Andrei Caramitru (USR): "Ca să creștem spre 30%, trebuie să fim o mișcare și pentru zidari, chelneri, șoferi, sudori, casieri, muncitori"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 23 aprilie 2019, 14:36 Actualitate | Politic


Andrei Caramitru si Dan Barna
Foto: Facebook
Andrei Caramitru, consilierul președintelui USR, Dan Barna, scrie, într-o postare pe Facebook intitulată "Imensa greșeală a elitismului", că, pentru a putea urca la un scor electoral de 30%, "trebuie să fim o mișcare și pentru zidari, chelneri, șoferi, sudori, casieri, muncitori etc. Să îi reprezentăm pe ei și mai mult chiar decât îi reprezentam pe cei 'privilegiați'. Asta este cheia." Andrei Caramitru mai spune că "un program și discurs elitist pentru cei educați din urban nu aduc decât o parte din cei 8%", iar "ca sa creștem spre 30% - majoritatea votanților nostri trebuie sa fie din celelalte categorii - la fel de respectabile".

"Un program și discurs elitist pentru cei educați din urban nu aduc decât o parte din cei 8%. Un club frumos in care membrii se simt bine între ei, dar care nu contează in vreun fel in arhitectura electorală", spune Andrei Caramitru.

Andrei Caramitru adaugă: "Ca sa creștem spre 30% - majoritatea votanților nostri trebuie sa fie din celelalte categorii - la fel de respectabile. Sa ii reprezentam pe ei și mai mult chiar decât ii reprezentam pe cei 'privilegiati'. Sa le vorbim lor in special. Asta este cheia. Trebuie să fim o mișcare și pentru zidari, chelneri, șoferi, sudori, casieri, muncitori etc. O mișcare pentru toți cei care muncesc cinstit și s-au saturat de hoție. Cu soluții practice la probleme practice, fără ideologii găunoase și populism."


Postarea integrală a lui Andrei Caramitru:

"Imensa greșeală a elitismului

Ma îngrozește 'puritanismul' multor influenceri de pe Facebook, a câtorva universitari, a unor oameni de cultură și a câtorva policieni aspiranti. Pentru ca ne condamna sa rămânem cu PSD-ul la putere. Un discurs elitist progresist clasic - care funcționează poate in cafenelele studențești din Amsterdam sau San Francisco - este cel mai mare cadou pe care îl putem face lui Dragnea. Un discurs al unor oameni care se iau prea in serios (intoleranta lor fata de alții nu ii face simpatici).

Să vă explic de ce:
- Doar 15% din români au studii superioare (10% lucrează in privat - restul sunt pensionari sau bugetari). Cei care sunt educați, activi și lucrează in privat aduc doar 7-8% din totalul voturilor (pentru ca votează mai putin decât ceilalți) - și mai sunt și împărțiți in nu știu câte tendințe ideologice
- 4-5 milioane de oameni din privat au terminat cel mult liceul, lucrează in special in firme mici pe salariul minim de 1279 RON și - poate - niște bani in plic (ajung undeva spre 1500-1700 RON net). Vorbim de un segment electoral de vreo 6-7 milioane (inclusiv familia lor cu drept de vot).
- Avem vreo 5.5 milioane de pensionari, care au o pensie medie de 1200 RON pe lună. Cel putin 2.5 milioane trăiesc cu mai putin de 1000 RON pe lună.

Un program și discurs elitist pentru cei educați din urban nu aduc decât o parte din cei 8%. Un club frumos in care membrii se simt bine între ei, dar care nu contează in vreun fel in arhitectura electorală.

Ca sa creștem spre 30% - majoritatea votanților nostri trebuie sa fie din celelalte categorii - la fel de respectabile. Sa ii reprezentam pe ei și mai mult chiar decât ii reprezentam pe cei 'privilegiati'. Sa le vorbim lor in special. Asta este cheia. Trebuie să fim o mișcare și pentru zidari, chelneri, șoferi, sudori, casieri, muncitori etc. O mișcare pentru toți cei care muncesc cinstit și s-au saturat de hoție. Cu soluții practice la probleme practice, fără ideologii găunoase și populism.

Programul nostru economic este exact in directia asta (de exemplu - eliminam taxele pe muncă pana la salariul mimim ca sa creștem veniturile nete ale tuturor, dar in special ale celor cu salarii mici; ajutam IMM-urile). Trebuie sa propunem ceva la fel de concret si pentru cei cu pensii mici.

Este însă esențial sa începem sa comunicam mult mai bine, sa comunicam 'altfel' - mai direct și mai clar, chiar mai dur - spunând adevarul. Nu doar pe întelesul și pe placul profesorilor universitari și 'creativilor' care dezbat filozofie din cărți la un prosecco, înainte de o noapte la Control sau in Vama Veche. Ca altfel ne trezim, după o seara de discuții profunde și distracție între noi, ca iar a câștigat PSD-ul alegerile."



