După ce a fost acuzat de Andrei Ursu de "manevră politicianistă dezgustătoare", Tăriceanu recunoaște că nu l-a cunoscut pe fiul disidentului anticomunist: O regretabilă confuzie

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 12 aprilie 2019, 15:38 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: Facebook
Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, recunoaște că nu l-a cunoscut pe Andrei Ursu, fiul disidentului Gheorghe Ursu, și dă vina pe "o regretabilă confuzie”. Liderul ALDE declarase la Digi 24 că Andrei Ursu i-a fost student și că îi împărtășise "cu mare frică” tragedia prin care trecea familia sa. Andrei Ursu a negat însă, acuzându-l pe Tăriceanu de "manevră politicianistă dezgustătoare".

După ce a fost acuzat de Andrei Ursu că minte, Tăriceanu i-a trimis acestuia, vineri, o scrisoare în care recunoaște că nu s-au cunoscut și spune că a făcut "o regretabilă confuzie", potrivit Digi 24.

Liderul ALDE scrie în răspunsul către Andrei Ursu că eroarea pe care a făcut-o "nu merită reproșuri atât de tăioase”.

"Vă reamintesc că am fost printre primii care au cerut demisia procurorului Augustin Lazăr tocmai pentru că am considerat că un om angrenat în prigonirea opozanților regimului comunist, precum a fost și tatăl dvs., nu își are locul într-o funcție publică de asemenea nivel. Am refuzat, din același motiv, să merg la discuțiile cu președintele României de la Cotroceni”, i-a transmis Tăriceanu lui Ursu.

"Atât timp cât mi-am asumat cu fermitate această bătălie, nu văd ce capital politic aș fi putut obține doar relatând o discuție de acum aproape 40 de ani cu fiul unui mare disident. A mă acuza de "manevre insalubre" înseamnă a crede că eu aș fi mizat total și nejustificat pe complicitatea dvs. în perpetuarea a ceea ce numiți o minciună abjectă, că nu aș fi luat în calcul nicio clipă o reacție a dvs. mai mult decât firească de dezmințire, ceea ce s-a și produs, de fapt. Chiar credeți că aș fi putut fi atât de naiv?”, a mai scris Tăriceanu.

Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, joi seară, la Digi 24, că Andrei Ursu, fiul disidentului anticomunist Gheorghe Ursu, i-a fost student și că îi împărtășise "cu mare frică” tragedia prin care trecea familia sa. El a făcut aceste afirmații în contextul în care se vorbea despre Augustin Lazăr, a cărui demitere este cerută insistent în ultimele zile de ALDE pe motiv că în anii comunismului actualul procuror general, în calitate de preşedinte al Comisiei de liberări condiţionate de la Penitenciarul Arad, a dat aviz negativ eliberării anticipate a deţinutului politic Iulius Filip.

Andrei Ursu a reacționat spunând că nu l-a cunoscut niciodată pe Tăriceanu, că nu i-a fost student și că afirmațiile liderului ALDE "sunt în întregime false”.

"Nu l-am cunoscut niciodată personal pe domnul Călin Popescu Tăriceanu. Nu mi-a fost profesor sau asistent la facultate sau în vreun alt cadru. Înțeleg că domnul Călin Popescu Tăriceanu a fost cadru didactic la Facultatea de Construcții. Eu nu am urmat această facultate, ci pe cea de Automatizări și Calculatoare, la Institulul Politehnic București. La momentul uciderii tatălui meu de către Securitate, în închisoare, eu nu mai erau student de doi ani. Am terminat facultatea în anul 1983, deci nu avea cum să-mi fie teamă că acest lucru ar putea să aibă consecințe, pentru că ar fi urmat să-mi pregătesc examenul de diplomă. Deci, nu cred că mai e nevoie să menționez că aceste afirmații ale politicianului Călin Popescu Tăriceanu sunt în întregime false”, a transmis Andrei Ursu pentru Digi 24.

Fiul lui Gheorghe Ursu consideră că aceste afirmații nu sunt efectul "unei memorii defecte" a lideruui ALDE, ci este vorba despre "o manevră politicianistă dezgustătoare”.

