Secții de votare separate pentru referendum și europarlamentare. Drăghici: Legea nu ne permite decât secții de votare diferite

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2019, 10:18 Actualitate | Politic


referendum
Foto: AGERPRES
Coordonatorul campaniei electorale a PSD, Mircea Drăghici, a confirmat, joi, că vor fi organizate secții de votare separate pentru europarlamentare și pentru referendum. Reprezentanții USR au fost cei care au anunțat inițial această mutare anti-referendum a PSD, spunând că miza ar fi o prezență redusă atât la referendum, cât și la europarlamentare, fapt care ar avantaja partidul condus de Liviu Dragnea.

"Legea nu ne permite decât secții de votare diferite. Aduceți-vă aminte că atunci când a fost organizat un referendum în paralel cu orice alt scrutin electoral au fost secții de votare diferite", a anunțat Mircea Drăghici, coordonatorul campaniei pentru europarlamentare.

Mircea Drăghici a făcut acest anunț oficial joi, înaintea unei întâlniri cu liderii PSD din teritoriu pentru pregătirea campaniei electorale a PSD pentru alegerile parlamentare din 26 mai. La întâlnire participă și Liviu Dragnea și secretarul general al PSD Codrin Ștefănescu.

Senatoarea USR Florina Presadă susținea că PSD pregătește o ordonanță de urgență prin care să prevadă ca secțiile de votare pentru europarlamentare și cele pentru referendum să fie separate. ​

„Ce ironie! La 10 ani după ce PSD (parte a coaliției cu PDL în Guvernul Boc) introducea prin OUG un articol în Legea privind organizarea referendumului (art. 15^1) care spune că în cazul organizării simultane de alegeri și referendum, se folosesc aceleași secții de votare, azi, același PSD se pregătește să anuleze măsura, tot prin OUG. Vrea să separe secțiile de votare în care cetățenii vor vota pentru alegerile europarlamentare și la referendumul convocat de Președinte în data de 26 mai 2019”, a scris Presadă pe Facebook.

Potrivit senatoarei USR, miza este o prezență redusă atât la referendum, cât și la europarlamentare, fapt care ar avantaja PSD.

„Toate sondajele ne arată că la o prezență mai mare, PSD va lua un scor dezastruos de sub 30%. Nu în ultimul rând, două rânduri de secții de votare înseamnă dublarea cheltuielilor - de la cheltuieli cu infrastructura până la plata membrilor din birourile electorale ale secțiilor de votare”, a precizat ea.

În 26 mai, când au loc alegerile europarlamentare, președintele Klaus Iohannis vrea să organizeze un referendum pentru justiție.


















39164 vizualizari

  • +37 (47 voturi)    
    Bătaie de joc (Joi, 28 martie 2019, 10:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Marca PSD. Oare cât isi vor mai bate joc de noi aceste gunoaie penale?
    • +20 (26 voturi)    
      aceasta este (Joi, 28 martie 2019, 10:44)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      adevarata fata a bolshevismului ! Niste escroci de prima clasa !
      • +8 (12 voturi)    
        Transportul cu autobuzele devine oficial? (Joi, 28 martie 2019, 11:15)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        Avand sectii separate, ma gandesc ca transportul cu autobuzele devine official?

        Cu at fi ca intr-o Comuna... sectiile de vot pentru europarlamentare sa fie in fiecare sat ?
        Iar cele pentru referendum sa fie doar in resedinta de Comuna?

        Oare aceasta schema, afecteaza condamnarea din dosarul Referndumului a penalului Dragnea?
        • -4 (4 voturi)    
          haideti sa haidem: faza pe referendum (Joi, 28 martie 2019, 14:33)

          Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          Un referendum inutil, poate chiar contrproductiv (vezi brexit).
          Opozitia e la fel de isterica si incoerenta ca si cei de la putere. Sper ca e totusi mai putin corupta.
          Descurcaretii mioriticii cauta intotdeauna solutia facila, smecheria cu care "o rezolva".
          Si de ce sa recunosti ca esti incapabil cand poti sa dai vina pe altii. Sa faca Iohannis, sa faca UE.
          Noi preferam sa ramanem niste sofisticati scarbiti.
    • -27 (31 voturi)    
      si care este bataia de joc? (Joi, 28 martie 2019, 10:48)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      daca la fel a fost si pana acum si psd nu schimba legea in sensul asta asa cum sustinea doamna Presada, care este bataia de joc?
      • +5 (7 voturi)    
        nu mai minti (Joi, 28 martie 2019, 11:38)

        murangura [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        legea de acum zice clar ca se fac in aceleasi sectii.

        ai dreq, ati zice si ca luna e verde, doar nu va doar gura...
      • +4 (6 voturi)    
        Cand a fost si pana acum la fel? (Joi, 28 martie 2019, 11:41)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Da-ne exemplu.

        "(2) În situația prevăzută la alin. (1), ambele scrutine se realizează în cadrul acelorași secții de votare, operațiunile electorale fiind îndeplinite de către aceleași birouri electorale, constituite potrivit legii."
      • +4 (6 voturi)    
        tocmai (Joi, 28 martie 2019, 12:32)

        Galilei [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        tocmai ca nu este asa legea, este fix invers... citeste articolul asta
        https://www.hotnews.ro/stiri-politic-23055108-fake-news-psd-social-democratii-sustin-legea-obliga-faca-sectii-separate-pentru-europarlamentare-referendum-legea-prevede-insa-contrariul.htm

        Uite asa va manipuleaza psd, cu minciuni spuse pe fata mizand pe faptul ca multimea nu e informata.
      • +3 (5 voturi)    
        referendum (Joi, 28 martie 2019, 12:39)

        hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Si atunci nu mai este nevoie de ordonanta ?!
      • +4 (8 voturi)    
        Ia de te uita mai jos! Ignorantule! (Joi, 28 martie 2019, 12:42)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        art. 15/1
        (1) În situația în care referendumul are loc simultan cu procesul electoral desfășurat pentru alegerea Camerei Deputaților și a Senatului, respectiv pentru alegerea Președintelui României ori alegerile pentru Parlamentul European sau alegerile locale, organizarea și desfășurarea referendumului se realizează potrivit prevederilor Legii nr. 35/2008 pentru alegerea Camerei Deputaților și a Senatului și pentru modificarea și completarea Legii nr. 67/2004 pentru alegerea autorităților administrației publice locale, a Legii administrației publice locale nr. 215/2001 și a Legii nr. 393/2004 privind Statutul aleșilor locali, cu modificările și completările ulterioare, ale Legii nr. 370/2004 pentru alegerea Președintelui României, cu modificările și completările ulterioare, respectiv ale Legii nr. 33/2007 privind organizarea și desfășurarea alegerilor pentru Parlamentul European, cu modificările și completările ulterioare, după caz.
        (2) În situația prevăzută la alin. (1), ambele scrutine se realizează în cadrul acelorași secții de votare, operațiunile electorale fiind îndeplinite de către aceleași birouri electorale, constituite potrivit legii.

        . asta ca nu iti spun ca esti pro... de-a binelea!
        Pesedac puturos si mandru (altceva nu sunteti in stare) Cu bracinarii rupti dar mandrii (cu doi de i) ca sunteti romani!
      • +1 (1 vot)    
        minti (Joi, 28 martie 2019, 14:20)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        psd TREBUIE sa dea OUG ca sa faca ce zic ei ca e obligatoriu conform legii!

        eu as dori niste explicatii... asta daca esti in stare sa te si argumentezi in complicitatea la furtul si distrugerea tarii!
    • -21 (29 voturi)    
      Dura lex (Joi, 28 martie 2019, 10:54)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      sed fix în plex!
      • 0 (2 voturi)    
        Esti grozav de spiritual ! (Joi, 28 martie 2019, 14:06)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        -
      • +1 (3 voturi)    
        uite cum sta treaba (Joi, 28 martie 2019, 14:19)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        psd a MINTIT !
        psd spune ca legea nu permite ceva, cand de fapt permite!