Citeste mai multe despre   
















6592 vizualizari

  • -8 (18 voturi)    
    Nu uitati spalatoresele (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:45)

    Intermezzo [utilizator]

    Uite, irlandezii doar una au avut si au facut ravagii cu ea.
  • +8 (26 voturi)    
    Bun de tot Andrei Caramitru! (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:46)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Ca de altfel intreg USR si PLUS. Singurii de votat!
  • +11 (21 voturi)    
    da (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:49)

    ovidiu2 [utilizator]

    Descopera USR ceea ce PSD-ul stie foarte bine: nu conteaza cei cu carte, pentru ca sunt putini. Construieste un mesaj pentru ceilalti! Iar Caramitru mai trebuie sa invete sa-i aduca la vot pe cei care nu voteaza, cei care fac ceva pe votul lor sau chiar au uitat de-a binelea sa voteze!
    • +4 (10 voturi)    
      . (Marţi, 23 aprilie 2019, 15:52)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu2

      Psd are asistatii social, o parte dintre pensionarii obisnuiti, TOTI pensionarii special si poate jumatate dintre fucntionarii de stat (regii, agentii primarii etc).
      Este evident ca nu poti sa-i dizloci pe toti dar merge sa nuantezi un pic mesajele. Nu merge sa spui ca lasi pensiile speciale cum sant doar ca sa le capeti votul, aia voteaza oricum psd.
      Caramitru junior este un foarte foarte promitator bun politician, ceva ce gasesti prin vest, Germania, Olanda. Testul ar fi un post de ministru de finante si cred ca ar face foarte multe chestii bune
      • -2 (8 voturi)    
        Chestii grozave, nu doar bune (Marţi, 23 aprilie 2019, 16:21)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        Primul pas ar fi sa se inscrie in PSD, unde se gandeste si se procedeaza electoral egzact asa! Nici n-ar fi mare schisma in familie, pai ce Taticu nu era in acelasi balcon CC cu lovitorul de stat Iliescu?! Si nu mai trebuie nici sa dea OUG pentru incarcerarea ostililor sai, e suficient sa puna mana pe par, ghioaga, maciuca... Iese de-o Uniunea Salvarii Nationale, tot un fel de Frontul Salvarii Nationale pana la urma.
  • +7 (23 voturi)    
    Elitismul este chiar la USR (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:50)

    Frank777 [utilizator]

    Sefii USR plini de ei.
    • +2 (6 voturi)    
      elitism (Marţi, 23 aprilie 2019, 17:05)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Ca sa nu mai spunem ca postarea in sine este una elitista, mai degrama cu iz jignitor decat "atragator"
  • +9 (17 voturi)    
    A luat destul de mult (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:55)

    Razvan_M [utilizator]

    pana sa ajunga la concluzia asta, dar tot este bine ca a aparut acest mesaj.

    Deci: ce face USR pentru milioanele de romani de la tara sau care traiesc in localitati mici si unde cresterea economica se vede doar la televizor?
    • +1 (1 vot)    
      am sa reformulez intrebarea (Miercuri, 24 aprilie 2019, 11:17)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Tinand cont de faptul ca USR a fost creat de oameni cu o puternica finantare dinspre ONG-uri ce afirma ca reprezinta societatea civila, de ce mesajul acesta vine abia acum?
  • +16 (18 voturi)    
    are dreptate omul (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:56)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    daca sunt ignorati constant cei cu venituri mici, acestia sunt obligati sa voteze cu psd, fiind singurul care le mai da cate ceva. Cand singura preocupare e painea de pe o zi pe alta, putin iti pasa de autostrazi, aeroporturi, consultanta, etc...
  • +3 (15 voturi)    
    Cam asa e! Doar cu scrobiții n-ajungi departe (Marţi, 23 aprilie 2019, 15:11)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Din pacate USR are obrazul prea subtire si intelectul prea elevat (sau cel putin asa cred unii membri) pentru a relationa cu „ouvrier”-ul. Mi se pare adecvata folosirea unui frantuzism pentru a ilustra situatia.
    Daca intr-o buna zi se va alege praful de PSD (sper sa fie asa, Doamne ajuta!, trei cruci, scuipa-n san etc) ia sa ghiciti dvs cine va deveni port-drapelul stangii! Eu cred ca USR-ul va fi. O stanga mai moderna, cu multiculti, gender politics si toate mizeriile politically correct.
    Nah! Multumesc, nu vreau asa ceva!
    Momentan in Romania daca nu-ti place stanga trebuie sa te multumesti cu PNL si PMP. Chiar daca au si ei unele bube, sunt mult mai palatabili.

