Liviu Dragnea vrea adoptarea Codului Administrativ prin OUG: Suntem de doi ani la guvernare, dar nu la putere

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:26 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Președintele PSD Liviu Dragnea a declarat sâmbătă, la Snagov, că poate Executivul ar trebui să ia în considerare adoptarea Codului Administrativ, proiect aflat în Parlament, prin ordonanță de urgență, transmite Mediafax.

"De ce se tot întârzie la Ministerul Dezvoltării proiecte? De ce se bâlbâie Compania de Drumuri să dea un aviz pentru Popești-Leordeni sau predarea unui teren de la nu știu ce minister către Primăria Popești-Leordeni să facă o grădiniță. De ce la Pantelimon, o unitate militară, unde primăria vrea să dezvolte, se plimbă de la un minister la altul? Vă spun de ce: în ministere și agenții au o singură preocupare - cum să scrie de ce nu se poate. Și dacă nu găsesc motiv, spun că se încalcă Constituția. Ca să nu se susțină programele locale", a declarat Liviu Dragnea la Snagov.

"Am întocmit Codul Administrativ, l-am votat, a fost atacat la CCR, a venit la Parlament. Poate Guvernul se gândește că acest Cod Administrativ ar trebui aprobat prin OUG, pentru că de doi ani noi suntem la guvernare dar nu la putere. Nu am vorbit cu un primar care să nu se plângă de avize și aprobări. O țară nu se poate dezvolta așa", a mai spus Dragnea.

Ulterior, liderul PSD a afirmat că proiectul poate suporta unele modificări, dar este nevoie de măsuri: "Dacă va rămâne tot în proceduri de revizuire, de redactare la CCR, riscăm să pierdem si acest an, pentru că sistemul administrativ trebuie ușurat, îmbunătățit, oamenii au nevoie de o administrație suplă".

De asemenea, întrebat în conferinţa de presă dacă susţine un Cod Administrativ cu "pensii speciale" pentru primari şi aleşii locali, șeful PSD a replicat: "Aveţi nişte teme, care, după părerea mea, sunt parazite, cu tot respectul", scrie Agerpres.

"Aici nu e vorba de pensii speciale, e vorba de o categorie de oameni care muncesc în România, pe care îi vedeţi aici lângă mine, care au numai obligaţii şi nu drepturi. (...) Trebuie să îi dăm primarului şi competenţe şi forţă administrativă şi forţă financiară şi în acelaşi timp să îi punem la dispoziţie un sistem administrativ care să îl ajute în munca lui, pentru că e vorba de a sprijini viaţa oamenilor. (...) Primarii reprezintă un motor uriaş de dezvoltare pentru această ţară şi pentru asta trebuie să li se pună la dispoziţie şi minime avantaje, vorbim de minime avantaje, pentru că ei îşi asumă prin semnătură orice proiect se face în acea localitate, orice decizie care trebuie luată în acea localitate", a arătat Dragnea.

Întrebat însă dacă susţine o formă a Codului Administrativ care să prevadă posibilitatea comunităţilor locale să traducă documente în limba maghiară, preşedintele PSD a spus: "Asta e de văzut. Probabil că nu".

******

Curtea Constituțională a admis, în noiembrie anul trecut, sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis şi a Opoziţiei cu privire la Codul Administrativ. Obiecția de neconstituționalitate a fost admisă cu unanimitate de voturi de judecătorii CCR, Legea privind Codul administrativ al României fiind declarată neconstituțională în ansamblul ei.

Şeful statului a argumentat în sesizare că introducerea pensiilor speciale şi articolul privind folosirea limbii minorităţilor în administraţia locală sunt neconstituţionale.


















6822 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    "O țară nu se poate dezvolta așa" (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:52)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Gura pacatosului adevar graieste. O tara nu se poate conduce si dezvolta doar prin OUG-uri.

    "[.,..]în ministere și agenții au o singură preocupare - cum să scrie de ce nu se poate."

    Pana acum cand cineva ii refuza ei comentau ca nu e normal sa nu se justifice, acum cand se justifica nu e bine.

    Cel mai mult asta imi place:

    "[...] dacă nu găsesc motiv, spun că se încalcă Constituția."

    Adica ceva insignifiant.

    "Curtea Constituțională a admis, în noiembrie anul trecut, sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis şi a Opoziţiei cu privire la Codul Administrativ. Obiecția de neconstituționalitate a fost admisă cu unanimitate de voturi de judecătorii CCR, Legea privind Codul administrativ al României fiind declarată neconstituțională în ansamblul ei."

    Deci cand CCR zice ceva in favoarea PSD, toti tr'e sa stea drepti si sa conformeze. Cand CCR spune ceva ce nu le convine, e "optional" si se poate da OUG.

