Presa elvetiana: Figurile intunecate ale Romaniei contraataca

de M.Z.     HotNews.ro
Miercuri, 6 februarie 2008, 22:35 Actualitate | Politic


Ziarul elvetian Neue Zurcher Zeitung a publica un articol extrem de dur la adresa deciziei prin care Curtea Constitutionala a blocat activitatea Consiliului National pentru Studierea Arhivelor Securitatii (CNSAS). Prin aceasta sentinta s-a dat curs sesizarii unui politician de marca si mogul de media, scrie ziarul elvetian.
Cititi fragmente din articolul publicat de Neue Zurcher Zeitung, citat de Rador

Marti, reprezentanti ai societatii civile din Romania au demonstrat in centrul Bucurestiului impotriva unei sentinte, in urma careia viitoarea activitate a CNSAS va fi ingreunata, daca nu chiar interzisa. La o prima demonstratie care a avut loc duminica au participat 1.000 de persoane -  ceea ce, data fiind importanta subiectului, inseamna putin. Acest act de confruntare cu trecutul nu constituie doar o datorie morala a statului fata de toate victimele regimului dictatorial, ci se afla si in interesul nemijlocit al politicii actuale.

De curand, Romania si Bulgaria au incasat de la Bruxelles un avertisment din cauza coruptiei si deficitului inca existente in domeniul justitiei. Daca lucrurile nu se vor imbunatati, sunt posibile sanctiuni.

Neajunsurile criticate de UE demonstreaza o perceptie a statului care considera, ca si in vremurile trecute, ca cetatenii sai sunt niste supusi incapabili. Tocmai de aceea, accesul la documentele Securitatii nu este capabil sa mobilizeze masele: netransparenta statelor este o regula si nu o exceptie.

Joia trecuta, Curtea Constitutionala a dat curs reclamatiei intentate de politicianul si mogulul de media Dan Voiculescu, retragand baza juridica a consiliului infiintat in urma cu noua ani. Consiliul cu 300 de colaboratori are un colegiu director de 11 membri, a carui componenta a fost stabilita de partidele parlamentare.

Reclamantul, Dan Voiculescu, a avut o functie importanta in comertul exterior sub Ceausescu. Imediat dupa schimbarea sistemului, el a creat un imperiu media care i-a garantat lui si neinsemnatului sau Partid Conservator o importanta influenta in politica.

Criticii sai il considerau drept omul cu cel mai respingator caracter din tara. Datorita dezvaluirii trecutului sau, vara trecuta a fost nevoit sa renunte la functia de vice-prim ministru, dar si-a putut pastra functia de senator. Faptul ca tocmai el a fost cel care a reusit sa torpileze cu succes CNSAS constituie, in aprecierea observatorilor de la Bucuresti, un nou indiciu pentru reabilitarea figurilor intunecate ale fostului sistem.

In momentul de fata, guvernul lucreaza la elaborarea unei hotarari de urgenta care sa garanteze continuarea activitatii CNSAS in pofida deciziei Curtii Constitutionale. Premierul Calin Popescu Tariceanu a vizitat luni CNSAS incercand sa linisteasca apele.

Activitatea Securitatii ar prezenta interes doar pentru istorici, deoarece justitia nu ar face fata acestei sarcini. Fostul senator si fondatorul CNSAS, Constantin Ticu Dumitrescu, a apreciat ca momentul sentintei recente nu este nicidecum intamplator. Consiliul ar avea o activitate eficienta tocmai in momentul actual. Au fost identificate cateva duzini de procurori si judecatori activi care au fost inainte de 1989 agenti sau spioni.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2680 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    1000 de romani? (Joi, 7 februarie 2008, 0:35)

    Marin Oprea [anonim]

    Numai atit? 1000 de romani de la 12 onguri?
    ce spune asta despre societatile civile din tara lu peste , ce spune asta despre aceste asa zise societati civile?

