Sondaj IRES pentru Cluj-Napoca: Alianța USR-Plus are mai mult decât PNL și PSD la un loc

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 martie 2019, 16:49 Actualitate | Politic


Sondaj IRES Cluj
Foto: USR
Aproape 37% dintre clujeni au spun că la alegerile pentru Parlamentul European ar vota cu alianța USR-Plus, procentul fiind mai mare decât suma opțiunilor pentru PNL și PSD, arată un sondaj IRES comandat de USR Cluj-Napoca.

Potrivit cercetării sociologice, 36,6% dintre respondeți au spus că vor vota, USR-PLUS, 20,1% cu PNL și 12,9 cu PSD. Urmează UDMR - 10.9%, ALDE - 7,2%, Pro România - 4,3%, un candidat independent 2,8%, PMP - 1,8%, Demos - 0,8% și alt partid - 2,5%.

Avansul USR-Plus este și mai mare dacă se iau în considerare doar cei care spun că sigur vor veni la europarlamentare și au o opțiune de vot:



Sondajul de opinie a fost efectuat, de IRES, la finele lunii februarie și începutul lunii martie în municipiul Cluj-Napoca. Marja de eroare este de 3,0%, numărul respondenților fiind de 1021. Baza de date a fost ponderată pentru gen și vârstă conform datelor Institutului Național de Statistică privind populația după domiciliu la data de 1 iulie 2018 și pentru nivel de educație și etnie conform recensământului din 2011. Sondajul a fost efectuat pentru USR Cluj. Interviurile s-au desfășurat față în față.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14493 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Cred ca in Bucuresti (Vineri, 29 martie 2019, 17:02)

    PowerIon [utilizator]

    va fi la fel
    • -1 (3 voturi)    
      multumim rares bogdan ! mersi busoi ! (Vineri, 29 martie 2019, 17:53)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      si celor care i-au pus pe lista.
      Orban, demisia !
    • 0 (2 voturi)    
      Ar fi bine. (Vineri, 29 martie 2019, 18:04)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Deocamdata nu avem un sondaj pt Bucuresti / idem pt alte orase mari. (Sau nu stiu eu).
    • +8 (8 voturi)    
      Nu ma indoiesc! (Vineri, 29 martie 2019, 18:15)

      trandafil [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Faptul ca din 7 primari la Bucuresti sunt 7 primari psd este un argument imbatabil!
    • +6 (10 voturi)    
      Nu cred (Vineri, 29 martie 2019, 19:40)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Bucurestiul a fost si ramane rosu din pacate.
      • +2 (8 voturi)    
        Doar 246.553 voturi a luat Firea (Vineri, 29 martie 2019, 20:54)

        PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

        Pentru Bucuresti e doar o pata rosie. Pata care iese la spalat daca iesim la vot. Nu voteaza cu PSD cei care produc 1/3 din PIB-ul intregii tari.
  • +15 (17 voturi)    
    Suna bine (Vineri, 29 martie 2019, 17:15)

    sdi [utilizator]

    Mai ramane doar sa si mearga sa puna stampila.
  • +15 (17 voturi)    
    da, dar... (Vineri, 29 martie 2019, 17:17)

    danco [utilizator]

    pacat ca nu se fac alegeri doar la Cluj sau in orasele mari
    • +1 (3 voturi)    
      Dar poate merge Mahomed la Munte. (Vineri, 29 martie 2019, 18:05)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui danco

      Adica "orasul" poate merge si la sate, prin interactiune sociala, educatie.
  • +12 (14 voturi)    
    en marche (Vineri, 29 martie 2019, 17:19)

    moka [utilizator]

    sa dispara hidrele comuniste
  • +19 (19 voturi)    
    E cu viza? (Vineri, 29 martie 2019, 17:23)

    zigzag [utilizator]

    Cred ca, daca nu plec din tara, ma mut la Cluj. Pare lumea mai intreaga la minte acolo.
    • +5 (5 voturi)    
      La fel Iasi, Timisoara, (Vineri, 29 martie 2019, 18:07)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

      Sibiu, etc. Exista si in Romania locuri cu oameni in majoritate intregi la minte.
  • +21 (23 voturi)    
    Iata o explicatie foarte buna (Vineri, 29 martie 2019, 17:24)

    trandafil [utilizator]

    pentru avansul pe care l-a luat Clujul fata de multe alte orase din Romania.
  • +18 (20 voturi)    
    Da' eu stau și mă minunez : (Vineri, 29 martie 2019, 17:37)

    mircea_cjn [utilizator]

    ... cine naiba voteaza ALDE????!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar aseara am auzit (Vineri, 29 martie 2019, 17:55)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      O femeie aparent rezonabila cum ii facea apologia lui renate weber la coada la supermarket cu casierita.
    • +2 (4 voturi)    
      Buna intrebare. (Vineri, 29 martie 2019, 18:11)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Cred ca merita studiata. Probabil exista o categorie de oameni cu vederi liberale dar care au devenit atat de anti-Basescu (initial) si apoi anti-nu-stiu-ce (poate sunt nemultumiti (sau speriati sau intimidati) de occident, sau sunt mai nationalisti in sensul traditional), incat au ramans in mintea lor blocati intr-un proiect himeric.

