Lista PNL pentru europarlamentare, cu Rareș Bogdan pe primul loc, va fi validată joi de conducerea partidului / Lansarea candidaților, sâmbătă, la summit-ul PPE, în prezența lui Iohannis

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 13 martie 2019, 19:51 Actualitate | Politic


Rares Bogdan
Foto: Facebook
Liberalii validează joi lista pentru europarlamentare care este deschisă de jurnalistul Rareș Bogdan, iar lansarea candidaților va avea loc sâmbătă, în cadrul summit-ului PPE de la București, la care participă și președintele Klaus Iohannis, au declarat, pentru HotNews.ro, surse liberale.

PNL și-a definitivat lista pentru alegerile din 26 mai, iar joi aceasta va fi aprobată în cadrul Biroului Executiv și a Biroului Politic Național.

Pe masa conducerii lărgite a PNL va fi pusă următoarea listă de candidați.

1. Rareș Bogdan, jurnalist Realitatea TV
2. Mircea Hava, primar Alba Iulia
3. Siegfried Mureșan, europarlamentar
4. Daniel Buda, europarlamentar
5. Adina Vălean, europarlamentar
6. Vasile Blaga, fost co-președinte PNL, fost președinte PDL
7. Dan Motreanu, fost deputat, fost secretar general PNL
8. Gheorghe Falcă, primar Arad
9. Cristian Bușoi, europarlamentar
10. Marian Jean Marinescu, europarlamentar
11. Vlad Nistor
12. Mihai Țurcanu, europarlamentar.

Contactat de HotNews.ro, președintele PNL, Ludovic Orban, nu a făcut niciun comentariu referitor la numele de pe lista pentru europarlamentare. „Așa cum am mai spus, veți afla care sunt candidații PNL după ce aceștia vor fi validați în forurile statutare ale partidului”, a spus Orban.

Șeful PNL a precizat însă că lansarea candidaților va avea loc în cadrul summit-ului PPE de la București, eveniment la care vor participa președintele Klaus Iohannis și „viitorul președinte al Comisiei Europene, Manfred Weber”.

Rareș Bogdan: „Eu sunt 50-50%”

Contactat de HotNews.ro, jurnalistul Rareș Bogdan a susținut, însă, că decamdată nu a luat decizia de a candida.

„Eu sunt 50-50% pentru că analizez în fiecare clipă ce pierd și cum pot ajuta dreapta să se bată cu monstrul ăsta PSD, dacă pot ajuta mai mult de pe baricada asta media unde publicul meu e uriaș și crește din cauza căderii altor baricade în zona TV sau pot ajuta mai mult mobilizând în zona politică, activ liberal și votanți liberali. Aș vrea să sprijin oricum ar fi tot ce înseamnă dreapta unită, PNL-USR-PLUS-PMP. Ăsta e desideratul meu, pentru că mi-e teamă că, dacă nu se întâmplă asta și PSD obține un scor foarte mare, peste 30%, nu va ezita să facă absolut orice, fac aproape orice și lucrurile pot deveni mult ai periculoase decât le vedem noi la ora actuală”, a spus Rareș Bogdan.

El răspuns, totodată, celor care l-au acuzat că vrea să plece la Bruxelles pentru bani sau imunitate, susținând că la Realitatea TV câștigă mai mult decât ar câștiga în Parlamentul European, iar „imunitatea nu mă interesează”.

„Mă întreb așa, dacă mâine sau sâmbătă când ar trebui aș face pasul acesta cine face ce fac eu astăzi pe Realitatea TV la Jocuri de putere, pentru că a devenit o oază. Uneori poate mergând mai departe decât jurnalismul, în zona militantă în anumite momente: OUG 13, 10 august, Congres 10 martie PSD. Cine va face lucrul ăsta pentru publicul ăla care e foarte numeros. Eu nu știu un coleg de-al meu care poate să facă și să aibă informațiile și forța mea și expunerea mea. Îți trebuie și o doză de curajul”, a mai spus Rareș Bogdan, precizând că decizia de a candida este una grea deoarece îi schimbă viața.

Liderii PPE, la București

Lansarea candidaților PNL va avea loc sâmbătă, la București, la summit-ul liderilor locali și regionali ai Partidului Popular European.