        te rog sa-mi explici si faca glume de kkt, ok?!
    • -15 (19 voturi)    
      Ce vrei de fapt? In aceiasi urna? (Joi, 28 martie 2019, 11:00)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce vrei de fapt? Ce te-ar multumi? Sa se puna In aceiasi urna si voturile pentru europarlamentare si pentru referendum?
      • +1 (3 voturi)    
        ce vreau de fapt (Joi, 28 martie 2019, 13:12)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        este ca pzd-eii sa ajunga pe linia de tramvai in timpul programului de transport public. Fara posibilitatea de a se misca.

        referitor la referendum: sa nu mai distribuie fake-news de tot rahatul cum ca nu-i lasa legea. Atat!
      • -1 (1 vot)    
        ce ne-ar multumi?! (Joi, 28 martie 2019, 14:24)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        pai sa vedem

        - un guvern competent
        - o justitie independenta (fara ministru justitiei care e zeu, fara sefi numiti politic de guvern sau parlament etc)
        - un parlament care sa nu modifice legi dupa bunul plac
        - un parlament care sa faca lucruri pentru tara, nu pentru ei
        - politicieni care SA NU FURE !!!

        daca astea s-ar implini nu ar fi nevoie de nici un referendum pt justitie. existenta acestui referendum dovedeste hotia si ticalosia din parlament si guvern!

        PS: ironia ta de 2 lei nu dovedeste decat frustrarea, probabil din teama ca o sa treaca acest referendum si nu o sa mai poti fura!
    • -3 (7 voturi)    
      #boicot #stauacasa (Joi, 28 martie 2019, 11:28)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Asta era mesajul asta toamna, ca cine merge la referendum este pesedist, si sa nu mergem la voi ca nu e vine, vorul nu conteaza, conteaza sa stam acasa si sa boicotam. Acum nu este la fel?
      In plus, referitor la numarul de sectii de votare, asa e legea. Ce facem acum? Nu o respectam? La referendumul cu 300 de parlamentari au fost sectii separate, sau va amintiti doar ce vreti voi?
      • +2 (4 voturi)    
        nu, numai este la fel (Joi, 28 martie 2019, 13:14)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        sunt 2 referendumuri diferite, alte intrebari, alti organizatori. SAU NU STIAI asta?
        la acest referendum, cine sta acasa este bolsevic-lover si pzd-ist prost si antenist redus mintal
        E simplu, ce nu intelegi?
      • 0 (2 voturi)    
        ai de capu meu (Joi, 28 martie 2019, 14:22)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        mai mie imi convine
        toti pesedeii sa stea acasa... sa nu se duca la NICI UNUL din cele 2 voturi!

        uite cum sta treaba: atunci votai pentru interzicerea unui drept
        acum votezi pentur o justitie corecta si independenta...

        daca pentru tine sunt acelasi lucru iti recomand eutanasierea pt ca respiri aerul degeaba

        apropos de referendumul cu 300 parlamentari si de "amintiti doar ce vreti voi" ce parere aveti de amanarea implementarii vointei populare timp de 10 ani?!
        • 0 (0 voturi)    
          Cum poti pune o intrebare corecta la referendum? (Joi, 28 martie 2019, 17:04)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Zici ca o sa se voteze pt justitie. Din pacate intrebarea trebuie pusa astfel ca orice iese sa fie vizibil. Cum a fost cu parlamentul unicameral sau bicameral, oricare se putea. Ala cu 300 sa stii ca a fost referendum consultativ, nu trebuie neaparat pus in aplicare. Dar sia colo daca iesea 300 se putea pune in aplicare si daca ramanea la fel.
          Nu poti pune acum "Vrei justitie?" ca e absurd, nu se poate fara, e ca si cum ai intreaba "vrei taxe?"
          Asa ca ce intrebare ai pune?
          #boicot #stauacasa
      • 0 (2 voturi)    
        La referendumul trecut a fost in aceleasi sectie! (Joi, 28 martie 2019, 15:17)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Bati campii! Stai acasa si nu mai vota deloc! Votam doar noi si voi nu mai intrati in Parlamentul European. Oricum n-aveti ce cauta acolo, bolsevicule!
    • -1 (1 vot)    
      nu-i problema (Joi, 28 martie 2019, 14:48)

      opinius [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Prezenta la vot va fi oricum masiva!