    P.S. Asta cu „palatabil” e chiar buna! Am dat-o pe cuvinte rare, ca sa fiu in registrul potrivit. Astept minusuri.
  • -1 (9 voturi)    
    nu ba... (Marţi, 23 aprilie 2019, 15:12)

    Coco Whistle [utilizator]

    trebuie sa fiti ca aia care nu voteaza. ..si cautati lideri si adresati-va unei populatii ca acelora din armenia.
  • +7 (15 voturi)    
    Probabil (Marţi, 23 aprilie 2019, 15:24)

    UpNext [utilizator]

    primul mesaj rezonabil, desi intens populist, pe care USR il produce de la infiintare. De o banalitate extrema si situat la mintea cocosului, continutul mesajul ilustreaza cat se poate de clar amatorismul celor de la USR , care pur si simplu debiteaza platitudini de nivel gimnazial, sperand sa mai atraga 1-2% suplimentar din electoratul majoritar al Romaniei.

    Aparent sincer, in realitate este un mesaj plin de infatuare, gen "hai sa-i bagam si p-astia saraci si prosti in seama"...
  • +3 (9 voturi)    
    Insfarsit ! (Marţi, 23 aprilie 2019, 15:29)

    codrean [utilizator]

    Era si timpul (ceasul 11 1/2) ! Se neglijeaza in continuare electoratul rural, numeros si influentabil de catre Primar, de cele mai multe ori PSD-ist. Chiar n-am auzit de vre-un primar USR pe-undeva. (Poate data viitoare il recuperati pe Nicusor !, pe bune !) Mai faceti un efort, un pas inainte !
    P.S. Atentie mai mare la pensionari, Andrei ! Lucrul cu date medii, cu "numere mari " e inselator in politica. "Pensia medie" mascheaza mult realitatea; cei cu stagiu complet de munca au o pensie medie mai mare. Sigur, fostii CAP, pensionarii "de urmas", cei de boala - uneori o masca, traiesc de fapt din 'expediente" - sau gramada de romani emigrati care-si iau un ciot de pensie pe anii luctati in Romania ...coboara mult "media". Coborati fratilor in lumea reala !
  • 0 (6 voturi)    
    Fratilor, (Marţi, 23 aprilie 2019, 16:33)

    yol [utilizator]

    scapati de elitistul asta de carton. Zici ca e sub acoperire. Numai bombe scoate pe gura.
    Lasati-l la ta-su, forever director general la TNB.
  • 0 (4 voturi)    
    S-ar putea inspira din (Marţi, 23 aprilie 2019, 16:46)

    unins [utilizator]

    programul electoral populist, al PSD-ului programul PSD-ului, cu care a castigat alegerile in 2016, cu conditia sa si aplicati ce promitete, nu ca PSD-ul care a dovedit incapacitate VOITA de a face ce au promis. Mi-aduc aminte ca chiar si pe la Digi, Realitatea, B1 se vorbea in termeni laudativi fata de programul PSD, mai ales ca opozitia s-a prezentat extrem de slab, doar cu atacuri la adresa adversarilor, fara a spune ce vor face ei daca vor castiga. Asa cum procedeaza PNL-ul acum. Trebuie inteles ca electoratul are diverse interese care trebuie satisfacute. Doar prostii voteaza doar de dragul de a vota!
  • +5 (5 voturi)    
    Inteleg (Marţi, 23 aprilie 2019, 17:04)

    Irina25 [utilizator]

    Doriti ca zidarii, chelnerii, șoferii, sudorii, casierii si muncitorii sa va voteze. Dar va pasa de ei?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu (Marţi, 23 aprilie 2019, 22:11)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Dar de ce intrebi?
  • +2 (2 voturi)    
    Ca sa cresteti spre 30% trebuie ... (Marţi, 23 aprilie 2019, 21:08)

    Teo3000 [utilizator]

    ... sa nu mai fiti talibani, in gandire, in exprimare si in actiuni;
    ... sa acceptati si sa imbratisati pluralismul de idei si de actiuni;
    ... trebuie sa sustineti persoanele publice cu influenta pe care le aveti deja in partid, chiar daca metodele lor de comunicare si convingere nu sunt intelese de toti
    ... trebuie sa luptati activ sa-i convingeti sa se intoarca pe cei cu influenta, pe care i-ati indepartat de dragul "puritatii intelectuale"
    ... trebuie sa dovediti ceea ce niciun politician roman nu a reusit inca, puterea de a recunoaste deschis caracterul uman si greselile
    ... USR trebuie sa se dezvolte ca partid de dreapta, nu partid de extrema dreapta.