Weber, despre Kovesi: E o surpriză să aflu că Guvernul nu o sprijină la șefia Parchetului UE

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 martie 2019, 14:14 Actualitate | Politic


Manfred Weber
Foto: Facebook
Liderul grupului PPE din Parlamentul European Manfred Weber a declarat, sâmbătă, că a fost surprins să vadă că Guvernul nu sprijină candidatura Laurei Codruța Kovesi la șefia Parchetului European, precizând că România ar trebui să fie mândră o funcție ca aceasta ar putea fi ocupată de un român, transmite Mediafax,

„Acum aș dori să vorbesc despre statul de drept și despte PSD implicit. Sunt surprins. Trebuie să spun că pentru prima oară vom avea un procuror-șef european care se va lupta pentru statul de drept și împotriva corupției europene. Este o surpriză pentru mine că Guvernul din România nu o sprijină pe această doamnă. Eu cred că România ar trebui să fie mândră că primul procuror-șef eurpoean ar putea fi un cetățean român, de aceea sprijim această candidatură întrutotul”, a declarat candidatul PPE la șefia Comisiei Europene, Manfred Weber, la Summitul PPE al liderilor locali și regionali.

Laura Codruța Kovesi este candidat la funcția de șef al Parchetului European.

Președintele și vicepreședintele Comisiei LIBE, Claude Moraes și Judith Sargentini, președintele Comisiei CONT, Ingeborg Grassle, compun echipa de negociere a PE cu Consiliul UE pentru șefia procurorului-șef european.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3715 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Cred că nu a înțeles bine (Sâmbătă, 16 martie 2019, 14:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    1. Nu doar că nu o srijină, ci chiar ace totul ca să o împiedice
    2. Nu România nu sprijnă , ci Guvernul Hotiei Nationale, adica psd care, implicit, nu e un partid ci o cloacă de derbedei si borfasi, plus complicii lor care distrug tara.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu a inteles (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:06)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Surpriza nu consta in faptul ca nu o sprijina. Surpriza reala ar fi fost sa o sprijine!
    • +3 (3 voturi)    
      Se poate interpreta in doua moduri ... (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:51)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      postarea !
      1. Crezi ce spune guvernul, Kovesi nu trebuie sprijinita, dimpotriva , deci ar fi fost surpriza sa o sprijine .
      2. Stii ca guvernul e nedemocratic si incompetent, nereformist ,deci nu e o surpriza ca nu o sprijina, ergo o surpriza reala era sa o sprijine .
      Deci care-i sensul corect ? caci daca chiar iti_pasa_de_romania, atunci stii raspunsul , inclin sa cred ca esti realist .
      • +2 (2 voturi)    
        Asa e (Duminică, 17 martie 2019, 0:30)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Dar sunt prea cinic ca sa nu intep. Cine stie ce postez, stie ce postez. Nu e nevoie sa ma justific. Mie mi s-ar parea deja evident.

        Daca totusi este vorba sa analizam declaratia lui Weber, imi place sa cred ca e vorba de buna credinta si ca este un soc faptul ca nici macar de fatada nu isi sprijina un candidat. Dar tinand cont de cati a inchis LCK, era evident ca nu o vor sprijini, ca vor incerca sa o discrediteze, ba chiar sa o impiedice si de ce nu, sa o aresteze.

        Tocmai de aceea am si spus ca era evident ca LCK sa fie pe blacklist. Surpriza ar fi fost ca Dancila si restul gloatei de incompetenti sa o sprijine.

        Daca totusi Weber era ironic, atunci inteleg remarca lui. Totusi mi-e greu sa cred ca nimeni din UE nu a inteles care e "planul de guvernare" real dupa 2 ani jumate. Caz in care ar trebui toti sa treaca la actiune fie cu art. 7 fie cu excluderea din partidele europene.
        • +1 (1 vot)    
          D-le Weber, (Duminică, 17 martie 2019, 7:06)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          daca ai putea vorbi cu oamenii obisnuiti din tara asta si ti-ar spune ce li se intampla, ai ramane cu mirarea toata viata.
  • +8 (8 voturi)    
    Minciunile lui Dragnea (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:22)

    mistydo [utilizator]

    PSD speră că prin Dăncilă să ridice un paravan în fața străinilor care nu știu cu ce se ocupă gașca lui Dragnea.
    Nu le mai merge cu interpretări a legilor de toată jena, numai să își creeze ajantaje evidente pentru penalii din PSD - ALDE
  • -4 (10 voturi)    
    Surprize, surprize... (Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:19)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Weber chiar asa demagogie ieftina?
    Umflați după voturi si clamați transparenta, dreptatea si corectitudinea.
    Totdeauna marile puteri s-au folosit de Romania sa-si impuna legile, interesele si au jucat la dublu.

    Jocurile marilor puteri au dus la pierderi de câteva milioane de români în secolul trecut prin acele razboaie declansate de voi.
    Nu au fost razboaiele noastre am ci am fost băgați in ele si câți români au murit!
    Acum Romania a devenit debușeu economic pentru voi si clamati corectitudinea legilor justiției.
    Ce surpriza pentru voi:
    guvernul pe care-l mangaiati pe creștet nu o susține pe Codruta!
    E cea mai buna din cei trei dar evident ca voi o sa manariti votul si o sa alegeți pe altul!
    Si o sa cautionati guvernul mafiot!
  • +4 (8 voturi)    
    d-le Weber, (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:44)

    nahir [utilizator]

    guvernanții noștri nu au cum să o sprijine pe Codruța pentru că ar fi împotriva firii ca un hoț să-și sprijine viitorul anchetator.
  • -1 (1 vot)    
    Disonanta cognitiva (Duminică, 17 martie 2019, 9:12)

    Fides [utilizator]

    Parca a fost si un neamt in carti - care nu a fost votat de europarlamentarii din Germania. A fost Weber si atunci la fel de articulat?