    Sunt ele civile? ori sunt ele tot parte ascunsa a partidelor securiste , si aici nu ma intereseaza care fuckn partid , toate , absolut toate sunt de aceiasi kaka.
    !000 de persoane sa faca o numai asa de fata lumii o gogoneata, mie scirba, mie scirba de toti politicienii-securisti si de mama lor de societati civile care pretind ca sint de partea cetateanului de rind.
    Cum adica Curtea aia de hoti sa destrame ce a putut sa fie ceva bun, sensul comun nu mai are valoare in tara aia?

    Faptul ca jigodiile alea din PSD si cu mortul ala, sa sufere in pamint, si in iad, si sai fie tarina usoara ca oiatra de moara, au scris constitutia aia de caca, si-au batut joc de o tara intreaga numai sa le mearga lor bine.
    Cum numai o mie de oameni au esit in strada sa protesteze la o asa mare problema?
    Ce tara P-li avem noi, ce fel de oameni e in tara asta .
    Sunt dezamagit si imi vine sa nu-mi mai zic ca sunt Roman.
    Mie scirba de voiculescu , de jeoana, de iliescu ,, de tariceanu
    mie scirba de toti si de toate.
    Am ajuns sami fie rudine ca sint roman, va jur.
    ma uit la presa , la evz , la cotidianu, la R libera
    La toata presa toti sint securisti.
    Nimeni nu a facut nimic ca sa rastoarne aceasta stare de fapt - securisto, comunist.
    E tara lor , a securistilor , a jegurilor a hotilor.
    Nu degeaba toata europa fuge de noicind aude ca suntem Romani= hoti.

    As dorii din toata inima sa pot face ceva , as dorii sa avem o dictatura, numai asa o sa putem scapa de securisti si de hoti.
    Se fura asa pe fata pe vremea lui ceausescu?
    Nu, Romanii asta merita! Dictatura , ca numai asa acest neam de cacat poate fi pus la punct.
    Numai asa poate fi controlat.
    I-mi pare rau sa spun despre mortu, ca ar fi bun , ca l-am urit cu toata fiinta mea , dar credeam ca o data democratie , tra asta , oamenii astia or duce-o mai bine , dar e mult mai rau
    • +1 (1 vot)    
      dar poti! (Joi, 7 februarie 2008, 1:10)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui Marin Oprea

      Poti face ceva! Iesi data viitoare in piata! Nu mai astepta pe altii sa faca ceva pentru tine.
      Iti dai seama daca in loc de mia aia erau o suta de mii? Era un prilej bun pentru ca era un scop nobil. Nu era pro X sau contra Y.
      Nu crezi ca o voce articulata a 100.000 de oameni s-ar fi auzit mai tare? Ce voiai sa faca mai mult socitatea civila? Sa mearga sa scoata lumea din casa? A iesi in piata nu implica violenta! A iesi in piata e un act pasnic de afirmare a vointei. Lumea s-a obisnuit sa creada ca iesirea in strada e musai violenta si, ca atare, nu e buna.
      Esti un om slab. Te vaiti ca o muiere si accepti dictatura cu prea mare usurinta. Si injuri in stanga si in dreapta pe cine iti vine la gura. Fa TU ceva. Sper ca greselile gramaticale le-ai facut pentru ca esti nervos si nu mi-am batut capul cu un idiot.
      • +1 (1 vot)    
        ai perfecta dreptate DDD ! (Joi, 7 februarie 2008, 8:47)

        Z. [anonim] i-a raspuns lui ddd

        Oamenii se lasa abuzati, ca si cand ar fi simple obiecte iar guvernantii si parlamentarii o stiu si profita din plin .... Multi romani zic ca singura solutie care le-a mai ramas e plecarea din tara, la mai bine. Dar mai binele asta, acolo unde e tot oamenii l-au facut, l-au facut implicandu-se civic, nu stand la vaitatura sau zeflemea.
        Ia sa iasa oamenii in strada la fiecare lovitura sub centura data de potentati ! sa fie negru de lume ! ia sa mearga romanii la vot ! sa vedeti cum ar incepe sa se teama si cum ar indrazni din ce in ce mai putine marsavii.
        Sa vedeti probabila remaniere guvernamentala, daca e adevarat ca se pregateste .... Ce-ar face romanii daca premierul prezinta un nou guvern cu norica la justitie ? s-ar vaita . Politicienii stiu asata si conteaza pe inertie si lipsa de civism.
      • +1 (1 vot)    
        pot? (Joi, 7 februarie 2008, 9:00)

