Ce le-a transmis Iordache experțiilor Comisiei de la Veneția: Deciziile CCR ne obligă să legiferăm, restul sunt opinii de care putem sau nu să ținem cont

de L.Pirvu     HotNews.ro
Joi, 25 aprilie 2019, 16:55 Actualitate | Politic


Iordache
Foto: Digi 24
Comisia parlamentară care a modificat legile Justiției s-a întâlnit joi cu membrii delegației Comisiei de la Veneția aflată în România pentru câteva zile. În spatele ușilor închise, oficialii europeni au cerut lămuriri despre necesitatea emiterii de către Guvern a ordonanțelor de urgență dar și despre înființarea secției specializate pentru investigarea magistraţilor. În replică, Florin Iordache, în calitate de președinte al comisiei le-a transmis acestora că 'doar deciziile Curţii Constituţionale sunt cele care obligă Puterea să legifereze într-un fel sau altul'.

"Nu putem să renunțăm la secția specială. Deciziile Curții sunt cele care ne obligă să legiferăm într-un fel sau altul, restul sunt opini de care putem sau nu să ținem cont", ar fi replicat Iordache reprezentanților comisiei de la Veneția, conform surselor HotNews.ro participante la discuții.

De altfel, la finalul întâlnirii, Florin Iordache a refuzat să facă declarații în schimb, colegul său de partid, senatorul PSD Robert Cazanciuc a anunțat că le-a recomandat experților Comisiei de la Veneția să vorbească cu fostul procuror general, Tiberiu Nițu, pentru a observa necesitatea înființării Secției speciale de anchetare a magistraților.

"Le-am recomandat să discute cu fostul procuror general Tiberiu Niţu despre nevoia secţiei speciale, să discute cu judecătorii de la Oradea, din Bucureşti asupra cărora s-au făcut presiuni pentru a da anumite soluţii. Le-am explicat că şi pentru mine ca ministru al justiţiei a fost foarte greu să accept, mintea unui om educat unui om educat civilizat nu este setată să înţeleagă că la nivelul unui structuri centrale cineva poate abuza de funcţia respectivă. Celebrul procuror din Magistratură care s-a jucat pur și simplu cu destinele unor oameni pentru că putea să o facă. Mintea acestor oameni nu este setată să înțeleagă acest tip de abuz într-o țară membră a UE”, a declarat Cazanciuc.

Totodată, senatorul USR Edward Dircă susține că în cadrul discuțiilor reprezentanţii Comisiei de la Veneţia au atras atenţia că legiferarea prin ordonanţe de urgenţă aduce "noi urgenţe"şi faptul că se încearcă ocolirea dezbaterii parlamentare este o chestiune foarte gravă şi nu ar trebui tolerată.

"Cunoşteau foarte exact situaţia de la noi din ţară, nu s-au lăsat induşi în eroare de declaraţiile domnului Nicolicea şi ca un semnal de alarmă, deşi, practic, nu ne-au spus multe lucruri, dar ne-au atras atenţia în două puncte. Ne-au spus că este dovedit faptul că legiferarea prin ordonanţe de urgenţă aduce noi urgenţe şi, practic, faptul că se încearcă ocolirea dezbaterii parlamentare este o chestiune foarte gravă şi nu ar trebui tolerată", a declarat Dircă.

Deputatul PNL Valeria Schelean-Şomfelean a declarat joi că le-a transmis reprezentanţilor Comisiei de la Veneţia că majoritatea parlamentară nu a aplicat toate recomandările acestui organism în legile justiţiei.

"Reprezentanţii Comisiei de la Veneţia au reuşit să sesizeze dublul limbaj al celor de la Putere - PSD - ALDE - pentru că s-a încercat inducerea în eroare prin informaţiile care au fost furnizate în timpul discuţiilor şi aceste lucruri au fost sesizate şi sancţionate de reprezentanţii Comisiei de la Veneţia", a declarat Schelean la finalul întâlnirii.

Membrii comisiei speciale privind legle justiției s-au întâlnit cu delegaţia Comisiei de la Veneţia și au discutat despre ordonanţele de urgenţă pentru modificarea legilor justiţiei. La întâlnire au participat din partea PSD: Florin Iordache, Robert Cazanciuc, Liviu Pop, Eugen Nicolicea, USR- Eduard Dircă, Iulian Bulai şi Vlad Gheorghe şi din partea PNL- Valeria Schelean-Şomfelean.

