Victor Ponta, Corina Crețu, Mihai Tudose și fostul premier al Republicii Moldova deschid lista Pro România pentru alegerile europarlamentare

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 27 martie 2019, 10:42 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Facebook
Liderul Pro România, Victor Ponta, comisarul european Corina Creţu şi fostul prim-ministru Mihai Tudose deschid lista pentru alegerile europarlamentare. O surpriză pe lista PRO România este candidatura lui Iurie Leancă, fostl prim-ministru al Republicii Moldova.

Următoarele locuri sunt ocupate de Iurie Leancă (fostul premier al Republicii Moldova), Geanina Puşcaşu, Gabriela Podaşcă, Cristian Cosmin, Ioana Petrescu, Mihai Sturzu şi Ionela Danciu.


Preşedintele Pro România, Victor Ponta, a declarat la depunera candidatuilor la Biroul Electoral Central că au fost depuse 500.000 de semnături de susţinere, amintind că sloganul partidului pentru alegerile europarlamentare este 'Mândri că suntem români, mândri că suntem europeni'.

"Cred că pe 26 mai sunt două bătălii importante pe care le avem. În primul rând, să arătăm că există o alternativă la ceea ce azi înseamnă un discurs xenofob, şovin, antieuropean, un discurs de ură, de dezbinare. Mi-am adus aminte că în 2014, când Corina era pe locul I pe lista PSD şi am luat 16 europarlamentari, am vorbit de faptul că suntem mândri că suntem români, acum vreau să spun că suntem mândri că suntem români, dar şi mândri că suntem europeni şi acesta va fi sloganul Pro România: 'Mândri că suntem români, mândri că suntem europeni'. Aceasta este prima bătălie, o alternativă pentru cei care sunt extrem de dezamăgiţi, scârbiţi, speriaţi de această ură care se revarsă peste noi toţi. A doua bătălie: dacă cineva vrea să se schimbe situaţia politică acum, nu în decembrie 2020, la alegerile parlamentare, schimbarea o poate aduce doar Pro România. Sunt convins că doar la Pro România pot să vină mai mulţi parlamentari de la PSD, de la ALDE, să ne ajute să schimbăm conducerea Camerei Deputaţilor şi Guvernul actual. Altfel, o să stăm până în decembrie 2020 şi groapa în care suntem va fi din ce în ce mai mare", a precizat Ponta, la BEC.


















11914 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    desi nu mi a placut (Miercuri, 27 martie 2019, 11:28)

    coloneze [utilizator]

    Ponta treb sa recunosc ca lista e f ok. sper sa rupa cat mai mult de la defunctul PSD
    • -2 (2 voturi)    
      Corect, sub ambele aspecte! (Miercuri, 27 martie 2019, 12:59)

      complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      Totusi, atitudinea ESTE prea optimista: cei care il prefera pe Ponta, Corina, Tudose etc lui Daddy, Doclia, Daia, Valcov, Radulescu-mitraliera, Plumb, Grapini, etc, pur si simplu nu voteza oricum cu pedesereul!

      Iar electoratul hardcore al lui Dracnea, tot pe Daddy il va vota, Ponta nu rupe nimic!
  • +7 (9 voturi)    
    Ce smecher e Ponta.. (Miercuri, 27 martie 2019, 11:31)

    bancher [utilizator]

    se pune pe lista inaintea Corinei Cretu sperand ca, daca lumea o voteaza pe ea, va iesi el europarlamentar (fiind pe primul loc).
  • -2 (4 voturi)    
    Si nasu'? (Miercuri, 27 martie 2019, 11:34)

    DanTeo [utilizator]

    Unde-i nasu'?
  • +5 (7 voturi)    
    partid de sinecuri (Miercuri, 27 martie 2019, 12:03)

    offside [utilizator]

    De ce ar acorda un cetatean votul pentru alegerile parlamentare unui partid care-si plaseaza singurele persoane cu profil politic vizibil, pe locuri de europarlamentar ? Ce ramane din acest partid, daca acele trei nume ajung intr-adevar sa obtina cate un mandat ? Nu pare decat un vehicol pentru obtinerea de locuri caldute si interes personal - asa ceva nu merita votul nimanui.
  • +3 (5 voturi)    
    Sturzu?! (Miercuri, 27 martie 2019, 12:07)

    stopdworldnletmeof [utilizator]

    In 2015, la congresul TSD, Dragnea il umilea pe Sturzu declarand:
    "Mie mi-a spus domnul aviator Mihai Sturzu, cu care nu doar ca nu am fost de acord, ceva care m-a cutremurat. Ca dupa tragedia din Colectiv sa foloseasca acea emotie, sa vina la sediul PSD cu niste tineri, sa se certe cu mine, intr-o scena de teatru, sa-mi faca niste propuneri pe care eu sa nu le accept si de acolo sa se nasca o miscare, apoi sa facem alianta".
    https://www.hotnews.ro/stiri-politic-20662526-alegeri-tsd-actul-divortului-sturzu-dragnea-iesirea-din-scena-melodia-gangsta-39-paradise.htm

    Sturzu a plecat atunci din PSD cu un sut in fund.

    Doua intrebari:
    1. Sturzu se afla pe pe aceasta lista datorita sau in ciuda caracterului sau? (a se vedea mai sus).
    2. Dragnea face acum cu Ponta si Pro Romania ce i-a refuzat atunci lui Sturzu?!
    • 0 (4 voturi)    
      Decât PSD,mai bine ProRomânia. (Miercuri, 27 martie 2019, 12:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui stopdworldnletmeof

      PSD ar trebui să dispară ca partid politic.Este demonstrat că PSD strică caracterul oricărui om care face parte din PSD.Cum pleacă din PSD,redevin oameni.Membrii PSD se cred mai presus de Dumnezeu,ei știu tot și au numai drepturi,noi obligații și să le suportăm hachițele.Mulțumesc nu,fără PSD că avem de unde alege și cei de la PSD au nevoie să redevină oameni,trăind printre oameni.Deci jos cu ei din Parlament,Guvern și orice funcție.
  • -2 (2 voturi)    
    500.000?! (Miercuri, 27 martie 2019, 15:34)

    Remarque [utilizator]

    Cum or fi strans astia 500.000 de semnaturi, ei stiu, in conditiile in care eu am vazut doar corturile montate pe trotuare, goale mereu, indiferent de ora.

    Singurii pe care i-am vazut strangand semnaturi pe bune sunt cei de la USR-PLus, in mai multe zone din Bucuresti.
    Restul...invata de la Dragnea.