​Fake news PSD. ​Social-democrații susțin că legea îi obligă să facă secții separate pentru europarlamentare și referendum / Legea prevede însă contrariul

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2019, 11:20 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea si Mircea Draghici
Foto: Agerpres
PSD vrea secții separate pentru europarlamentare și referendum. Mai mult, șeful de campanie al social-democraților, Mircea Drăghici, spune că legea nu permite decât secții separate. Fals. Legea referendumului, la articolul 15/1 prevede că în condițiile în care cele două scrutine se desfășoară simultan, ele se realizează în cadrul acelorași secții de votare.

Ce a spus Drăghici:
  • „Legea nu ne permite decât secții de votare diferite. Aduceți-vă aminte că atunci când a fost organizat un referendum în paralel cu orice alt scrutin electoral au fost secții de votare diferite”
Ce spune legea în cazul referendumului național, convocat de președinte:

art. 15/1
  • (1) În situația în care referendumul are loc simultan cu procesul electoral desfășurat pentru alegerea Camerei Deputaților și a Senatului, respectiv pentru alegerea Președintelui României ori alegerile pentru Parlamentul European sau alegerile locale, organizarea și desfășurarea referendumului se realizează potrivit prevederilor Legii nr. 35/2008 pentru alegerea Camerei Deputaților și a Senatului și pentru modificarea și completarea Legii nr. 67/2004 pentru alegerea autorităților administrației publice locale, a Legii administrației publice locale nr. 215/2001 și a Legii nr. 393/2004 privind Statutul aleșilor locali, cu modificările și completările ulterioare, ale Legii nr. 370/2004 pentru alegerea Președintelui României, cu modificările și completările ulterioare, respectiv ale Legii nr. 33/2007 privind organizarea și desfășurarea alegerilor pentru Parlamentul European, cu modificările și completările ulterioare, după caz.
  • (2) În situația prevăzută la alin. (1), ambele scrutine se realizează în cadrul acelorași secții de votare, operațiunile electorale fiind îndeplinite de către aceleași birouri electorale, constituite potrivit legii.

Legea referendumului a fost modificată în 2009, când a avut loc referendum pentru parlamentul unicameral odată cu alegerile prezidențiale. Decizia a fost luată după ce, cu doi ani în urmă, în 2007, la primele alegeri europarlamentare, președintele la acea vreme Traian Băsescu a convocat referendum pentru votul uninominal, însă guvernul a decis ca secțiile să fie separate. Consultarea populară nu a îndeplinit astfel cvorumul de prezență.

















32402 vizualizari

  • +64 (66 voturi)    
    daca legea nu ne permite... (Joi, 28 martie 2019, 11:24)

    gabone [utilizator]

    facem noi sa ne permita.. OUG.. pt ca putem..
    nu se incurca PSD de o lege..
    • +14 (20 voturi)    
      Cred ca e prea aproape votul pentru a mai putea (Joi, 28 martie 2019, 11:33)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      un OUG. Sunt ceva reguli in privinta perioadei in care poti sa modifici legile electorale.
      • +11 (11 voturi)    
        Ei, na... (Joi, 28 martie 2019, 14:18)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        PSD poate sa faca orice, pentru ca ei pot.
        De exemplu, dau o OUG prin care anuleaza regulile alea, dupa care dau alta, cu regulile pe care le vor ei.
        E chiar atat de simplu si exact as afnctioneaza Romania de doi ani incoace. Dupa cum vrea jupanul.
        • +5 (7 voturi)    
          Trist ca s-a ajuns aici.. (Joi, 28 martie 2019, 15:41)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Pentru cine nu s-a prins inca, sectiile separate nu sunt o mare problema pentru cei care vor sa voteze. Tot in aceleasi scoli vor fi circumscriptiile, deci te plimbi dintr-o clasa in alta.
          Adevarata miza este de ordin logistic. USL-PLUS nu vor putea acoperi toate sectiile. PNL va merge, ca de obicei, la blat cu PSD. #ciumarosie poate fura mai usor voturi cand se dilueaza astfel controlul si observatorii.