Reamintim că Florin Iordache declara în urmă cu o zi, la un post de televiziune că experții Comisiei de la Veneția "nu sunt Dumnezei” și nu pot spune Parlamentului cum să legifereze, România fiind țară suverană.

"Punctul meu de vedere va fi așa: ei nu sunt dumnezei. Vin să se informeze, vin să facă anumite recomandări, dar România până la urmă este stat suveran. Până la urmă niște experți de oriunde din lume, că știu de unde vin, ce poate să spună Parlamentului României? Să se oprească din legiferare? Poate să îmi spună mie cineva că nu pot legifera în concordanță cu Constituția României?”, a spus Iordache, la Realitatea TV.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10969 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    iordache (Joi, 25 aprilie 2019, 17:08)

    ------ [utilizator]

    Mai iordache noi cei mullti ar trebui sa te luam de maneca si cu primul avion in Corea De Nord,am auzit ca tov. Kim are nevoie de ceva creiere in genul tau.
    • +2 (4 voturi)    
      ce ? (Joi, 25 aprilie 2019, 23:07)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui ------

      Ai pus gand rau Coreii de Nord ?
  • +6 (8 voturi)    
    Pe Româneste : (Joi, 25 aprilie 2019, 17:13)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    " NOI SUNTEM P4D -CIUMA RO$IE ,

    Asa ca ... , tatucul nostru phutinica si demonul lui flaushat ne-au spus sa va spunem raspicat :

    - MUE UE ! "
  • +5 (7 voturi)    
    . (Joi, 25 aprilie 2019, 17:26)

    theo667 [utilizator]

    Vedeti cum arata o vicleana sluga priceputa ? Fix ca cazanciuc care se face ca nu stie cum legifereaza parlamentul si trimite comisia dupa impresii de antena3, ''abuzuri, mii de abuzuri destine frante portocale rarinca etc''
  • +2 (4 voturi)    
    Apa de ploaie (Joi, 25 aprilie 2019, 17:28)

    Zun [utilizator]

    Asta e ca si cum un paznic de depozit din Oradea, om cinstit de altfel, se duce pe strada interlopilor din Tandarei si le zice ca el nu are nici o autoritate acolo, si de fapt nicaieri, dar ca paznic respecta legea si ar trebui sa faca si ei la fel. Astia ii rad in nas, el pleaca inapoi acasa la 800 de km departare si nu mai calca in viata lui prin partea aia de tara ca oricum n-are nici o treaba. Noroc ca nu si-a luat si vre-un briceag in gat.

    Ori vii cu ceva concret, actionabil si le dai peste nas ori nu mai vii...
  • +3 (5 voturi)    
    Madiocritatea ţanţoşă (Joi, 25 aprilie 2019, 17:35)

    contributor.bis [utilizator]

    Doua lucruri :
    Dragnea, Iordache si clica lor se simt pe cai mari
    Dragnea, Iordache si clica lor putin le pasa de Europa

    Cineva totusi va suferi...
    Ati ghicit ! Cel care va suferi va fi, ca deobicei, acel poporul caruia i se vrea "binele".

    IESITI LA VOT PE 26 MAI !
    Sa le demonstram ca nu sunt singuri pe mosia lor !
  • -5 (5 voturi)    
    la RRA e adevarul ! (Joi, 25 aprilie 2019, 17:54)

    muscha mbanana [utilizator]

    intransmisia de la convorbiri ,cei de la pnlsi usr nici nu au fost bagati in seama ,pentru ca spuneau numai neadevaruri si denigrau romania ! "Punctul meu de vedere va fi așa: ei nu sunt dumnezei. Vin să se informeze, vin să facă anumite recomandări, dar România până la urmă este stat suveran. Până la urmă niște experți de oriunde din lume, că știu de unde vin, ce poate să spună Parlamentului României? Să se oprească din legiferare? Poate să îmi spună mie cineva că nu pot legifera în concordanță cu Constituția României?”, a spus Iordache, la Realitatea TV.
  • -5 (5 voturi)    
    care-i intrebarea ? (Joi, 25 aprilie 2019, 17:58)

    muscha mbanana [utilizator]

