Proiect PSD: primarii să aibă mandatul cât președintele pe motiv că în patru ani n-au timp să-și îndeplinească promisiunile. „Cinci ani creează o responsabilitate suplimentară”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 18 aprilie 2019, 15:33 Actualitate | Politic


Votare
Foto: Agerpres
​Social-democrații vor ca primarii și consilierii locali și județeni să aibă mandate de cinci ani ca președintele. Motivul: în patru ani, cât e în prezent, nu-și pot pune în practică promisiunile.

Cel puțin asta susțin 39 de parlamentari PSD care au depus, pe 17 aprilie, un proiect de lege care prevede ca durata mandatului aleșilor locali să crească de la patru la cinci ani.

„Situația reală, întâlnită în activitatea administrațiilor locale/județene, arată că perioada de timp consfințită de legiuitor, nu permite, în contextul birocratic, realizarea proiectelor asumate. Având în vedere practica întâlnită în ceea ce privește mandatul președintelui României, unde perioada de exercitare a funcției conform rezultatulului de la alegeri este de 5 ani, implementarea acestei perioade în cazul primarilor, al consilierilor locali și consilierilor generali se susține fără echivoc, creează o responsabilitate suplimentară și aduce în zona de decizie o perioadă de timp suficientă îndeplinirii obligațiilor asumate”, se arată în expunerea de motive a inițiativei.

Printre inițiatorii proiectului de lege se regăsesc Ecaterina Andonescu, Eugen Teodorovici, Florin Iordache și Liviu Tit Brăiloiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1680 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    cu un amendament: (Joi, 18 aprilie 2019, 15:38)

    liviu_ [utilizator]

    hai sa bagam in lege ca parlamentarii, guvernantii si primarii etc care NU indeplinesc promisiunile electorale sa NU beneficieze de pensie speciala si sa trebuiasca sa dea 50% din salariu inapoi!

    va convine?! asa ca sa fie responsabilitate pe bune!
    • +3 (3 voturi)    
      depinde (Joi, 18 aprilie 2019, 16:00)

      AdrianAdr [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      care promisiuni si catre cine....Ca daca e catre partid sigur vor fi indeplinite.
    • +3 (3 voturi)    
      hoti (Joi, 18 aprilie 2019, 16:16)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu le ajung 4 ani. Ca sa-si tina promisiunile le mai trebuie 1 an !? De ce nu 10 !?
      50% din salariu e mizilic. Salariul il iau ca sa manace la restaurant. Spaga ii tine acolo sus.
      Promisiunile neonorate sa iti interzica ocuparea unei functii publice timp de 10 ani.
      Exceptand cazurile cand o licitatie este contestata in instanta...bla, bla si nu e vina Primarului.
      Dar daca ai promis ca bazi apa si canal si nu ti-ai onorat promisiunea, sa nu mai poti candida pentru alt mandat sau sa ocupi alta functie Publica.
      Sa-i vezi atunci !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 aprilie 2019, 15:51)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    mandat de 100 ani (Joi, 18 aprilie 2019, 16:06)

    pseudoce [utilizator]

    ca sa faca lucrurile in ritmul lor, le-ar trebui mandat pe viata. si nici asa nu vor rezolva promisiunile din campanie, majoritatea psd-istilor
  • +1 (1 vot)    
    ok, 5 ani si maxim 2 mandate (Joi, 18 aprilie 2019, 16:20)

    bigbrother [utilizator]

    Daca tot fac legaturi cu presedentia, sa mearga pana la capat cu ideea si sa le fie permise doar doua mandate dupa care sa nu mai poata vreodata candida sau sa fie alesi/numiti in functii publice care au legatura cu primaria.

    Poate asa scapam de miile de primari pusi pe capatuiala, nu pe treaba, dovada dezastrul administrativ din tara. Ca sunt 4 sau 5 ani nu conteaza pentru ei decat la pusculita lor, nu la cat de mult dezvolta orasul/comuna/satul in care au fost alesi.

    Eu as aplica principiul de maxim 2 mandate la orice functionar public, parlamentar si demnitar. Poate asa mai scapam de mafiotii sudati de scaune in functiile publice.
  • +2 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 18 aprilie 2019, 16:33)

    complet_ret [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    Eu propun ca toti pesedeii...., (Joi, 18 aprilie 2019, 16:37)

    gigiN [utilizator]

    ....la orice fel de alegeri,sa fie alesi pe viata !!!
  • +2 (2 voturi)    
    eu zic (Joi, 18 aprilie 2019, 18:13)

    Toreador [utilizator]

    sa fie alesi pe viata .... poate in o viata de om or fi in stare sa puna un WC in scoala ... si aici ma refer la toti politicienii ...