          Dar adevarul trist este ca am ajuns la astfel de discutii din alt motiv - romanii nu voteaza. Lipsa de cultura civica, lene, prostie.. motivele se suprapun.
          Cand poti sa castigi doar cu 15% din voturi, este usor sa convingi 10% si sa mai furi 5%.
    • -8 (14 voturi)    
      dar tot nu inteleg (Joi, 28 martie 2019, 11:43)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      legea era intr-un fel care permitea.
      in ultimul paragraf scrie ca legea a fost schimbata in 2009 - mai permite sau nu mai permite?
    • +13 (13 voturi)    
      dar CCR parca a zis ca nu se poate schimba (Joi, 28 martie 2019, 12:50)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      mai devreme de un an
      • +4 (4 voturi)    
        Sa speram.. (Joi, 28 martie 2019, 14:26)

        gabone [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        niciodata nu stii ce le mai trece prin cap astora de la pesede..
        E exact ca la paza casei: oricate lacate pui, oricate camere de supraveghere si tehnologii noi, hotii se vor adapta.
        • 0 (0 voturi)    
          speram, speram... (Joi, 28 martie 2019, 18:19)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui gabone

          dar eu speram sa primesc si un raspuns calificat, ma rog un jurist ceva nu un necalificat ca si mine :-)
  • -66 (74 voturi)    
    Legea e lege (Joi, 28 martie 2019, 11:26)

    SergiuCluj [utilizator]

    Atâta timp când prezența se calculează separat nu văd o problemă.
    Eu vreau să votez doar la Europarlamentare și nu vreau să mă deranjeze membrii comisiei cu întrebări legate de referendum și să mă justific de ce nu votez acolo.
    • -23 (23 voturi)    
      O sa fie prezenta sub 40% si daca le aduna (Joi, 28 martie 2019, 11:29)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      Dar poate exagerez un pic. Nu mult.
      • +2 (2 voturi)    
        mai (Joi, 28 martie 2019, 14:28)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        d c nu?
        macar sa stiu ca tara asta nu merita salvata si ar trebui sa ma car din ea

        cu o bomba atomica dupa... pcat de fauna si flora ca pentru popotu asta... nici o lacrima!
      • 0 (0 voturi)    
        nu fiti prapastios... (Joi, 28 martie 2019, 16:34)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Lumea este suparata si atunci cand este suparata va depune efortul de a merge oriunde unde trebe sa voteze.

        In ceea ce priveste acoperirea pe sectii cu reprezentanti si observatori - personal ma duc la sectia cu referendum-ul caci acolo mi se pare miza mai mare...

        Cat priveste opozitia si propunerile lor pentru europarlamentare cred ca se joaca putin si merita sa fie sanctionati. Ca si cetatean o sa imi anulez buletinul de vot pentru europarlamentare dar ma duc sa votez!

        Spor sa aveti!
    • +24 (24 voturi)    
      Ba tocmai ca e o problema (Joi, 28 martie 2019, 11:32)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      Legea OBLIGA organizarea in aceeasi sectie de votare (nu INTERZICE) .
      Si NU trebuie sa te justifici daca nu vrei sa votezi si pentru referendum. Primesti poate 2 formulare dar il stampilezi doar pe unu (sau pe al 2-lea aplici 2 stampile, ca sa fii sigur ca se anuleaza).
      Ai inteles sau facem un desen? :)
      • +5 (7 voturi)    
        Daca nu ii colorezi (Joi, 28 martie 2019, 13:37)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        desenul cu rosu, degeaba!
        Daltonistii astia, nu pricepe nimic.
        (Greseala de exprimare voita!)
      • -5 (5 voturi)    
        Desen (Joi, 28 martie 2019, 13:37)

        SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        Recunosc că am carențe, dar îmi explici dacă voturile anulate contează la prezență sau nu?
    • +18 (18 voturi)    
      Nu au dreptul sa te intrebe DE CE (Joi, 28 martie 2019, 11:37)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      nu votezi la ambele. Te vor intreba numai daca votezi la ambele, ca sa-ti poata da (sau nu) buletine de vot pentru ambele.

