UPDATE Iohannis: „Încercarea PSD de a se folosi de năcazul foștilor deținuți politici pentru a-și justifica asaltul asupra justiției este jalnică”

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 12 aprilie 2019, 13:11 Actualitate | Politic


Consultari Cotroceni
Foto: Presidency.ro
Președintele Iohannis a acuzat PSD că se folosește de „năcazul foștilor deținuți politici” pentru a-și justifica asaltul la adresa Justiției. Șeful statului a făcut acestă declarație la finalul consultărilor de la Cotroceni cu delegația PSD din care au făcut parte Ioan Muntean și Marin Iancu, foști deținuți la Aiud.

"​I-am ascultat pe cei doi și am auzit două povești de viață cutremurătoare. Torționarii comuniști trebuie trași la răspundere și să suporte consecințele legii. Încercarea PSD de a se folosi de năcazul acestor foști deținuți politici pentru a-și justifica asaltul asupra justiției este jalnică”, a spus Iohannis.

Cât privește consultările propriu-zise pe tema justiției, șeful statului a precizat că nu este nicio surpriză că opiniile sale și ale PSD sunt „destul de diferite”.

"După părerea mea, justiția a ajuns în situația de acum din vina PSD. PSD dă un asalt asupra justiției intens de la începutul mandatului. PSD e vinovat că despre justiție se discută în termeni de îngrijorare. Românii se tem că PSD va subjuga justiția”, a spus șeful statului.

Declarațiile președintelui:
  • Astăzi am continuat seria de consultări cu partidele politice. Au venit la consultări cei delegați de la PSD, am avut o discuție pe justiție, mai exact pe modificările legilor justiției, despre abordarea generală. Cred că nu este o surpriză pentru nimeni dacă spun că opiniile lor cu ale mele sunt destul de diferite despre aceste chestiuni.
  • După părerea mea, justiția a ajuns în situația în care este acum din vina PSD. PSD dă un asalt asupra justiției constant, intens, de la începutul mandatului lor. PSD este vinovat că despre justiție se discută foarte mult, foarte mult în termeni de îngrijorare și de preocupare. Românii sunt îngrijorați, se tem că PSD va subjuga politic justiția românească, cum sunt convins că PSD este vinovat că România nu s-a dezvoltat mai mult, PSD este vinovat că România nu s-a dezvoltat mai bine.
  • Am discutat, foarte pe scurt, și despre referendum, fiindcă este un referendum în continuare cu tema centrală, cu preocuparea principală justiție și am reiterat așteptările mele în ceea ce privește acțiunea Parlamentului, am subliniat că aștept un răspuns cât se poate de rapid și pozitiv din partea Parlamentului la scrisoarea mea de consultare.
  • În consecință, este nevoie de referendum și vom avea referendum pe 26 mai.

  • Din delegația pesedistă au făcut parte și două persoane, foști deținuți politici. După partea oficială de consultare, mi-am făcut timp și i-am ascultat pe cei doi. Am auzit două povești de viață cutremurătoare și pot să reiterez ce am mai spus: torționarii comuniști trebuie să fie trași la răspundere și să suporte consecințele legii pentru faptele lor.
  • Dar, trebuie să spun în același timp că încercarea PSD de a se folosi de necazul acestor doi foști deținuți politici pentru a-și legitima asaltul asupra justiției este o încercare de-a dreptul jalnică. Nu-mi imaginez că cineva care a fost neîndreptățit în perioada comunistă, cineva de care și-au bătut joc comuniștii, cineva care a trăit în perioada comunistă îți dorește altceva decât o justiție independentă și o justiție dreaptă. Și pentru că românii trebuie să dea un răspuns asaltului pesedist asupra justiției, convoc acel referendum din 26 mai.
  • Ar fi trebuit, tot astăzi, să participe la consultări și ALDE, reprezentanții ALDE. Ei n-au venit. ALDE nu este interesat de un dialog cu Președintele României, ALDE nu este preocupat nici de situația justiției din România.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10245 vizualizari