      PSD nu invata din greseli. Au mai incercat ei si in trecut sa reduca prezenta la vot si au obtinut contrariul. Asa se va intampla si acum
  • +39 (47 voturi)    
    le e frica de referendum... (Joi, 28 martie 2019, 10:21)

    qwerasdf [utilizator]

    daca era pentru suspendarea lui iohanis sau pentru cpf, ar fi fost in stare sa deschida sectii la fiecare dintre noi, in bloc..
  • +39 (45 voturi)    
    poate are efect invers si irita lumea (Joi, 28 martie 2019, 10:21)

    Francisc 1 [utilizator]

    pe mine unul ma conving in felul asta sa votez la ambele !
    • +6 (8 voturi)    
      . (Joi, 28 martie 2019, 10:49)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Asta taie minim 10% din numarul celor care efectiv vor vota pentru europarlamentare. Mai baga sectia la etajul 2 in scoala si mai tai 10% din numarul celor care au votat deja .
    • -15 (17 voturi)    
      Sa pui de doua ori stampila, pe fiecare. (Joi, 28 martie 2019, 11:03)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Sa pui de doua ori stampila, pe fiecare. La Europarlamentare sa pui stampila si pe USR si pe PNL...ba chiar de trei ori, sa nu-l uiti pe Basescu!
      • +1 (3 voturi)    
        Daca si acum (Joi, 28 martie 2019, 13:00)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        iti sta Basescu iin gat, e clar; a fost tare marinarul si voua v-a placut!
        Mai vreti?!
        Lui, sigur i-ar face o mare placere sa va caute de amigdale cu ceva ce are in dotare!
  • +35 (43 voturi)    
    Cat de (Joi, 28 martie 2019, 10:27)

    VARCIOROVA [utilizator]

    mizerabila si nenorocita poate fi aceasta clica de borfasi!!!!
    Daca nu iesim la vot in masa ....ne-o meritam.
  • +28 (38 voturi)    
    Normal (Joi, 28 martie 2019, 10:29)

    micul_licurici [utilizator]

    Cand schimbi legea ca sa nu intri la puscarie, schimbarea legii dupa cum iti convine pentru alegeri e o chestie banala.

    Deci la sate si in localitatile (mici) unde PSD controleaza totul cei care vor intra in sectia pentru referendum vor fi luati la ochi de cine trebuie....
    • -28 (28 voturi)    
      nu auzi ca nu schimba legea? (Joi, 28 martie 2019, 10:52)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      legea deja este asa
      nu o schimba psd pentru ca asa crede una de la usr
      • +13 (15 voturi)    
        troll prost... (Joi, 28 martie 2019, 11:20)

        mache [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        ... ia si citeste

        Legea referendumului. Legea nr. 3/2000 actualizată 2018

        Art 15
        (2) În situaţia prevăzută la alin. (1), ambele scrutine se realizează în cadrul aceloraşi secţii de votare, operaţiunile electorale fiind îndeplinite de către aceleaşi birouri electorale, constituite potrivit legii.
      • +2 (6 voturi)    
        Nu .. (Joi, 28 martie 2019, 11:42)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        . nu o schimba psd ca asa crede una de la USR, o schimba psd pentru ca sunt borfasi. Nu are legatura ce crede una de la USR cu faptul ca psd sunt borfasi.
      • +3 (7 voturi)    
        hai ca ti-o iei rau troll neinformat (Joi, 28 martie 2019, 12:34)

        Galilei [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        legea e invers de ce zice draghici al tau... da' na, spune minciuni mizand pe ignorata voastra
      • +3 (7 voturi)    
        Ma intreb (Joi, 28 martie 2019, 12:39)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Tie nu ti se face cateodata sila de propria persoana, asa ca un fel de reflex?
        • 0 (2 voturi)    
          si iti raspund (Joi, 28 martie 2019, 13:16)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

          cand logica si evidenta ti-au venit in cap ca bumerangul, incepe atacul la persoana, nu? cam asta stabiliti voi prin Cex-uri...
          troll prost, adulator de borfasi
    • +14 (16 voturi)    
      apropos de asta (Joi, 28 martie 2019, 10:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      nu se incalca dreptul la exprimare si la vot prin aceasta lege?!

