​Codrin Ştefănescu, răspuns pentru primarul Brăilei: „E nevoie de legile Justiţiei. Nemernicii ăştia ne-au vânat cu cătuşele în mână”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 17 martie 2019, 18:39 Actualitate | Politic


Codrin Stefanescu
Foto: Agerpres
„Este nevoie de legile Justiţiei” - a fost răspunsul secretarului general al PSD, Codrin Ştefănescu, la afirmaţia primarului Brăilei, Marian Dragomir, care a spus că, din punctul său de vedere, social-democraţii ar trebui să abandoneze acest subiect şi să vorbească mai mult despre realizările din judeţe.

"Da, Marian (Marian Dragomir - n.r.), este foarte corect, suntem un partid de oameni care construiesc, dar, în acelaşi timp, ce noi construim alţii încearcă să distrugă, pas cu pas. Este nevoie de legile Justiţiei. Este nevoie de tot ceea ce am făcut noi, pentru că sunt primari, viceprimari, consilieri judeţeni, municipali hărţuiţi cu cătuşele ani de zile, în toată ţara, pentru tot felul de mizerii şi aberaţii. Tot ce înseamnă PSD nemernicii ăştia au vânat pas cu pas, bucăţică cu bucăţică. Nemernicii ăştia ne-au vânat cu cătuşele în mână, cu nişte legi făcute de Macovei, crezând că ne sperie", a declarat duminică Ştefănescu, informează Agerpres.

Codrin Ştefănescu a participat la Brăila, la Conferinţa extraordinară de alegeri de la filiala PSD, unde pentru ocuparea funcţiei de preşedinte s-a înscris un singur candidat - senatorul Ion Rotaru, care a fost ales cu unanimitate de voturi.

"Ne-am fi dorit foarte mult să participe şi Liviu Dragnea, este prima şedinţă din acest turneu la care nu participă, ştiţi că medicii au decis aseară (n.r. - sâmbătă) să îl interneze. Sub conducerea lui Ion Rotaru, PSD Brăila va obţine un scor excepţional în alegeri. (...) Vă spun că este musai să câştigăm alegerile europarlamentare şi este obligatoriu să dăm preşedintele României", a arătat Codrin Ştefănescu.

Senatorul Ion Rotaru este cel care a condus PSD Brăila şi înainte ca această poziţie să fie preluată, pe 20 septembrie 2018, de fostul premier Mihai Tudose, care demisionat din partid pe 29 februarie şi s-a înscris în Pro România.

"Cu lucruri bune sau mai puţin bune, am reuşit întotdeauna să ieşim învingători, am reuşit întotdeauna să câştigăm toate bătăliile electorale, cu foarte mici excepţii. Am reuşit să obţinem scoruri foarte bune, bătând la scor, fără drept de apel, pe opozanţii noştri de aici, de la nivelul judeţului. Am avut un scor bun la alegerile precedente, putem să o facem şi de această dată. Apelul meu la dumneavoastră este să fim implicaţi, să fim acolo unde trebuie şi la momentul la care trebuie, în aşa fel încât cetăţenii care aleg să aleagă în cunoştinţă de cauză, în aşa fel încât noi, ca organizaţie, să ne clasăm în continuare pe locurile fruntaşe la toate tipurile de alegeri", a precizat Ion Rotaru.

La Conferinţa extraordinară de alegeri de la PSD Brăila au mai fost prezenţi vicepremierul Daniel Suciu, ministru al Dezvoltării Regionale, preşedintele Consiliului Naţional al PSD, Mihai Fifor, ministrul Fondurilor Europene, Rovana Plumb, ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, şi ministrul Apărării, Gabriel Leş.