  • +19 (35 voturi)    
    Asta-i tara, nu e nici o speranta (Vineri, 12 aprilie 2019, 13:29)

    iCalin [utilizator]

    daca atata ii duce capul pe unii fost detinuti politic, sa cante ce aud seara la Antena 3, e jale
    • -21 (35 voturi)    
      atat te-a dus capul? (Vineri, 12 aprilie 2019, 13:45)

      danete [utilizator] i-a raspuns lui iCalin

      asta ai inteles? da-mi voie sa cred ca nu se poate atat de jos. cred ca te-a pus cineva sa scrii asta. crede-ma , e mai bine pt tine, recunoaste!
    • +26 (38 voturi)    
      Impresionant... (Vineri, 12 aprilie 2019, 13:55)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui iCalin

      Să fii încarcerat de comuniști la Aiud ca apoi să susții urmașul borfaș al acestora : PSD ...
      De fapt nu e impresionant, e trist.
      • -17 (21 voturi)    
        Impresionat e altceva (Vineri, 12 aprilie 2019, 14:34)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        La fel de bine putem spune ca USR e partidul urmasilor tortionarilor, date fiind rubedeniile lui Ciolos sau ca USR e urmasa PCR date fiind declaratiile nefericitei aleia despre desfiintarea proprietatii. Si cate alte jocuri de cuvinte putem face si cu PNL si cu altii. Toate astea sunt de inteles: vin de pe pozitie partizana; se injura cu foc partidul advers.

        Dar impresionat e altceva: cat de imbecil poate fi cineva care sustine ca victima trebuie sa-si sustina tortionarul, ca nu cumva, ea, victima, sa fie asociata cu nu stiu ce imagine propagandistica.
        • +2 (4 voturi)    
          Impresionant... (Vineri, 12 aprilie 2019, 18:48)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          de neadaptat realitatii inconjuratoare (eufemism) esti tu !
          De exemplu, nici la 30 de ani de la asa-zisa revolutie nu stii cine e urmasul pcr, "acum intr-o noua prezentare". adica mai ticalos , perfid si hot ca acela !
  • -22 (28 voturi)    
    Cortectie (Vineri, 12 aprilie 2019, 13:37)

    Azra [utilizator]

    Dar "nacazul"acela a fost cauzat in mod direct si indubitabil de cel care era atunci seful comisiei de eliberari conditionate de la puscaria din Aiud.Are dreptate epresedintele,100%, tortionarii comunisti trebuie sa-si primeasca pedeapsa meritata pentru faptele lor odioase, care au nenorocit atatia oameni si familiile lor, ca sa nu mai vorbim de mascarada de justitie pe care o aplicau.
    • +15 (17 voturi)    
      bagi (Vineri, 12 aprilie 2019, 14:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      mâna în foc că ”indubitabil” Augustin Lazăr este de vină?
      Păi atunci, înseamnă indubitabil că ai dovezi indubitabile pe care justiția abia le așteaptă pentru a-l incrimina și pedepsi pe cel ce e de vină.
      Altfel, indubitabil ești un mâncător de rahat.
      Alege. Ori te duci cu dovezile în justiție, ori mănânci rahat. Indubitabil, din 2 se alege una.
      • -4 (4 voturi)    
        Du-te mai ! (Vineri, 12 aprilie 2019, 20:06)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Du-te mai... cu "Justitia abia asteapta" [dovezile].

        Asta ar fi valabila in cazul lui Dragnea. In cazul lui Lazar, Justitia s-ar uita in partea cealalta si daca ar face o crima in direct.
  • -19 (27 voturi)    
    ce treaba are (Vineri, 12 aprilie 2019, 13:40)

    danete [utilizator]

    postul lui Lazar cu asaltul la justitie? a ajuns Lazar sa fie intruchiparea justitiei in tara asta? in locul lui Kovesi?
  • -21 (29 voturi)    
    jusitita (Vineri, 12 aprilie 2019, 13:42)

    vodatepes [utilizator]