    Iohannis a anunțat cele două întrebări la care românii sunt chemați să răspundă la referendumul pe justiție din 26 mai ! asta-i o ineptie ,nimeni nu v-a intelege nimic si v-a scrie numai porcarele la adresa lui iohanis ,pe buletinul de referendum ! a gresit grav ,trebuie sa-si concedieze consilierii ,el ca profesoras de provincie ,habar nare de politica sau legile justitiei ! o fi inteles ceva din E =MC2 /
  • 0 (2 voturi)    
    ce ia spus (Joi, 25 aprilie 2019, 17:59)

    sbangi [utilizator]

    practic ia spus: comisia poate sa spuna ce vrea dar noi facem ce vrem, de asta am intrat in UE.Avem noroc da ca nu intram in dictatura cu psd si poate la urmatoare alegerii se schimba.
    • 0 (2 voturi)    
      tu in ce (Vineri, 26 aprilie 2019, 16:05)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui sbangi

      limba scrii si vorbesti? ceea ce ai scris nu are nici un sens; pe de alta parte "ia spus " se scrie "i-a spus".
  • 0 (4 voturi)    
    Poate ne explică dl Cazanciuc care sunt presiunile (Joi, 25 aprilie 2019, 18:39)

    hic sunt leones [utilizator]

    ce se pun pe judecători și cum poate un procuror să „preseze” un judecător să adopte „anumite soluții”.
  • +3 (5 voturi)    
    Mai ciordache mai ... (Joi, 25 aprilie 2019, 18:43)

    blackarrow [utilizator]

    ce o tot dai cu ccr-ul ala politizat ca vai de el, de mai are putin si scrie psd-ccr pe el ?! Dar nu cumva ai uitat ca nici ccr nu e dumnezeu si ca de fapt in Constitutie e stipulat ca trebuie respectate tratatele incheiate cu UE sau altii , si ca dreptul UE are prevalenta asupra dreptului intern in anumite cazuri ? Ro e suverana pana la un punct, s-a cedat din suveranitate UE contra respectarii principiilor statului de drept , care sunt NENEGOCIABILE in relatia asta . Dealtfel, decontul de la UE va veni rapid ...
  • +3 (5 voturi)    
    Tupeu de golan (Joi, 25 aprilie 2019, 18:45)

    xenomorph [utilizator]

    Banii de la UE sunt buni dar criteriile de integritate nyet tovarich ?
  • +3 (5 voturi)    
    Alte chestii (Joi, 25 aprilie 2019, 18:46)

    aqualung [utilizator]

    Deciziile CCR vă obligă să legiferați multe chestii. De exemplu, parlament cu 300 de membri. Dar nu vă văd ocupându-vă de asta.
  • +3 (5 voturi)    
    Micii Dumnezei din Parlament: PSDiștii! (Joi, 25 aprilie 2019, 18:56)

    Spiky [utilizator]

    Pe vremea lui Ceaușescu era unul singur: să nu ai alt Dumnezeu decât Ceaușescu. Acum s-au înmulțit și dau legi... împotriva celor 10 Porunci divine.
    Să furi - dacă împarți cu Partidul și cu Dumnezeii lui.
    Să preacurvești - dacă urmezi linia Partidului și ești un mic Dumnezeu, poți să îți iei nenumărate neveste, sau încă una mai tânără decât fiica din prima căsătorie, etc, etc....
    Să minți - dacă asta aduce multe voturi Partidului și îl menține la putere pe el și pe Dumnezeii parlamentari care ne vor băga la pușcărie dacă nu ne prezentăm când vor ei pentru anchete făcute de Comisii parlamentare pentru a băga spaima în păcătoșii anti-sistem....
  • +3 (5 voturi)    
    Ha ha (Joi, 25 aprilie 2019, 18:59)

    Akylas [utilizator]

    Si comisia dela Venetia chiar are timp sa creada prostiile si minciunile scrise de Nea Ciordache de la Caracal (unde s-a rasturnat caru' cu prosti)....
  • 0 (2 voturi)