Tăriceanu: Un sentiment că nu sunt recunoscuţi drept europeni cu drepturi depline creşte printre cetăţenii români

de DG     HotNews.ro
Luni, 1 aprilie 2019, 11:04 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
Este foarte greu pentru membrii Parlamentului României să explice alegătorilor de ce aceştia nu se pot mişca liber în spaţiul Schengen, deşi condiţiile tehnice sunt îndeplinite, dar această "amărăciune" nu a dus la naşterea unor mişcări populiste în ţara noastră, a susținut, luni, preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, potrivit Agerpres.

"Toate sondajele arată că mai mult de două treimi dintre români au sentimente pozitive legate de viitorul Uniunii Europene. Cifra este semnificativ mai mare decât media europeană. Românii cred cu adevărat că cele patru libertăţi fundamentale, piaţa internă, politica de coeziune, politica agricolă comună şi extinderea UE sunt procese care le transformă viaţa cotidiană în mai bine", a afirmat el, la deschiderea Conferinţei Interparlamentare privind Viitorul Uniunii Europene.

În context, el a spus că există un sentiment printre români potrivit căruia nu sunt recunoscuți ca cetățeni europeni cu drepturi depline.

"Este foarte greu pentru noi, membrii Parlamentului României, să le explicăm cetăţenilor de ce încă nu se pot mişca liber în zona Schengen, deşi Guvernul României a îndeplinit de mult toate cerinţele. Un sentiment că nu sunt recunoscuţi drept europeni cu drepturi depline creşte printre cetăţenii români şi ar trebui acordat credit societăţii române că această amărăciune nu a dat naştere unor tendinţe populiste", a punctat preşedintele Senatului.

El a apreciat că "totuşi, instituţiile europene sunt văzute frecvent ca locuri ale economiei bune, dar ale politicii rele". Astfel, a evidenţiat Tăriceanu, la nivelul UE, au câştigat teren "experţi ce nu au fost aleşi".

"Elitele europene s-au apropiat de reducerea a ceea ce noi am fost crescuţi să vedem, în contextul politicii naţionale, şi au înlocuit (aceste valori - n.r.) cu regulile birocraţilor, avocaţilor şi ale unor experţi ce nu au fost aleşi. Până acum, demersul lor a funcţionat. La alegerile din mai pentru Parlamentul European va fi un test care va arăta dacă această tendinţă va continua", a spus Călin Popescu-Tăriceanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3951 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Asa (Luni, 1 aprilie 2019, 11:15)

    ruskimushki [utilizator]

    si ce mai "gandeste" manechinul ?

    Ca e un excelent inceput.
    • +9 (9 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 1 aprilie 2019, 12:29)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui ruskimushki

    • 0 (0 voturi)    
      păcat că (Luni, 1 aprilie 2019, 19:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      s-a oprit din gândit, că poate își dădea seama că creșterea sentimentului de neapartenență la valorile europene și la Europa, se datorează exclusiv halului de bătaie de joc promovată de psd-alde, de dragnea și trădiceanu.
  • +13 (13 voturi)    
    amicul se inseala (Luni, 1 aprilie 2019, 11:16)

    Dizidentul [utilizator]

    poporul are mare incrdere in EU numai este sustinere in popor pentru felul cum Romania este condusa si implicit nu mai exista sustinere in politica Parlamentului si a Guvernului care calca in picioare dorintele si sperantele poporului, nu mai intoarceti vorbele cum doriti poporul intelege mai mult decit credeti voi nesatulii de sus, miine trebuie sa se clarifice si cu imunitatea domnului
  • +18 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 aprilie 2019, 11:16)

    [anonim]

    • -11 (11 voturi)    
      Exact, mai baiete, dar inexact (Luni, 1 aprilie 2019, 13:58)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui

      Exact, mai baiete, dar inexact.

      Ar trebui sa fie cum spui tu: "Ca si englezii, [romanii] sunt europeni doar cand vine vorba de interes."

      Asa judeca patriotii...iar englezii chiar au de ce. In paranteza fie spus, britii vor castiga enorm prin Brexit; ca si in precedentele confruntari vor castiga cursa cu Ioropa teutona.

