VIDEO Iohannis: PSD a îmbrăcat haina falsului patriotism, are un mod cinic și iresponsabil de a face politică / Votul e cea mai bună formă de sancțiune la discursul populist și demagogic

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 martie 2019, 12:07 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a lansat un nou atac la adresa PSD, în discursul susținut la summitul PPE de la București, eveniment în cadrul căruia se lansează candidații PNL la alegerile europarlamentare. PSD a îmbrăcat haina falsului patriotism, are un mod cinic și iresponsabil de a face politică, a spus șeful statului, acuzându-i pe social-democrați că induc oamenilor teama în Uniunea Europeană.


Șeful statului a încurajat PNL despre care a spus că trebuie să le explice oamenilor că li se refuză beneficiile aparteneței la UE din cauza unei guvernări care a eșuat.

„Este un moment cu o profundă valență civică, viitorul Europei trebuie decis de voința oamenilor. Absenteismul înseamnă să le permitem altora să hotărască în locul nostru. Votul e cea mai bună formă de sancțiune la discursul populist, demagogic, care a devenit virulent și în Europa, și la noi”, a mai spus Iohannis.


Cele mai importante declarații ale președintelui:

  • Mă bucur nespus de mult și sunt emționat să vă revăd în număr atât de mare și sunt foarte emotionat
  • Atmosferă excelentă, oameni hotărâți cu prieteni buni. Ce ne trebuie mai mult? Ne trebuie votul românilor și-l vom avea.
  • Această întâlnire e una foarte specială, fiindcă ne pregătim de europarlamentare și în această ecuație recunosc că sunt foarte bucuros să-l avem alături de noi pe candidatul PPE pentru Comisia Europeană
  • Lupta pentru o Europă mai bună e lupta noastră
  • Noi încă ne amintim ce înseamnă dictatura mediocrității care ține la putere un grup de priviligiați ai momentului.
  • Europarlamentare sunt mult mai importante decât anii trecuți. Europa nu se poate întoarce în timp.
  • Îmi doresc ca summitul de la Sibiu să reprezinte un reper.
  • PPE are capacitatea de a juca în continuare rolul de principală forță politică vizionară.
  • Ca România să conteze este vital să avem o puternică reprezentare în cea mai puternică familie europeană.
  • PNL are o vocație europeană și tradiția apărării democrației
  • Dragi liberali, nu uitați niciun moment prețioasa moștenire pe care ați primit-o
  • Dacă veți fi hotărâți, de partea democrației și statului de drept, dacă le veți explica oamenilor câte beneficii li se refuză din cauza eșecului guvernării, oamenii vor fi alături de voi.
  • Oamenii sunt cei care se află în centrul construcției europene, iar instituțiile au misiunea de a fi în slujba oamenilor.
  • Este un moment cu o profundă valență civică, viitorul Europei trebuie decis de voința oamenilor. Absenteismul înseamnă să le permitem altora să hotărască în locul nostru.
  • Votul e cea mai bună formă de sancțiune la discursul populist, demagogic, care a devenit virulent și în Europa, și la noi
  • PSD a îmbrăcat haina falsului patriotism, inducând oamenilor teama în Europa. Este modul pesedist cinic și iresponsabil de a face politică.
  • A fi bun român și patriot nu înseamnă să fii în antiteză cu Bruxellesul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5954 vizualizari

  • +21 (29 voturi)    
    P.S.D.= toxicitate. (Sâmbătă, 16 martie 2019, 12:49)

    prec [utilizator]

    Pesedeaua dorește distrugerea economiei pentru a se menține la putere.
  • +3 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 16 martie 2019, 13:56)

    [anonim]

    • +8 (16 voturi)    
      Tristul adevar (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:09)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui

      Acum 5 ani ne-a salvat diaspora. Nu cred ca o vor mai face iar pentru ca nu meritam. Romania are ocazie unica sa se treazeasca acum la parlamentare si dupa la prezidentiale si parlamentare. Daca nu, s-a dus totul pe apa sambetei.
      • +2 (2 voturi)    
        Ne va salva Dragnea (Sâmbătă, 16 martie 2019, 19:33)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Cele mai dinamice 4-5 milioane dintre români și probabil că nu se vor întoarce decît, poate, cel mult la pensie. Chiar și așa, numirea guvernului Cioloș ÎNAINTE de alegeri, cu reprezentare mascată a PSD în administrația publică, a fost cea care a permis PSD, complet uzat moral să se refacă și să obțină (pentru prima oară din 1990) majoritatea absolută în alegeri.