      Adica trebuie costuri duble pentru ca n-ai tu chef sa spui doua cuvinte 'doar parlamentare' ? Mai, si ce-ar mai dori Maria-sa, flori proaspat taiate?
      • -6 (6 voturi)    
        Să sperăm (Joi, 28 martie 2019, 13:40)

        SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Data trecută la referendumul lui Băsescu tot cuplat cu alte alegeri m-au întrebat.
        Și tot degeaba că n-au pus în aplicare că e anticonstituțional parcă.
    • +25 (25 voturi)    
      pe bune? (Joi, 28 martie 2019, 11:38)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      te deranjeaza comisia cu intrebari despre referendum? cat de penibile scuze mai pot gasi pesedistii..

      faptul ca se va cheltui dublu? faptul ca in provincie pesede conduce "cu mana de fier" si lumea se va teme sa intre in locatiile pt referendum de frica sa nu fie vazuti de sefi sau alti smecheri locali? astea palesc in comparatie cu deranjul la care te supune comisia.. penibil!
      • -6 (8 voturi)    
        Da (Joi, 28 martie 2019, 13:45)

        SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui gabone

        La asta nu m-am gândit, unde trăiești tu de te temi să nu fi văzut.
        Și chiar dacă ar fi secții separate tot în aceeași sală/clădire vor fi.
        • +3 (5 voturi)    
          Acum pe bune... (Joi, 28 martie 2019, 14:29)

          gabone [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

          Nu ti-a trecut prin cap ca oamenii care lucreaza in primarii unde primarul e PSD si li se transmite, mai mult sau mai putin direct, sa NU voteze la referendum nu isi risca locurile de munca si ziua de maine ???
          Habar n-ai ce e in tara.. cunosc persoane care n-au avut voie sa posteze pe facebook in sprijinul protestelor sub amenintarea locului de munca - pt ca patronul era pesedist..

          nu stiu unde traiesti tu de-ti imaginezi altceva!
          • +3 (5 voturi)    
            he-he-he (Joi, 28 martie 2019, 16:21)

            rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui gabone

            pai traiti atunci ca in comuna primitiva de frica de orice, stati in saracie lucie pt ca va e frica sa va pierdeti un serviciu de doi bani. Ca oile.
            • 0 (0 voturi)    
              Bravo!!!! (Joi, 28 martie 2019, 16:37)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

              Repet dupa DVs.

              Bre ca iole traiti in comuna/orasul ala si mai fac din cand in cand si behehehe...

              Hai ca sigur ca se poate si altfel...
            • 0 (0 voturi)    
              ce usor sa dai cu tifla.. (Joi, 28 martie 2019, 16:51)

              gabone [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

              cand esti sus si nu stii de unde ai plecat..
              nu poti jigni oamenii pentru ca n-au salarii mari ca tine sau nu sunt atat de independenti ca tine..
              sau ii poti jigni.. daca atat te duce neuronul.
    • +16 (16 voturi)    
      de acord totusi cu "legea e lege" (Joi, 28 martie 2019, 11:39)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      si spune clar ca se va tine referendumul in aceleasi sectii! deci? ce asculti? legea sau ce spune pesede?
      • -4 (6 voturi)    
        Cu legea (Joi, 28 martie 2019, 13:48)

        SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui gabone

        Poate ai înțeles tu greșit, dacă legea spune secții comume, comune să fie, doar să fie liste separate. Le zic că am venit pentru alegeri semnez de prezență, pune stickerul de alegeri, votez, pun în urnă și plec.
        Ce nu vreau e să fie o singură listă, sau dacă sunt 2 să nu-mi indice că trebuie semnat și dincolo.
        • +3 (3 voturi)    
          Doamne.... (Joi, 28 martie 2019, 14:33)

          gabone [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

          cat le mai invartiti si le mai aburiti voi pesedistii..
          Nu ar fi prima data cand s-ar vota mai multe lucruri deodata (vezi alegerile generale cand votai si parlamentare, si presedinte, etc). Totul se face pe liste diferite si nu esti obligat sa votezi ceva anume. Si nici nu te intreaba nimeni de ce votezi una si nu si pe cealalta..

