​Mesajul dur publicat de un vicepreședinte USR pe forumul intern al partidului: În acest partid totul se tranzacționează. Ce se întâmplă azi este mai aproape de PSD

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 11 aprilie 2019, 20:56 Actualitate | Politic


Captura postare
Foto: Captura
Tensiuni în conducerea USR. Vicepreședintele Elek Levente a postat un mesaj dur pe forumul intern în care acuză că partidul începe să semene cu PSD, că deciziile se iau într-un grup restrâns, iar „voturile sunt cumpărate.”

„În partidul ăsta totul se tranzacționează”, spune Levente, care îi reproșează lui Dan Barna că, prin lipsa de reacție tolerează situația.

El reclamă că ordinea de zi și documentele sunt prezentate cu foarte puțin timp înainte de ședința conducerii, iar „subiectele neconvenabile sunt deliberat puse pe ultimele locuri pentru a fi amânate la nesfârșit”. Levente amintește discuțiile despre buget pe care l-a considerat superficial si pentru care „dupa doar cateva saptamani ni s-a cerut vot pe rectificare de buget campanie cu 320%”. De asemenea, el amintește despre un proiect de achizitie prin leasing financiar a peste 40 de autoturisme. „Proiectul continea o singura ofertă și ni s-a solicitat vot în ultimele 5 minute de sedință. Am solicitat timp pentru a studia proiectul deoarece impactul bugetar era de peste 230.000 euro.Din motive necunoscute pentru mine proiectul a fost retras”.

Elek Levente este vicepreședinte ales al USR cu cel mai mare număr de voturi. El a președinte interimar al formațiunii după plecarea lui Nicușor Dan, dar nu a mai candidat ulterior susținându-l pe Dan Barna.

Principalele nemulțumiri:
  • „Când intrăm în ședința de BN deciziile sunt deja luate în grupul restrâns și voturile cumpărate. Decizia în BN a devenit, din păcate, o formalitate.In acest partid totul se tranzacționează. Opiniile discordante sau critice sunt amuțite de acest grup care vorbește peste noi, iar acestea nici nu mai sunt menționate în minuta care apare cu întârziere și e bine coafată, astfel încât să pară că ar exista un consens.
  • Protestez deci împotriva modului discreționar în care grupul majoritar își impune voința, fără dezbateri și fără să ia în considerare opiniile critice, pe care le acoperă cu vociferări ostentative și cu dispreț. Stăm minute în șir cu mâna ridicată pentru a lua cuvântul în timp ce grupul majoritar vorbește când cum și cât vrea.
  • Protestez pentru că președintele Dan Barna, cu care am încercat să discut de două ori despre această situație, tolerează și prin lipsa de reacție, chiar încurajează modul necolegial în care sunt tratați membrii BN neafiliați la grupul majoritar.
  • Protestez împotriva modului brutal prin care BN intervine în autonomia unor filiale, selectiv, incercand sa impuna conducerea care sa-i fie fidelă.
  • Protestez împotriva modului total netransparent prin care se fac angajări și numiri, în care se decide salarizarea și acordarea de bonusuri în Secretariatul General. In SG avem directori dar nu avem directii. Pentru unii salariul este de corporatist dar munca de bugetar.Acolo nu conteaza ce stii conteaza cine te-a adus.
  • L-am susținut și încă îl mai susțin pe Dan Barna, dar ce se întâmplă azi este mai aproape de PSD decât de USR. Dacă nu își va asuma această situație și nu va schimba ceva îmi va pierde susținerea”.
Contactat de HotNews, Elek Levente a susținut că nu este singurul care este nemulțumit în partid, iar mesajul său a fost postat pe forumul de discuții al partidului tocmai pentru că USR a fost înființat în spiritul dialogului și transparenței.

Demersul meu nu are nicio legătură cu campania electorală, a precizat el, exprimându-și speranța că lucrurile pot fi remediate. Levente a precizat că a vorbit și cu Dan Barna, în lunile anterioare, și i-a prezentat problemele reclamate, însă, din păcate, acestea nu s-au rezolvat.

