Pentagonul intenţionează extinderea exportului de avioane F-35 către cinci noi state, inclusiv România

de DP     HotNews.ro
Vineri, 5 aprilie 2019, 8:53 Actualitate | Politic


Pentagon
Foto: Digi 24
Statele Unite intenţionează să extindă vânzările de avioane de luptă F-35 produse de corporaţia Lockheed Martin către cinci noi state, inclusiv România, într-un moment în care aliaţii europeni îşi consolidează apărarea în faţa unei Rusii care se întăreşte militar, a declarat joi un oficial al Pentagonului, transmite Reuters, citat de Agerpres. Într-o declaraţie scrisă, adresată Camerei Reprezentanţilor, vice-amiralul Mathias Winter, şeful biroului F-35 din cadrul Pentagonului, afirmă că printre "viitorii potenţiali clienţi în domeniul vânzărilor militare în străinătate se numără Singapore, Grecia, România, Spania şi Polonia."

Alţi aliaţi ai SUA care urmăresc achiziţionarea avionului invizibil F-35 sunt Finlanda, Elveţia şi Emiratele Arabe Saudite.

Conform declaraţiilor oficialului american, SUA vor răspunde tuturor solicitărilor oficiale de informaţii despre avionul F-35.

Anul trecut Belgia a anunţat că a ales F-35 în defavoarea Eurofighter Typhoon pentru a-şi înnoi flota de avioane F-16, o afacere în valoare de 4 miliarde de euro (4.55 miliarde de dolari).

SUA au lansat în 2018 un nou plan "Buy American" ("Cumpăraţi produse americane"), o strategie care relaxează restricţiile cu privire la vânzări şi încurajează în acelaşi timp o implicare sporită a oficialilor SUA în creşterea afacerilor în străinătate pentru industria americană de armament.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6023 vizualizari

  • -18 (44 voturi)    
    pai (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:31)

    Toreador [utilizator]

    tre sa vanda si ei avioanele alea nu-i asa??? au costat o carca de bani .... cat o fi ea de SUA nu poa sa nu vanda avioanele astea ... economia SUA se bazeaza pe in mare parte (ma rog, un procent important vine din vanzari de tehnica militara si arme) pe arme ... de asta au transformat tari ca Rusia, Siria, Iran, China inr-un fel de Grinch .... au nevoie ca tarile sa cumpere arme de la ei ... asta nu inseamna ca Rusia, China, Siria sau Iran sunt tari pasnice .... nicidecum
    • +2 (4 voturi)    
      toreador (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 0:13)

      NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      sunt deacord cu ideea ta
  • -18 (36 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:41)

    [anonim]

    • +9 (23 voturi)    
      Va tremura (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:04)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui

      chilotii.
  • +11 (19 voturi)    
    Cu putin efort (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:02)

    Martinezu [utilizator]

    in 10 ani reusim sa ne luam un aparat.
  • -17 (33 voturi)    
    Polonia, Romania????? (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:04)

    vodatepes [utilizator]

    Polonia, Romania nu sunt pe lista neagra a CE? Aici nu se respecta statul de drept? Cum SUA inarmeaza doua tari care sunt oile negre ale UE? Omul simpul se intreaba : Intre aia care ne dau tot la picioare si aia care ne ajuta sa ne intarim armata in fata amentarilor venite din partea Rusei cu cine sa tin? Si uite asa incet incet SUA castiga teren in Polonia si Romania iar UE pierde teren.
    • +8 (18 voturi)    
      NATO ...UE... (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:58)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      le-ai amestacat, le-ai facut o ciorba doar ca sa poti argumenta niste idei mincinoase ca perceptia UE asupra statului de drept este nedrepta.
      inteleg ca PSD -ul e disperat de trebuie sa comenteze postacii la orice articol numai numai poate cmai convinge pe cineva.

      SUA si politica de inarmare a aliatilor NATO nu are nici o legatura cu problema PSD-ul cu Kovesi, oricat icnerci tu sa aberezi.
    • +2 (8 voturi)    
      Pe tine te putem lansa (Vineri, 5 aprilie 2019, 11:36)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      si dintr-un simplu balon.
      Asa ca de ce guitzi degeaba ?
    • +6 (12 voturi)    
      Le-ncurci (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:24)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Dotarea armatei ca membru NATO e una si ciuntirea statului de drept, alta. Daca erai mai atent ai fi vazut ca ambasada SUA se numara printre cele 12 care tocmai "dau la picioare" psd-ului Veoricai pe tema justitiei.
      • -7 (9 voturi)    
        :D (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:50)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Picioare pe bani, asta era ideea. Doh.
    • +1 (1 vot)    
      vodatepes (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 0:15)

      NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      nu te suport
  • -13 (31 voturi)    
    Asta e... (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:04)

    Gigi Kent [utilizator]

    Trebuie sa platim si noi taxa de protectie cuiva, nu. Doar sa nu ne mai impuna securisti precum Kövesi, Coldea sau Lazar.