          Ce spune PSD insa e altceva.. dar e mai usor sa te prefaci ca nu intelegi..
    • +13 (13 voturi)    
      Corect! (Joi, 28 martie 2019, 11:39)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      Legea e lege. Daca scrie acolo, la lege, ca membrii comisiei ii vor intreba pe votanti in legatura cu referendumul, atunci asa este. Scrie acolo ca votantii trebuie sa se justifice de ce nu voteaza la referendum, atunci asa este.

      Foarte adevarat! Borfasii spun adevarul. Mereu!
    • +14 (14 voturi)    
      Votul (Joi, 28 martie 2019, 11:40)

      Cos.tin [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      Salut! Votul este singura ta unealta de a conduce si de a fi auzit. E mai important decat iesitul in strada sau vorbit la colturi despre nemultumirile tale. Te rog gandeste-te mai bine si vino sa iti exprimi parerea ca e singurul tau mod de a lasa o amprenta pe conducerea tarii si a cum vrei sa fie directionat 40% DIN SALARIUL TAU. In fiecare luna platesti 40% din salariu la stat (asta doar cand iti iei banii), iar votul este singura ta unealta prin care poti sa spui ce vrei sa se faca cu banii aia. Nu iti irosi sansa. Votul tau singur nu o sa faca diferenta, dar daca o facem cu totii nu au ce sa faca decat sa ne asculte, asa ca nu te ascunde in spatele la niste remarci banale si tipa la unison cu toti cei care voteaza
    • +14 (14 voturi)    
      cine te obliga? (Joi, 28 martie 2019, 11:42)

      dorinmac [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      primesti ambele buletine de vot, sau doar pe cel pe care-l doresti .... ce naiba, cine te impiedica sa votezi doar pentru ce vrei? si inca ceva: CINE-ti cere justificari? de ce arunci in spatiul public tampenii?
    • +10 (10 voturi)    
      nu te intreaba nimeni (Joi, 28 martie 2019, 11:44)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      nu te intreaba nimeni nimic, e ilegal.
      Poti vota in liniste la care referendum vrei, si la celalat sa nu iei nici un buletin.
    • +11 (11 voturi)    
      legea e cum vrea muschii lor!!! Cand (Joi, 28 martie 2019, 11:44)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      faptul ca s-a votat separat i-a dezavantajat au modificat-o ca sa se voteze in acelasi loc acum constata ca legea iar ii dezavantajeaza si vor separat ...La noi legile se fac cum ii convine PSD-ului la un moment dat....iar prostii ii cred si le dau si dreptate, in fond daca esti la putere fiindca te-au votat 18% din votanti faci ce vrei fiindca poti...
    • +9 (9 voturi)    
      mda (Joi, 28 martie 2019, 11:50)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      pai daca nu vrei sa votezi la referendum, nu te mai du deloc, si asa esti votant PSD si votul tau e in plus :D
      • -4 (4 voturi)    
        Greșit (Joi, 28 martie 2019, 13:34)

        SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Eu vreau să votez cu cine vreau și când vreau. N-am votat PSD, doar Ponta la un moment dat, dar sigur e prea greu de înțeles pentru unii.
    • +11 (11 voturi)    
      te faci ca nu vezi problema (Joi, 28 martie 2019, 11:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      Povestea cu intrebarile si eventualele justificari sunt din putul gandirii.
      • -2 (2 voturi)    
        Nu e nicio problemă (Joi, 28 martie 2019, 13:32)

        SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Avem o lege, o respectăm, doar să fie atenți
    • +10 (10 voturi)    
      Legea e lege (Joi, 28 martie 2019, 11:55)

      Vlad38 [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      Eu cred ca frica ta cea mare e sa nu te intrebe de ce esti asa prost.
      • -4 (4 voturi)    
        Mda (Joi, 28 martie 2019, 13:31)

        SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui Vlad38

        Ești cumva obișnuit să primești replica asta nu?
    • +3 (3 voturi)    
      ?? (Joi, 28 martie 2019, 12:00)

      ducu27 [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      Vrei sa o dam parte in parte?
    • +11 (11 voturi)    
      Adevarat (Joi, 28 martie 2019, 12:21)

      AndreiSTG [anonim] i-a raspuns lui SergiuCluj

      Cred ca au pus-o pe Dancila sa citeasca legea si din cauza asta au emis acel comunicat.

