Ludovic Orban: PNL a depășit PSD și suntem pe o traiectorie ascendentă, în timp ce ei se duc în cap / PSD nu a făcut decât să ne pună în conflict gratuit cu liderii europeni

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 martie 2019, 12:52 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: AGERPRES
Președintele liberal Ludovic Orban a afirmat la Summitul PPE de sâmbătă că partidul său a depășit PSD în sondaje și este pe o traiectorie ascendentă, în timp ce PSD se duce “în cap pentru că și-au bătut joc de România”, transmite Mediafax.

„Prima bătătie a anului este cea poentru PE, alegerile europene. În ianuarie, februarie 2017, în toate sondajele de opinie, partidul de guvernământ, PSD avea 54%-55%, iar PNL avea 16%-17%. Cred că multora dintre dvs, dacă le-aș fi spus în iannuarie-februarie că avem forța să învingem ciuma roșie, fără niciun fel de rezerve, probabil ați fi considerat că nu sunt cu picioarele pe pâmânt. O să vă spun azi că PNL a depășit PSD și nu numai atât, dar suntem pe o traiectorie ascendentă, în timp ce ei se duc în cap epntru că și-au bătut joc de România. De asemenea, Klaus Iohannis este pe primul loc în sondaje”, a declarat Ludovic Orban.

El s-a declarat emoționat, deoarece acum cinci ani liberalii au avut o campanie foarte dificilă în care majoritatea nu le dădea șanse de câștig la prezidențiale.

„Mărturisesc că am emoții pentru că după cum bine vă aduceți aminte, în urmă cu 5 ani de zile, am avut o campanie de o dificultate maximă în care aproape nimeni nu ne oferea nicio șansă, în care partidul stat avea în mână aproape toate pârghiile de putere și cu toate astea candidatul PNL a reușit să zdrobească candidatul PSD la un scor la care nimeni nu s-ar fi așteptat”, a afirmat Ludovic Orban.


Ludovic Orban: PSD nu a făcut decât să ne pună în conflict gratuit cu liderii europeni

Președintele PNL Ludovic Orban a mai declarat sâmbătă, la Summitul PPE al liderilor locali și regionali, că PSD a dat cu o mână și a luat cu două, precizând că social-democrații au pus România în conflict gratuit cu liderii europeni.

„Am să încep prin a vă prezenta o diferență între PNL și PSD. Să știți că Manfred Weber, candidatul PPE la funcția de președinte al CE, chiar dacă nu are casca pe ureche, să știți că are un difuzor în interiorul urechii și chiar ascultă ce vorbesc reprezentanți PNL, spre deosebire de Timmermans care nu a catadicsit să asculte o vorbă din ce a spus Liviu Dragnea la Congresul socialiștilor. Nu există minuni, nu există soluții miracol, nu există forțe din spate sau umbră care să ne ajute. Fraților, există doar bunul nostru simț, doar educația noastră, doar omenia noastră, doar compasiunea noastră pentru cei aflați în suferință, doar dragostea față de semenii noștri, există munca primarilor PNL, există proiectele noastre. Pentru România nu există decât o singură soluție, iar numele ei este PNL”, a afirmat Ludovic Orban, potrivit Mediafax.

Liderul liberal a adăugat că PSD a făcut promisiuni că va mări salariile și pensiile, însă măsurile economice luate au dus la creșterea facturilor la energie, gaze și a prețurilor în general.

„Următorii doi ani nu avem altă soluție de a câștiga decât să ne ducem în întâmpinarea oamenilor, să ne ducem pe fiecare uliță, scară de bloc, și să le spunem ticăloșiile tovarășilor din PSD, care au promis pensii mărite, salarii, dar nu au făcut decât să ne pună într-un conflict gratuit cu liderii europeni. Nu au făcut altceva decât să crească facturile la energie, gaze, prețurile la medicamente, alimente. PSD cu o mână a dat și cu două mâini a luat”, a conchis Orban.

















