Un deputat USR povestește cum i-a mințit Nicolicea pe reprezentanții Comisiei de la Veneția. Parlamentarul PSD a dat vina pe opoziție pentru ”unele greșeli„ din legile justiției

de DG     HotNews.ro
Joi, 25 aprilie 2019, 14:47 Actualitate | Politic


Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Comportamentul ”huliganic” al opoziției este de vină pentru unele greșeli strecurate în raportul comisiei speciale privind legile justiției a fost argumentul halucinant pe care deputatul PSD Eugen Nicolicea l-a invocat în discuțiile de joi cu delegația Comisiei de la Veneția. Cel puțin asta povestește, pe Facebook, deputatul USR Iulian Bulai.

”Sunt acum la întâlnirea cu delegația Comisiei de la Veneția. Sunt așezat între Iordache, Nicolicea și Cazanciuc. Trubadurul PSD, Eugen Nicolicea, le explică membrilor Comisiei de la Veneția că opoziția s-a comportat huliganic în comisii și noi am perturbat lucrările comisiei speciale pentru modificarea legilor justiției. Susține că din cauza comportamentului opoziției, care a venit cu boxe (cc Stelian Ion), s-au strecurat unele greșeli în deciziile finale ale comisiei speciale. Așa se scuză marele Nicolicea în fața celor care au venit să ne întrebe de ce România o ia razna”, a relatat deputatul, pe rețeaua socială.

Bulai se întreabă cine ar putea crede astfel de ”argumente de grădiniță” ale omului propus spre a fi viitorul Ministru al Justiției.

”Nu mai am cuvinte.Ne prăpădim de râs la argumentele lui. Dar e de plâns. Oare cine îl crede pe acest domn?”, a mai scris el.

O altă relatare din cadrul discuțiilor vizează un schimb de replici dintre un membru al delegației Comisiei de la Veneția și parlamentarii PSD Eugen Nicolicea și Florin Iordache, în care aceștia spun că partidul său ține cont doar de deciziile Curții Constituționale.

Membru al delegației din partea Comisiei: Tocmai ați afirmat că daca CCR s-a pronunțat asupra unui text înseamnă că acesta e conform și cu recomandările Comisiei de la Veneția?
Nicolicea: Da, exact.
Membru al delegației: Greșit, numai noi, Comisia de la Veneția, ne pronunțăm pe conformitatea cu recomandările noastre.
Iordache: Noi respectăm ce zice CCR.


Delegația Comisiei de la Veneția s-a întâlnit miercuri cu președintele Klaus Iohannis, prilej cu care acesta a criticat PSD, precizând că modul în care legiferează actuala majoritate parlamentară vulnerabilizează justiția. Șeful statului s-a referit la ordonanțele de urgență, dar și la modificarea codurilor penale de către Parlament.

















11126 vizualizari

  • -60 (64 voturi)    
    Pe cine sa credem? (Joi, 25 aprilie 2019, 14:54)

    Lok [utilizator]

    Si cine ne conduce de fapt? UE sau Parlamentul RO?
    • +31 (31 voturi)    
      esti platit la ora? (Joi, 25 aprilie 2019, 15:03)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Suntem parte din EU. Trebuie sa respectam anumite reguli, altfel suntem liberi sa plecam si sa facem parte din rusia.

      UE are un rol, parlamentul romaniei are alt rol. Asa poti sa intrei cine ne conduce de fapt, seful de scara sau legea in vigoare? Seful de scara trebuie sa respecte lege, parlamentul romaniei trebuie sa respecte convetiile acestei uniuni.


      Si inca ceva, in parlamentul romaniei este plin de dilentanti penali precum serban nicolae, nicolicea si toti cu diplome de pe la privat, care nu au profesat o zi in acest domeniu. Au ajuns in parlament ca au dus lumea cu forta la vot, s-au au cumparat voturi pe un mic si o bere.
      • 0 (0 voturi)    
        Cand am intrat in UE erau alte vremuri. (Miercuri, 1 mai 2019, 8:47)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        Si atunci astia din UE nu voiau sa ne interzica masinile (diesel), nu voiau atunci ca puna taxa pe carbune (scumpirea electricitatii), nu voiau sa ne interzica plasticaraia. Sunt multe chestii la care noi nu am aderat, dar care au devenit norma.
    • +24 (24 voturi)    
      . (Joi, 25 aprilie 2019, 15:07)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Pai cand am aderata la UE am trecut in Constitutie ca prioritare sunt legile europene. Daca nu-ti place poti sa pleci in cuba coreea de nord sau rusia unde nu respecti regulile UE.
    • +21 (21 voturi)    
      e simplu (Joi, 25 aprilie 2019, 15:10)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Depinde de unde iti iei uleiul si kg de zahar. Daca le iei de la psd, ii crezi pe ei. Daca le iei de la magazin, ca orice om onest, care munceste si plateste taxe si vezi ca e de 2 ori mai scump decat anul trecut... pe cine alegi sa crezi?
    • +23 (23 voturi)    
      Doar faptul ca intrebi... (Joi, 25 aprilie 2019, 15:13)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Arată înțelegerea ta.