El l-a acuzat pe Tăriceanu că "a compus această dezinformare cu scopul vădit de a induce în eroare opinia publică", dorins "să se asocieze în acest mod abject cu cauza și memoria unui disident".

"Nu e plauzibil, deci, că pe domnul Tăriceanu îl înșală memoria. Aceste lucruri nu se uită și cu atât mai puțin pot fi construite <<din greșeală>>, printr-o festă a unor amintiri în derivă. Este evident că domnul Tăriceanu a compus această dezinformare cu scopul vădit de a induce în eroare opinia publică. El dorește să se asocieze în acest mod abject cu cauza și memoria unui disident. Se erijează nu doar într-un profesor al meu (care n-avea cum să fie), dar - printr-o insalubră manevră oportunistă - chiar într-un apropiat al meu, deosebit de intim, în care aș fi avut atâta încredere, încât să-i fi confiat informații despre soarta tatălui mei ucis de Securitate!”, acuză fiul disidentului anticomunist.

"Cu atât mai mult cu cât minciuna este enunțată cu o figură fermă și un aplomb - de o mare forță de "convingere" - care mă face să mă gândesc cu înfiorare la modul cum și-a construit cariera acest politician, a cărui credibilitate pare că se bazează pe acest tip de aplomb. Dat fiind contextul interviului în cauză, nu pot să nu asociez fabulația domnului Tăriceanu legată de mine și de memoria tatălui meu cu interesele de moment ale politicianului Tăriceanu. Mi se pare evident că domnia sa încearcă să se legitimeze ca apropiat al familiei unui disident (lucru în totalitate inventat), pentru a-și câștiga o jalnic de nemeritată credibilitate în atacurile sale - și acestea, în cea mai mare parte, false - împotriva procurorului general”, mai arată Andrei Ursu.


















8740 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    hai fugi si impusca-te! (Vineri, 12 aprilie 2019, 15:45)

    liviu_ [utilizator]

    probabil si cu lazar sau kovesi cand o sa se termine circu o sa fie tot "o regretabila confuzie"!

    pt o asemenea confuzii se lasa cu demisii in tarile democratice!
    • +22 (22 voturi)    
      Al 2 lea om in stat, prostul prostilor. (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:24)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...
      • +4 (4 voturi)    
        Lecitină, moșule.... (Vineri, 12 aprilie 2019, 22:20)

        tddrg [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

        Nu e prost, săracul... A uitat să-și ia MemoPlus....
        Tataie Călin văd că în ultima vreme confunzi Poduri hobanate, Neveste, Dizidenti politicii, Studenti...
        Vezi drequ' să nu confunzi ușa de la Senat cu aia de la Hotel Jilava... că poate ajungi Președinte. Dar de celulă... Și nu celulă de Partid cum era când erai tu verde...
        P.S.: O întrebare mă frământă de vre-o zece ani.... De ce era roz biletul trimis lui Băsescu? A, daaa? Adică nu e ce credem noi? Hmmm,....
  • -29 (33 voturi)    
    recunoaste ca s-a inselat! (Vineri, 12 aprilie 2019, 15:46)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    poate o fac si altii....
    • +37 (41 voturi)    
      S-a inselat? (Vineri, 12 aprilie 2019, 15:57)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Uu' al carui tata era informator al securitatii, s-a inselat? A MINTIT cu nerusinare! La fel cum faceti si voi.
    • +29 (31 voturi)    
      Ce, ma? (Vineri, 12 aprilie 2019, 15:58)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      A mintit ca un nesimtit ce este! Iar acum, ca a fost prins, o da la intors ca a fost confuzie! Sa inteleg ca al doilea om in stat chiar e senil? Pai sa-si dea demisia daca face confuzii atat de mari la nivelul asta! NU degeaba are dosar pentru marturie mincinoasa, omul nu se poate abtine, minte precum respira!
    • +7 (7 voturi)    
      Ahhh... (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:39)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      pai ce putea sa zica? Sa o tina in continuare cum ca e adevarat si Andrei Rusu minte nu el?
      Bai ce smecheri va credeti voi...
    • +12 (12 voturi)    
      recunoaste ca s-a inselat! (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:50)

      Victor Micea [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ...dar nu recunoaste ca ne-a inselat ! Ori problema nu era ca s-a inselat el ci ca ne-a inselat sistematic pe noi.
    • +8 (8 voturi)    
      Poate recunoaste si dragnea ca s-a inselat (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:58)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ca scapa basma curata dupa ce a furat de la romanii care merita mult mai mult.