        Chiar și printer cei care au rămas în țară, echilibrul de forțe s-a schimbat. „Poporul PSD” nu mai reprezintă 45-50% dintre cei care merg de regulă la vot, ci doar 30-40%. Nucleul modern, alternativa, nu mai este 5-10% ca în anii 1990, ci este undeva pe la 10%-20%. Iar cei la mijloc, care vin sau nu la vot în funcție de criterii conjuncturale înclină acum balanța și, dacă li se prezintă o alternativă coerentă, tind să voteze anti-PSD. Dacă nu, stau acasă sau votează oportunist.

        Mai grav, PSD nu a reușit să recruteze oameni competenți formați după 1990, cu excepția unor mercenari superficiali ca Ponta sau Cornățean, care acum presimt naufragiul și părăsesc corabia în masă.

        Dragnea a reușit să îngroape ruptura dintre președintele Băsescu și premierul Tăriceanu, cea care a permis revenirea PSD la putere în forță și cu credibilitate. El lucrează în continuare la un vot masiv anti-PSD al celor care nu sînt deja în zona sa electorală.

        Doar forța „gărzii pretoriene” a jandarmeriei îl mai poate menține pe Dragnea la putere. Întrebarea este doar dacă la o adică, aceștia vor sări în apărarea lui Dragnea, care i-a abandonat anul trecut, în Piața Victoriei, sau își vor pune piciorul în ghips cînd li se va mai cere să atace civili.
    • +4 (4 voturi)    
      Să sperăm (Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui

      că s-au trezit suficient de mulți (atât dintre cei care l-au votat cât și dintre absenteiști) încât să se poată schimba puterea hoților, mincinoșilor, corupților și mituitorilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Comment sters de user (Duminică, 17 martie 2019, 19:17)

        complet_ret [anonim] i-a raspuns lui nahir

  • +13 (15 voturi)    
    cosmarul comunist (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:06)

    mistydo [utilizator]

    Dragnea a reușit să schimbe cei trei trandafiri..în trei capete de șarpe ...pescuitți in bălțile teleormănene... de pelângă Belina....

    PSD a strâns de 10 ani sub aripa lui , aceleași caractere de slugi care și în decembrie 89 se îmbrăcau in uniformă de gardă patriotică , gata să meargă la Timișoara , să înăbușe demostrațiile.... Cum poți să te subordonezi unui infractor, ce a primit educație de milițian ?!
  • +10 (10 voturi)    
    PSD=FSN=PCR (Sâmbătă, 16 martie 2019, 16:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sunt mosternitorii CRIMINALILOR care au ucis in 1989/90, cei care su-au anexat tara doar ca sa fure si sa distruga România.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa o fi (Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:18)

    Irina25 [utilizator]

    Dar unii imbracati cu adevaratul patriotism avem?!
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo ! (Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:41)

    Akylas [utilizator]

    Are dreptate domnul presedinte !!! Iesiti la vot si sanctionati mafiotii care au pus stapanire pe Romania !!! JOS CIUMA ROSIE NEOCOMUNISTA, NEONATIONALISTA SI NEODICTATORIALA !!!
  • +2 (4 voturi)    
    pentru cei ce vor urma (Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:47)

    Dedalus [utilizator]

    Principala problema e in nostalgia batranilor pentru PCR, siguranta si "bucuria" patriotismului desantat di comunism.

    Cred ca fiecare tanar are datoria sa explice parintilor si bunicilor ca amintirile lor din comunism sunt false. Si ca au uitat frgul ucigas, cozile la orice, mancarea pe cartela.

    Ca intoarcerea comunismului nu e intoarcerea lor la copilarie si tinerete si ca nimni, absolut nimeni, nu are dreptul sa condamne copiii la comunism.

    Mai bine mort decat comunist.

    Oricum. parintii si bunicii nu mai au in fata mai mult de 10-20 de ani. Copiii si nepotii lor au in fata o viata intreaga. Vor sa ii vada la cozi 3/4 din zi, vor sa ii vada cum tremura de frig si crapa de foame? Asta e viitorul pe care il pregatesc nepotilor si copiilor pentru o suta de lei la pensie si 2 la salariu?

    Atat face viata unui copil, o suta de lei?

    Daca nu pricep, bunicii si parintii care cred ca a fost bine in comunism, sa stea acasa la vot!

    Sa ii lase pe cei pentru care viitorul conteaza sa si-l hotarasca singuri! Macar atat.
  • -2 (6 voturi)    
    Hai Iohannis (Sâmbătă, 16 martie 2019, 19:37)

    florinos [utilizator]

    Iohannis vrei sa rămâi în Istoria României ca Președintele care a Privit cu Îngrijorare sau cel care s-a împotrivit lui Dragnea ? Propune Referendum pe Legile Justiției.