      oricum era clar ca o sa faca ceva anti referendum... nu stiam ce!
      • -8 (8 voturi)    
        ba da (Joi, 28 martie 2019, 11:40)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ca este greu, chiar imposibil, sa mergi la doua sectii.
        si daca era in alta zi tot incarcare era ca te scotea din casa de doua ori
  • -22 (24 voturi)    
    USR (Joi, 28 martie 2019, 10:38)

    noi2013 [utilizator]

    De ce USR-ul vrea sa isi trateze alegatorii fix ca pe "spalatii pe creier" ai PSD.

    Atata timp cat isi considera adeptii o clasa superioara, motivata, care voteaza in cunostiinta de cauza, de ce sa fie o problema cu venirea la vot?! cu referendum, fara, treaba lor e sa determina oamenii sa vina si sa ii voteze! Fara alte stratageme, referendumuri si diverse.

    Asta este obiectivul unui partid, sa convinga si sa scoata lumea la vot!
    • -9 (9 voturi)    
      Uite de ce (Joi, 28 martie 2019, 11:41)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      "De ce USR-ul vrea sa isi trateze alegatorii fix ca pe "spalatii pe creier" ai PSD."
      ===========
      Uite de ce: Ca sa-i motiveze! Pentru ca sunt mult mai prosti decat alegatorii PSD, ii incurajeaza, le da un tel, un scop in viata!
      • 0 (2 voturi)    
        serios?! (Joi, 28 martie 2019, 14:17)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        te tine la o comparare de test de IQ?!

        iti dau un avans... o sa diu nedormit si eventual beau si ceva inainte.
        te bagi?!

        ce usor e sa faci afirmatii nefondate. eu te provoc sa le dovedesti!
    • -1 (1 vot)    
      pentru ca (Joi, 28 martie 2019, 13:19)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      nu pentru votantii lor fac asta ci pentru clasa inferioara de votantii pzd-ei care s-or fi saturat de imaginea detestabila a lui dragnea si valcov si or vrea sa schimbe si ei ceva in tara asta.
      N-ai nicio grija, votantii USR vor vota si in urne aeriene daca trebuie.
      asta este motivul, nu ala de-l excita pe "#privirenouadarconfuza" in comentariul de mai sus
    • -1 (1 vot)    
      baiete (Joi, 28 martie 2019, 14:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      lasa vrajeala.,..
      tu sa-mi explici d c psd minte cu nerusinare!

      ca e usor sa divaghetzi

      d c psd minte?! d c psd spune ca legea nu le permite cevam cand de fapt le permite?!
  • +14 (16 voturi)    
    Sectiile de votare (Joi, 28 martie 2019, 10:40)

    Martinezu [utilizator]

    Vor fi amplasate in celalalt judet.
    Pentru ce? Pentru ca PSD poate.!
  • +17 (19 voturi)    
    Dilema (Joi, 28 martie 2019, 10:47)

    vwvwvw [utilizator]

    Daca esti membru al comisiei de votare intr-o sectie de votare pentru europarlamentare si sectia de votare pentru referendum este in alt loc, cum poti participa la vot, avand in vedere ca nu poti parasi sectia de votare in care esti membru al comisiei? Te invoieste presedintele comisiei? El cum voteaza pt referendum?
  • +9 (11 voturi)    
    psd (Joi, 28 martie 2019, 10:50)

    liviu_ [utilizator]

    se crede pe propria mostie,
    dar ii este teama de referendum!

    noi trebuie sa ANULAM magariile psd si sa mergem la vor ... la ambele sectii!

    ma mir ca nu cresc iar prefzenta la referendum la 50%,,,, desi nu e timpul pierdut!
  • +16 (20 voturi)    
    Eu ma duc (Joi, 28 martie 2019, 10:51)

    andrei31 [utilizator]

    Sa fiu al naibii daca nu ma duc si in alt oras sa votez pentru amandoua ! Nu-i problema, cu masina, cu trenul, cu avionul, cum voi putea ! Oricum este probabil una dintre ultimele alegeri libere din Romania inainte de instaurarea partidului unic si suprimarea opozitiei !
  • +10 (14 voturi)    
    Parca nu se dadeau legi cu 6 luni inainte (Joi, 28 martie 2019, 10:53)

    mr_mojo [utilizator]

    de alegeri.
    Si in nici un caz OUG.