      Din moment ce Romania prin Parlament a aprobat aderarea la UE însemna ca a agreat regulile UE. Aceste reguli se respecta și sunt prioritare. Parlamentul nu poate legifera împotriva regulilor și recomandărilor UE. De fapt poate, dar asta însemna ca nu mai avem ce caută acolo și UE dacă vede ca nu are cu cine discuta mai bine ne izolarea și/sau exclude.

      Nu vroiam asta, stăteam afara din UE și nu mai aveam discuția asta.

      Dar afara din UE ar fi foarte grav pentru Romania.
    • +14 (14 voturi)    
      DA (Joi, 25 aprilie 2019, 15:17)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Raspusul e DA.
    • +23 (23 voturi)    
      Pe UE (Joi, 25 aprilie 2019, 15:29)

      asaeste [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Prefer sa fiu condus de UE decat de anunatura asta de incompetenti penali de la PSD.
    • +19 (19 voturi)    
      mda (Joi, 25 aprilie 2019, 15:36)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      daca matale esti bugetar lenes sau pensionar de lux si o duci bine...

      asta nu inseamna ca restul tarii o duce bine, si nici viitorul nu suna bine peste 30 ani cand copii nostri vor trebui sa plateasca facturile de acum.
    • +19 (19 voturi)    
      pe tine (Joi, 25 aprilie 2019, 15:36)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      te conduce Putin, deci care e subiectul?
    • +20 (20 voturi)    
      Nu trebuie sa crezi pe nimeni! (Joi, 25 aprilie 2019, 15:54)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Trebuie doar sa ai bun simt, nimic special!
    • +20 (20 voturi)    
      Iti spun eu cine va conduce: (Joi, 25 aprilie 2019, 15:55)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      va cnduc borfasii! Si da, trebuei sa-i crezi pe borfasi, ca doar ei sunt farul vostru calauzitor. Borfas la borfas trage, nu ai cum sa te dezic de e, sunt ca un magnet pentru voi astia, cu caracter infect.
    • +5 (5 voturi)    
      Noroc (Joi, 25 aprilie 2019, 16:31)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Poate ne izbeste un noroc chior asa incat sa ne conduca UE!
    • +5 (5 voturi)    
      Pe cine sa crezi?! (Joi, 25 aprilie 2019, 17:13)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Pai tu o sa crezi doar ce zic corifeii psd si latrina 3tv!
      Ce retorica bolsevica!
    • +6 (6 voturi)    
      Ne conduce o adunătură de hoți (Joi, 25 aprilie 2019, 19:00)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Ajunși în parlament prin mită electorală și promisiuni deșănțate pentru împlinirea cărora vor distruge economia.
      Să credem ceea ce spun Opoziția și membrii Comisiei de la Veneția - că PSD este o adunătură de mincinoși cronici și hoți înveterați...
      Dacă nu te mulțumește răspunsul, aprinde televizorul și hipnotizează-te singur cu propaganda la fel de mincinoasă de la Antena 3....
    • +2 (2 voturi)    
      Pe haretistul si studii prin plic (Joi, 25 aprilie 2019, 22:37)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      In nici un caz!!! Rovolutionarul ala de Mucava!!!
  • +16 (16 voturi)    
    vedeti lista ministrilor Justitiei si comparati (Joi, 25 aprilie 2019, 15:03)

    U_swamp [utilizator]

    Cu studiile sale la FF, acest impostor nu ar fi fost admis la INM, never. Nici la barou nu i-ar fi fost usor sa intre. Solutia: ministru al Justitiei, intr-un guvern PSD, cel mai incompletent din cite s-au pomenit in istoria statutul modern.
    https://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_mini%C8%99trilor_rom%C3%A2ni_de_justi%C8%9Bie

    Dintre cei zeci de ministri ai justitiei, doar Maria Bobu si Nicolicea se tin strins de minuta
  • +20 (20 voturi)    
    Doar atat le-a spus? (Joi, 25 aprilie 2019, 15:45)

    Tara_lu_Peste [utilizator]

    Nu le-a povestit si cum a terminat Dreptul la Spiru Haret, invatamant la distanta cu 10 la lucrarea de licenta???
  • +18 (18 voturi)    
    Nicolicea... (Joi, 25 aprilie 2019, 16:13)

    FlorinAndrei [utilizator]

    ... tupeu de borfaș ! :(
  • +4 (4 voturi)    
    memento (Joi, 25 aprilie 2019, 17:58)

    Ilenuca1 [utilizator]

    de tristă amintire acest sofistoid primitiv
  • +3 (3 voturi)    
    politician de frunte (Joi, 25 aprilie 2019, 18:40)

    Dizidentul [utilizator]

    da dar are nota10 pe Diploma,la inteligenta nu a fost notat nici nu era nevoie unde a studiat.
  • +5 (5 voturi)    
    scarbolicea (Joi, 25 aprilie 2019, 20:31)

    Cetateanu [utilizator]

    Din cauza astuia si partidului inalt conducator de borfasi, mi-am stricat ficatul: de cate ori ii vad si mai ales aud, in lumea media, mi se face greata si trebui sa iau pastile anti - vomitat.
    Pai oricum cu mizeria asta de individ (nu OM) stirea ar fi fost sa spuna adevarul!