Dan Barna renunță la serviciile de consilier ale lui Andrei Caramitru: „Am decis amândoi că e mai bine să încetăm relația președinte - consilier” / Precizările lui Caramitru

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 24 aprilie 2019, 16:55 Actualitate | Politic


Andrei Caramitru si Dan Barna
Foto: Facebook
Președintele USR, Dan Barna, renunță la Andrei Caramitru care-i este consilier de patru luni. Picătura care a umplut paharul a fost o postare a lui Caramitru în care a afirmat că locul parlamentarilor PSD, ALDE și UDMR este ”la pușcărie sau în exil unde să moară de foame”.

Într-o postare pe forumul intern de discuții al USR, obținută de HotNews, Dan Barna scrie că „am aflat și eu din presă de opiniile sale, prea des”, iar „Andrei nu are nevoie de o titulară de consilier al meu pentru a conta”.

„Odată terminată partea economică din program, Andrei rămâne un comunicator pe propriile picioare. De aceea, am decis amândoi că e mai bine să încetăm relația președinte - consilier”, a scris șeful USR.


Postarea lui Dan Barna:
  • ​Îi mulțumesc lui Andrei Caramitru pentru munca depusă la definitivarea si comunicarea unui program de guvernare consistent. Este o premieră necesară pentru România: programul de guvernare se face prin dialog, nu într-o debara, cum fac celelalte partide.

  • Am apreciat competenta in economie a lui Andrei încă de la prima noastră întâlnire și trebuie să recunosc că are un potențial politic real. Cred că acum e un om politic pe propriile picioare, și poate aduce contribuții valoroase. Am aflat și eu din presă de opiniile sale, prea des. Andrei are drumul său și este un om valoros care a venit spre USR pentru că USR este alternativa care va schimba România. Andrei nu are nevoie de o titulară de consilier al meu pentru a conta.

  • Odată terminată partea economică din program, Andrei rămâne un comunicator pe propriile picioare. De aceea, am decis amândoi că e mai bine să încetăm relația președinte - consilier.

  • Andrei Caramitru rămâne un membru și o resursă în USR, cu propria cale.
Precizările lui Andrei Caramitru

Ulterior publicării informației privind încetarea relației președinte USR-consilier, Andrei Caramitru a reacționat pe Facebook precizând că decizia a fost luată „de ceva timp”.
  • „Haide să clarificăm un pic. Mai jos este mesajul meu intern către USR. Nu mai era cazul să fiu consilier pe economie pentru că mi-am terminat mandatul acolo (programul este gata), și postura de consilier (oricum onorific cumva - că nu exista vreun contract sau altceva) nu era coerență cu comunicarea publică asumată personal pe care o fac și direcția prin care doresc să ajut partidul. Asta am discutat cu Dan și am fost amândoi de acord deja de ceva timp. Dar - o să mă vedeți de acum mai mult nu mai puțin ! Așa că - chill - și va rog sa interpretați corect informația dragii mei din presa”, a scris Caramitru pe Facebook.

















18569 vizualizari

  • -6 (30 voturi)    
    Juniorul lui caramitru (Miercuri, 24 aprilie 2019, 16:58)

    tony-s [utilizator]

    imrepuna cu radulescu de la psd care vroia sa impuste manifestatii si cu sica-mandolina care vrea sa ia in par toti pesedistii ar trebui sa fie colegi de camera la socola.
    • +4 (18 voturi)    
      ce sa spun..esti tu destept! (Miercuri, 24 aprilie 2019, 19:41)

      mihai.popescu [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Extraordinar!si tu cine esti domnule?juniorul lui taicatu si mucea lui bunica-tu?Andrei Caramitru a facut pana la varsta asta ce nu o sa faci tu in 10 vieti iar psd-istii sunt de fapt niste hoti ordinari al caror loc e la puscarie!
  • -15 (27 voturi)    
    pai de ce? (Miercuri, 24 aprilie 2019, 16:59)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca se potriveau foarte bine
  • -4 (20 voturi)    
    Aseara, (Miercuri, 24 aprilie 2019, 17:07)

    DanTeo [utilizator]

    Caramitru l-a invitat la un dineu.
  • -8 (24 voturi)    
    mda (Miercuri, 24 aprilie 2019, 17:13)

    noi2013 [utilizator]

    Oare care e calitatea unui astfel de program venit de la o persoana clar imatura
  • -11 (25 voturi)    
    Plin de iubire crestina acest Caramitru (Miercuri, 24 aprilie 2019, 17:15)

    newlook [utilizator]