Cu toate acestea el a insistat că îl susține în continuare pe liderul USR. „În momentul de față consider că Dan Barna este cea mai bună soluție pentru USR și de aceea îl susțin”, a spus el.

Până la ora publicării acestui material, președintele USR, Dan Barna, nu a putut fi contactat pentru a prezenta un punct de vedere.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















16879 vizualizari

  • +5 (25 voturi)    
    Poate-s paranoic (Joi, 11 aprilie 2019, 21:41)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar de fiecare data cand USR facea impresie sau reusea sa se ridice la un anumit punct, apareau discutii in contradictoriu si brusc persoane nemultumite. Imi aduc aminte ca la inceput toti visau la "pace si iubire in lume", apoi cand era la concret, ceva nu le convenea in partidul lacare au aderat.

    Mai mult, cand aparusera discutii despre LGBT sau avort sau alte teme care nici nu ar trebui sa fie dezbatute, pentru ca libertatile nu trebuie se fie ingradite, la fel.

    Cand a aparut refernedumul, am fost chiar surprins ca nu era nimeni nemultumit. Cand electoratul le cerea apropierea de Ciolos, iarasi, nemultumiri. Cand electoratul era nemultumit de Nicusor Dan, iarasi, nemultumiri. Cand cu protestele OUG13, la fel, parca a scos un porumbel iubitul lui Coltilde daca imi aduc bine aminte. Cand voia USR-ul sa se apropie de Ro+, la fel. Si tot asa. Acum, brusc iar nemultumiri.

    Poate-s paranoic, dar daca partidul este atat de diabolic si corupt si de rau si se "strica", cineva imi explica mie ca asta s-a intamplat peste noapte? Ca totul era lapte si miere 3-4 ani (includ USB aici), iar acum brusc nu mai este? Sau poate unii fie tipa dupa atentie, fie vor o revolutie interna cu nostalgii despre Nicusor?

    Stau si ma intreb daca chiar e pe bune treaba asta sau e asa, de show cu perosane puse in locuri cheie care sa dezbine. Hai sa fim sinceri, USR-PLUS si-a dublat procentele in sondaje si sunt cam periculosi pentru stapanii nostri iubiti. Si acest joc nu ar fi ceva nou pentru niste fosti comunisti (a se vedea cum incearca Rusia sa dezbine UE).

    Sau poate-s eu paranoic. Nu zic ca e sau nu adevarat ce scrie in articol. Imi plac doar coincidentele astea.

    De obicei in astfel de cazuri mai apar comentarii - inclusiv pe HotNews - cu persoane care "stiu pe cineva" sau "au prieteni in partid" si ne "confirma" ca e 100% adevarat ce scrie in articol.

    Hai sa vedem.
    • +9 (15 voturi)    
      USR (Joi, 11 aprilie 2019, 22:42)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      a fost subminat de Ghinea cand a venit cu propunerea de " pozitionare".Care , asa cum bine ati remarcat , nu trebuia dezbatuta.Am fost membru USR , pana la rezultatul referendumului intern ce a decis " pozitionarea".
      • +2 (4 voturi)    
        buna ziua (Vineri, 12 aprilie 2019, 11:17)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        puteti da cateva amanunte despre ce pozitionare este vorba?sunt sincer curios.
        revin cu vechea mantra:usr nu a fost si nu este partid.reveniti-va oameni buni.
        cand nicusor a luat viteza uniunea a fost infiltrata si activate conservele vezi istoria defunctului pnt si pnl.
        rezultatul?iaca!
        • +1 (3 voturi)    
          pentru Point (Vineri, 12 aprilie 2019, 18:02)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Alegerile au adus un scor neasteptat de mare pentru USR in toamna 2016. In programul USR nu se facea nici o referire asupra LGBT , casatorii de acelasi sex, educatie de gen, etc. Programul se refera in special la lupta anti coruptie, la eliminarea pensiilor speciale, la respectarea Referendumului cu 300 de parlamentari ,etc. Dar in vara 2017 Ghinea si cu cativa acoliti au impus ca partidul sa se pozitioneze in problema LGBT. Nu fusese in nici un fel pana atunci preocuparea partidului. S-a decis un referendum intern , care s-a facut prin internet . In urma acestui referedum , cu o mica diferenta de voturi a castigat " pozitionarea", Multi au iest atunci din partid.Unii au format Alianta Conservatoare ce este parte a Alternativei Drepte.
      • +2 (2 voturi)    
        intradevar (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 9:42)