      Oricum eu o sa votez la ambele. M-am saturat de saracia in care PSD-ul ne-a aruncat.
    • +9 (9 voturi)    
      Emigrati (Joi, 28 martie 2019, 12:24)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      … in Rusia, domnule SergiuCluj !
      La noi se va vota intr-o singura sectie !
      Si noi vrem sa "putem" !
      • -3 (3 voturi)    
        Păi și eu votez într-o singură secție (Joi, 28 martie 2019, 13:30)

        SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Una singură și anume cea de la Europarlamentare
    • +11 (11 voturi)    
      dragnea (Joi, 28 martie 2019, 12:33)

      1234_5678 [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      iar eu vreau sa fie in acelasi loc. ce faci acum? ai zis legea e lege, uite ce scrie in lege: "ambele scrutine se realizează în cadrul acelorași secții de votare". Asa ca nu me intereseaza ce vrei tu, legea e lege, trebuie in acelasi loc.

      sa nu uit, esti un incult si probabil analfabet
      • -2 (2 voturi)    
        Adevărat (Joi, 28 martie 2019, 13:23)

        SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui 1234_5678

        Mersi de compliment. Mare om mare caracter.
    • +6 (6 voturi)    
      nu e complicat (Joi, 28 martie 2019, 12:53)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      normal ar fi sa fie 2 liste de prezenta

      nu te intereseaza justitia, zici PAS si asta e

      dar politica te intereseaza, faci politica? ca "noi nu facem politica"
      • -4 (4 voturi)    
        Ba se pare că e (Joi, 28 martie 2019, 13:28)

        SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        Mă interesează justiția, mă deranjează intoxicarea cu referendumuri care nu au niciun rezultat vezi cel cu Familia, acum acesta.
        Așa cu știm ce e familia și știm cum trebuie să fie justiția nu cred că e cazul să votăm platitudini
    • +2 (2 voturi)    
      aha (Joi, 28 martie 2019, 14:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

      deci esti hot...
      ok am notat...

      stim d c nu votezi la referendum. am spus mai sus!
  • +8 (10 voturi)    
    Nu conteaza... (Joi, 28 martie 2019, 11:29)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Vine Veo cu o OUG care modifica legea referendumului. Importanta e preluarea totala a controlului. Si va mai da vina pe presedinte, ca el a fost cel care a vrut referendum si refuza consensul, dupa care se va simti jignita.

    Cata nemernicie!
  • +3 (5 voturi)    
    Poate e vorba de cabine, nu de "sectii" (Joi, 28 martie 2019, 11:39)

    animatron [utilizator]

    Alegatorii sunt arondati pe sectii de votare, asa se fac verificarile, doar ca li se vor da buletine diferite de vot (normal) si poate ca vor fi si cabine diferit colorate/marcate, unele pt europarlamentare, altele pt referendum.

    Contabilizarea rezultatelor se va face separat, doar ca inca nu am gasit nicaieri explicatii privind compozitia comisiilor din sectii si a observatorilor.

    Pentru ca unele partide au dreptul, fiind prezente cu candidati si avand chiar si europarlamentari, alte partide nu au asa ceva.

    Aceleasi comisii se vor ocupa si de europarlamentare si de referendum?
    Trebuie lamurit totul foarte clar, altfel se va spune ca Opozitia obliga la cheltuieli si complicatii, PSD-ul va folosi incurcaturile ca argument contra referendumului.
    • 0 (0 voturi)    
      chestia este mai simpla... (Joi, 28 martie 2019, 16:50)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Daca nu vrei sa te prezinti la referendum - nu semnezi pe hartie ca ti-ai ridicat buletinele de vot pentru referendum....

      Daca vrei sa te prezinti la europarlamentare semnezi pe hartiuta de evidenta - anexa la buletinele de vot in baza carora s-au mai facut verificari - si te duci in cabina de vot si faci ceea ce vrei matale.

      Cred ca asta este problema care poate sa fie rezolvata mai simplu sau mai complicat - adica daca vrei sa nu vrei sa te duci la referendum...

      Cred ca este clar acum si se vede ca nu are nici o legatura cu cabina de vot...