    O parte uriasa a problemelor din tara asta a aparut din cauza acestor OUG-uri. Trebuie desfiintate de urgenta.
    Ar trebui sa se dea doar in caz de cataclism, razboi, stare de necesitate.
    • +3 (7 voturi)    
      Pai asa este de fapt (Joi, 28 martie 2019, 11:06)

      andrei31 [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      OUG se folosesc numai pentru urgente, este deja cazul. Dar este urgent ca P$D sa puna gheara pe tot. In Franta au dat una acum cativa ani si a iesit mare scandal ca nu e respectata democratia. Intre una la cativa ani si 2 pe saptamana e diferenta mare. Asa cum e diferenta mare intre Romania si o tara civilizata.
  • +7 (13 voturi)    
    Ingradesc drepturile constitutionale (Joi, 28 martie 2019, 10:54)

    morometu [utilizator]

    Si se auto intituleaza: democrati? La sate vor manevra alegatorii dupa placul lor. De aceea s-au imprumutat 3 miliarde euro!
    • -1 (1 vot)    
      3 miliioane (Joi, 28 martie 2019, 11:51)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      E milioane de euro ca sa mai aiba gunoiaele psd+alde+udmr ce fura
  • +4 (10 voturi)    
    Pai tara are tinte importante (Joi, 28 martie 2019, 10:58)

    ABBV [utilizator]

    si are si bani sa le atinga, putem platii dublu la referendum. Nu e bai sunt bani imprumutati dar cine numara?
    Putem face o catedrala de sute de milioane de euro, ce conteaza ca sistemul de stat de sanatate nu asigura anumite analize extrem de importante in cazul problemelor de fertilitate. Tovarasu Daniel ceva ? Ahh nu voua va trebuie politica si paduri, normal nu? Declarativ va ingrijoreaza cica. Mda.
    Scoala este la pamant, dar cui i pasa. Daca mai sunt scoli cu wc in curte ce conteaza? Avem bani de aruncat pe comisii triple daca se poate la votare. Si de ce nu si triplu numarul de tablete. Daca se poate achizitionate la dublu pret.
    Platim procentual dublu taxe fata de ce se plateste in Germania. Dar ce conteaza trebuie sa fie ceva iobagi sa platesca datoriile facute de PCR/PSD.
    Nu ne putem numii nici macar maimute ca natiune, alea au invatat sa copieze.
  • -5 (7 voturi)    
    daca sectiile de vot au locatii diferite... (Joi, 28 martie 2019, 11:02)

    demaGOGU [utilizator]

    ...atunci referendumul isi pierde ratiunea de a fi: cresterea prezentei la votul ptr europarlamentare.
  • -1 (7 voturi)    
    Nu are importanta pt cei care voteaza antiPSD (Joi, 28 martie 2019, 11:04)

    animatron [utilizator]

    E o masura legala, este adevarat, dar ineficienta in ce-i priveste pe votantii care vor sa se mobilizeze pt referendum.

    Nimic nu-i va impiedica pe alegatorii care prefera Opozitia sa intre in cabinele de vot dedicate referendumului.

    Evident, si cei care se duc la vot doar pt europarlamentare vor putea intra in acele cabine, daca Opozitia va reusi sa-i convinga.

    Astfel de masuri ale coalitiei PSD-ALDE-UDMR nu pot opri un val popular pro-referendum, exista o deplina libertate pentru a vota, va depinde exclusiv de partidele din Opozitie, PNL-USR-PLUS-PMP sa explice opiniei publice care este impactul pozitiv al acelui referendum.