        an_drei [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Era mai bine ca USR sa nu se pozitioneze nicicum si nici celelalte partide. Daca e sa fim sinceri si politicul nu era implicat in acest demers cred ca rezultatul era complet altul.

        Din ce am observat, USR are placerea ce a castiga notorietate prin scandal. Si da, functioneaza, atrage atentie, dar din pacate duce la divizare profunda intre oameni. Oamenii nu voteaza cu PSD sau cu USR ca unii is rai si altii is buni, ca unii is prosti si altii is destepti totul este rezultatul masinariilor de partid care incearca prin mijloace bine cunoscute sa invrajbeasca omul si sa genereze o reactie emotionala in nadejdea ca acea reactie va aduce un vot. Doar priviti in urma ca avem obiceiul sa mergem la vot ca sa votam impotriva celuilalt nu pentru candidatul nostru.

        Cred ca aceasta divizare din societate ne face mult rau si totul pentru ca ne lasam manipulati in jocurile lor, a tuturor partidelor politice. Suntem romani, frati cu totii, chiar daca gandim diferit, de la tara am plecat is noi (sau parintii, bunicii, strabunicii). Mi-a placut de Mandache ca s-a indenficat cu romanul de rand si a stat inafara oricarei tendinte politice, ceea ce cred ca a fost usor in tot demersul sau.

        Ma bucur ca avem si independenti la urmatoarele alegeri ca sa am si eu cu cine sa votez.
        • 0 (2 voturi)    
          pentru an_drei (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 11:42)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

          Ai dreptate ! Si eu voi vota un independent, pe Peter Costea. Si asta pentruca Alternativa Dreapta nu a reusit sa stranga semnaturile necesare. As fi votat cu ei.
    • +4 (8 voturi)    
      din pacate (Vineri, 12 aprilie 2019, 8:37)

      an_drei [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      "LGBT sau avort sau alte teme care nici nu ar trebui sa fie dezbatute, pentru ca libertatile nu trebuie se fie ingradite" - cu mentalitatea aceasta vei ramane acolo unde esti pentru totdeauna. Crezi ca umanitatea e atat de perfecta incat a ajuns la concluzia finala si infailibila pe aceste teme? extrema stanga incearca sa opreasca dezbaterea, sa inchida dialogul. Extremele sunt rele, de ambele parti si este benefic sa existe ambele parti tocmai ca sa nu alunecam in extreme si tot acest proces se manifesta prin dialog si dezbatere. Cand opresti dezbaterea si in inchizi urechile tot ce ramane sunt doua tabere care isi confirma in interiorul lor parerile lor superioare. Orice idee isi va da testul in dezbatere.
      Progresul vine de multe ori punand la indoiala si ca 1+1=2. Sper sa ne schimbam mentalitatile ca sa putem convietuii cu pareri diferite, dar in respect, dialog si pace.
      • +1 (3 voturi)    
        Hai sa fim seriosi (Vineri, 12 aprilie 2019, 20:12)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

        Daca altul decide pentru iubita/sora/sotia ta ca trebuie sa nasca MAXIM un copil si se cere Referendum (vezi China - mai putin partea cu Referend.), eu cred ca avem o problema.

