Tăriceanu, despre USR-PLUS: Ăștia sunt urmașii securiștilor / Ghinea: Manechinul agitat iese la atac. Dacă am avea un stat funcțional, ar trebui să fie la pușcărie

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 martie 2019, 18:33 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, sâmbătă, că liderii USR sunt ”urmașii securiștilor de pe vremea lui Ceaușescu” și despre Dacian Cioloș că vrea ”să facă politică cu niște neterminați care nu au o carte de vizită profesională”. În replică, deputatul USR Cristian Ghinea spune că „manechinul agitat Tăriceanu chiar este urmaș de securist” și acuză o posibilă fraudă a PSD și ALDE privind strângerea semnăturilor pentru alegerile europarlamentare.

”În privința USR am să spun ceva - am văzut o postare a dlui Cioloș acum o zi-două. Vorbea de onestitate, de responsabilitate, de nu știu mai ce în ceea ce privește oferta politică a dânșilor... Dar de legăturile cu Securitatea nu ne spune nimic?! Pentru că mie Uniunea Salvați România nu-mi spune decât un singur lucru - că ăștia sunt urmașii securiștilor de pe vremea lui Ceaușescu, reîncarnați. Sunt trași din spate de diferite sfori de cei care au făcut parte înainte de vechile structuri de securitate și evident că nu pot să am încredere și cred că mulți români își dau seama de acest lucru”, a declarat Tăriceanu, la Bacău, potrivit Mediafax.

El a vorbit și despre ”trasnăile politice pe care le debitează” cei din jurul lui Dacian Cioloș.

”Membrii mai vechi sau mai noi ai formațiunii, începând cu dna Prună, ministru al Justiției, care spunea că drepturile și libertățile ale românilor sunt un moft, cu fătuca aia care a fost o perioadă ministru al Finanțelor, care spunea că românii trebuie să muncească pe doi lei, cu fătuca asta care mai de curând, acum o săptămână, vorbea despre proprietate, spunând că nu avem nevoie de proprietate. Văd că ăștia nu scapă o săptămână să nu vină cu câte-o prostie de asta imensă și lumea se mire. Dar eu vă spun ceva - nu are lumea de ce să se mire. Dacă vrei să faci politică cu niște neterminați care nu au o carte de vizită profesională, care nu au pic de experiență politică, nu au sensibilitatea factorului de responsabilitate socială, în momentul în care intri în politică o să vedem în continuare același gen de poziționări și de declarații, care-i descalifică”, a adăugat liderul ALDE.

Răspunsul din partea alianței USR-PLUS a venit de la deputatul Cristian Ghinea. Într-o postare pe Facebook, acesta lansează, la rândul lui, un atac dur la adresa lui Tăriceanu.

”Manechinul agitat Tăriceanu iese astăzi cu un nou atac la adresa USR, despre care spune că am fi urmașii securiștilor. Această figură tristă a politicii românești chiar este urmaș de securist, un turnător securist care și-a înfundat colegii colegii în pușcăriile comuniste (aluzie la Dan Amedeo Lăzărescu, tatăl adoptiv al lui Tăriceanu- n.red)”, a scris Ghinea.

El cere autorităților verificarea modului în care PSD și ALDE au strâns semnăturile pentru înscrierea în cursa electorală.

”Tăriceanu se laudă cu sute de mii de semnături pentru europarlamentare, dar nu am văzut pe nimeni de la ALDE strângând semnături în zecile de localități în care am fost. În același timp, Tăriceanu pune pe lista de europarlamentare pe președintele Autorității Electorale Permanente, adică un fraudator josnic răsplătește cu post europarlamentar pe cel care ar fi trebuit să vegheze la sănătatea procesului electoral din România. Cam asta este Tăriceanu. Cerem statului român să verifice semnăturile prezentate de PSD și ALDE, nu am văzut în stradă pe cineva să fi strâns aceste semnături. Sunt semnături fictive, abuzează cetățenii români prin folosirea datelor personale. Dacă am avea un stat funcțional, Tăriceanu ar trebui să fie la pușcărie. Si pentru asta”, mai notează reprezentantul USR.

Cristian Ghinea mai susține că cei de la ALDE Europa s-au săturat de minciunile lui Tăriceanu. ”Acesta a mințit că va opri atacurile la justiție, a mințit că va promova parteneriatul civil. A pus capac când cei de la ALDE România au votat contra lui Kovesi în Parlamentul European. Căline, ți se apropie funia de par, băiatule!”

















8659 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 23 martie 2019, 18:45)

    tirolez [utilizator]

    Am vazut eu o dna in varsta (tarand un carucior din piata) care intreba la un cort ALDE un tip ce butona un telefon:- pentru cine strangeti semnaturi? -pentru ALDE,spune tipul fara sa ridice ochii.
    La care dna, ingrozita, aaaa, nuuu. Nici macar varsta a 3-a nu-i mai voteaza.
    • +1 (3 voturi)    
      Dupa 1965, securistii vanau kagebisti (Duminică, 24 martie 2019, 2:04)

      Stefan-Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Deci e de inteles supararea Tovarasului Tariceanovici pe cei care ii omorau prietenii parintilor.
  • +12 (16 voturi)    
    Alianța cu PSD prostește. (Sâmbătă, 23 martie 2019, 19:04)

    asavreau [utilizator]