2395 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    LOL!!! (Sâmbătă, 16 martie 2019, 13:15)

    Lovercraft [utilizator]

    Dacă luați 10% în alegeri, să spuneți bogdaproste :D
    • +1 (7 voturi)    
      cu Rares Bogdan in frunte, o sa aveti succesuri (Sâmbătă, 16 martie 2019, 14:27)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      multe.
      Ati pus o vulnerabilitate majora in fruntea listei.
      Aceasta e o dovada de incompetenta politica.
      Orban, demisia.
  • +3 (9 voturi)    
    Orban asa de repede creste PNL cu tine (Sâmbătă, 16 martie 2019, 13:22)

    tg3290 [utilizator]

    ca nu o sa poata frana cand dupa dealul asta pe care urci o sa cadeti toti in prapastie.
    mai inteligent e psd-ul, care apasa frana si o sa castige adevaratele alegeri. o sa vezi atunci, orban, cum ajungi tu la cos cu rares bogdan, busoi, citu, danca si toti looserii si, tare sper, sa nu ajunga si pnl in groapa asta pe care v-ati sapat-o. si o spun, ca votant de 20 de ani cu PNL, dar de data asta va spun adio!
  • +2 (6 voturi)    
    Orbane (Sâmbătă, 16 martie 2019, 13:39)

    Martinezu [utilizator]

    ce ai baut? PSD + ALDE + Ponta +++ fac mai mult decat PNL ul tau care oricum trebuie adugat listei de mai sus avand aceiasi traseisti fripturisti.
  • +1 (11 voturi)    
    Deși-i urăsc pe pesedoși, organu-i bătut în cap. (Sâmbătă, 16 martie 2019, 13:48)

    prec [utilizator]

    Cum poate să spună așa prostii? Cine să crească în sondaje? El, Țurcana sau Gorghiu? Ori Bleaga și Falcă? Să fim serioși, ce naiba....
  • +3 (5 voturi)    
    Stapanul procentelor (Sâmbătă, 16 martie 2019, 14:09)

    Malone_M [utilizator]

    Penibila prestatia liderilor pnl in general si mai ales a papagalului dansator. Cred ei ca am uitat constructia monstruoasa usl sau neperformantele rasunatoare ale fostilor ministri penelisti? Eu personal l-am vazut pe orbanika sofand in trafic cand era mare ministru, arogant, agresiv, sigur pe el in masina de la minister, fara legatura cu actualul personaj mieros, plin de intelepciune si speranta cand citeste niste cifre favorabile (!?) din sondaje.
    Sa fie clar, ciuma rosie nu ar fi atat de puternica daca nu s-ar sprijini pe jalnica impotrivire a opozitiei aproape inexistente si uneori mimate de acesti falsi lideri, iar pentru asta nu voi vota cu galbiori in veci.
  • +7 (7 voturi)    
    Scuteste-ne (Sâmbătă, 16 martie 2019, 14:33)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    „Mărturisesc că am emoții pentru că după cum bine vă aduceți aminte, în urmă cu 5 ani de zile, am avut o campanie de o dificultate maximă în care aproape nimeni nu ne oferea nicio șansă, în care partidul stat avea în mână aproape toate pârghiile de putere și cu toate astea candidatul PNL a reușit să zdrobească candidatul PSD la un scor la care nimeni nu s-ar fi așteptat”

    Zi "mersi" disaporei... nu campaniei voastre.
  • +2 (6 voturi)    
    cu lista de europarlmentare (Sâmbătă, 16 martie 2019, 14:47)

    elysyum [utilizator]

    nu luati 10% cu "valorile pedeliste de pe lista" bine ca i-ati pus pe portocalii pe lista..mai lipsea leana...si era echipa completa....asa va organizati disparitia politica....lumea va vota in masa cu usr si plus in locul vostru...
  • +1 (5 voturi)    
    Uite așa (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:58)

    Observatory [utilizator]

    cu răutatea și discordia , reușesc comuniști analfabeți sa câștige din nou....
    Oricum, orice partid este mai bun decât PSD ul analfabet !
    Dacă se face un sondaj serios, romanul nici măcar nu se sinchisește de nimeni:
    Nu s-a nascu conducătorul sau partidul pe placul poporului bolșevic !

    Este bine și comod in mocirla PSDista...
  • +1 (3 voturi)    
    bravo, Sica! (Sâmbătă, 16 martie 2019, 19:45)

    revo [utilizator]

    Frumos visezi! Acum trezeste-te, pana nu e prea tarziu.