o stearga definitiv din tara, dupa modelul altui presedinte sorosist, secatura Saakashvili al Georgiei).

    Sa revenim. In ipoteza ca va fi ales din nou, Klaus va juca cum va canta PSD de frica suspendarii. 24/7. Daca "Dragnia" ii va zice lui Klaus sa sara, in particular il va intreba "cat de sus ?" si va sari conform dorintelor lui Dragnia. La televizor se va lauda cat a #rezistat el si ca a sarit mai mult ca sa-i faca in ciuda lui Dragnia. Evident ca si pesedoii vor uita cat s-a pisat pe ei Klaus si se vor pupa bot-in-bot.

    Daca nu credeti plauzibil scenariul de mai sus, uitati-va cum s-a comportat in cazul LCK, singurul moment in care pesedoii erau determinati sa-l suspende.
    • +2 (8 voturi)    
      aberatii pro-psd (Joi, 2 mai 2019, 12:08)

      freethinker1 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      chiar daca ar fi cumva plauzibil "scenariul" tau - dar nu e - alternativa de a-i vota pe penalii dragnea sau tariceanu e de 10.000 de ori mai proasta. Discursuri pro-psd inabil mascate ca al tau tin doar la electoratul ciumei-rosii, cei cu un singur neuron.
      • -4 (6 voturi)    
        Tine minte postarea asta. Vorbim peste un an (Joi, 2 mai 2019, 13:34)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui freethinker1

        Tine minte postarea asta. Vorbim peste un an.
        • -2 (2 voturi)    
          Astia nu tin minte (Joi, 2 mai 2019, 15:30)

          Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ce-au mancat la pranz si tu vrei sa tina minte ce-ai zis tu, peste un an ???!!!
  • +6 (16 voturi)    
    da, da, da, da, da (Joi, 2 mai 2019, 11:29)

    chirul [utilizator]

    de o mie de ori da. Mergeti la Referendum si salvati Romania.