        Una este sa pui la indoiala lucruri crezute clare (Terra este in centru si Soarele se invarte in jurul sau) si alta este sa spun ca tu nu ai voie X si Y (nu vorbim aici de legi penale sau alte cele - presupun ca este clar).

        Daca eu spun ca nu ai voie sa ai o religie, sa iti place de o persoana, sa adopti, sa nasti sau sa avortezi, cred ca avem o problema.

        Daca tu compari mere cu pere si le pui pe toate in acelasi cos, gresesti.

        Si da, populatia este departe de a ajunge la o intelegere comuna si dezbaterea si dialogul sunt cruciale, altfel avem autocratie si dictatori, dar unde exista un drept, o libertate, nu are nimeni dreptul sa vina sa o ia. O femeie sau barbat au drept exclusiv asupra corpului lor (cu poate anumite exceptii in anumite tari unde diverse actiuni ce pot face rau altora sunt pedepsite) si nu poti veni tu sa ii spui cuiva ce poate si ce nu poate face cu corpul sau sentimentele sale.
        • -1 (1 vot)    
          tocmai (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 9:21)

          an_drei [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Tocmai ai omis cea mai importanta parte - cea cu referendumul in exemplul tau. Fara o conducere totalitara nu iti baga nimeni pe gat nimic decat eventual prin manipulare si ajungi sa canti ce vor ei fara sa gandesti.
          Uite ca referedumul a cazut. Fara majoritate nu se intampla nimic: nu iese nici PSDul (sau iese) etc. Dar daca majoritatea a votat PSD si ne place sa spunem ca vrem democratie atunci fie plecam in alta tara, fie acceptam situatia pana la urmatoarele alegeri.

          Sunt de acord cu tine ca nu e treaba mea sa spun ce ai voie sa faci: (ex: dezbaterea, libertatea de exprimare) dar am voie sa iti spun ce nu ai voie sa faci: sa furi, sa ucizi, etc.

          Toata aceasta dezbatere cu avortul se rezuma la un singur punct: consideram ca e viata acel organism din interiorul uterului sau il putem trata ca pe o tumoare in caz ca nu vrem sa ne asumam consecintele actiuniloar noastre. Daca e viata e vorba de ucidere si atunci cu totii ar trebui sa avem o mare problema cu aceasta, iar daca nu e viata atunci nici eu nu as avea nici o problema. Nu am o pasiun in a reglementa viata altora. Eu consider ca acel embrion e o viata din momentul conceptiei si atunci cand cineva constient merge si curma acea viata e acelasi lucru cu o mama care isi ucide copilul dupa ce l-a nascut.

          Oricum o intorci nu poti sa spui ca avortul e ok pana la o varsta si apoi nu mai e ok nu are acoperire nici morala nici stintifica. De exemplu partidul democrat din SUA care reprezinta 50% din americani sustine in platforma lor electorala ca avortul e ok pe toata perioada sarcinii adica si la 8 luni, si la 9 luni. Macar ei sunt consistenti in logic spunand ca pana nu a iesit la aer nu e om (chiar daca nu au dreptate).

          Un embrion cu ADN unic si capabil sa creasca, sa se nasca, sa imbatraneasca dpdv al meu e un OM care are acelasi drept ca si tine si ca si mine: dreptul la viata. Daca nu il vrei, nu incepe ceva ce nu vrei sa iti asumi.
    • +1 (7 voturi)    
      nu-i vorba de paranoia! (Vineri, 12 aprilie 2019, 9:53)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Este evident ca pe Daddy si pe stapanii sai de la Kremlin ii deranjeaza FOARTE orice partid ce risca sa le ia niste procente!

      De aceea, vor face totul pentru a elimina amentarea ...

      Pe de alat parte, intr-o formatiune politica NORMALA, este perfect firesc sa apara curente diferite si opinii divergente, sa nu existe intelegere perfecta!

      Numai la pedesere exista "unitate de monolit" iar membrii sunt "stransi uniti in jurul Conducatorului iubit"!