Citește și:





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















34267 vizualizari

  • +88 (92 voturi)    
    scarbele dracu' (Duminică, 17 martie 2019, 18:45)

    danco [utilizator]

    Da pe mine de ce nu m-a vanat nimeni? Pe mine si pe alte milioane de oameni cinstiti din aceasta tara? V-au vanat ca ati furat. hoti nemernici ce sunteti, ca nu va mai ajunge, vila cu piscina cat un stadion de fotbal si cu stadion de fotbal cat un oras. Sa va vfaneze in continuare pana dispareti de tot, ca ne-am saturat de voi.
    • +32 (32 voturi)    
      "mizerii şi aberaţii" (Duminică, 17 martie 2019, 19:32)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui danco

      Asta inseamna pentru ei justitia, statul de drept si legile facute sa ne apere de cei ca ei.
      Acum vor sa le inlocuiasca cu propriile lor legi care sa ii apere si sa le faciuliteze persecutarea oricui le sta in cale.
    • -21 (25 voturi)    
      traiasca dreptatea ! (Duminică, 17 martie 2019, 20:23)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui danco

      adevarul va iesi ca uleiul la suprafata si vor platii cei ce au facut legi pentru vanat si anihilat adversarul politic .toata aceasta cutie a pandorei a deschis-o basescu ,pentru ca sa fure si sa-si dea singur case !ii era frica ca-i bea altul whiski-ul si moare de sete . a ascultat telefoanele mai ceva ca-n Watergate scandal ,aia erau copii mici pe langa asta ! si acu isi rade in barba si ia la mishto pe toti facand-ui gaozari ! meritam soarta asta .
      • +16 (16 voturi)    
        da mă, ca să vezi?! (Luni, 18 martie 2019, 8:06)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Ai dreaq nesimțiții ăștia care nu suportă jaful și corupția. Trebuie pedepsiți, nu-i așa?
      • +14 (14 voturi)    
        interesanta comparatie (Luni, 18 martie 2019, 10:10)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        in watergate nixon ERA VINOVAT!!!
        deci comparatia ta sugereaza ca si stapanii tai sunt!
        serios... da-ti demieia ca esti VARZa ca postac!

        ce adversari politici tovarasi?!sa-ti amintesc ca udrea nu e din psd?! sau fratele lui basescu?!
    • +36 (40 voturi)    
      Ba da! (Duminică, 17 martie 2019, 20:55)

      PlutoniumBoy [utilizator] i-a raspuns lui danco

      ne-au vanat si ne-au fugarit tineretul din tara. 'Patriotii' astia de la PSD !
    • +25 (25 voturi)    
      Pacat ca nu i-au bagat si lui Fantomas asta (Duminică, 17 martie 2019, 23:24)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui danco

      o pereche de catuse !!!! Nu stie sa faca nimic si are o avere uriasa. De unde, ba ???? Vedem acum ca un fost sef P$D al vamii isi vinde casa cu 5 milioane E. Cum a facut ala, un bugetar cu leafa fixa, 5 milioane ???
  • +54 (60 voturi)    
    PSD se recunosc infractori? (Duminică, 17 martie 2019, 19:02)

    asavreau [utilizator]

    Dacă-i așa nu scapă.orice legi vor da ei.
  • +56 (58 voturi)    
    Codrin nu e capabil sa care bagaje la un hotel, (Duminică, 17 martie 2019, 19:09)

    emil bobu [utilizator]

    si voi nu v-ati dus la vot sa-l tineti pe asta in haznaua istoriei, unde ii e locul.
  • +19 (19 voturi)    
    Stai sa vezi cand va vor vana hotii si violatorii (Duminică, 17 martie 2019, 19:20)

    John_english [utilizator]

    si nimeni nu va sari sa va ajute.
  • +23 (23 voturi)    
    inseamnca ca nu v-au vinat bine (Duminică, 17 martie 2019, 19:26)

    mnicku [utilizator]

    din momnet ce tot furati........

    dar nu-i bai , sper ca din 2020 sa ajungeti la puscarie cu totii asa uniti
  • +57 (61 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 17 martie 2019, 19:45)

    qwerasdf [anonim]

    • -26 (30 voturi)    
      corect ! (Duminică, 17 martie 2019, 20:29)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      te referi la casele lui ciolanis , nu-i asa ?!
      • +21 (21 voturi)    
        Du0te sa dai piscina din Brazilia (Duminică, 17 martie 2019, 23:21)

        Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        CU CIF solutie de baie si apoi sa cureti grajdurile de porci ale lui Dragnea JR si dupa aia mai vb
        Ti'e frica ca s'a imbolnavit sefu' si nu mai iei chenzina :)? Nu mi spune ca'ti donai salariul Directiei pt protectia copilului Alexandria !!
      • +8 (8 voturi)    
        eu stiu (Luni, 18 martie 2019, 10:11)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        ca nu prea le ai cu justitia....
        dar poti face diferenta intre dosar civil si dosar penal?!
        also casa lui dracnea valoreaza cat vreo 20 de case de ale lui "ciolanis"
        da asta nu vezi... normal ca nu vezi esti platit sa nu vezi!
    • -24 (26 voturi)    
      Încearcă (Duminică, 17 martie 2019, 21:49)

      naftuli [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      să dormi liniștit când ești într-o funcție „sus” conștient de problemele pe care trebuie să le rezolvi în mod cinstit pentru cei mulți care de cele mai multe ori sunt inconștienti de aceste probleme.
      • -15 (15 voturi)    
        Completare (Luni, 18 martie 2019, 0:23)

        naftuli [utilizator] i-a raspuns lui naftuli

        și nici tu nu poți să le spui.
      • -13 (13 voturi)    
        Completare (Luni, 18 martie 2019, 1:08)

        naftuli [utilizator] i-a raspuns lui naftuli

        și nici tu nu poți să le spui.
        • +10 (10 voturi)    
          ahahahaha (Luni, 18 martie 2019, 10:17)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui naftuli

          saracii oameni cu bani... numai probleme pe ei

          te rog sa-mi zici ce probleme au rezolvat cei de sus... inafara de pensii speciale, drepturi pt ei s.am.d.!

          baiete... lasa vrajeala ca macane rau de tot!
          psd a domnit cu milt sa fie "nenorocitii de la Dna" si tot nimic nu a facut! atunci ce scuza avea , a?!
  • +13 (13 voturi)    
    stefi (Duminică, 17 martie 2019, 19:51)

    ------ [utilizator]

    Cred ca este nevoie de legi ale justitiei si mai cred ca cele actuale sunt suficient de bune .Asa ca nu tipa fara rost.
  • +25 (25 voturi)    
    Tupeu de borfas (Duminică, 17 martie 2019, 20:22)

    Pac-pac [utilizator]

    Asta inseamna sa ai tupeu de borfas!
    Normal era sa va alerge cu pistoalele in mana, bai pletosule...
  • -20 (20 voturi)    
    vor castiga din nou tot ce se poate ! (Duminică, 17 martie 2019, 20:28)

    muscha mbanana [utilizator]

    poporul ,cca 15 milioane sunt de partea psd ! daca vin toti la vot ve-ti zice ca s-a intors comunismul ! sau ca a furat putin ! pnl v-a disparea cu tot cu sica mandolina si ciolanis ca si pntcd-ul , o sa vedeti .! nimeni n-a dat mai mult ca psd-ul ,uni chiar au facut puscarie si au murit nevinovati ,poporul s-a trezit din latenta si o sa vina masiv la alegeri ! Doamne ajuta sa scapam de lichele sorosiste !
    • +10 (10 voturi)    
      așa e, (Luni, 18 martie 2019, 8:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      vor ”câștiga” de la 5 ani în sus, la Jilava, Rahova, sau la pușcăria aia nouă, să nu se mai plângă de igrasie sau de faptul că stau ca vâlcov în patul de sus și se sufoca de căldură.
    • +10 (10 voturi)    
      ha, ha, te-au lasat in ofsaid fraiere (Luni, 18 martie 2019, 10:33)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      Toti postacii uzuali se abtin la afirmatiile lui Cap dar te-au lasat pe tine ca esti mai prostut!
      O sa luati 99,99% mai postacus retardus, mai ceva ca Ceausescu in zilele lui de glorie. Te-ai linistit? treci pe la casierie si dupa aia la o cinzeaca.
    • +8 (8 voturi)    
      ahahahaha (Luni, 18 martie 2019, 10:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      bine ca nu ai zic popotu de 200 de milioane vrea psd...
      serios populatia cu drept de vot e mai mica de 15 mil.... deci ce kkt vb??!

      also statisticile arata ca oamenii batrani si nescoliti voteaza psd... aia sunt mult mai prezenti la vot decat ceilalti... also alegerile au decurs total invers decat aberezi tu: prezenta mica => rezultate bune pt psd; prezenta mare => rezultate proaste pt psd!