    Oricum situatia e de ras ... F35??? Nu mai iesim cu MIG-urile la arat?
    • +4 (8 voturi)    
      Asa e (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:54)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      sa ne bage doar alde maromet, ficior, visinescu, dej…

      Ce faci tataie, dulce-i rubla ?

      Cum stai cu instruirea copiilor pe centura moscovei ?
  • -4 (22 voturi)    
    Poate fac si ei un discount de fidelitate. (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:15)

    feroviarul123 [utilizator]

    Decât F16 mai bine F 35. Deși cel mai bine ar fi fost sa nu avem nevoie de ele.
    • -5 (9 voturi)    
      pai nu (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:13)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      avem nevoie
    • +9 (11 voturi)    
      Sigur ca da! (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:31)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Sigur ca cel mai bine ar fi fost sa nu avem nevoie de ele.

      Dar:

      "Si vis pacem, para bellum"

      F35 este muuult mai bine decat actualele MIG 21 model 1959 reshapate, sau F-16 la mana a treia (principalul meu repros este ca F-16 n-au fost niciodat bune, nu doar ca sunt third hand!).actualel

      Personal, imi plac foarte mult Motanul si F-15, sau MIG-ul 29, dar F-35 ar fi un pas spre normalitate (cam costisitor) ...
      • +1 (3 voturi)    
        . (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:40)

        Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

        Costisitor? Nu e mai costistor decat F-18 sau F-15.
        Fly-away price = 90 mil.
        Dar oricum faza asta vine de la Pentagon si e menita sa-i faca atenti un pic pe "prietenii" rusi.
        In mod normal , la ce doctrina militara avem noi nu avem nevoie de F35, doar daca ne hotaram peste noapte sa invadam rusia si sa le punem la pamant toate sistemele antiaeriene gen S-300 sau S-400.
        Ne-ar fi destule niste F-18, Dassault Rafale sau cel mai bine Saab Gripen mai ales ca suedezii erau dispusi sa produca anumite componente in Romania.
        • +2 (4 voturi)    
          Comment sters de user (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 13:03)

          complet_ret [anonim] i-a raspuns lui Rhemax

        • 0 (2 voturi)    
          @rhemax (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 21:02)

          sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

          F-18 costa 70 mil dolari iar F-16 doar 50 mil.dolari

          E o oarecare diferenta fata de F-35.

          Dar daca ti se pare ca o diferenta de 20 sau 40 mil e o nimica toata inseamna ca tu esti un mare miliardar si nu te impiedici in citeva zeci de milioane !
      • -2 (6 voturi)    
        f35 e praf (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 0:21)

        NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

        costa prea mult, are probleme grave la elecronica si fiind multifuctional (adica face de toate) nu exceleaza in nicio directie. as prefera ca romania sa cumpere avioane europene
  • -6 (22 voturi)    
    la noi e problema (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:17)

    Kosmos [utilizator]

    ca tehnologia sa ajunga la rusi f usor datorita cozilor de topor kgb iste naturalizate in Romania
  • +1 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:28)

    TestApr4 [anonim]

  • -12 (22 voturi)    
    Sa cumperi avioane in (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:35)

    ABBV [utilizator]

    in era dronelor .....mi se pare o gluma. Mai bine rachete inteligente sau drone .....dar avioane ....?!? Cea mai mare porcarie!
    • -2 (6 voturi)    
      In ratiunea proprie. (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:36)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Razboaiele istoric au fost castigate in mare proportie avand la baza doi factori: forta bruta sau armata mare si inovatie respectiv metode noi de a purta razboi. Si aici sunt destule exemple pentru cine vrea.
      Pentru noi ca tara daca vine vecinu de la rasarit e o victorie sa putem rezista pana vine alitul nato sa ne poata ajuta.
      Acum cat despre ce am spus mai sus cu chestia ca avioanele sunt o gluma, mentin. Se stie deja de multa vreme ca omul la mansa este perimat fizic vorbind. Doi valoarea avioanelor este considerabil mai mare. Trei in caz de rezboi electonic sunt la fel de vulnerabile poate chiar mai vulnerabile decat dronele. Patru cand puterile militare mari experimenteaza cu drone echipate cu ai si tu vrei technologia trecuta .....este o problema. Lista e colosal de lunga si 100% argumentele mele sunt pro drone si AI.
      Dar rromanul tot timpul a avut mentalitate de invins deci nu ma mira minusurile.
      PS in trecut se lupta cu sabia si calul, polonezi au incercat calul vs tanc in al doilea razboi mondial....
      • +2 (6 voturi)    
        @ABBV (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:18)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        Rachete inteligente da,drone insa nu neaparat.
        Niciodata o drona nu va putea face ceea ce face un avion pilotat asa dupa cum mai e muuulta vreme pana cand un robot va putea ,eventual, sa faca ce face un om ( aceste lucruri se intampla doar in filme SF )