La reuniune vor lua parte peste 150 de primari și lideri regionali din spațiul european, precum și aproximativ 3000 de aleși locali din România. La invitația lui Ludovic Orban, la eveniment vor participa președintele Klaus Iohannis, candidatul PPE pentru poziția de președinte al Comisiei Europene, Manfred Weber, secretarul general al PPE, Antonio López-Istúriz White, liderul grupului PPE în Comitetul Regiunilor, Michael Schneider, directorul campaniei PPE pentru alegerile din 2019, Dara Murphy.

În cadrul reuniunii, Manfred Weber va prezenta viziunea asupra viitorului Uniunii Europene și principalele linii ale programului PPE pentru președinția Comisiei Europene.

Totodată, cu ocazia acestui eveniment va fi prezentat Manifestul Regional și Local al PPE pentru alegerile europarlamentare din 26 mai.

















21563 vizualizari

  • +20 (34 voturi)    
    Adios PNL !!!! (Miercuri, 13 martie 2019, 20:03)

    polonyca [utilizator]

    Ii regret sincer pe Siegfred Muresn si pe Jan Marinescu !! In rest......mafioti si sinecuristi.....de meserie !!! Incredibil !! Decat sa votez asa ceva mai bine....nu !!!
    • -17 (33 voturi)    
      #boicot #stauacasa (Miercuri, 13 martie 2019, 22:01)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Asta am invatat ultima data cand a trebuit sa votam, la referendum, ca pentru o Romanie normala nu trebuie sa mergem la vot. Asa ca de ce se mai organizeaza alegeri? #boicot #stauacasa
      • +8 (10 voturi)    
        Mai trol pesedist, pe cine pacalesti? Votam!!! (Joi, 14 martie 2019, 8:46)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Nu va luati dupa acest pesedist mascat. Din cauza absentei la vot avem acum PSD la putere.
        De data asta avem ce vota, fie partide vechi gen PNL si PMP, fie partide noi ca alianta USR-PLUS. Primele fac parte din raul cel mai mic, USR-PLUS din binele care exista. Eu voi vota binele!
      • -1 (7 voturi)    
        pui rama cu #boicot pe facebook? (Joi, 14 martie 2019, 8:50)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        ca asa am fost invatat la referendum ca e "cool"!
      • +6 (10 voturi)    
        Mars pe antena3.ro! (Joi, 14 martie 2019, 8:52)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Indeamna-i pe aia sa stea acasa. Noi venim sa va dam jos!
    • +8 (30 voturi)    
      USR+PLUS e optiunea oamenilor cinstiti. (Miercuri, 13 martie 2019, 22:59)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Da, Siegfried Muresan e un om capabil. Dar e cam singurel pe lista PNL.
      • 0 (2 voturi)    
        nu e "trasesist" deci! (Joi, 14 martie 2019, 12:53)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        bravo!
  • +15 (37 voturi)    
    Un flecar "atoatestiutor" in capul listei ?! (Miercuri, 13 martie 2019, 20:11)

    Plagarus [utilizator]

    Usor,usor hai la groapa cu furnici, ba i-aici, ba nu-i aici, uiiiii cu ac,cabotin.
  • +23 (39 voturi)    
    PNL = Falca, Blaga, Rares Bogdan? (Miercuri, 13 martie 2019, 20:14)

    nu-conteaza [utilizator]

    Am votat aproape tot timpul cu PNL, dar acum o sa zic pas.
    Sa-i trimit cu mana mea in parlamentul european pe Blaga si pe Falca? Pe bune? Atat puteti?
    Rares Bogdan? De cand e Rares Bogdan un mare liberal ? Ce competente are? Doar ca apare pe sticla si da in PSD? A avur vreo functie publica in care sa-si demonstreze competentele liberale? A avut macar un chiosc de ziare care n-a dat faliment?
    Pacat, de data asta nu pun stampila pe voi. Sper sa nu va intoarceti la 15%.
    Numai bine.
  • +21 (33 voturi)    
    trebuie sa fii lovit tare la cap (Miercuri, 13 martie 2019, 20:27)

    ..13 [utilizator]

    sa il pui pe Rares pe locul I, Hava locul II si pe Siegfried Mureșan doar pe locul III...

    cred ca au probleme cu rationalitatea cei din PNL - pana acum tot ce s mers pe cantecul Presedintelui NU A IESIT BINE - regrete!

