Pusă de Dragnea să se descurce cu remanierea lui Toader, Dăncilă îl lasă tot la mâna partidului: O decizie o voi lua în CEx când am să ascult și părerea colegilor

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 8 aprilie 2019, 14:48 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Stirile ProTV
Viorica Dăncilă a declarat, luni, că va lua o decizie cu privire la demiterea ministrului Justiției după ce va asculta părerea colegilor în ședința Comitetului Executiv al PSD. Premierul a precizat că va prezenta social-democraților evaluarea sa în legătură cu Tudorel Toader.

„O decizie o voi lua în cadrul Comitetului Executiv Național, când am să ascult și părerea colegilor mei și o să îmi spun și eu părerea. O evaluare o prezint tot în Comitetul Executiv Național. Suntem un guvern politic, suntem susținuți politic și este foarte bine ca aceste discuții să le avem în cadru politic, în cadrul CEx. După ce vom lua această decizie, voi ieși public și am să o comunic”, a afirmat Viorica Dăncilă, luni la Isaccea, întrebată dacă a discutat cu ministrul Justiției și ce va face în legătură cu schimbarea acestuia de la portofoliul Justiției.

Liviu Dragnea l-a avertizat, vineri, pe Tudorel Toader că nu mai poate continua așa, anunțând de luni bune ordonanțe, dar fără să facă nimic. Președintele PSD a spus că decizia legată de ministrul Justiției stă la mâna premierului.

Liderul PSD spune că decizia este la premier. „Să meargă la Bruxelles cu 7-8 articole, într-o mare umilință. În ceea ce privește codurile, parlamentul să își urmeze cursul. Aceste legi trebuie să fie finalizate. Guvernul trebuie să se ocupe de programul de guvernare.Nu putem să lăsăm să se discute despre teme parazit luni de zile”.

Întrebat dacă vrea ca Toader să plece, Dragnea a răspuns: „Nu mă interesează (...) Nimeni nu poate să stea prizonierul acestor teme parazite”.

Acesta a mai spus că sunt zeci de acte normative întârziate de ministrul Justiției.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9033 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    CEPEX (Luni, 8 aprilie 2019, 14:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    „Partidul e în toate” - PSD=FSN=PCR
    • +3 (3 voturi)    
      iote bre, (Luni, 8 aprilie 2019, 19:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      că nu mai e cocoșul pintenat care se dădea la Johannis.
      Acuma îi trebuie părerea colegilor, dragnea nu mai e coleg cu ea?
      Ce o să se facă dacă va trebui prima oară în viața ei să ia o decizie singură de capul ei? Să simtă răspunderea funcției pe care o ocupă pe nemerit.
  • +15 (15 voturi)    
    Drobul si Mielul Umplut De Paste (Luni, 8 aprilie 2019, 14:54)

    un domn [utilizator]

    cine il face DUamna Viorica ?
    daca o tineti asa pe sirma cu Tudorel...nu ajungeti sa preparati masa de Paste !
    • +3 (3 voturi)    
      Sau (Luni, 8 aprilie 2019, 19:09)

      tarabost [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      poate reusiti sa ii spargeti ouale "lu' domnu' Dragnea". Si faceti drob mai mult si mai gustos.
  • +16 (16 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 8 aprilie 2019, 14:58)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    prim-ministrul e seful al guvernului. atat el cat si guvernul sunt ai intregii tari, nu ai pesedeului ... daca doamna nu are resurse personale sa ia decizii limpezi in timp util, sa se duca s-o puna prim-ministru al partidului si sa gasim alt prim ministru pentru guvern ...
  • +15 (15 voturi)    
    Deci Dancila (Luni, 8 aprilie 2019, 15:12)

    Rahan5 [utilizator]

    a amanat Decizia de Atac si Incercare de Demitere supra lui Tudorel Toader exact pana dupa la decizia CCR de miercuri unde se va stii daca scapa Dragnea de Inchisoare.
    Un lucru comic se poate face: sa amane CCR-ul decizia pana spre miezul noptii si sa vezi CEX-ul PSD tinand sedinta noaptea pe la ora 24. :-)))
  • +13 (13 voturi)    
    ha ha, asa e cand ai pus o maimuta fara c (Luni, 8 aprilie 2019, 15:32)

    AliKimiku [utilizator]

    oaie in fruntea Guvernului.
    In plus, Tudorel, asa javrete cum il stim, stie sa invarta legile mult mai bine decat Dragnea, Ciordache, Nicolice si tot neamul de studiosi in metale fine si pretioase.
    Morala ar fi ca desi Tudorel le-a tinut spatele(contra unor promisiuni iluzorii) tot Tudorel le-o poate trage de le ies ochii prin orificiul anal(scuzati licenta poetica).
    Johannis nu o sa le schimbe ministrul pana la toamna probabil deci TT va avea timp suficient sa le faca zile negre furto-cratilor.
    In plus, fara ordonanta, Dragnea are 99% sanse sa fie la Rahova pana la toamna. Fug sa imi iau popcorn si vreo doua Ursus!
  • +9 (9 voturi)    
    Veorica fara pene (Luni, 8 aprilie 2019, 15:33)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Dragnea zicea saptamana trecuta ca asta e apanajul primului ministru...
    Dar daca a lasat-o fara pene?
  • +12 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 8 aprilie 2019, 15:43)

    [anonim]

  • +12 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 8 aprilie 2019, 15:56)

    [anonim]

  • +10 (10 voturi)    
    Turdorel o sa ajunga Tractorist, again (Luni, 8 aprilie 2019, 17:41)

    Dalinar [utilizator]

    La Vulturu. Fara Partid, nu va mai fi Rector, va cadea in dizgratie. Eu sa fiu student nu i-as frecventa cursurile, pt ca nu as suporta duhoarea emanate de personaj in sala.
  • +9 (9 voturi)    
    dancila (Luni, 8 aprilie 2019, 18:21)

    ------ [utilizator]

    Mare actrita esti dancila dar nu te-ar angaja nimeni sa fii protagonista unui serial.
  • +4 (4 voturi)    
    Sunt de acord cu ante-vorbitorul meu (Marţi, 9 aprilie 2019, 1:39)

    John_english [utilizator]

    spuneau comunistii cand voiau sa para inteligenti si supusi.

    asa si cu Veorica acum.

    :))