    Exista ipocrizie mai mare ca la imbecilii astia incompetenti? Nu cred!
  • +4 (4 voturi)    
    Vrea sa-l intreaca pe Erdogan (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:59)

    Acidutu [utilizator]

    Doar el, maria sa dragnea este din Teleorman (vezi traducerea din limba turca).
  • +3 (3 voturi)    
    Ne e liber la furat? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 16:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Acum - daca toti ati distrus Jurtitia - la ce va mai trebuie Cod? Si asa furati ca niste derbedei cât vreti. PSD-FSN=PCR e o grupare CRIMINALA care a preluat puterea prin CRIMA doar ca sa fure si sa distruga România
  • +3 (3 voturi)    
    Erdogan (Sâmbătă, 16 martie 2019, 16:06)

    Dedalus [utilizator]

    Erdogan.
  • +4 (4 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 16 martie 2019, 16:18)

    tirolez [utilizator]

    Adica nu mai poate merge Braila, ce pacat. M-am si mirat ca are curaj sa mearga in fieful lui Tudose.
    De fapt nu are.
  • +5 (5 voturi)    
    Findca nu ati avut Puterea (Sâmbătă, 16 martie 2019, 16:43)

    Dalinar [utilizator]

    Ati fost fortati sa dati liber la Parnai de exemplu???
  • +5 (5 voturi)    
    Suntem de doi ani la guvernare, dar nu la putere (Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:54)

    dcr [utilizator]

    Multă dreptate are Dragnea, nu este le putere de doi ani ci de sapte.
  • +3 (3 voturi)    
    Ai (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:15)

    Coco_papagal [utilizator]

    puterea de a guverna. Ce alta putere vrei?
  • +4 (4 voturi)    
    altă minciună (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:17)

    nahir [utilizator]

    Mâine-poimâine o să ceară să conducă singur, prin decrete (ce sunt altceva aceste OUG-uri de care abuzează?).
  • +4 (4 voturi)    
    10 ani de cautare a puterii [p1] (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:38)

    Algo [utilizator]

    Definitii din DEX.
    Expr. A fi (sau a ajunge, a veni) la putere = a deține (sau a ajunge să dețină) guvernarea într-un stat.
    guvernare sf [At: EMINESCU, I. V. 45 / Pl: ~nări / E: guverna] 1 Conducere, administrare a unui stat. 2 Perioadă în care un guvern își exercită activitatea.

    Un istoric
    Mai 2010 V. Ponta (secondat de L. Dragnea) declara : "In 2009, noi am fost la guvernare si nu la putere".
    [http://www.ziare.com/victor-ponta/psd/ponta-in-2009-noi-am-fost-la-guvernare-si-nu-la-putere-1015862]

    Dec 2017 L. Dragnea declara : "Eu de cate ori a castigat PSD alegerile [...] a castigat dreptul de a guverna. Anul acesta si dreptul de a legifera. [...] puterea in sensul plin al cuvantului nu o detinem noi. Cand vorbesti despre putere, vorbesti si despre parghiile puterii."
    [https://www.aktual24.ro/dragnea-se-plange-la-antena-3-nu-suntem-lasati-in-pace-sa-guvernam-nu-avem-toata-puterea-el-anunta-cat-are-acum-psd-in-sondaje/]

    Mar 2019 (azi) : "[...] de doi ani noi suntem la guvernare dar nu la putere."
    [articol curent]
  • +4 (4 voturi)    
    10 ani de cautare a puterii [p2] (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:39)

    Algo [utilizator]

    "Noi suntem la guvernare dar nu la putere" implineste 10 ani de existenta, macar.
    10 ani de cautare a puterii. 10 ani dedicati ca scop in viata pentru obtinerea puterii. Va trezeste aniversarea asta?

    Dar totusi ce putere, ce e cu puterea asta? E benefica pentru oameni? Pentru votantii unui partid sau celalalt? Pentru romani? Pentru cetatenii statului nostru? Pentru tine?

    Puterea in stat. Ce inseamna?
    Inseamna puterea catorva cetateni asupra celorlalti milioane de cetateni? Insemna ca 1000 de cetateni sa zicem, pentru ca au puterea in stat, impun tot ce vor ei celorlalti cetateni, cateva milioane bune? Si daca in loc de 1000 sunt 3 milioane, e mai just sa impuna tot ce vor ei celorlalti, cu forta? Ca doar au puterea. Sunt doar ei oameni si restul ce, animale? Si daca restul sunt animale, sa ramana asa? Si ei si copiii lor pana la sfarsitul timpului?
    Inseamna puterea de a apara statul? De a apara teritoriul si interesele tuturor cetatenilor ei? De a apara cetatenii ei, de amenintari externe? Daca aperi asta, nu e mai usor sa o faci cu oameni, cu egali de-ai tai, cu cei din jurul tau si cu cei mai buni ca tine? Daca faci asta iti ajunge doar ce vezi tu? Nu iti trebuie si ce vad si altii, chiar opozantii tai in idei?

    Oare ce o fi puterea asta, de o cauta omul asta de 10 ani?
    O fi putere electrica, mecanica ? Astea ar putea fi utile societatii.
    O fi putere sociala? Adica? Adica sa fie in varful ierarhiei sociale. Si? Si sa domine ca un alfa. Stiti voi, ca in natura, ca in jungla, ca in padure.
    O fi putere politica? Adica? Adica sa influenteze comportamentul celorlalti. Sau mai degraba sa il dicteze. Stiti voi, prin legi, totul corect. Necrestin, dar corect.

    Mai au sens intrebari de felul asta? Putem sa evoluam?

    Cetatenilor care sunt votati in functii ale Statului Roman le spun: nu vi se acorda putere, nu cautati putere. Cautati sa serviti.
  • +5 (5 voturi)    
    mai meri de rama (Sâmbătă, 16 martie 2019, 19:36)

    DiDiRo [utilizator]

    la moskova porkane, ca pe noi ne-ai lamurit.
  • +2 (2 voturi)    
    Ticalosilor ! (Duminică, 17 martie 2019, 6:58)

    John M. [utilizator]

    Conduceti prin decret ca Ceausescu!