    Pozitionarile astea imi aduc perfect aminte de ceea ce s-a intamplat la alegerile locale cand PNL-ul nu a reusit sa puna un candidat credibil pentru Primaria Bucuresti-ului si a castigat tzatza Firea.

    regrete ...
  • +11 (29 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 13 martie 2019, 20:43)

    mitg [utilizator]

    Ca Marian Jean Marinescu e pe 10, iar scarba de Blaga si nevasta lu Crin pe 6.

    In rest voi vota PNL de dragul lui Siegfried Muresan mai ales, dar si Rares Bogdan.
    • +3 (5 voturi)    
      de dragul unora (Joi, 14 martie 2019, 8:43)

      politik_killz [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      votezi niste expirati compromisi ...ce sa zic nene , ne meritam soarta
  • +21 (23 voturi)    
    Definitivă 50% (Miercuri, 13 martie 2019, 20:44)

    muvis [utilizator]

    Usrplus are vreo 40 de candidați pe listă. Pnlul de ce are atât de puțini?
    Și cum se face că lista e definitiva, dar primul candidat nu e încă hotărât să candideze?
    Și Falcă, amicul lui betoniță și sabotorul arădenilor care nu mai vor penali in funcții publice e propunerea PNL?

    Las la o parte imoralitatea obținerii semnăturilor înaintea prezentării listei de candidati. Sau nu?
    • +14 (26 voturi)    
      ... (Miercuri, 13 martie 2019, 21:48)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      Crezi ca ei nu stiu ce sanse au? Sunt constienti ca pica sub USR Plus. O sa se invarta undeva la 22-25%, O sa fie 3 partide intre 20-30%. Eu vad USR-Plus pe primul loc.
      • -11 (21 voturi)    
        du-te la iUmor, cu gluma asta castigi sigur (Miercuri, 13 martie 2019, 22:34)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

        daca mai ai inca vreo 2-3 poti sa mergi la stand-up comedy :)
        succes!
      • -3 (15 voturi)    
        PSD peste 30%, PNL 20-25%, USR+ 15-19% (Miercuri, 13 martie 2019, 23:58)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

        sa nu zici ca nu ti-a spus nimeni :)
        asta va fi ordinea, PSD, PDL, USR+
        • +1 (9 voturi)    
          Bine zis pdl (Joi, 14 martie 2019, 2:38)

          muvis [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          E bun scorul pentru România, chiar și asa cum îl arăți razand. Înseamnă că va ieși lumea la vot si la parlamentare PSD nu o sa mai aibă majoritate
          Iar până la parlamentare și locale scorul va mai înclina către opoziție. Succes usrplus in formarea noului guvern.
  • +15 (25 voturi)    
    Daca am ajuns sa inlocuim ticalosii cu clownii... (Miercuri, 13 martie 2019, 21:47)

    Ark_ro [utilizator]

    ... cred ca este cazul impachetam si sa plecam cu totii!
    • +13 (21 voturi)    
      Eu nu plec nicaieri. (Miercuri, 13 martie 2019, 23:00)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ark_ro

      Refuz sa las tara pe mana mafiei PSD/ALDE. Ar fi pacat.
    • +5 (13 voturi)    
      bine ai zis (Miercuri, 13 martie 2019, 23:03)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ark_ro

      unii nu s-au prins că de 30 ani Puterea e Opoziția și Opoziția e Puterea. oricare le ar fi insigna - ziua ”adversarii de pe eșichier” se scuipă la teveuri și seara beau la Golden Schlitz și rîd de noi pulimea
    • -1 (3 voturi)    
      Cata dreptae ai. (Joi, 14 martie 2019, 5:00)

      voinicu [utilizator] i-a raspuns lui Ark_ro

      Mi se rupe sufletul sa constat ca ai perfecta dreptate.
      Se va alege praful de tara asta daca in continuare vom avea vot universal.
      Ultimul sa nu uite sa stinga lumina.
  • +4 (12 voturi)    
    R Bogdan castiga mai bine la RTV decat....? (Miercuri, 13 martie 2019, 22:53)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Parca RTV avea datorii la stat....cum are bani sa-l plateasca pe noul; liberal?
  • +4 (8 voturi)    
    Doua mari greseli, (Miercuri, 13 martie 2019, 23:15)