      Dar sa revenim la romani: politicienii romani - toti, in special Klaus si #rezistii, dar si pesedoii, Tariceanu si cine mai vrei au ATITUDINE DE SLUGA in fata ioropienilor.
      Cu atata pupincurism (candva regele spunea ca nu are cur de cate buze au politicienii romani), e evident ca Iuropa n-are niciun interes sa schimbe statutul romanilor.
      De ce ar face-o? Schimbarea statutului de colonie al Romaniei presupune dezavantaje pentru ioropieni; daca romanii actioneaza ca si cum le-ar conveni, de ce ar face-o?
      • +3 (3 voturi)    
        Unde sunt colonistii ? (Luni, 1 aprilie 2019, 15:28)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ni-i arati si noua ?
        Suntem colonie fara colonisti ?
        E ceva nou.
        Strafundul gandirii dughiniste adica.
        Negru-maro.
        • -3 (3 voturi)    
          Uita-te in oglinda (Luni, 1 aprilie 2019, 19:16)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

          Uita-te in oglinda.
          O sa vezi nu numai un "colonist"
          - neadmis in Shenghen,
          - paria in Iuropa, cetatean al unui stat de mana a doua (cu viteza a doua - asta o recunosti?),
          - dar si un "iobag", ca toti iobagii ardeleni, mandru sa fie sluga la teuton. Cand iobagia este starea unui neam toata istoria sa (mai putin ultima suta de ani cand neamul iobag transilvan a fost eliberat de mitici) se dezvolta - in mod natural si o gena a iobagiei care impiedica vederea clara a situatiei proprii.
          • +2 (2 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:50)

            [anonim] i-a raspuns lui newlook

      • +4 (4 voturi)    
        statutul de colonie? (Luni, 1 aprilie 2019, 17:01)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Cand vad proto-leninisti din astia folosind limbajul Revolutiei bolsevice mi se face greata.
  • +22 (22 voturi)    
    Ce tupeu! (Luni, 1 aprilie 2019, 11:20)

    larex [utilizator]

    Din cauza unor lepre ca tine nu suntem in Schengen.
  • +12 (12 voturi)    
    pai baibaiatule .... (Luni, 1 aprilie 2019, 11:21)

    viziru [utilizator]

    pai baibaiatule .... o data spui ca 2/3 din romani vor cu UE si pe urma spui ca nu se simt europeni ???!!!! cum vine asta ???
    • +1 (1 vot)    
      asa este.. (Marţi, 2 aprilie 2019, 10:55)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      ar vrea si amaratul de la tara sa aiba conditii de viata ca in UE, dar nu se simte european cand se trezeste iarna si trebuie sa faca o vizita prin zapada pana la buda din fundul curtii. ce uita sa spuna tradiceanu?.. #ciumarosie are grija de vreo 30 de ani sa-i tina pe amaratii astia la nivel de ev mediu.
  • +19 (19 voturi)    
    stai ca e mai nasol (Luni, 1 aprilie 2019, 11:21)

    nellino [utilizator]

    un sentiment ca unii politicieni ar trebui sa tina cuvantari tovarasilor de celula creste printre cetatenii roamani
  • +15 (15 voturi)    
    Nationalism ieftin (Luni, 1 aprilie 2019, 11:23)

    ioanbucsa751467216962915 [utilizator]

    Ca de obicei, acest individ debitează doct despre chestiuni care dau bine la votanţii "las fierbienţi"
    Crede că dacă formal au indeplinit niste condiţii, toată Europa trebuie să ne şi creadă
    Se crede tot in perioada 2004-2008 când guverna si toca banii europeni, când aparent era pentru stârpirea corupţiei, iar acu când au ajuns şi la el şi oamenii lui, vai doamen sunt hăituiţi...păi aşa trebuie să fie coprupţii, hăituiţi ca şi mafioţii....nu numiţi în funcţii publice
    • +8 (8 voturi)    
      VALORI NATIONALE!??? (Luni, 1 aprilie 2019, 11:50)

      ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui ioanbucsa751467216962915

      habar nu are cum a pronit la drum uniunea europeană care la inceput a fost doar o uniune economică ce s-a dorit a fi cât mai departe de influenţele politice naţionaliste,
      Să pună mâna să citească de ce rolul celor aleşi, adică a Parlamentului european a fos redus la început, acum are mai multă putere...tocmai ca să nu fie influenţate deciziile de pupulişti ca individul ăsta
  • +14 (14 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 1 aprilie 2019, 11:23)

    qwerasdf [anonim]

  • +15 (15 voturi)    
    Fiindca .. (Luni, 1 aprilie 2019, 11:24)

    Amad [utilizator]

    Fiindcă tehnic, ești un om de stat și se presupune că trebuie sa fii un guru al corectudinii, al punerii intereselor țării înaintea celor mărunte ale tale.