        Marin Oprea [anonim] i-a raspuns lui ddd

        Traiesc departe de Romania si imi pare rau ca nu sint (nu sint de acord cu schimbarea sunt) acolo sa pot face ceva direct.
        Sint un om, un om singur si departe de tara nu poate decit sa-si verse amarul aici si sa influenteze cu ce poate chiar si prin scris la aceasta deschisa si cu adevarat democrata publicatie, H N. pentru asta va felicit si ma bucur de voi.
        domnule triple d, dupa cum vezi eu mi-am pus numele meu aici si I stand for what I belive
        I-mi assume ca domnia ta ai motive sa te ascunzi sub acest ddd. Ma gindesc ca inca in tara sint oameni care se feresc sa-si spuna deschis opiniile ca si cind am fi in communism.
        Dar lasind asta la o parte vreau totusi sa te intreb ceva, dumneata ai fost in piata ?
        Daca ai fost sincer te felicit!
        Daca nu inseamna ca ai scris aici numai ca sa te aflii in treaba, sau poate ca nu ai putut ca si mine, si asta atunci nu ti-ar fi dat dreptul sa ma judeci ca nu am fost.
        Cit despre gramatica mea! M-ai ghicit in ambele sensuri, eram cu adevarat suparat rau de tot si inca nu mi-a trecut si pe deasupra plecat de 25 de anii poate si asta ar fi o scuza, am zis poate, cu toate ca nu-mi place.

        Referitor la subiectul nostru, domnule ddd, e posibil ca nimeni sa nu faca nimic pentru asta ?

        Consideri ca o mie de oameni de la 12 onguri sa spuna ceva cuiva ?
        sa nu aiba ei putere sa faca mai mult, sa aduca ei mai multa lume in fata acestor hoti, te asigut ca nu te cred la orice explicatie ai aduce.

        Romanii! ? mi-e greu sa-i definesc, dar trebuie ajutati, trebuie invatati , trebuie sa le explici pe indelete, ca ce fac cei car ne conduc , in multe ocazii nu e chiar bine , si lor , le e cam greu de perceput asta pina nu le intra in minte ca baaa pai asta nu e bun.
        De asta ma supar pe aceste ONG-uri ca ele cum bine stii nu fac nimic pentru ca oamenii sa fie cultivatii, invatati cu ideea ca noii oamenii avem dreptul sa ne expunem nemultumirile chiar si prin violenta domnule ddd, atunci cind cei care ne conduc ne fura pe fata.
        • -1 (1 vot)    
          nu puteti (Joi, 7 februarie 2008, 11:33)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Marin Oprea

          dvs nu puteti sa le dati sfaturi romanilor.Pt a putea sa le dati sfaturi romanilor trebuie mai intai sa-i intelegeti si ca sa-i intelegeti trebuie sa traiti in Romania.Urasc oamenii care au fugit din tara cand era mai greu iar acum se intrec unu pe altul sa le dea sfaturi celora care au ramas si au suportat.Dati-le sfaturi consatenilor dvs.
          • +1 (1 vot)    
            nu puteti dvs. (Joi, 7 februarie 2008, 16:10)

            mircea [anonim] i-a raspuns lui marius

            iar eu urasc oamenii care scriu ce-ati scris dvs. domnule marius. faptul ca stai aici iti da tie dreptul sa fii mai roman? hai ca ma faci sa rad. esti pueril, mon cher.
        • +1 (1 vot)    
          am fost (Joi, 7 februarie 2008, 14:43)

          ddd [anonim] i-a raspuns lui Marin Oprea

          sorry man, n-am stiut ca esti plecat
    • -4 (4 voturi)    
      reply (Joi, 7 februarie 2008, 1:19)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Marin Oprea

      esti doar un simplu fan base, dupa vorba, dupa port. daca tot vrei sa faci ceva pentru tara, iti dau o idee: scuteste-ne.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 7 februarie 2008, 8:42)