      Ar fi interesant de inteles ce anume i-a blocat. Cine reuseste sa inteleaga aceasta problema si sa propuna solutii viabile, ii poate atrage pe acesti oameni.
    • +1 (3 voturi)    
      cum cine? (Vineri, 29 martie 2019, 18:21)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      aia carora le e rusine sa recunoasca ca sunt comunisti si spun peste tot ca ei sunt liberali
    • +6 (8 voturi)    
      Familile traditionale (Vineri, 29 martie 2019, 19:59)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      de slugi ale fanariotilor gen ,,Dinu Paturica" etc.
  • +13 (21 voturi)    
    Degeaba, în regat este PSD-ul cu 80%! (Vineri, 29 martie 2019, 17:40)

    prec [utilizator]

    Se poate vota în Ardeal, Banat și Crișana cu 100% împotriva ciumei roșii, per ansamblu, tot hoții roșii vor ieși.
    • 0 (8 voturi)    
      Asta ai scos-o din burta. (Vineri, 29 martie 2019, 18:15)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Nu are cum. In Moldova de Nord, PSD-ul a pierdut deja. Dintre primarii oraselor din Alianta oraselor mari din cele patru judete din Nordul Moldovei, niciunul nu este PSD-ist. (A fost doar la Iasi, acum e independent).

      PS. Si care "Regat"? Romania Mare tot regat a fost.
  • +5 (5 voturi)    
    xzxzxzx (Vineri, 29 martie 2019, 18:33)

    solar [utilizator]

    Sunt bânâțean si stiu ca si aici la noi procentele USL -PLUS sunt foarte mari si pot aduce f multe voturi. Dar asta implică si niste riscuri ENORME ! Bunicii mei au fost țărani bănăteni si dinspre tata si dinspre mama , si toti au fost membri MEMORANDISTI dedicati trup si suflet ideilor anti AUSTRO - UNGARIA. și UNIRII CU ROMANIA , cu toate că nu agreau spiritul REGĂȚENILOR .Nu vorbesc glume !! Stiu exact ca aceste sentimente sunt totusi f f vii in TRANSILVANIA.Mai ales intre romanii banateni (zona ARAD - TIMISOARA ) unde s-a constituit PNR si a activat in Parlamentul de la BUDAPESTA 47 de ani, fiind grupul parlamentar cel mai numeros dintre celelalte nationalităti ale imperiului si cu cel mai mare succes.Probabil că voi vota USL - PLUS , dar am incă multe lucruri cu care să mă dumiresc si intern si extern in legatură cu ei.Vom vedea ! Oricum , vă asigur ca oriunde ati merge in Ardeal , in orice sat, veti vedea ca sătenii sunt interesati de politica democratică si cantaresc lucrurile surprinzător de interesant. La ei nu merge cu votul si sacosa !
  • +4 (4 voturi)    
    bine asa. (Vineri, 29 martie 2019, 18:36)

    g01an [utilizator]

    as vrea sa carcotesc, vezi dom'le e clujul, mai e mult pana departe.

    dar chiar este o veste foarte buna. tot asa!
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo Cluj (Vineri, 29 martie 2019, 18:47)

    UncleSam [utilizator]

    Devinde din ce in ce mai evident ca la Cluj avem o Romanie normala, restul trebuie sa ia seama la cum se face administratie, cum se lucreaza, cum se fac afaceri, economie si tot asa.
    Clujul este ce trebuie sa fie Romania, din pacate restul sunt la furat, niste manelizati desculti.
    Bravo Cluj, PSD-ul si restul de jegosi trebuiesc eliminati complet din viata politica!
  • +5 (7 voturi)    
    Cluj cu siguranță se află în altă țară (Vineri, 29 martie 2019, 19:25)

    hic sunt leones [utilizator]

    și, din păcate pentur celelalte orașe, ar merita să fie așa și din punct de vedere administrativ...
  • 0 (2 voturi)    
    sa fie (Vineri, 29 martie 2019, 21:20)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    mintea cea de pe urma?
  • +5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 29 martie 2019, 22:54)

    [anonim]