Tăriceanu: Am impresia că se constituie un sindicat al ambasadelor. Eu nu văd care sunt elementele concrete care ar putea să justifice invocarea articolului 7

de L.P     HotNews.ro
Joi, 4 aprilie 2019, 16:44 Actualitate | Politic


Dragnea si Tariceanu
Foto: Facebook
Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, joi, că scrisoarea celor 12 ambasade este total deplasată și că, în opinia sa, s-au constituit într-un ”sindicat al ambasadelor”. Tăriceanu mai spune că în momentul de faţă, nu vede care sunt elementele concrete care ar putea să justifice activarea articolului 7.

„Total deplasată, am impresia că se constituie un sindicat al ambasadelor. Cred că răspunsul primului ministru a fost cel potrivit şi cred că, dacă ambasadorii au anumite chestiuni asupra cărora doresc să fie informaţi, pot să folosească căile diplomatice, anume Ministerul de Externe”, a spus Tăriceanu, întrebat despre scrisoarea celor 12 ambasade care transmit un semnal de îngrijorare cu privire la adoptarea ordonanțelor care vizează justiția.

Totodată, Tăriceanu a precizat că nu există motive de îngrijorare și nu întelege nemulțumirile președintelui Parlamentului European și ale prim-vicepreședintelui Comisiei Europene, Frans Timmermans.

„Nu pot să nu fiu la curent cu aceste declaraţii, problema pe care eu o văd este următoarea: aş vrea o referire concretă, nu ştiu care sunt paşii, pentru că nici Tajani, nici Timmermans nu vorbesc concret care sunt elementele, care sunt deciziile care reprezintă paşi înapoi care să le genereze această îngrijorare . Dacă îngrijorarea lor este generată de ştirile care sunt vânturate în presă, de toate comentariile, de toate zvonurile, atunci sigur că problema se pune altfel. Eu cred că din partea autorităţilor române, din partea Guvernului, din partea echipei care a fost constituită la nivelul primului ministru pentru discuţia pe Mecanismul de Cooperare şi Verificare pot să aibă toate informaţiile necesare în aşa fel încât, pe baza lor, să poată să facă o analiză obiectivă şi să nu se orienteze după titlurile din presă”, a precizat Tăriceanu.

Tăriceanu a mai spus că în opinia nu sunt elemente concrete care ar putea invoca declanșarea articolul 7 pentru România. „Nu ştiu ce înseamnă toată lumea, iar invocarea articolului 7 poate să fie făcut, aşa cum vă spuneam, nu după titluri de presă ci după elemente concrete. În momentul de faţă, eu nu văd care sunt elementele concrete care ar putea să justifice invocarea articolului 7. De altfel, am văzut că există foarte multă prudenţă şi nu am văzut această invocare de care vorbiţi dumneavoastră decât la nivelul presei”, a mai spus liderul ALDE.

Ambasadele a 12 state au transmis, miercuri, un mesaj oficial prin care și-au exprimat îngrijorarea și cer Guvernului să se abțină de la modificări care ar slăbi statul de drept și capacitatea României de a lupta împotriva criminalității sau corupției.

















2441 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Tu nu vezi (Joi, 4 aprilie 2019, 16:50)

    mitg [utilizator]

    Pentru ca de la cinci divorturi incolo se cam instaleaza cataracta ...
  • +5 (5 voturi)    
    tariceanu avand (Joi, 4 aprilie 2019, 16:53)

    Frank777 [utilizator]

    discernamantul degradat de zecile de ani traiti numai in hotie si jmekerie nu mai poate face fata legilor europene.Ii vine rau.De aici zice ca el nu vede nimic gresit ca Dragnea sa isi dea OUG ca sa scape de puscarie.Pai zice tariceanu nu-i normal? daca a castigat alegerile face ce vrea el.Cum a facut si tariceanu de are dosar la sertar tinut de psd ca presiune.
  • +5 (5 voturi)    
    serios (Joi, 4 aprilie 2019, 16:53)

    moka [utilizator]

    hai sa facem anticipate s avedem daca de asta v-a votat lumea, ca sa schimbati voi de capu' vostru justitia.
    Sunteti singuri impotriva tuturor. si mai ales impotriva poporului.
  • -5 (7 voturi)    
    Declaratie comuna (Joi, 4 aprilie 2019, 16:58)