      Am avut sedinta de bloc, doar 40 de apaatmente, dar sa vedeti acolo dispute si pareri divergente!

      Asta este viata reala, "un singur grai, un singur zid" intalnesti doar la urmasii komunistilor!
    • +2 (6 voturi)    
      inside every progressive (Vineri, 12 aprilie 2019, 10:40)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      is a totalitarian screaming to get out
    • +2 (6 voturi)    
      usr nu mai e usr (Vineri, 12 aprilie 2019, 11:19)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      de cand Barna si ai lui au creat conditiile necesare pentru a-l debarca pe Nicusor si a ramane ei la butoane.
  • -6 (26 voturi)    
    Infiltrații au primit ordin (Joi, 11 aprilie 2019, 21:52)

    nick24 [utilizator]

    să facă urât, ca să submineze USR.
    Au morcov, fac orice să nu se ducă prea sus USR.
  • -3 (11 voturi)    
    Captura postare (Joi, 11 aprilie 2019, 22:16)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    Ce vrajeala ieftina, rezultatele din consilii si parlament conteaza - sa fie in folosul cetatenilor - cu sprijinul partidelor din alianta din care faci parte.
    Oricum nu poti sa-i multumesti pe toti. Oricum e mult voluntariat la mijloc.
    Oricine are putin cap stie ca pina la urma votul majoritatii conteaza si nu poti incerca la nesfarsit sa intelegi daca e sau nu o conspiratie la mijloc.
    Atat timp cat partidul e de partea binelui si a logicii e foarte bun asa cum e. + votez!
  • +6 (10 voturi)    
    Ciudat (Joi, 11 aprilie 2019, 22:22)

    Mircea11 [utilizator]

    Ciudata poveste.
  • +6 (12 voturi)    
    democratia interna (Joi, 11 aprilie 2019, 22:32)

    Razvan_M [utilizator]

    Este normal ca intr-un partid sa apara curente diferite si opinii divergente. Este interesant de vazut ce fac cei care detin puterea - sunt dispusi sa discute si sa o imparta sau vor sa-si impuna vointa? Unanimitatea este ceva extrem de rar intre mai multi oameni.
    • +4 (6 voturi)    
      asa e (Vineri, 12 aprilie 2019, 8:39)

      an_drei [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Este rar si chiar periculos. Fara dezbatere si pareri diferite ramai blocat acolo unde esti.
  • -6 (24 voturi)    
    Nimic nou. (Joi, 11 aprilie 2019, 23:08)

    Lok [utilizator]

    Cu toate ca pare impresia virgina a unuia ce nu a fost atins de poltica, confirma sentimentul acela de trecere de sub o conducere spre alta. Cum spuneam ... USR nu e ce am votat in 2016... azi nu as mai vota. Nici nu stiu ce sustin.
    • +1 (17 voturi)    
      ..... in politica ...... (Vineri, 12 aprilie 2019, 7:32)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      In politica trebuie sa fii coerent si previzibil. USR este incoerent si imprevizibil.
  • -1 (7 voturi)    
    "Cuiul lui Pepelea " va dainui.... (Vineri, 12 aprilie 2019, 7:06)

    gigiN [utilizator]

    ...etern,cel putin in Romania.Sau "Calul troian",desi numele pare de alta origine.
  • 0 (0 voturi)    
    Fiind un partid al Statului Subteran... (Duminică, 14 aprilie 2019, 13:10)

    salvatore [utilizator]

    ... si tinand cont de faptul ca si securistii sunt de mai multe orientari, este clar ca vor aparea, razlet, si voci sincere, sincere dar nu neaparat lucide. Pentru ca daca era lucid Levente asta atunci n-avea ce sa caute in viermuiala aia de neomarxisti,securisti, sorosisti si tot felul de alte curente de opinie minoritare. Inseamna ca si el e la fel ca toti ceilalti doar ca acum scheauna ca unii fura mai mult decat el. Ratati!