Mutarea anti-referendum a PSD. Presadă(USR): Se pregătește o OUG prin care secțiile de votare la referendum să fie separat de cele pentru europarlamentare

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 27 martie 2019, 19:02 Actualitate | Politic


Dancila si Dragnea
Foto: Captura video
Senatoarea USR Florina Presadă susține că PSD pregătește o ordonanță de urgență prin care să prevadă ca secțiile de votare pentru europarlamentare și cele pentru referendum să fie separate. ​

„Ce ironie! La 10 ani după ce PSD (parte a coaliției cu PDL în Guvernul Boc) introducea prin OUG un articol în Legea privind organizarea referendumului (art. 15^1) care spune că în cazul organizării simultane de alegeri și referendum, se folosesc aceleași secții de votare, azi, același PSD se pregătește să anuleze măsura, tot prin OUG. Vrea să separe secțiile de votare în care cetățenii vor vota pentru alegerile europarlamentare și la referendumul convocat de Președinte în data de 26 mai 2019”, a scris Presadă pe Facebook.

Potrivit senatoarei USR miza este o prezență redusă atât la referendum, cât și la europarlamentare, fapt care ar avantaja PSD.

„Toate sondajele ne arată că la o prezență mai mare, PSD va lua un scor dezastruos de sub 30%. Nu în ultimul rând, două rânduri de secții de votare înseamnă dublarea cheltuielilor - de la cheltuieli cu infrastructura până la plata membrilor din birourile electorale ale secțiilor de votare”, a precizat ea.












Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










20114 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    frica de prezenta la urne (Miercuri, 27 martie 2019, 19:30)

    cititorulvigilent [utilizator]

    exista o vorba in popor: cainele te simte cand ti-e frica si te ataca, asa e cu PSD acum, se tem de o prezenta mare si fac tot posibilul sa diminueze prezenta, ar fi in stare sa faca o intelegere cu cerurile ca vremea sa fie potrivnica sa cada pietre in loc de ploaie si pucioasa numai sa stea lumea din orase mai ales acasa... surpriza vor lua sub 30%
  • -11 (21 voturi)    
    Errata (Miercuri, 27 martie 2019, 19:41)

    DanTeo [utilizator]

    "Senatoarea USR Florina presată, susține că PSD pregătește...". Scuze!
    • 0 (0 voturi)    
      cum? (Joi, 28 martie 2019, 10:51)

      dickins [utilizator] i-a raspuns lui DanTeo

      ia mai zi o data
  • +11 (17 voturi)    
    Cam asta e Romanika (Miercuri, 27 martie 2019, 19:43)

    Kosmos [utilizator]

    Conddusa de infractori
  • +4 (10 voturi)    
    La suspendarea lui T.Basescu erau usa-n usa !!! (Miercuri, 27 martie 2019, 19:52)

    Plagarus [utilizator]

    Cata obida / spaima,la dancilii psdisti.
  • -9 (25 voturi)    
    sectiile de votare au fost separe si pe vremea PDL (Miercuri, 27 martie 2019, 21:18)

    premierul grivco [utilizator]

    nu se poate vota in aceeasi sectie, sunt sectii separate, pentru scrutinuri separate, e la mintea cocosului
    • +6 (14 voturi)    
      .... (Miercuri, 27 martie 2019, 21:40)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      Singura data cand a mai fost un referendum concomitent cu alegeri a fost in 2007- europarlamentare + 300 de alesi.
      Nu m-am dus in alta parte si am votat la ambele. Votez la scoala aia de-o viata.
      • 0 (6 voturi)    
        erau comisii separate - locatii diferite dar... (Miercuri, 27 martie 2019, 22:55)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        In cadrul aceleasi scoli - cu respect si cu mare aducere de minte.

        si by the way was in November 2009 - mult succes va doresc!

        PS
        nu poci intelege cum unii dau + fara sa faca o preliminara verificare.
  • +17 (19 voturi)    
    Sa faca (Miercuri, 27 martie 2019, 21:41)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ii provoc. Au impresia ca vor castiga ceva? Nu, ne motiveaza doar mai mult, atata tot!
  • -1 (9 voturi)    
    bai baieti... (Miercuri, 27 martie 2019, 22:52)

    ..13 [utilizator]

    Asa a fost si la refendumul organizat de Base in 2009.

    Fura sectii diferite - bre!

    Va doresc mult succes si rog nu mai agitati apele atunci cand nu trebe - parerea mea!
  • +9 (11 voturi)    
    Vor doar sa ne ambiționeze... (Joi, 28 martie 2019, 6:58)

    Mao2 [utilizator]

    asa o sa vedem dacă moralitatea învinge comoditatea...
  • +3 (9 voturi)    
    de fapt (Joi, 28 martie 2019, 7:05)

    toxx [utilizator]

    aroganta maxima ar fi sa faca sectii diferite dar nu la aceeasi scoala sau institutie :))) europarlamentarele in locatia clasica unde merge toata lumea (deh, trebuie niste psdisti la bruxelles sa taie frunza la caini pe bani multi) iar referendumul la alta scoala din cartier. ii cred in stare...
    • +3 (7 voturi)    
      probabil la mizeria asta se gandesc (Joi, 28 martie 2019, 8:34)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      .. ca la jeguri din astea meschine sunt campioni mondiali (la asta si la furat) !
      dar nu e o problema, putina miscare ajuta la sanatate
    • 0 (6 voturi)    
      aha (Joi, 28 martie 2019, 8:39)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      deci numai pesedistii taie frunza la caini la Bruxelles, nu si cei din PNL? tu stii ca 4/5 din europarlamentari (indiferent de tara) asta fac?
  • +2 (8 voturi)    
    Bolșevicii rudimentari ai Dictatorului (Joi, 28 martie 2019, 9:19)

    Rescator [utilizator]

    malefic,toxic și multiplu penal Liv Jong UNU sunt
    ticăloși până la capăt.Haideți la vot ca să-i zdrobim!
  • +3 (7 voturi)    
    daca ..... (Joi, 28 martie 2019, 9:23)

    asada [utilizator]

    ....ar avea aceasta intentie, aceasta ar demonstra teribila frica fata de prezenta la vot a multor alegatori altii decat clientii asistati sociali si modesti intelectual traditionali ai PSD-ALDE-UDMR !!! Se feresc ca dracul de tamaie de intalnirea cu alegatorii motiv pentru care nu lau suspendat pe presedinte in cei doi ani de debandada politica si manarii de tot rasul !!!!
  • +1 (1 vot)    
    Abia stept Referendumul pe Justitie!!!!!!! (Joi, 28 martie 2019, 12:57)

    Decadere [utilizator]

    „Mediocritatea e cu atât mai impresionantă cu cât o descoperi într-o structură ce se crede deasupra mediocrității.” — Mircea Eliade

    Numai avem nimic de pierdut oameni buni! Rusinea de pe urma lor e cat Vila lui Dragnea. Saracia cat Casa Poporului!!! Sa astept pana la Alegeri?...nici vorba.