    Domnul Blochaniss omite sa spuna ca cei doi au fost la Aiud in perioada cand vasnicul procuror Lazar era pe acolo si cei doi ii dau semnalul sa scape de lazar. Dar se poate ca in opinia lui Blochaniss Lazar e jusitita si trebuie aparata de asaltul fanilor.
  • +19 (23 voturi)    
    PSD si detinutii politici (Vineri, 12 aprilie 2019, 13:46)

    Frank777 [utilizator]

    Dupa ce i-a batut pe fostii detinuti politici in 1990 la prima mineriada urmasul PCR care este PSD cu nerusinat si cinic tupeu de securist activist PCR recruteaza doi fosti detinuti politici si in relatie calau-condamnat se prezinta la Johannis sa negocieze temele referendumului cu privire la accesul la puterea in stat a infractorilor de drept comun.Cum ar veni fostii detinuti politici se aliaza cu infractorii de drept comun ,hotii excrocii si coruptii si se murdaresc de coruptia lor. Nicolicea maestru de ceremonii este un vajnic luptator PCR acum prieten cu cei pe care PCR i-a trimis la puscarie ptr ca nu erau de acord cu politica PCR sustinuta de Nicolicea PCRist R cu cotizatia la zi.
    • -15 (15 voturi)    
      Frumosi, tineri si liberi (Vineri, 12 aprilie 2019, 14:37)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      De la PSD ma asteptam, de la anticomunistii vopsiti, gen Iohannis, nu.
      Cu ce e mai bun decat PSD-ul? Un aparator al uneltelor comunismului la carma statului. Cati altii or mai fi la conducerea institutiilor?
  • -17 (25 voturi)    
    Nici un cuvant despre Lazar, subiectul arde (Vineri, 12 aprilie 2019, 13:49)

    xrogo [utilizator]

    tare persoana presedintelui si prevad ca, daca nu se rezolva intr-un fel sau altul va fi calul de bataie al PSD impotriva lui Johann!
    • +11 (17 voturi)    
      Nici un cuvant de la voi.. (Vineri, 12 aprilie 2019, 14:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      . despre tradiceanu si minciunile lui. Subiectul arde.
  • -20 (24 voturi)    
    poker politic (Vineri, 12 aprilie 2019, 13:54)

    Mazeta [utilizator]

    PSD deschide cu Iulius Filip, Iohannis răspunde cu surorile Coposu, ALDE plusează cu Andrei Ursu, iar PSD închide jocul cu doi deținuți de la Aiud.
  • -19 (29 voturi)    
    Ghinion. Jenant si penibil e chiar el. (Vineri, 12 aprilie 2019, 13:55)

    gv [utilizator]

    Jenant si penibil penalul hot de case, el e marioneta statului securisto-mafiot.
    Oricum, pe Lazar nu-l va demite nici in vecii vecilor, securistii au dosarele lui pregatite la sertar. Vor incerca sa-i tot prelungeasca mandatul pe cate 6 luni, cu ajutorul celor 5 procurori securisti acoperiti din CSM.
    • +10 (12 voturi)    
      ai uitat să zici (Vineri, 12 aprilie 2019, 14:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gv

      și de flota lui Băse. Prea puțin asta cu casele.
  • +10 (16 voturi)    
    intrebare (Vineri, 12 aprilie 2019, 14:01)

    feroviarul123 [utilizator]

    pentru ce a fost condamnat Ioan Muntean? toate condamnările ca are mai multe. Faptul ca ai vrut sa treci granița ilegal nu este disidenta sau activism politic.
  • -14 (14 voturi)    
    Iohannis cu Lazar, PSD cu detinuti politici (Vineri, 12 aprilie 2019, 14:33)

    Arminius [utilizator]

    Nu credeam sa vad asa ceva. Nu avem principii, doar interese pe termen scurt.
  • +5 (9 voturi)    
    psd (Vineri, 12 aprilie 2019, 15:01)

    ------ [utilizator]