    "Un nou derapaj, marca Andrei Caramitru: ”Locul vostru, borfașilor de la PSD/ALDE/UDMR, este la pușcărie sau în exil unde să muriți de foame”
    "
    ===========================
    In Saptamana mare, plin de iubire crestina acest Caramitru.
    • +3 (15 voturi)    
      In schimb (Miercuri, 24 aprilie 2019, 19:15)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      tu esti prea-plin. Ca de obicei.
    • +6 (18 voturi)    
      puscaria e mai blanda decat un cancer (Miercuri, 24 aprilie 2019, 19:34)

      mihai.popescu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Acest Caramitru e exponentul nostru,al celor care suntem crestini dar nu mergem ca vitele la taiere!Iubeste-i tu pe borfasii astia dar punandu-i unde le e locul:in puscarii!Acolo ii voi iubi si eu si poate se vor putea mantui .
    • +4 (10 voturi)    
      Ia zi ... (Miercuri, 24 aprilie 2019, 22:51)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      unde a gresit Caramitru ?! Ce, nu stii ca locul borfasilor e la puscarie ?Nu-ti convine ca asta e realitatea ?
  • +4 (26 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 aprilie 2019, 17:16)

    sentenced [utilizator]

    Era cam singurul om din USR pe care il urmaream ... si cred ca am doar vreo 3 persoane pe care le urmaresc pe fb.

    Nu prea am mari sperante nici in USR, dar nici alternative nu prea sunt din pacate.
  • -3 (19 voturi)    
    :) (Miercuri, 24 aprilie 2019, 17:24)

    BogdanNicolaescu [anonim]

    adica toti consilierii usr sunt atarnatori care nu sunt in stare sa stea pe picioarele lor
  • -6 (18 voturi)    
    de la trivializarea Holocaustului (Miercuri, 24 aprilie 2019, 17:32)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    i s-a tras! Stie si el.
    • +4 (12 voturi)    
      Poate vrei sa zici (Miercuri, 24 aprilie 2019, 19:06)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      asa-zisa trivializare
    • +6 (12 voturi)    
      ? (Miercuri, 24 aprilie 2019, 19:29)

      mihai.popescu [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Nu a trivializat nimic iar holocaust a devenit o metafora folosita cand e vorba de crime in masa iar Andrei nu a exagerat cu nimic in privinta asta.
      • -1 (1 vot)    
        Holocaustul e metafora? (Joi, 25 aprilie 2019, 11:20)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui mihai.popescu

        poate vrei sa castigi o excursie gratuita la muzeul Holocaustului si nu stii cum...
  • +11 (27 voturi)    
    Era de asteptat (Miercuri, 24 aprilie 2019, 17:50)

    Intermezzo [utilizator]

    Stilul radical al lui Caramitru nu place tuturor.In plus, omul are si prea multa personalitate si e de nestapinit.Un asemenea stil trebuie dezvaluit DUPA ce se ajunge la putere. Inainte, aduce anumite voturi dar indeparteaza altele. Caramitru, la stilul lui, trebuie sa-si creeze un partid propriu, dar dureaza decenii pina sa poata ajunge cu el la putere. Nu-l vad nici in USR pentru prea mult timp, dar Romania are nevoie de o voce curajoasa si radicala. Forza, Caramitru!
  • +4 (26 voturi)    
    mda, Barna... (Miercuri, 24 aprilie 2019, 17:52)

    kthor7 [utilizator]

    Care prefera sa se dea simandicos, insa ii pute adevarul. Domnu'Barna, baiatul ala Caramitru pe numele lui, spune adevarul, iar matale nu-ti place ca habar nu ai sa faci politica. Nu ai la baza scoala politica. Si, in plus, preferi sa mergi in vizite la Dancila si sa faci poze cu ea, sub apanajul ca-i vorbesti despre necesitatea de a da sau nu o ordonanta. Opozitie de doi bani...
  • +4 (16 voturi)    
    om providential (Miercuri, 24 aprilie 2019, 19:27)

    mihai.popescu [utilizator]