    Tehnic avem vamă.
    Practic avem vameși șmenari.

    Tehnic avem parlamentari.
    Practic avem hoți.

    Prectic...totul este pe dos.
  • +11 (11 voturi)    
    .... (Luni, 1 aprilie 2019, 11:26)

    tirolez [utilizator]

    Stai sa vezi dupa ce ne scoateti din UE. Adio plimbari cu buletinul.
    • +5 (5 voturi)    
      Se poate sa le sta gandul la asta (Luni, 1 aprilie 2019, 12:32)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      se gandesc si ei ca daca pleaca aia care produc ...nasol. Nu mai ai pe cine fura ....ca de la pensionar care e principalul votant nu prea ai ce lua.
      Cu legile astea asistatul iti va da in cap, el considera ca e dreptul lui sa manance nu conteaza ca nu a contribuit cu nimic.
      Bani sau capitalul inclusiv cel romanesc va iesi incet incet pe usa din fata catre alte tari. La fel ca si cei apti de munca.
      In prima faza vor amaneta tara pentru imprumuturi, dupa care oricine va mai fi pe aici va fi un fel de sclav pe plantatie multumita partidelor care au condus in ultimi 30 de ani.
      Relaxativa PSD ALDE fura pentru ei.
  • +13 (13 voturi)    
    Ce... (Luni, 1 aprilie 2019, 11:27)

    ElDiablo [utilizator]

    ...gargaragiu de doua parale e acest individ. Peste 60% din romani au sentimente pozitive fata de UE, dar in acelasi timp sunt si amarati. Nenea, romanii sunt amarati pentru ca au ajuns sa fie condusi de clica voastra de politicieni mizerabili, hoti si corupti pana in maduva oaselor, nu de altceva
  • +10 (10 voturi)    
    total de acord taricene, dar stii d c?! (Luni, 1 aprilie 2019, 11:28)

    liviu_ [utilizator]

    pentru ca parlamentul si guvernul FURA cu nerusinare, DISTRUG justitia cu si mai mare nerusinare
    si pentru ca UE NU ia masuri impotriva acestui fapt!

    asta este nemultumirea romanilor, ca UE ne lasa sa fim condusi de niste HOTI fara sa intervina concret!
  • +13 (13 voturi)    
    Romanii (Luni, 1 aprilie 2019, 11:32)

    Jar [utilizator]

    nu sunt recunoscuti europeni cu drepturi depline pentru ca voi sunteti hoti,pentru ca nu doriti stat de drept.
    Va amintiti,d-le Tariceanu,ca la primirea in UE aveam,printre altele niste stegulete rosii pe justitie?
    Erati PM, Macovei ,ministrul justitiei de atunci a reusit sa elimine aceste steaguri,steaguri pe care dvs.impreuna cu Dragnea,Iordache,Olguta ,Dorneanu,Plesoianu-Doamne,ce mai oameni,ce mai romani demni!_le-ati pus bradac in nasul europenilor aia rai.
    Ma,da' n-aveti pic de rusine!
  • +14 (14 voturi)    
    mare securist si asta... (Luni, 1 aprilie 2019, 11:32)

    rochiri [utilizator]

    omul baietilor destepti din energie
  • +12 (12 voturi)    
    vax albina (Luni, 1 aprilie 2019, 11:34)

    4real [utilizator]

    ce zice un penal nu ne intereseaza.
  • +12 (12 voturi)    
    Romanii incep sa inteleaga cu ce se mananca UE (Luni, 1 aprilie 2019, 11:53)

    clint [utilizator]

    Si normal ca vad ca ei sunt de caruta ( la propriu si la figurat ). A te simti un cetatean "de mana a 2-a" este, as zice, un moment de sanantate mintala. Urmatorul pas ar fi sa faci ceva sa nu te mai simti ceatean de mana a 2-a.
    Cateva exemple din ce poti face:

    - sa iti vinzi BMW-ul la mana a 5-a si sa iti faci o baie, sa darami WC-ul din curte. ( asta include si ceva mai multa atentie cand votezi primarul ).
    - sa nu te mai multumesti facand ce au facut parintii tai ( sa dai cu sapa pe o bucatica de pamant, ca in Evul Mediu ).