    Traditional, in toate tarile europene, prezenta la alegerile europarlamentare este net mai scazuta decat la alegerile nationale.
    Poate ca anul asta va fi putin diferit, data fiind miza uriasa pentru soarta Uniunii Europene.

    O prezenta sporita la vot, in Romania, ar putea teoretic sa favorizeze votul pentru partidele din Opozitie.
    Va depinde insa si de mobilizarea pe teren a primarilor PSD si PNL, ei pot aduce la vot foarte multi alegatori "indecisi" din comunele lor.

    In astfel de situatii se poate observa cat de bine e implantat local, sau nu, un partid si cat de eficiente ii sunt structurile din teritoriu.
    Ca nu e deloc la fel cu agitatia la tv sau pe Facebook, impactul pt rezultatul final e mult mai mare.

    Sper ca zecile de experti si oengisti care ii dau acum sfaturi dlui presedinte Iohannis sa aleaga cu mare atentie intrebarea (poate vor fi mai multe) referendumului, pt ca in caz contrar va fi un referendum ratat.
  • +7 (9 voturi)    
    legea il contrazice pe Draghici (Joi, 28 martie 2019, 11:08)

    salvenilus [utilizator]

    Legea 3/2000 in vigoare spune ca se organizeaza in aceleasi sectii:

    Art. 151

    (1)
    În situaţia în care referendumul are loc simultan cu procesul electoral desfăşurat pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului, respectiv pentru alegerea Preşedintelui României ori alegerile pentru Parlamentul European sau alegerile locale, organizarea şi desfăşurarea referendumului se realizează potrivit prevederilor Legii nr. 35/2008 pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului şi pentru modificarea şi completarea Legii nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, a Legii administraţiei publice locale nr. 215/2001 şi a Legii nr. 393/2004 privind Statutul aleşilor locali, cu modificările şi completările ulterioare, ale Legii nr. 370/2004 pentru alegerea Preşedintelui României, cu modificările şi completările ulterioare, respectiv ale Legii nr. 33/2007 privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European, cu modificările şi completările ulterioare, după caz.

    (2)
    În situaţia prevăzută la alin. (1), ambele scrutine se realizează în cadrul aceloraşi secţii de votare, operaţiunile electorale fiind îndeplinite de către aceleaşi birouri electorale, constituite potrivit legii.
  • +4 (8 voturi)    
    Legea nu permite? (Joi, 28 martie 2019, 11:25)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Adevarat, legea nu permite, ci obliga! Incercati sa cititi putin legea referendumului. Sigur, legea e irelevanta, oschimbam prin OUG pentru ca vrem si pentru ca putem.

    Lansati inca o minciuna crasa in maniera devenita caracteristica: lansam ceva in media, nu conteaza cat de neadevarat, repetand afirmatiile lumea ajunge sa creada. In plus, nu trebuie sa creada toata lumea, ci dar sa ne fidelizam alegatorii si sa ii aburim pe cei care, cumva, intentioneaza sa faca alegeri gresite!

    Dati mai bine OUG prin care stabiliti albirea dosarelor tuturor PSDistilor, stabiliti si rezultatul alegerilor, aveti macar curajul de a va asuma actiunile.
  • +1 (5 voturi)    
    Limitarea libertatilor fundamentale! (Joi, 28 martie 2019, 11:29)

    V. Istina [utilizator]

    Ar trebui inventata o institutie a UE care sa poata baga la puscarie politicieni din orice tara UE care incalca principiile democratiei si ale statului se drept.

    Ce argument e asta “legea ne interzice” cand ei fac legea? Cei care fac legi nu au responsabilitati, nu raspund in fata Legii si a Judecatorilor?

    Sunt lucruri pe care NU ai voie sa scuipi, indiferent de partid!