    Isobar [utilizator]

    care ar putea fi evitate inaintea prezentarii listei.
    Dl. Rares Bogdan este un ziarist respectat in interventiile de aparare a democratiei, inafara angajarii pentru un partid,si ar trebuii sa persevereze in aceasta activitate(contestat uneori pentru limbaul agresiv)
    Angajarea pentru PL provoaca un gol greu de acoperit pentru presa libera si convine PSD-ALDE care a incercat de multe ori sa il anihileze.
    Nimeni nu poate garanta ca un ziarist de success poate devein un Parlamentar European de success.

    PNL-ul nu trebuie sa promoveze pe lista personaje controversate(Dl. Blaga,Dl.Falca) in interior.
    Un politician de talia Dl. Vlad Nistor ar fi persoana
    indicate sa deschida aceasta lista.
  • +8 (14 voturi)    
    sper ca romanii sa voteze oameni noi (Joi, 14 martie 2019, 0:15)

    Coco Whistle [utilizator]

    dar de la usr si plus. pnl e un partid care a demonstrat ce poate, e timpul sa urmeze pntcd.
  • +7 (9 voturi)    
    - (Joi, 14 martie 2019, 2:28)

    gogo1234 [utilizator]

    Mai bine Oreste in loc de Rares, asta macar ar legaliza iarba
  • -1 (3 voturi)    
    Intențiile PNL în politică sunt incerte (Joi, 14 martie 2019, 2:50)

    muvis [utilizator]

    Pacat că Dna Clarice Dinu nu a insistat să obțină de la Orban un răspuns privind susținerea unui candidatul unic la primăria capitalei. Orban a zis că e prea devreme sa spună. Eu cred că nu există o altă opțiune. Pentru mine e esențial să știu intențiile PNL de pe acum.
    • +4 (4 voturi)    
      astia o scalda (Joi, 14 martie 2019, 8:17)

      politik_killz [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      asa cum au facut pe toata perioada opozitiei, simulare de opozitie de fapt.
  • +1 (5 voturi)    
    Nu-i intreaba pe-astia nimeni de uninominale? (Joi, 14 martie 2019, 3:24)

    John_english [utilizator]

    tot liste stabilite de partid se voteaza?
  • +8 (10 voturi)    
    Mai Kãkãrãu lipseste de pe lista (Joi, 14 martie 2019, 3:27)

    Klaus_ [utilizator]

    Mai trebuia sa-l puna si pe Kãkãrãu pe lista aia aiuristica si treaba era ca si rezolvata: PNL sub 10% :(
  • +7 (9 voturi)    
    doar palavragiul asta| (Joi, 14 martie 2019, 4:31)

    asspeeda [utilizator]

    nu si pe rufai?!sau chiar pe gusa????
    mai merge zmucitul ala de barbu de la b1;aha,sa nu-l uit pe striblea ca l-au reciclat si pe el!
  • 0 (8 voturi)    
    a inceput circul cu " ma pis pe el de vot" (Joi, 14 martie 2019, 7:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    orice vot "pisat" e un vot dat PSD , votati udmr daca nu aaveti cu cine vota dar votati , astia care se agita ca #boicot sa o lase mai moale!
  • +4 (6 voturi)    
    fara cacarau nu are farmec... (Joi, 14 martie 2019, 8:16)

    politik_killz [utilizator]

    pai sa reintregim familia acolo la bruxelles ca bulldog avem...
  • +3 (5 voturi)    
    PNL (Joi, 14 martie 2019, 9:43)

    gizmo [utilizator]

    N-a invatat nimic din experimentul Becali.
  • 0 (0 voturi)    
    ?????????? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 0:47)

    Ioan Danila [anonim]

    Cred că mai bine ar fi dacă l-ați pune în capu-la listei pe Iohanis. Ș-așa, ori cum pleacă de la Cotroceni cu coada între picioare. În UE poate o face și el ceva bun pentru români. Acolo poate nu se mai pupă-n bot cu Merkel.