      ce a facut psd mai exact?! a dat mici? a dat 100 lei la pensie cand inflatia era mai mare decat marirea?!
      tot ceea ce face psd e sa-si dea pensii speciale si sa arunce niste firimituri la batrani ca sa-i votreze. ATAT! mai mult, distruge economia, pune biruri pe cei ce muncesc, ca sa-si sustina pe ceilalti!
      Faptul ca pleaca romanii cu milioanele nu realizezi ca nu face bine ce face?!
      cine a facut puscarie nevinovat?! cine a murit nevinovat?! nu exista NICI O DOVADA sa sustina ceea ce zici tu!

      dar sper sa ai dreptate si poporul sa mearga masiv la alegeri, si acunti sa dispara partidul care te plateste!
      also psd a guvernat MAREA MAJORITATE a perioadei de dupa 90.... deci ce te astepti sa se schimbe?! acum au TOATA puterea din romania! ce se construieste?! cum creste economia, cand toate cifrele arata contrariul (crestere+inflatie+deficit)?

      coentariu tau efectiv ignora orice urma de logica sau statistica! e clar ca esti postac... nu pari atat de prost incat sa nu intelegi ca e aberant ce spui, dar spui niste aberatii, deci pana mea ramane concluzia ca esti postac!
  • +18 (18 voturi)    
    Imi place discursul acestui domn! (Duminică, 17 martie 2019, 20:41)

    trandafil [utilizator]

    Intr-o singura fraza el recunoaste pe de o parte ca nu e vorba de a face o justitie mai dreapta, ci de a se razbuna in stil mafiot pe magistrati, iar pe de alta parte, ca nu-i intereseaza "decat" gasca lor de politruci nenorociti, si nu "milioanele de cetateni".
  • +22 (22 voturi)    
    cheliosule... (Duminică, 17 martie 2019, 21:11)

    cetatean in RO [utilizator]

    bai pletosule, v-au vanat cu catusele pentru ca sunteti hoti si corupti, de aia...asa ca mars unde va e locul, adica la mititica, nemernicilor...
  • +15 (15 voturi)    
    CORDIN de la partidul anti occidental (Duminică, 17 martie 2019, 21:12)

    elysyum [utilizator]

    CORDINU este provenit de la PARTIDUL antioccidental anti NATO si antiSUA PRM....tot de la acest partid nucleu al antiUE si antiatlantismului..a fost palantata si fiola in PSD
  • +14 (14 voturi)    
    ne dați ori nu ne dați, dar gura! (Duminică, 17 martie 2019, 21:18)

    muvis [utilizator]

    Bine, dar primarul Brăilei n-a zis că nu e nevoie, a zis ori le dati, ori nu le dați, doar sa nu mai vorbiți de ele. Că deranjați până și electoratul psd.
    Tot la fel de mafiot.
  • +23 (23 voturi)    
    Gura pacatosului (Duminică, 17 martie 2019, 21:27)

    ac [utilizator]

    Deci nu era nevoie pentru ca erau gresite, incomplete, nedrepte etc. Era nevoie sa le distrugeti pentru ca va cotonogeau pe VOI.
  • +21 (21 voturi)    
    luna (Duminică, 17 martie 2019, 21:38)

    Ilidia [utilizator]

    I se potriveste o vorba nerusinata: "capul lui privit la luna semana cu-n cap..."
  • -13 (17 voturi)    
    Românii (Duminică, 17 martie 2019, 21:39)

    naftuli [utilizator]

    Românii se ceartă pe probleme de „politică democrată” iar „industria românească” cu patroni străini (gen Holzindustrie Schweighofer, prieteni cu marii noștri politicieni) fac mulți bani din muncă românească cu materie primă românească (pădurile, minereuri și multe altele inclusiv inteligență) până când România va determina apariția unei clase politice conștientă de forța sa și să-i dea afară.
    Nu vi se pare curios întreținerea acestei stări de ceartă continuă cu „actori” prezentați nouă ca „hoți și imbecili”? uneori acești „actori” sunt susținuți pentru a ajunge în vârful piramidei pentru a se putea certa; „avem nevoie de ceartă pentru a ne face afacerile, politice și economice”.
    • +7 (7 voturi)    
      problema (Luni, 18 martie 2019, 10:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui naftuli

      nu e ca exista firme straine! asa functioneaza economia in secolul XXI!