    Tăriceanu a distrus PNL prin alianța cu PSD,rupând părți din PNL și punându-le la dispoziția partidului infractorilor.ALDE este sluga lui Dragnea și Tăriceanu latră să obțină ciolanul.
  • +6 (10 voturi)    
    calin (Sâmbătă, 23 martie 2019, 19:17)

    ------ [utilizator]

    Caline ce se spune cu statul functional este adevarat,asa ca mai bine taceai.
  • +8 (12 voturi)    
    Gogomanul (Sâmbătă, 23 martie 2019, 19:28)

    Citizen N [utilizator]

    Bai nene, USR-ul era la gradinita pe vremea cand existau securisti, mai degraba tu te califici la acest apelativ, atunci erai baiat, tanar, scolit, ochi albastri...
  • +7 (11 voturi)    
    Hotul striga Hotiii (Sâmbătă, 23 martie 2019, 19:36)

    rov [utilizator]

    Adica acest profitor al loviturii de stat din 89, acest oportunist si posibil agent sovietic sau colabotator, acest sarpe ce ar trebui sa fie la puscarie, arunca cu noroi in cei mai frumosi oameni care au intrat in politica din 90 pana azi?!?!?!
    Sarpele asta si cu draqnea au depasit in nemernicie tot ce a fost pana azi in politica...
    Daca peste ani Romania va pati ceva ca stat, viermii astia 2 sunt printre vinovatii principali.
    Sper ca omanenii pregatiti sa apere acest popor nu vor sta degeaba, nu vor dezerta.
  • +8 (12 voturi)    
    genial (Sâmbătă, 23 martie 2019, 20:00)

    Mateiul [utilizator]

    :))))) hai ca tre sa recunoastem, ori are simtul umorului ori e complet bolnav
  • +8 (12 voturi)    
    Securistii (Sâmbătă, 23 martie 2019, 20:13)

    merryl [utilizator]

    Se pare ca asta este tema de manipulare in aceasta campanie la europarlamentare - infiltrarea securistilor in USR-Plus. Daca securistii sunt asa de vigilenti si de infiltrati cum spune musiu Tariceanu si ai lui, apoi astia s-au infiltrat in toate partidele de la revolutie incoace, n-au asteptat 30 de ani sa se infiltreze intr-un partid nou, de opozitie, e la mintea cocosului. Si cel mai mult s-au infiltrat in partidul cel mai mare, care a stat si cel mai mult la putere, PSD. Si n-au scapat nici ALDE si celelalte. Acum ca treaba cu Ciolos= fiul lui Soros n-a tinut, ca era prea gogonata, incearca cu alte mizerii...
  • +7 (11 voturi)    
    Avantul USR-PLUS este ingrijorator (Sâmbătă, 23 martie 2019, 20:27)

    trandafil [utilizator]

    pt tariceanu. Vor avea mult mai multe voturi decat alde. In cazul asta, e clar ca sunt "decat" niste securisti, chiar daca multi dintre ei erau elevi in clasa I la revolutie.
  • +3 (7 voturi)    
    Razgandeanu (Sâmbătă, 23 martie 2019, 20:36)

    pseudonimu [utilizator]

    Si daca e asa, de ce nu ii infrunta tovarasul razgandeanu !!
  • +5 (9 voturi)    
    E comic venerabilul... (Sâmbătă, 23 martie 2019, 20:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ...desi, când mă gândesc că un asemenea carierist, mincinos, demagog, ba si sperjur, e presedintele grupului Infractional numit Senat, e mai curând de plâns. Tăriceanu = un gunoi!
  • -6 (10 voturi)    
    Tariceanu e un hot. (Sâmbătă, 23 martie 2019, 21:10)

    Marionette [utilizator]

    Dar fie vorba intre noi, cine e USR. Din cine s-a format? Nicusor Dan e o persoana. Care rapid a disparut din atentia publica. Cine e USR?
  • +9 (13 voturi)    
    . (Sâmbătă, 23 martie 2019, 21:19)

    theo667 [utilizator]

    Exista ceva mai schizoid decat Tariceanu cu tata turnator si el unealta serviciilor rusesti (ne amintim de Serghei Narîşkin ) si israeliene prin toti excrocii financiari pe care ii frecventeaza si pentru care minte?!
    Poate Dragnea spunand ca USR-PLUS sunt urmasii militienilor de post
  • +7 (11 voturi)    
    un accident al naturii (Sâmbătă, 23 martie 2019, 21:28)

    DiDiRo [utilizator]

    tik3loshanu kgb-istul
  • +1 (3 voturi)    
    Autoportretul politicianului la senectute (Duminică, 24 martie 2019, 1:43)

    Victor Micea [utilizator]

    Nu are o carte de vizită profesională, nu are pic de experiență politică, nu are sensibilitatea factorului de responsabilitate socială... pai, asta e Tradiceanu !!!
  • +1 (3 voturi)    
    Tariceanu despre USR (Duminică, 24 martie 2019, 11:02)

    sergiutales [utilizator]

    "Daca am avea un stat functional" , 'mneatale, musiu Taricene, impreuna cu aliatul Dragnea, ati da declaratii din puscarie, condamnati pe viat, pentru inalat tradare. Asta..daca, poprul roman nu ar hotari ca trebuie introdusa, temporar, pedeapsa cu moartea pentru indivizi ca voi.
  • -2 (2 voturi)    
    vrea sa spuna (Duminică, 24 martie 2019, 12:11)

    John_english [utilizator]

    ca e deja razboi pe fata intre kgb-isti si securisti.

    :))