      Sunt de acord cu tine. Ai un minus in plus.
  • +31 (33 voturi)    
    tariceanu (Vineri, 12 aprilie 2019, 15:58)

    sile1 [utilizator]

    Penibil.

    Stiam ca Andrei a absolvit Politehnica si e specializat in Calculatoare si am ramas interzis cand l-am vazut pe Tariceanu debitand cu nonsalanta enormitatea aia despre el.

    Bineinteles ca m-am intrebat cate alte "gogosi" mai greu de controlat a mai debitat Tariceanu in viata lui cu tot atata aplomb !
    • +23 (23 voturi)    
      Tipic (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:06)

      Cindrel [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Tipic lui Tariceanu. Minte si minte, iar apoi spune: Am mintit si ce-i daca !
      O jigodie cocotata in fruntea statului.
  • +27 (27 voturi)    
    mitomania (Vineri, 12 aprilie 2019, 15:58)

    U_swamp [utilizator]

    ... e o boala psihica care in anumite cazuri este transmisibila. Posibil Tariceanu suferea de ea din familie, dar sigur s-a contaminat in cursul coabitarii politice cu PSD la virf. Coabitarea maritala nu a fost prea influenta.
  • +16 (16 voturi)    
    confuzie cu detalii (Vineri, 12 aprilie 2019, 15:59)

    MG [utilizator]

    "errare humanum est" dar aici avem "perseverae" la greu.

    politician ciolan-ist
  • +25 (25 voturi)    
    Din confuzie în confuzie (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:05)

    Lu48 [utilizator]

    Barbă Albastră Răzgândeanu Bileţel Roz nu are cumva proces pentru mărturie falsă ?
  • +23 (23 voturi)    
    Ce individ abject... (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:06)

    Lucky1 [utilizator]

    La ce detaliu a fost capabil sa mearga pentru a-si sustine un ansamblu de minciuni foarte sofisticat?!
    Oare cate alte asemenea minciuni a mai fabricat acest "profesor"? Cred ca in mintea lui poate face multe confuzii, regretabile pentru noi, pentru el doar un proces in care incurca realul cu irealul nascocit asa de des incat nu mai este capabil sa discearna care este adevarul din muntele de minciuni pe care-l varsa permanent.
  • +21 (21 voturi)    
    Un regretabil accident ca josnicul Tariceanu (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:12)

    Habermas [utilizator]

    este presedintele Senatului Romaniei.

    Nu degeaba Parlamentul este institutia in care Romanii au cea mai putina incredere - cf. ultimului sondaj INSCOP: https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22973551-sondaj-inscop-armata-biserica-topul-increderii-institutii-loc-este-jandarmeria.htm

    Tariceanu este o rusine pentru Romania si pentru Democratie.
  • +9 (9 voturi)    
    sa fi politician (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:18)

    sbangi [utilizator]

    trebuie sa fi un fort bun mincinos si sa fi un mincinos bun trebuie sa ai o memorie forte buna, din pacate pentru tradiceanu senilitate incepe sa apara.
  • +17 (17 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred ca a recunoscut (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:19)

    LiviuX [utilizator]

    Intrebarea insa acum e in cate alte cazuri a mintit? Daca un om in asa o pozitie isi permite sa faca afirmatii false, fara o minima verificare inainte de a vorbi, la ce te poti astepta de la cei mai mici?
  • +19 (19 voturi)    
    crede-ti !!?? (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:24)

    asada [utilizator]