    Suntem la un punct de cotitura al istoriei iar lichelele care ne conduc ne vor sclavii lor intr-o tara guvernata de ei dupa model asiatic.Nu mai e vremea unei manusi de catifea ci a unei maini forte iar Andrei e chiar bland cu ei dupa parerea mea.
  • +4 (14 voturi)    
    :) (Miercuri, 24 aprilie 2019, 20:09)

    dumnezeu [utilizator]

    locuim în țara în care niște infractori au ajuns să-și facă legi să scape de pușcărie, și asta e perfect acceptabil pentru majoritate, în vreme ce aceeași majoritate îl dezavuează pe cel care are curajul să spună că locul acestor infractori, care pun în pericol viețile noastre zi de zi, este la pușcărie, sau în exil unde să moară de foame.
    asta e incorect politic, fără îndoială!
    băi hipsterilor, io aș vrea să-i văd spărgînd piatră la muncă silnică pe viață! iar asta după ce au fost umiliți public vreo lună, așa!
  • -1 (7 voturi)    
    USRPLUS : "Vom face dar nu ştim ce" (Miercuri, 24 aprilie 2019, 21:52)

    MenInBlack [utilizator]

    PZD măreşte pensiile şi salariile :)))
    Hopoziţia arogantă decat neomarxistă şi escrocii penali pzd sunt tot ce avem mai bun în ţărişoară. E un serial pe placul tutulor pretinilor Romaniei. Peace&Love !
    • +2 (8 voturi)    
      Deocamdata USR e singura alternativa la PSD (Joi, 25 aprilie 2019, 7:45)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      ca PNL e cam acelasi lucru cu PSD. Cred ca in urmatorii 10 ani se va schimba balanta politicii in Romania. PNL si PSD vor avea competitie imensa din partea USR si ProRomania. Ceea ce e bine pentru ca dinozaurii astia doi (PNL si PSD) trebuie sa se schimbe dar aici am dubii mari ca au resursele interne sa faca asta, nivelul intelectual, etic, moral , sistemele interne de decizie nu permit asa ceva. Asa ca idee, pentru cei care injura USR, am intrebat un membru nou USR care este procesul de admitere. Deci iti depui cererea in care spui cu ce te ocupi, ce-ai facut, ce meserie ai , etc , astepti vreo 2 luni in care un comitet de control verifica tot ce-ai declarat (inclusiv pe retele de socializare) si abia apoi esti declarat admis. Spune-mi si mie un alt partid in care se intampla asta ? Toti cei din USR cu care am luat contact in Bucuresti sunt de o calitate exceptionala si vorbesc aici de oameni de la 45 , 55, 60 de ani , sa nu va inchipuiti ca baza partidului e formata din pustii care au ajuns prin parlament. Oamenii de la bza sunt foarte, foarte buni si respecta toate standardele morale, marea majoritaea nu au niciun innteres persoal in politica. SI spun asta fara sa fiu membru , ci pur si simplu a trebuit sa apelez la ei pentru a ma ajuta cu diverse probleme incepanda de la PUZ-uri ilegale pana la reparatia trotuarului din fata blocului.
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo, Dle Barna! (Joi, 25 aprilie 2019, 11:06)

    complet_ret [utilizator]

    De astfel de politicieni are tara nevoie: oameni pragmatici, care nu isi bat capul cu convingeri ferme, ci o intorc dupa cum bate vantul!

    Multe felicitari!

    Sigur ca da, este extrem de probabil ca Daddy va ajunge la Cotroceni, iar pedesereul va castiga din nou alegerile, asa ca nu trebuie sa va puneti rau cu ei!

    bine ca l-ati dat afar pe Caramitru, alegti un consilier care sa nu supere de loc, dar absolut de loc pe Dracnea si partidul dumnealui!
    Este mai prudent!
    Si poate ca o sa va arunce si Dvs. un os de ros, dupa ce vor castiga alegerile ...

    Multe felicitari!
    • -2 (2 voturi)    
      Problema e Andrei era cam prea radical (Joi, 25 aprilie 2019, 12:18)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      ceea ce facea ca multi oameni moderati care voteaza USR sa se indeparteze de partid. Hai sa nu exageram acum , pana la urma n-a disparut din zona USR dar e airuea sa faci afirmatii cu bagat oamenii in puscarii la modul general din postura unui sef de partid care se declara pro-european. Ce facem ? Ne intoarcem in comunism sau la fascism ?
      • 0 (0 voturi)    
        o secunda (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 14:43)

        complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Nu v-ati oprit macar o secunda sa analizati CE a spus?

        "afirmatii cu bagat oamenii in puscarii"

        pai daca oamenii aceia sunt INFRACTORI DOVEDITI, nu la puscarie este locul lor?

        ce a spus gresit?

        Si chiar daca ar fi fost PREA rdical, oamenii aceia "indepartati "ce o sa faca, sa voteze cu pedesereul?