        Dronele au nisa lor in cadrul actiunilor armate.
        Sa nu uitam ( pentru cei care nu stiu e bine sa se informeze ) ca un avantaj important al dronelor este ca pot zbura " sub radar " dar rusii au deja sisteme antiaeriene care pot detecta chiar si dronele si le pot dobori fara probleme.
        • 0 (6 voturi)    
          Multa lume ar spune (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:43)

          ABBV [utilizator] i-a raspuns lui sile1

          din diferite motiva ca o drona condusa da inteligenta artificiala nu poate. Totul tine de cata libertate are algoritmul sau algoritmii care sunt la carma. Cat despre ce poate face omul la mansa ....nu prea multe.
          Figuri acrobatice ? La 9G 10G e la revedere, dormi linistit. Un robot nu are problema asta.
          Sa consideri omul ca un senzor gigant ? Nu se poarta razboi la vedere de multa vreme, respectiv sa tragi cu tunul de bord dupa inamic. Si atunci cand e folosit tunul de bord e asistat de computer vitezele sunt prea mari.
          Omul in avion e un factor limitant de multa vreme. A ramas acolo din considerentul moral de a nu lasa tragaciul in mana unei masini.
          Cat despre drone sub radar ....dronele pot zbura foarte bine si supersoni si stealth cu un profil mult mai mic ca un avion.
          PS: Daca nu ma insel prin 1967 au fost primele drone supersonice.
          • -1 (3 voturi)    
            . (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:58)

            Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

            Ai dreptate pe multe din partile tehnice, dar inca nu exista drona aceea cu AI destul de bun incat sa ia deciziile la fel de rapid si de bine ca un pilot de top.
            Momentan, dronele care exista sunt pilotate de la distanta folosind data-links speciale care induc intarzieri destul de importante in timpii de raspuns. In plus actualele drone inca nu dispun de capacitatea de a lua in mod autonom decizii.
            Vom ajunge incet acolo, dar inca nu e cazul.
            Iar partea morala , cu AI care trebuie sa decida pe cine, cand si cum ucide e mult mai complexa decat iti inchipui tu.
            Ca un exemplu cu implicatii etice similare poti sa studiezi asa numita problema a tramvaiului si implicatiile ei pentru vehicule autonome.
            https://en.wikipedia.org/wiki/Trolley_problem#Implications_for_autonomous_vehicles
  • -8 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:40)

    [anonim]

    • +3 (5 voturi)    
      Sa nu uite nici guvernul (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:55)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui

      si administratia.
      Respectiv o parte din populatie.
    • +2 (6 voturi)    
      Degeaba! (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:33)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui

      Ai primit degaba minusuri, chiar si la vechile F-16 la mana a treia, o problema importanta este instruirea corecta a pilotilor.
      Nici F-35, nici Raptor nu zboara singure, trebuie sa aiba piloti calificati si bine antrenati!
  • +1 (5 voturi)    
    Vesti bune! In sfarsit si vesti bune! (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:49)

    V. Istina [utilizator]

    Sper sa vina cat mai repede!
  • +2 (4 voturi)    
    extindere state F35 (Vineri, 5 aprilie 2019, 11:07)

    cugetatorul [utilizator]

    banuiesc ca SUA vrea sa redirectioneze F35 care erau destinate Turciei (care a cam carmit catre Moscova) catre alti aliati sau pune presiune pe Turcia sa renunte sa cumpere S400 de la rusi; pana la urma pentru noi nu e o veste rea: in primul rand e un semn de incredere din partea SUA, si apoi chiar daca nu vom avea noi bani de F35, poate luam F16 de la statele care trec pe F35 si vor vrea sa-si vanda F16 din stoc
    • -2 (8 voturi)    
      oricum ar fi, e bine pentru noi! (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:40)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      ca noi dam banii!
      • +5 (7 voturi)    
        oricum vom mai lua ceva (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:04)

        cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        oricum va trebui sa mai luam ceva avioane ca sa ajungem la un minim de subzistenta militara pe zona de aviatie; si cine vrei sa plateasca?
  • -4 (10 voturi)    
    vor zbura si de 1 decembrie? (Vineri, 5 aprilie 2019, 11:10)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    sigur?
  • -2 (10 voturi)    
    E foarte bine sa cumparam. (Vineri, 5 aprilie 2019, 11:29)

    Marionette [utilizator]

