Parlamentul European a respins candidatura vicepremierului Viorel Ștefan la Curtea europeană de Conturi (Siegfried Mureșan)

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 8 aprilie 2019, 20:28 Actualitate | Politic


Viorel Stefan
Foto: AGERPRES
Comisia de control bugetar (CONT) a Parlamentului European a respins propunerea Guvernului Dăncilă pentru poziția de membru al Curții Europene de Conturi, a anunțat europarlamentarul liberal Siegfried Mureșan. Este vorba de Viorel Ștefan, viceprim-ministru fără portofoliu.

„A avut 8 voturi pentru și 12 voturi împotrivă. Votul a fost secret, dar numărul de voturi de fiecare parte confirmă că au votat împotriva sa colegi din mai multe grupuri politice, inclusiv din ALDE”, spune Siegfried Mureșan, într-o postare pe Facebook.

„România nu pierde această poziție, ea poate fi ocupată de îndată ce Guvernul României va propune un candidat care să corespundă criteriilor de competență și să convingă europarlamentarii din Comisia de control bugetar”, a precizat europarlamentarul liberal.

„Vedem că Guvernul României nu reușește să obțină nimic în Europa, deși deține președinția rotativă a Uniunii Europene. Locul de membru în Curtea de Conturi care s-a supus astăzi la vot era destinat țării noastre, Viorel Ștefan nu a concurat cu vreun alt candidat din alt stat membru, nu a existat contracandidat. Cu toate acestea, candidatul Guvernului Dăncilă nu a reușit să convingă. Guvernul Dăncilă nu reușește să obțină nici măcar ceea ce se cuvine de drept țării noastre”, mai arată Siegfried Mureșan.

Acesta a subliniat că a fost în sală la momentul votului, dar nu a votat deoarece „au fost prezenți suficienți membri plini și membri supleanți din Comisia CONT” iar el nu este membru în comisia respectivă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12888 vizualizari

  • +42 (46 voturi)    
    Lololol (Luni, 8 aprilie 2019, 20:31)

    mitg [utilizator]

    Fix parazitul asta mai lipsea de-acolo!
  • +34 (40 voturi)    
    Discreditare pe toata linia. (Luni, 8 aprilie 2019, 20:49)

    Isobar [utilizator]

    Nu sa aprobat ca "Lupi sa pazeasca stana"
    • +1 (1 vot)    
      atentie (Marţi, 9 aprilie 2019, 9:54)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      Atentie la neatentie: nu s-a aprobat...
  • +35 (39 voturi)    
    Viorica & Viorel = gara pentru doi (Luni, 8 aprilie 2019, 20:59)

    Plagarus [utilizator]

    Vokzal dlya dvoikh cu psdei. Deh tot cu un doctorat la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, obtinut în timp ce era senator (1996 -2008). !!!!
    Viorica Vasilica tot harnica cu un master în Capitală, între două slujbe la Videle
  • -15 (27 voturi)    
    asta de ce nu e sustinut pe motiv de "e roman"? (Luni, 8 aprilie 2019, 21:18)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    intreb pentru o prietena.
  • +15 (21 voturi)    
    Ce a contat? (Luni, 8 aprilie 2019, 21:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Faptul ca e membru in Guvernul Hoției Naționale condus de VeVeaua Dancila si din umbra de multi-condamantul penal Dragneev a fost un motiv suficient ca aceasta târâtură sa fie respinsa. Tot de vine dunspre PSD+ALDE pute a hotie, jaf, coruptie, ticalosie si manipulare putinista,
  • +13 (17 voturi)    
    Hoti din toate tarile,uniti-va! (Luni, 8 aprilie 2019, 22:31)

    kiko123 [utilizator]

    Nu stiu cum se face ca tovarasii astia de stanga din PSD ,aparatori ai oamenilor muncii sunt toti bogati:Potrivit declaraţiei de avere, Viorel Ştefan deţine un teren intravilan în Galaţi cu o suprafaţă de 2.523 mp pe care l-a cumpărat în 2010, o casă de locuit de 285 mp, precum şi un apartament în Bucureşti de 195,61 mp pe care l-a achiziţionat în 2015.

    Social-democratul a mai precizat în declaraţia de avere că are un autotusim Seat-Ibiza şi o maşină Toyota Auris.
  • -10 (16 voturi)    
    Este posibila o reactie la Codruta Kovesi... (Marţi, 9 aprilie 2019, 0:12)

    Lucky1 [utilizator]

    ...Parlamentul European da peste nasul borcanat al pesedeului. Ati fost voi contra propunerii noastre pentru Procurorul General European, suntem si noi, de acum inainte pana dispareti de pe scena politica, la orice propunere faceti pentru Parlamentul European.
    Care pe care? Eu cred ca Dragnea sau Dancila nu au nici o sansa de castig.
  • +5 (7 voturi)    
    clasament (Marţi, 9 aprilie 2019, 8:15)

    anion [utilizator]

    Alergi de unul singur si ai iesit pe locul 2!
  • +4 (6 voturi)    
    Lack of expertise (Marţi, 9 aprilie 2019, 8:16)

    NoFive [utilizator]

    Functii doar acasa pentru astia care nu cunosc nicio limba straina si nu au nici vreo competenta potrivita fisei postului.
  • +4 (4 voturi)    
    coledzi (Marţi, 9 aprilie 2019, 9:57)

    Ilidia [utilizator]

    I-au cautat si astuia un "coledzi", vezi matale...
  • -8 (10 voturi)    
    normal (Marţi, 9 aprilie 2019, 11:07)

    martel55 [utilizator]

    cine nu trece pe la ongurile lui Soros si nu da dovada de sustinere a utopiei progresiste nu are ce cauta la Bruxeelles...asa se intmapla si cu judecatorii pentru cEDO sau CJUE, si cu cei propusi comisari in CE,in general cu toate functiile importnate d e birocrati inventate la Bruxelles, au devenit o casta nchisa in care s eintra pe baza de dosar, ai origine sanatoasa (progresista) intri, nu ai ghinion...nimic nou, marxistii vechi si noi au aceleasi apucaturi, si-au schimbat doar parul , nu si naravul