      problema e ca legile sunt facute ca sa permita furtul! asta pt ca udmr si psd iau comisioane din padurile taiate etc.... nu udmr a fost tot timpul clar impotrvia reglementarii taierii padurilor?!
  • +18 (18 voturi)    
    Codrin creier putin (Duminică, 17 martie 2019, 22:12)

    europeanul2 [utilizator]

    Pai daca ati iesit todeauna invingatori si ati facut numai lucruri bune cum dracu de e Romania in halul asta?
    Codrine, esti idiot sau te prefaci?
  • +18 (18 voturi)    
    hoho... (Duminică, 17 martie 2019, 22:15)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Doctore Codrine, si ince ce-o sa mai fiti vanati fir-ati ai dreq de hoti.
  • +15 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 martie 2019, 23:09)

    [anonim]

  • +12 (12 voturi)    
    Au scapat cam multi (Duminică, 17 martie 2019, 23:44)

    John_english [utilizator]

    aici ai dreptate.

    Unul se chinuie acum prin spitale.
  • +15 (15 voturi)    
    "nemernici" zici?Pasca mamii voastre de parnaiasi! (Duminică, 17 martie 2019, 23:44)

    V. Istina [utilizator]

    Dar de ce oare v-au vanat, asta nu spui?
    Si nu s-a oprit nimeni de tot, stai linistit.

    Daca voi schimbati legile, le schimbam si noi, si mai aspru, data viitoare!

    Ce nu pricepeti voi, lichele nesatule, este ca puscaria este pentru VOI solutia optima! Toate celelalte... sunt mult mai ...neplacute!

    Duceti un razboi impotriva Romaniei. Uitati insa ca Romania este mai mult decat o generatie. Veti pierde. Iar natia si tara asta va invata din infrangerea de azi dar si din victoria de maine, cand veti disparea din viata romanilor, ducandu-va unde va e locul, daca exista dreptate pe lumea asta. Si dupa cum stiti prea bine, exista!
  • +15 (17 voturi)    
    Pai ma ..... (Duminică, 17 martie 2019, 23:49)

    astronaut [utilizator]

    care este misiunea PROCURORULUI , ei sunt retribuiti din banii nostrii sa prinda , hotii ,traficantii de influenta , pe cei care fac abuz de putere , neglijentii in serviciu violatorii etc si SA-I BAGE IN PUSCARIE , VOI NISTE HOTI care ati amanetat ROMANIA la ce tratament va asteptati ???
  • +10 (10 voturi)    
    vulpe vanator (Luni, 18 martie 2019, 3:28)

    Latis Florin [anonim]

    DOAR HOTII SINT VANATI
  • +13 (13 voturi)    
    Meritati vanati voi cu altceva, (Luni, 18 martie 2019, 7:14)

    ABBV [utilizator]

    de exemplu cu confiscarea averii pe care nu o puteti dovedi. In cazul asta legea e foarte blanda la noi.
    Daca ar fi sa luam un pic din exemplu german probabil 90% din voi ati fi chiriasi la Jilava.
  • +8 (8 voturi)    
    ca de obicei prost ca noaptea (Luni, 18 martie 2019, 9:48)

    Dizidentul [utilizator]

    care nemernici? cei care vor sa aplice legea? sau cei care nu vor aceste lucruri? Romania nu a avut legi pina in anul de glorie 2016? culmea ca legile respective au fost votate si aprobate (protocoalele deasemeni) tot de acesti politicieni care acum latra este adevarat au activat in alte partide sau partide cu alt nume. Un Tariceanu,un Dragnea, un Basescu,unPonta ,un Nastase au fost la putere cind s-au semnat acele faimoase protocoale pentru ce nu raspund acum si sint numai victime?
  • +9 (9 voturi)    
    d c (Luni, 18 martie 2019, 10:08)

    liviu_ [utilizator]

    "nemercinii aia" nu au "Vanat" si alti oameni care nu au averi imense...?!
    intreb si eu....
  • +7 (7 voturi)    
    Codrine, (Luni, 18 martie 2019, 11:57)

    John M. [utilizator]

    Dupa o noua revolutie pe care voi o cereti cu atata disperare, sa vezi atunci vanatoare!
    Si, in prostia voastra, a comunistilor, va veti intreba ca si Ceausescu:"De ce, dom'le?! Ce le-am facut noi?!"