UPDATE Viorica Dăncilă: Sper ca demiterea lui Tudorel Toader să fie dublată și de o demisie a sa

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:32 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Stirile ProTV
Premierul Viorica Dăncilă a declarat miercuri că speră ca decizia conducerii PSD de a-l demite pe ministrul Justiției, Tudorel Toader, să fie „dublată” și de o demisie a acestuia.

Inițial, primul ministru a vorbit despre „demisia” lui Tudorel Toader. La întrebările ziariștilor, Dăncilă a precizat că este vorba de o decizie de „demitere” a acestuia.

"Eu sper să fie dublată și de o demisie”, a spus Viorica Dăncilă.

Ea a afirmat că Tudorel Toader a greşit atunci "când a spus că va face foarte multe lucruri şi nu le-a finalizat".

"În opinia mea, cred că s-a vorbit foarte mult despre justiţie şi cred că Tudorel Toader a greşit atunci când a spus că va face foarte multe lucruri şi nu le-a finalizat. Legat de opinia colegilor din cabinet, au adus în atenţia CEx mai multe acte normative care au stat foarte mult pe masa de lucru, pentru că nu a venit un răspuns de la Justiţie sau acel răspuns a venit întârziat", a afirmat Dăncilă.

Referindu-se la ordonanţele pe justiţie, Dăncilă a spus: "În programul de guvernare se spune că vom face dreptate până la capăt. Asta înseamnă că vom elimina nedreptăţile care au fost făcute".

Premierul a mai spus că urmează să aibă o discuțioe cu ministrul Justiției.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13337 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    si eu sper (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:38)

    mos ion roata [utilizator]

    ca demiterea sa fie dublata si de o demisei a sa (a primului ministru)
    • +9 (9 voturi)    
      Bine spus (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:20)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Demisia Dancila este ceva ce ne-ar bucura. Tudorel Toader ar fi de-a dreptu prost sa isi dea demisia. Aruncat ca o carpa dupa ce a fost folosit Tudorel poate avea o ultima tresarire de orgoliu sa sa-i faca pe Dragnea si banda lui sa tremure.
  • +14 (16 voturi)    
    Veorika a Voit a Spune : (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:41)

    un domn [utilizator]

    Sper ca demiterea lui Tudorel Toader să fie dublată și de o demisie a mea
    • +2 (2 voturi)    
      exprimarea tutei vasilica, (Miercuri, 17 aprilie 2019, 19:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ca să nu se mai încurce în termeni (dar asta ar însemna să gândească?) trebuia să facă referire la demisie ca urmare a retragerii sprijinului politic.
      Altfel, ea trebuie sa facă cerere către Johannis de revocare a lui gargamel și abia după aceea să facă propunerea unui nou ministru.
      Dacă le face simultan pe amândouă, și-o iau pesedacii exact ca în cazul volguței.
      Gargamel ar fi prost să-și dea demisia, dacă vrea să-l fiarbă pe hamster în suc propriu.
      De altfel, el a și zis că așteaptă să vadă decretul lui Johannis.
  • +10 (12 voturi)    
    Dancila si limba română (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:43)

    feroviarul123 [utilizator]

    E la tanti Veorica te aștepți la orice, demisie , demitere tot aia. Nu avea cartonașu la ia și spunea prostii. Banc
    La Radio Erevan suna o blonda si întreabă:
    Vreau sa știu si eu ce oraș e mai mare Londra sau Anglia.
    Crainicul de la radio se bâlbâie nițel și răspunde:
    Veorica, ești tu ?
  • +13 (15 voturi)    
    Dupa demitere urmeaza demisia (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:43)

    Martinezu [utilizator]

    In statul PSD se poate. Se poate si promovare dupa demitere si demisie. Depinde cum cer interesele partidului stat : Dragnea.
  • +7 (9 voturi)    
    Ce spui Froso? (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Din ce motiv si-ar da nesimtitul demisia? Pentru rechizitoriile staliniste? Pentru infiintarea Gestapoului SS IIJ? Nu a facut-o de capul lui, ci impins de Ciuma Rosie psd, adica ticalosii Dragneev & Co
  • +8 (10 voturi)    
    Tot (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:50)

    2016 [utilizator]

    papusa ai ramas, insa nu "doll", ci una precum Pinochio, manuita de catre sulatnul Dragnea. Cred ca nici maduva nu mai are in coloana (nevertebrala!).
  • +8 (10 voturi)    
    Dancila cu siguranta (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:54)

    Kosmos [utilizator]

    Va face puscarie daca va exista vreo ordonanta.. Va exista Dosarul grpului infractional organizat PSD ..oricum la ce consilieri aveti miroase a tradare de tara de la 2000 de km
  • +8 (8 voturi)    
    Pai... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:56)

    midumi [utilizator]

    ori il demiti tu ori isi da el demisia :)