      Vino mama de ma ia - dar zic totusi sa mai ma lasi un pic ca mai am ceva de rezolvat pe lumea asta....

      Multumesc pentru intelegere!
      zile senine va doresc!
  • +9 (9 voturi)    
    Draghici (Joi, 28 martie 2019, 11:47)

    Kosmos [utilizator]

    Nu e ala cu Mercedes GLE Coupe black cumparat din banii alocati partidului?
  • +12 (12 voturi)    
    Legea referendumului (Joi, 28 martie 2019, 11:49)

    murangura [utilizator]

    art. 15:
    (2) În situația prevăzută la alin. (1), ambele scrutine se realizează în cadrul acelorași secții de votare, operațiunile electorale fiind îndeplinite de către aceleași birouri electorale, constituite potrivit legii.


    Gata cu minciuna PSD!
  • +8 (8 voturi)    
    dati in judecata (Joi, 28 martie 2019, 12:12)

    vali2 [utilizator]

    Nu pot oare fi dati in judecata si trasi la raspundere pentru deinformarea populatit?
    Adica dintr-o postura de prim-ministru nu mi se pare normal sa faci astfel de declaratii fara consecinte
  • +10 (10 voturi)    
    Incredibil! (Joi, 28 martie 2019, 12:26)

    iaurtica [utilizator]

    Ăştia mint cu neruşinare (adică nimic nou)! Nişte ticăloşi!
    VOTAŢI FRAŢILOR, să scăpăm odată de ei!
  • +14 (14 voturi)    
    Va este frica de prezenta la vot si democratie? (Joi, 28 martie 2019, 12:38)

    mdornea [utilizator]

    @SergiuCluj Deci pentru ca nu ai tu chef sa ignori o intrebare trebuie sa platim cateva milioane de euro pentru sectii separate?
    Tipic PSD-istilor :)
    De fapt, daca ne gandim mai bine, este o problema generala a politrucilor din Romania.
    "Imi place" foarte mult cum PSD isi justifica toate tampeniile de legi prin faptul ca au asa zis-ul vot popular (chiar daca in realitate este enorm de mic datorita lipsei prezentei la vot), dar cand vine vorba de ceva ce nu le convine nu mai conteaza votul popular (vezi situatiile din parlament cand PSD, ALDE si UDMR parasesc sala si nu se indeplineste cvorumul - desi daca am lua logica lor de reprezentativitate daca voteaza 3 oameni din 17 milioane si toti sunt pentru PSD atunci majoritatea decide - a se citi cei 3 - dar daca nu sunt pentru PSD atunci nu este cvorum.

    De ce nu vreti sa aflam adevarul? Hai sa facem un test: scoatem toata lumea la vot - chiar si obligatoriu - si atunci sa vedem cu adevarat cat de populari sunteti voi. Dar va sperie asta nu? Prezenta masiva la vot este cea mai mare frica a PSD-ului.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo! (Joi, 28 martie 2019, 16:44)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mdornea

      Sustin votul obligatoriu - daca lipsesti contraventie.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu ma deranjeaza-dar nu e corect fata de cetatean (Joi, 28 martie 2019, 12:46)

    Decadere [utilizator]

    Abia astept Referendumul pe Justitie!!!!!!!!!!
    Ma duc indiferent cat de peste mana ar fi una de cealalta!!!!!
    Ati ales calea parsiva ....prin OUG-uri???? atunci sigur nu o sa astept ca prostul pana la Alegeri !!! Cine stie cate OUG-uri inspaimantatoare mai dati. Magistratii, societatea civila, saracia ne-au tras destule semne de alarma.
    „Nu e nimic mai imoral decât să pari om de treabă tocmai atunci când ești necinstit.” — Cicero
  • +20 (20 voturi)    
    Da. Adica PSD minte. (Joi, 28 martie 2019, 12:47)

    Prostu' satului [utilizator]