    Confuzie !!??? Nicidecum,tactica securisto-bolsevica!! Enormitatea si marsevia celor spuse nu a fost intimplatoare ,ele si-au facut datoria ,fiind ascultate si receptionate de sleahta de admiratori si sustinatori ai lichelei .Cati din cei care au urmarit emisiunea afla acum ca vezi doamne este "o regretabila confuzie " !!??Sa mearga la DIGI 24 si la o ora de maxima audienta cat si la aceiasi emisiune sa spuna cu gura lui ca a mancat rahat cu polonicul !!!
  • +9 (9 voturi)    
    miroase urat la ALDE (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:32)

    ber [utilizator]

    O regretabila "minciuna in falsh", ca multe altele emanate din gura acestui gushat infatuat. Este o mare enigma, cum poate acest personaj sa adune 12-13%
    din optiunile electoratului. Incepand cu diversiunea
    PNL-AT, continuand cu biletelul roz, cu tradarea Aliantei DA si pana la minciuna cu Andrei Ursu, tot ce a cladit a fost bazat pe duhoare urat mirositoare.
  • +8 (8 voturi)    
    Tariceanu (Vineri, 12 aprilie 2019, 17:13)

    Fitter [utilizator]

    are probleme cu nemtii, Iohanis, Alzheimer... mai stiti cum confunda podurile de la Constanta in urma cu 2-3 ani?
  • +8 (8 voturi)    
    Cu certitudine (Vineri, 12 aprilie 2019, 17:15)

    mimiloi [utilizator]

    lui tariceanu pe cind era asistent la la facultatea de hidrotehnica i s-au confesat o multime de studentii ai caror parinti erau arestati de securitate daca a ajuns la "regretabie" confuzii.
    Si daca tot si-a asumat "asumat cu fermitate această bătălie" ma intreb ce a facut el pentru studentii ai caror parinti erau prigoniti de securitate? A protestat impotriva abuzurilor? Sau a dat din cap dezaprobator zicind: ce sa-ti fac mai baiete? Spune-i lu tac-tu sa-si bage mintile-n cap! Si nu mai veni la mine cu d-astea ca n-am chef sa dau cu subsemnatu' la secu.
  • +7 (7 voturi)    
    Un oportunist (Vineri, 12 aprilie 2019, 18:08)

    Aetos [utilizator]

    un oportunist e Tariceanu asta...cine stie cate sunt minciuni din cate zice..Politician de duzina!
  • +6 (6 voturi)    
    O mica confuzie (Vineri, 12 aprilie 2019, 19:22)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Ca student a avut pe altcineva Andrei Ursu, fiul unui alt detinut politic Gheorghe Ursu. Coincidenta de nume. Mai ceva ca Bratienii.
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Vineri, 12 aprilie 2019, 19:33)

    placutesuedeze [utilizator]

    nu e nicio confuzie, ci o minciună sfruntată!
  • +9 (9 voturi)    
    Mincinos (Vineri, 12 aprilie 2019, 21:10)

    Arkantas [utilizator]

    Si asta se vrea presedintle Romaniei ?
  • -3 (7 voturi)    
    E (Vineri, 12 aprilie 2019, 21:30)

    savatuf [utilizator]

    foarte bine ca infieram cu manie proletara genul asta de derapaje, dar ce facem cu tortionarii dovediti ca domnul lazar care au bagat oameni in puscarie pentru convingerile lor anticomuniste ...baieti asta e ciuma rosie chiar la voi in curte , sustineti-o ca o sa va fie bine .
    • 0 (0 voturi)    
      Toti tortionarii si sefii lor ar trebui arestati (Luni, 15 aprilie 2019, 18:41)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

      Si condamnati la ani grei de puscarie, cam la fel cum erau ale lor. Ai perfecta dreptate aici. Dar NUMAI in urma unor procese corecte. Ori pana acum, in afara de vorbe, ca sa ne referim la Lazar, nu am vazut nimic altceva. Poti prezenta te rog un dosar instrumentat de el, in care a cerut condamnarea cuiva pe nedrept, politic deci? Deci o copie, o sursa serioasa, care sa dovedeasca asta! Nu vorbe goale ca de obicei... Sau lipsa de raspuns, ca si la asta sunteti mesteri cand vi se cer dovezi serioase.
  • +5 (5 voturi)    
    Confuzii dupa confuzii (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 0:53)

    Gabu [utilizator]

    Mai intai podul de la Agigea, acum d-nul Ursu...