    Ar fi si mai bine ca Romania sa aiba un PIB de 500 miliarde de euro ca sa putem achizitiona constant an de an vreo cate 10 la cat s-au inflamat trolii rusi.
    Dar apare o problema, ca si la UK. Statele UE ne cuceresc economic, capitalul romanesc a ajuns la 40%, romanii sunt platiti salarii de mizerie, profiturile marilor firme pleaca in insulele Virgine neimpozitate, si din putinul strans din impozite, majoritar contribuit de cei 40% pe care-i calca statul cu reglementari care mai de care mai nastrusnice doar, doar de s-or desfiinta, deci din banii lor se cumpara avioane care sa protejeze pe cine? Pe UE care ne-a cucerit economic deja. Adica daca-ar veni si UE la granita cu ceva soldati si aparatura si protectie noi romanii n-am zice nu, daca tot ne-au cumparat.
    Dar la TV aud ca vin nave de lupta si avioane de lupta Americane, Canadiene, Britanice. N-am auzit sa se ridice de la sol vreun avion german la bombardierele nucleare intercontinentale care dau tarcoale!
  • -3 (9 voturi)    
    pai cum (Vineri, 5 aprilie 2019, 11:35)

    Toni_Romania [utilizator]

    mericanii fac comert cu "ciuma rosie"?... se poate?
  • +3 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:56)

    [anonim]

    • -6 (8 voturi)    
      da sa nu fie iarna! (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:29)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui

      ca nu decoleaza.
      • +2 (8 voturi)    
        Asa scrien la pravda? (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:22)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Ti-ai inrosit tastatura, cu cate prostii debitezi, si de cate ori la acest articol.
        Asta-i semn bun, cand primesc postacii sovietici ordin sa mazgaleasca comentarii.
        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +1 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 13:10)

      complet_ret [anonim] i-a raspuns lui

  • -3 (11 voturi)    
    F-35 (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:05)

    sile1 [utilizator]

    Desigur ca Statele Unite vor sa vanda avioane altora.
    Problemele care se ridica sunt de doua feluri :

    - de natura tehnica

    - de natura financiara

    In ce priveste natura tehnica surse informate spun ca din punct de vedere strict al capacitatii de manevrabilitate ( foarte importanta atunci cand vine vorba de lupte aeriena sau dog-fight cum se mai numesc ele ) F-35 este sub nivelul lui SU-35 rusesc.

    In ceea ce priveste partea financiara un asemenea avion costa 90 de milioane de dolari fiind ,cred eu prohibitiv ca pret pentru Romania.
    • +2 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:54)

      [anonim] i-a raspuns lui sile1

      • +2 (4 voturi)    
        . (Vineri, 5 aprilie 2019, 18:10)

        Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui

        o singura prezizare: pilotii care au testa varianta finala , block 3F, F-35 e chiar mai manevrabil decat F-15 si F16 care sunt comparabile cu SU-35 din acest punct de vedere.
      • +2 (4 voturi)    
        @1A (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:52)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui

        Ti-ai verificat vreodata coeficientul de inteligenta ?
        Daca eu sunt vodkar tu ai fumat ceva sau ai uitat sa-ti iei pastilele !

        Hai sa te ajut sa intelegi ceva .
        Un F-35 este echipat cu 6 rachete 2 (doua ) tip AIM-9X pe aripi si 4 ( patru ) rachete AMRAAM in fuselaj,deci 6 ( sase ) in total !

        Daca a tras toate rachetele ( indiferent cate avioane a doborat sau nu ) imagineaza-ti ca pe drumul de intoarcere este atacat de un avion inamic .In acest moment va fi nevoit sa se angajeze intro lupta aeriana unde importanta este manevrabilitatea !

        Ai priceput acum care ar fi avantajul unei mai bune manevrabilitati,degraba aruncatorule de invective ?

        In partea cealalta a lumii unora ca tine li se spune amerlocs ( in romana amerloci ) pentru ca da,si acolo sunt unii care-i iubesc pe americani si altii ,nu.
        Ia citeste tu articolul aparut azi pe HN ca sa te lamuresti :
        -FAZ: NATO pierde susținerea din partea statelor membre/ Germanii și francezii nu ar prea vrea să apere România și Ucraina
    • 0 (4 voturi)    
      dog-fight-urile sunt istorie (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:47)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      de cel putin 50 de ani. Radar + racheta dirijata = LOVE
      In ziua de azi cam cine trage primul ramane in aer.
  • 0 (10 voturi)    
    F35 (Vineri, 5 aprilie 2019, 15:11)

    europeanul2 [utilizator]

    Ar fi extraordinar sa avem F35 in Romania. Ar mai tine la respect netrebnicii de rusi si influenta lor nefasta!