    Boi si tradatori si lichele la un loc, asa ceva nu poate ramane fara consecinte grave!
  • -1 (3 voturi)    
    Cam scumpă... (Joi, 28 martie 2019, 11:32)

    iaurtica [utilizator]

    această distracţie! Se dublează costurile! Da băieţii au bani, pe care cetăţenii (mai ales generaţiile viitoare) îi vor plati cu super dobânzi. Ei se distrează doar şi alţii vor plăti. Şi corect, cum votezi dacă eşti membru într-o secţie de votare pentru europarlamentare şi cea pentru referendum este în celălalt capăt de sat? Sau în alt sat/oraş? Ce jeguri! Să nu uităm însă că forţa noastră stă în vot şi în folosirea intensă a ştampilei! LA VOT!!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    nu-i problema (Joi, 28 martie 2019, 12:24)

    vasiledorobantu [utilizator]

    Nu-i nicio problemă. Secţii diferite au fost şi la europarlamentarele şi referendumul din 2007 care propunea votul uninominal. Prezenţa la vot la europarlamentare a fost de 30%, iar la referendum de 27%. Deci diferenţă de doar trei procente. Asta în condiţiile în care PSD şi PNL au boicotat referendumul. Şi era vorba de uninominal, adică ceva despre care românii nu prea aveau habar ce înseamnă. Acum, dacă se va pune o întrebare clară pentru apărarea justiţiei, va fi o diferenţă mică între prezenţa la vot de la europarlamentare şi cea de la referendum. La o prezenţă la vot de 40% la europarlamentare probabil cea de la referendum va fi de 35%.
  • -1 (3 voturi)    
    Urmari (Joi, 28 martie 2019, 12:27)

    n.dumiritu [utilizator]

    Nefiind destule mijloace de urmarire a scrutinelor (tablete pt. scanarea cartii de identitate), urmeaza:
    a) se aplica verificarea votului, dar dupa foarte multe discutii aprinse, la referendum pt. ca merita prioritate (va insista partidul), desi in mod real are o miza mai mica decit reprezentarea in P.Eu;
    b) nu se aplica verificarea votului, pentru a potoli pe toata lumea deja iritata de prea multele discutii aprinse;
    c) se face o achizitie noua de tablete, partidul insistind ca demersul cu referendumul este pagubos si inutil.
  • -6 (6 voturi)    
    proces electoral (Joi, 28 martie 2019, 12:43)

    vodatepes [utilizator]

    Deci multi vb dar nici unul nu explica cum s-ar desfasura procesul de votare;
    Deci daca ar fi o singura comisie de votare simpul cetatean te prezinti cu Cartea de identitate la comisie si primesti buletinele de vot. OK Pana aici. Semnezi pe lista ca ai venit la vot. Vot fi 2 semanturi? Una pentru europarlamentare si una pentru referendum? OK dar daca vrei sa votezi pentru europarlamnetare si nu vrei sa votezi pentru referendum ce se intimpla. Vot fi 2 randuri de liste? Unul pentru europarlamentare si o lista pentru referendum? Daca votez pentru referendum si nu pentru europarlamentare cum se procedeaza? Unde semnez, pe ce liste sau pe o singura lista, primesc buletin de vot doar pentru ce doresc sa votez? Exista riscul de frauda. daca sunt 2 comisii in 2 incaperi separate nu mai exista nici un risc de frauda. Simplu.
    • +1 (3 voturi)    
      Simplu ... (Joi, 28 martie 2019, 13:19)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      .. pentru borfasi totul e simplu.
    • +1 (3 voturi)    
      riiiight (Joi, 28 martie 2019, 14:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      lasa vrajeala.,..
      tu sa-mi explici d c psd minte cu nerusinare!

      ca e usor sa divaghetzi

      d c psd minte?! d c psd spune ca legea nu le permite cevam cand de fapt le permite?!
      • -2 (2 voturi)    
        nu ma intereseaza ce spune PSD (Joi, 28 martie 2019, 14:43)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nu ma intereseaza ce spune PSD- ul eu vreau sa merg la vot si sa votez fara ca cineva sa se foloseasca de votul meu. Simplu
        • 0 (0 voturi)    
          Simplu: (Vineri, 29 martie 2019, 6:54)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          te duci la vot si stampilezi pe langa si astfel nu se foloseste nimeni de votul tau. Iti doresc multe succese!