    Si care-i stirea, care-i noutatea?
  • +5 (5 voturi)    
    vor sa intimideze pe cei care ar vrea sa voteze (Joi, 28 martie 2019, 12:55)

    subcultura [utilizator]

    avand sectii separate, la tara sau oamenilor mai slabi de inger le vor spune ca urmaresc pe liste cine voteaza la referendum, cine se duce la sectia de langa si ii vor ameninta cu diverse consecinte ...
  • -6 (8 voturi)    
    basescu (Joi, 28 martie 2019, 13:06)

    gpavel [utilizator]

    oricum la referendumul initiat de basescu(300+1)s-a votat in incaperi diferite(referendum-alegeri),e normal sa fie asa,poate unii nu vor sa participe la ref. sau la alegeri,ei trebuie sa poata opta!
    • 0 (0 voturi)    
      Da, ai dreptate, intotdeauna (Joi, 28 martie 2019, 16:57)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Base' e de vina.
      Si Soros, si statul paralel.
      Psd-ul e curat si sfant, iar cand minte spune adevarul, nu-i asa?
      Altii, mereu altii sunt de vina.

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +5 (5 voturi)    
    corul hotilor (Joi, 28 martie 2019, 14:15)

    andreiu [utilizator]

    Nici nu s-a hotarat intrebare si deja unii spun ca nu vor sa voteze ... Asa se recunosc de la o posta toti hotii candtand in cor.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu conteaza (Joi, 28 martie 2019, 14:19)

    tarabost [utilizator]

    ca minte PSD. Mergem la vot si gata.
  • +4 (4 voturi)    
    foarte bine, votam in sectii separate! (Joi, 28 martie 2019, 15:06)

    ...!?! [utilizator]

    ne dam seama cu certitudine cine sunt hoti si cine nu.
  • 0 (0 voturi)    
    ca sa incetam o discutie inutila... (Joi, 28 martie 2019, 17:11)

    ..13 [utilizator]

    AEP spunea in 2015 ca:
    "În perioada 2 martie – 31 decembrie modificarea delimitării secțiilor de votare și / sau a sediilor secțiilor de votare se poate realiza numai cu avizul de conformitate al Autorității Electorale Permanente.

    A se vedea în acest sens şi Hotărârea Autorităţii Electorale Permanente nr. 6/2014 privind emiterea avizului de conformitate în cazul modificării delimitării secţiilor de votare şi/sau a sediilor acestora după data de 1 martie a fiecărui an".

    deci delimitarea si sediile sectiilor de votare sunt deja cunoscute - la revedere PSD!!!!!

    Art. 3. - din hotararea mentionata mai sus

    Schimbarea sediului unei secții de votare, în perioada 2 martie-31 decembrie a fiecărui an, se poate realiza numai dacă situația juridică sau de fapt a imobilului nu mai permite organizarea unei secții de votare în cazul organizării de alegeri, precum și în cazuri de forță majoră.

    NU cred ca suntem in aceasta situatiune si deci mai departe cu referendumul.

    HAI CA SE POATE!
  • 0 (0 voturi)    
    deci ceea ce difera sunt scrutinurile... (Joi, 28 martie 2019, 17:32)

    ..13 [utilizator]

    1. Un scrutin pentru alegerile europarlamentare cu sectii si numerotare clar stabilite

    2. Un alt scrutin pentru referendum la care se vor aloca resurse suplimentare si doar in situatiile in care administratia locala constata ca nu se poate organiza si cel de al doilea scrutin in acelasi loc se muta locatia scrutinului dar ramane delimitarea si numerotarea anterioara - deja cunoscuta.

    Imi aduc perfect aminte ca locatiile -salile pentru cele doua scrutine (alegerile prezidentiale si referendum) -au fost separate, dar in cadrul aceleasi scoli -

    doar, doar sa nu te ai duce pana la la etajul 1 - in cazul meu - ca sa votezi pentru referendum si uite ca a trecut si a fost validat referendumul -

    deci NU VA AGITATI si nu va panicati.

    Spor la pacanele - pentru iubitorii de pacanele!
  • 0 (0 voturi)    
    si utlima promit! (Joi, 28 martie 2019, 17:36)

    ..13 [utilizator]

    Afisul pentru referendum in 2009 era cu o poza de presedintele de atunci

    Si logo-ul

    ,,De ce le e frică, nu scapă!"
    ,,Hai la referendum”.

    Zic ca nici o schimbare si treaba este buna si la acest referendum!