    - sa nu mai furi ajutor social votand niste borfasi.

    - sa mergi la scoala, sa o faci pe bune, invatand pentru tine ca sa ai un job competitiv, nu ca sa impusti un loc de bugetar, adica tot asistat social care are un job fiindca se refuza informatizarea sistemului.

    - sa stii sa faci si altceva decat taximetrie, pus gresie si faianta sau saorma, daca vrei sa pleci in Europa si sa fii respectat.

    - sa citesti sau sa vizionezi chestii care te invata ceva te scot din zona de confort, sa devi sceptic, sa nu mai crezi toate imbecilitatile care ti s-au spus la scoala, acasa, la TV, Facebook, pe toti corifeii borfasilor care iti explica ca de fapt tu n-ai nici o vina ca esti ultimul om in Europa, altii sunt de vina.

    - sa folosesti net-ul si pentru altceva decat pentru admirat dosuri de pitipoance.

    - sa incepi sa te respeti, sa te speli, sa nu mai scuipi pe jos, sa nu mai vorbesti tare, sa nu te mai imbraci ca un pom de Craciun, in general sa te uiti in jurul tau si sa incerci sa te adaptezi.

    - sa inveti engleza la un nivel decent.

    - sa intelegi ca educatia parintilor, a scolii a fost cel putin deficitara, ca ti-au pus un fel de lesa si ca tot ce au vrut a fost sa te faca dupa chipul si asemanarea lor, cand de fapt si ei erau ultimii oameni in Europa. de atunci, decalajele s-au marit si mai mult.

    Iti garantez ca nimeni nu te va mai vedea ca un cetatean de mana a 2-a, fie ca ramai in tara sau pleci in strainatate.
  • +9 (9 voturi)    
    Domnu' Motocicleanu! (Luni, 1 aprilie 2019, 12:25)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Creati o tinta falsa!
    Pe care media si postacii o vor toca câteva zile.
    Câteva zile
    Masacrarea Justiției si Corupția Maxima sunt adevăratele probleme ale României.
    Penalii din Parlament si acuzații de corupție fac ca Romania sa nu fie frecventată in UE.
    Restul sunt ținte false.
    Demagogice!
    r
  • +7 (7 voturi)    
    e nevoiede mult photoshop (Luni, 1 aprilie 2019, 13:36)

    AndJorj [utilizator]

    sa-l tina pe tariceanu in politica.
  • +5 (5 voturi)    
    Du-te ma panglicarule si vomita altundeva (Luni, 1 aprilie 2019, 14:19)

    V. Istina [utilizator]

    Iti pasa tie de Romania, ca vulpii de gaina! Cine ne plange noua de mila! Un ticalos cocotat pe spinarea noastra de o viata intreaga aproape caruia ii e tremura nadragii ca nu mai prinde loc in Parlament si sfarseste unde ar trebui, in penitenciar!

    Europa nu ne iubeste magarule? Ce nemernic, du-te la ai tai, la rusi, sa vezi ce iubire salbatica ne asteapta!
  • +3 (3 voturi)    
    bun bun (Luni, 1 aprilie 2019, 15:29)

    gt86 [utilizator]

    fix asa a dat consilierul mesajul ca sa il transmita?
    sau asa a venit direct de la Sputnik?
  • +5 (5 voturi)    
    Am lucrat (Luni, 1 aprilie 2019, 17:12)

    tarabost [utilizator]

    aprox. 5 ani in Shengen. Niciodata, niciunde, nu am impartasit sentimentul domnului Tariceanu. Experienta a mea a fost: iti faci treaba -> esti recompensat (si cateodata felicitat), si asteptat sa continui la fel. Dar poate cu domnia sa lucrurile stau altfel.. sau nu a lucrat la fel de mult in afara granitelor confortabile ale patriei noastre, Romania :).... Asa ca o "da" sentimental, pentru fraierii care inghit momeala...