SONDAJ Cum vi se par temele alese de preşedinte pentru referendum?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 4 aprilie 2019, 14:35 Actualitate | Politic


Sondaj teme referendum
Foto: Hotnews
Preşedintele Iohannis a anunţat, joi, temele pentru două întrebări ce urmează să fie puse la referendumul care va fi organizat în paralel cu alegerile europarlamentare: interzicerea amnistiei şi graţierii pentru infracţiuni de corupţie şi interzicerea adoptării de OUG-uri pentru infracţiuni, pedepse şi organizare judiciară.

  • Sondaj HotNews.ro: Cum vi se par temele alese de preşedinte pentru referendum?





Citeste mai multe despre   
















5949 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    A doua trebuie simplificata (Joi, 4 aprilie 2019, 14:43)

    sfarleaza [utilizator]

    Nea Ghita de la sat nu pricepe o boaba si Haznalele vor profita de asta sa'i explice intelesul exact invers !
    • -8 (8 voturi)    
      ai o parere proasta despre "nea Ghita"... (Joi, 4 aprilie 2019, 14:59)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      sau un aprea buna despre tine.
      In ambele cazuri, gresesti.
      • +1 (1 vot)    
        intrebari proaste in sondajul despre intrebari (Joi, 4 aprilie 2019, 15:31)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Ori sunt cele mai bune ori restul.
        Lipsea optiunea cu "teme bune", sau "destul de bune".
  • -1 (5 voturi)    
    59% cele mai bune???? (Joi, 4 aprilie 2019, 14:55)

    Martinezu [utilizator]

    Ati inebunit?? Daca PSD ul trece o lege in loc de OUG va incalzeste mai tare?
    Atacul spre justitie se face in aceiasi masura atat disnpre guvern cat si dinspre parlament.
    • +3 (5 voturi)    
      da (Joi, 4 aprilie 2019, 15:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      consider ca Iohannis joaca la siguranta.
      Intrebarile (din punctul meu de vedere) ar fi trebuit sa fie mai de viitor. Ceea ce fac intrebarile astea este sa opreasca ce face ps acum... dar sunt multe alte lucruri ce pot distruge justitia (sa nu uitam dependenta justitiei de politic (prin MJ)). Ori acest referendum nu adreseaza decat o MICA parte din probleme!

      Sa fim serios , lucrurile sunt clare. salvarea justitiei sta in ce zice tribunalul european in legatura cu obligativitatea respectarii MCV. Doar asta ne mai poate salva!
  • +1 (3 voturi)    
    intrebari mai bine tintite decat cele vehiculate (Joi, 4 aprilie 2019, 14:58)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    pana acum.
    In principiu ar trebui sa blocheze ordonantele de urgenta pe justitie, macar pana la referendum.
    Dar Romania nu e o tara normala
  • +4 (6 voturi)    
    Hm (Joi, 4 aprilie 2019, 15:08)

    Tony_K [utilizator]

    Unde e intrebarea: Sunteti de acord ca o persoana condamnata sa NU mai aiba dreptul la o functie publica?
  • -6 (8 voturi)    
    cred ca presedintele e desprins de realitate (Joi, 4 aprilie 2019, 15:12)

    AndJorj [utilizator]

    impreuna cu tot stafful lui.
  • +3 (5 voturi)    
    . (Joi, 4 aprilie 2019, 15:41)

    g01an [utilizator]

    Scurt, dar curprinzator. Nu este bine sa pui intrebari prea complicate sau multe. Sunt 2 teme care le permit romanilor sa arate daca ii deranjeaza modul cum s-au facut modificarile sau problemele de fond (ori amandoua).

    La punctul 2, mi se pare foarte simplu, daca trece pragul legal sunt introduse 2 instrumente foarte utile, mie mi se par parea o masura foarte buna ca CSM sa poata contesta anumite schimbari care pun probleme sistemului de justitie fara sa mai depinda de factori politici intermediari. Ar fi un prim pas intr-o directie buna.

    La punctul 1 am emotii ca poate fi contestata la CCR, dar vedem. Important este sa se exprime electoratul pe tema asta, am asa o impresie ca si unii votanti ai lor vor vota pentru ambele chestiuni.
  • +2 (4 voturi)    
    o prostie.. (Joi, 4 aprilie 2019, 20:47)

    CRMS [utilizator]

    Daca trebuie sa modifici Constitutia ca sa poti aplica rezultatele referendumului artunci o sa se faca fix nimic la fel ca dupa referendumul lui Base cu cei 300.
    Johannis e din ce in ce mai penibil !