    DanTeo [utilizator]

    Cei 12 ambasadorii vor face vacanta de vara împreuna. Impreuna cu Iohannis...
    • 0 (0 voturi)    
      ocian_dan@yahoo.com (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 0:52)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui DanTeo

      ha...ha..ha... asa stiu viermii ca functioneaza lumea civilizata. cretnilor nu le poti spune nimic in afara cocinii lor...
  • +5 (5 voturi)    
    da ba tradicene (Joi, 4 aprilie 2019, 16:59)

    sucaa [utilizator]

    toti sunt tampiti doar tu caia aia din psd sunteti singurii destepti...
    toate tarile civilizate ne critica, rusia ne lauda si tu tot nu intelegi ce se intampla.
    daca esti atat de batut in cap nu meriti sa fi seful senatului.
    avem nevoie de oameni inteligenti, nu de prosti si pramatii.
    lasa-ne!!!
  • +4 (4 voturi)    
    impotriva unui sindicat al mafiei, trebuie un sind (Joi, 4 aprilie 2019, 16:59)

    MG [utilizator]

    impotriva unui sindicat al mafiei, trebuie un sindicat al oamenilor onesti
  • +3 (3 voturi)    
    pai ce fel de patriot e tariceanu ? (Joi, 4 aprilie 2019, 17:02)

    ics_11 [utilizator]

    ce treaba poate sa aiba taricean, un patriot roman, cu articolul 7 din tratatul aderarii la ue ?! noi suntem romani, nu ne intereseaza ce vor niste strainii ! e treaba lor.
    noi sa aducem urgent aurul in tara, sa facem aprozare cu mere si rosii romanesti, cu gust.
    sa fim mandri ca avem sosele si nu autostrazi, spitale jegoase, invatamant de doi bani. asta inseamana sa fii patriot adevarat !
    si da, sa creasca salariile si pensiile, asa cum se intampla din 1990 incoace. toti suntem mandrim de asta.
    asa ca sa ne scuteasca tariceanu de parerea lui despre art. 7, nu e treaba noastra.
  • +5 (5 voturi)    
    Elemente concrete? (Joi, 4 aprilie 2019, 17:07)

    kofa [utilizator]

    tu, Dragnea si toata adunatura de mafihoti numita coalitia psd alde.
  • +6 (6 voturi)    
    suntem inconjurati de nebuni si prosti !!!! (Joi, 4 aprilie 2019, 17:08)

    guuuu [utilizator]

    cand 12 prieteni iti spun ca esti beat, te duci sa te culci..


    Tovarasu Tariceanu, iesiti din bula, coborati din turnul de fildes, spalati-va la ochi, eventual si pe creier...

    Va asteapta Costa Rica.
  • +4 (4 voturi)    
    Se compara cu sindicatul hotilor,bey martorule? (Joi, 4 aprilie 2019, 17:13)

    Plagarus [utilizator]

    Hotia institutionalizata de catre penalii din politica,nu este tot un sindicat ???
  • +4 (4 voturi)    
    odios personaj (Joi, 4 aprilie 2019, 17:36)

    Franzeta [utilizator]

    va ajunge direct in groapa de gunoi a istoriei
  • +5 (5 voturi)    
    Nu vezi motive pentru art. 7? (Joi, 4 aprilie 2019, 18:10)

    carvil [utilizator]

    Uite-te in oglinda.
  • +5 (5 voturi)    
    Tu nu vezi pentru ca traiesti in statul paralel. (Joi, 4 aprilie 2019, 19:13)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Paralelule!
  • +5 (5 voturi)    
    Ai doar impresia... (Joi, 4 aprilie 2019, 19:25)

    Fuscus [utilizator]

    ca orice ticalos decrepit...