    Nu exista dubla demisie nicaieri in lume :)
  • +6 (8 voturi)    
    Ce sa faca? (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:57)

    Rahan5 [utilizator]

    Tudorel Toader e un roman in tara lui (cu toate pacatele comuniste ale lui). Si acum sa vina 3 rusi : Dragnea , Dancila si Nicolicea si sa-l goneasca pentru a lasa locul lui Nicolicea ?. Inseamna ca cei 3 rusi chiar au luat-o razna !. Pariez ca asta a fost miscarea fatala politic a lui Dragnea.
    Dragnea tocmai a apasat tragaciul revolverului, iar butoiul se roteste, .......dar toate gaurile sunt pline de cartuse.
  • +7 (9 voturi)    
    S-o (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:57)

    tarabost [utilizator]

    trimita cineva la scoala generala - nu e prea tarziu!
  • +6 (8 voturi)    
    demitere (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:03)

    gpavel [utilizator]

    partidul ii retrage sprijinul,sigur nu-l poate demite,doar primul ministru il poate demite!
    • +7 (7 voturi)    
      Pai tocmai asta-i smecheria... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:30)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Femeia spera sa-si dea ala singur demisia, ca sa nu fie nevoita ea sa-l demita...
  • +5 (7 voturi)    
    eu sper ca (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:19)

    liviu_ [utilizator]

    incendoiul de la notre dame sa fie reeditat in palatu victoria si casa poporului cand sunt pline... si de data asta sa fie cu cat mai multe victime!

    pentru ca altfel nu mai scapam de coruptie...

    justitia este moarta si ingropata... o sa urmeze GARANTAT o grestere ALARMANTA a infractionalitatii ...
    de furt din bani publici... ce sa mai zic... deja se fura ca-n codru!
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:19)

    placutesuedeze [utilizator]

    tot ceea ce face dragnea a fost previzibil încă de la celebra ordonanță 13 și am avut 2 ani și ceva să schimbăm lucrurile!
    cum vă simțiți, e totul bine?
  • +9 (9 voturi)    
    Fain, Tractoristul de Vulturu este concediat (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:39)

    Dalinar [utilizator]

    de catre o Pavianca si in locul lui vine un Cioban.
    • +2 (2 voturi)    
      Ciobanuu Tot este productiv (Miercuri, 17 aprilie 2019, 17:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      nicoLICHEA este un proletar de mentalitate marca : made in URSS
  • +1 (1 vot)    
    Deja (Miercuri, 17 aprilie 2019, 17:23)

    2016 [utilizator]

    doi troli pzdisti dau cu minusuri! Nu si-au luat copeicile si trebuie sa-si faca norma! Sunt de rasu'-plansu', dar si noi ne punem mintea cu ei! ::))
  • +1 (1 vot)    
    Simple precizari :) (Miercuri, 17 aprilie 2019, 17:28)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    "in opinia mea, cred ca s-a vorbit foarte mult despre justitie"

    Acord... doar ca voi sunteti cei care ati innitiat discutia si o mentineti vie. Intreaga societate era mult mai castigata daca guvernarea de dupa 2016 se limita la a implementa recomandarile facute de MCV, fara a se folosi de acest pretext pentru salvarea si precinstirea infractorilor.

    "In programul de guvernare se spune ca vom face dreptate pana la capat. Asta inseamna ca vom elimina nedreptatile care au fost facute"

    Perfect, doar ca ar trebui sa incepeti prin a lamuri clar si bazat pe decizii ale instantelor care sunt acele nedreptati si cui se datoreaza. Apoi puteati rezolva aceste lucruri in mod corect si transparent, nu era nevoie de bulversarea justitiei (ca sa folosesc un eufemism). Apropos, inculpatii si infractorii pot sa depuna ei insisi plangere in acest sens, nu e cazul sa se cocoate in fruntea partidelor si a parlamentului pentru ca de acolo sa modifice legi dupa bunul plac.
  • +2 (4 voturi)    
    ''in opinia mea....'' (Miercuri, 17 aprilie 2019, 17:35)

    astronaut [utilizator]

    opinia matale nu conteaza , inca nu te-ai convins , era oportuna o DEMISIE IN TANDEM , ADICA tuDOREL &VEORICA !!
  • +1 (1 vot)    
    hai, hai! (Miercuri, 17 aprilie 2019, 18:34)

    revo [utilizator]

    fato, stapanul tau ti-a poruncit sa-l dai afara pe ipochimen, nu sa astepti sa plece singur!
    hai, executarea!