    Aceasta organizatie antiromaneasca numita psd,doar atata stie sa faca pe deasupra vrea sa ne indeparteze si de Europa civilizata.
  • +4 (4 voturi)    
    dl fost detinut politic MARIN IANCU (Vineri, 12 aprilie 2019, 15:48)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Dl MARIN IANCU i-a spus cumva Presedintelui Romaniei ca a fost ofiter de MILITIE,iar in aceasta calitate a fost si comandant de puscarie/lagar undeva prin Delta Dunarii !?
    • -4 (4 voturi)    
      Dovezi (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:53)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Ai si tu un link sa vedem ce si cum? ca Marin Iancu este totuși un nume comun.
      • -2 (4 voturi)    
        Ei, are link! Are ordin, nu trebuie link! (Vineri, 12 aprilie 2019, 20:04)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Ei, are link! Are ordin, nu trebuie link!
      • +3 (3 voturi)    
        dl fost detinut politic (Vineri, 12 aprilie 2019, 20:17)

        acasa1284285656193 [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Am cunoscut-o pe fiica lui,pe Luiza,cea ucisa in decembrie 1989.Era colega de serviciu cu sotia mea
        la CLPP PECO.Ea a fost si la noi in casa.De la ea stiu toata povestea.L-am cunoscut si pe dl. iancu Marin,pe vremea cand lucram la raposatul TELE 7ABC;venise sa-si faca publicitate la o carte scrisa de dansul...Toate astea tin de domeniul trecutului pe care nu-l mai invie nimeni !
    • -3 (5 voturi)    
      Vigilent. Sa treci pe la casierie! (Vineri, 12 aprilie 2019, 18:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Vigilent. Sa treci pe la casierie!

      PS: Nici Loazar n-a fost Loazar primele trei zile. Era alt Lazar, asa ziceau vigilentii. A inviat dupa trei zile, da' ce sa vezi, atunci era o victima. Il asuprea chiar victima lui, ca si acum, dealtfel!
  • +2 (4 voturi)    
    carnetul de detinut politic al lui Ioan Muntean (Vineri, 12 aprilie 2019, 18:56)

    Dizidentul [utilizator]

    prezentat de SPD este un fals grosolan, un grafolog poate demonstra, poza are doua stampile, data eliberari este 27-03-2019 sau 2014,curios ca toate stampilele de cotizatie sint semnate de acelasi casier dupa felul cum sint trecute cifrele (cifra 2 )este aceasi aproape pentru toti anii(2003,2004 etc) si celelalte cifre sint scrise de aceasi mina ,concluzie este foarte greu de crezut ca in toti anii a fost acelasi casier care a incasat cotizatia. poate anul eliberarii carnetului este 2014,dar tot nu justifica cim a platit in 2002-2003,2004,undeva este chiar 204.tot respectul pentru domnul respectiv poate a fost detinut si a suferit dar carnetul respectiv nu este o dovada.
  • -1 (5 voturi)    
    Ba (Vineri, 12 aprilie 2019, 21:23)

    savatuf [utilizator]

    daca voi sunteti in stare sa anulati DOCUMENTE , MARTORI si sa sustineti ca totul e o vrajeala, pai nu faceti decat sa dati apa la moara psd si sa va discreditati in fata tuturor celor cu scaun la cap. Tineti-o tot asa , aliati-va cu tortionarii si toate jegurile ex comunist -securiste si o sa va fie bine. Retineti oamenii cu bun simt nu pot fi prostiti si efectele se vor vedea. Toata propaganda cu anticoruptia dispare cand te apuci sa sustii toti tortionarii..asta e valabil si pentru oficialitatile EU cat si din ambasade...retineti lumea nu e proasta. Tot sapunul din RO nu va ajunge sa-l spalati pe lazar.
  • 0 (4 voturi)    
    oare stie cu cine s-a intilnit? (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 1:40)

    Coco Whistle [utilizator]

    parca unul dintre ei este pensionar SRI iar celalalt un criminal de drept comun....la fel ca cei multi cu diploma de revolutionar dat care sint de fapt oportunistii sistemului adica tot ei.
  • +1 (1 vot)    
    Nu pricep care-i graba (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 14:19)

    John_english [utilizator]

    Mandatul lui Lazăr expira.

    E treaba lui Toader sa se grăbească la alegerea noului procuror general.