        [anonim] i-a raspuns lui eu

  • +2 (2 voturi)    
    Prea politicos (Joi, 7 februarie 2008, 8:55)

    Radu, Elvetia [anonim]

    Am citit articolul din NZZ. Este chiar prea politicos. Dar are meritul de a spune lucrurilor pe nume. Am vorbit apoi cu redactia ziarului. I-am rugat sa se informeze data viitoare si de la romanii din Elvetia. Am propus tema: Romania tara unde coruptia si hotia au fost legiferate si justificate prin constitutie.
    • -4 (4 voturi)    
      coruptia si hotia au fost legiferate prin consti (Joi, 7 februarie 2008, 9:51)

      x [anonim] i-a raspuns lui Radu, Elvetia

      inainte sa te grabesti sa informezi pe altii ar fi bine sa te informezi tu ...Crezi ca daca citesti cateva articole pe net din presa romanesca scrise de niste jurnalisti de doi lei - care o vand si mama pentru o cafea (ori pentru un post de cosilier prezidential) - sti exact ce este in tara? Sau crezi ca presedintelui gaozar chiar ii pasa de tara si zice adevarul?
      Cunosti fraza "Imi cer scuze ca v-am mintit"?
      Cugeta la ceea ce ai spus: "coruptia si hotia au fost legiferate prin constitutie" ............???????
      SA MORI TU!! :)
      Hai sa desfintam si constitutia ca ii sta in cale lui basescu ca sa fie dictator....
    • +1 (1 vot)    
      stimate vecine! (Joi, 7 februarie 2008, 15:49)

      austriac [anonim] i-a raspuns lui Radu, Elvetia

      In speranta de a te simti mai confortabil, tin sa-ti comunic despre cel mai proaspat scandal legat de seful serviciului secret, care si-a pierdut slujba deoarece a indraznit sa critice cativa ministri ale internelor de presiuni partinice asupra institutiei. Nu i se imputa cumva lipsa de temei a acuzelor, ci faptul ca a ciripit desi fiind functionar de stat, caruia i se pune din oficiu calus in gura: coruptie (si hotie) la nivel inalt, batuta in cuie prin legea servitorului de stat (Beamtendienstrecht) = omertà. Romania are nevoie de multe schimbari spre bine, are nevoie de oameni care ies in strada, dar si mai mult de cetateni constienti de puterea lor la urnele de vot si de nitica rabdare. Poate ca e un cuvant prea usor spus de unul tot din afara, de 46 de ani si nu fugit ci luat de parinti, care cade greu celui ce rabda la infinit, dar asta-i mersul lumii.
  • +1 (1 vot)    
    mare diferenta (Joi, 7 februarie 2008, 9:00)

    Aga [anonim]

    mare diferenta intre ideea de " AVERTISMENT" care e clar evocata de ziarele germane si de cele elvetiene si acel "NU-I GRAV", cum traduc politicienii romani raportul UE.
    Nu va socheaza ?
    • +1 (1 vot)    
      Manipulare (Joi, 7 februarie 2008, 11:00)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui Aga

      Ziarele respective reflecta realitatea, aceleasi idei desprinse si din interviul HN cu Monicai Macovei. Ceea ce ma face sa ma gandesc la faptul ca sunt de fapt niste ziare la mana lui Basescu :-))))
      Lasand gluma la o parte, eu nu sunt de parere ca o iesire masiva in strada ar rezolva ceva, nesimtirea e prea mare in randul celor avizati. Isi va da cineva demisia? Hahahahaha! Si uitati-va cum ajung informatiile in presa, pentru cei de la antene in piata s-au strans duminica 150 de oameni... Asa ajung informatiile in restul tarii, de ziare nu mai spun...

      Din nou, tot respectul pentru maghiari, care nu au stat in casa atunci cand s-au simtit inselati!
  • +1 (1 vot)    
    constatare: (Joi, 7 februarie 2008, 9:37)

    condorul [anonim]

    Romanul merge in numar mare sa vada cum se aprind luminitele la cel mai inalt brad din Europa!
  • -1 (1 vot)    
    Neue Zurcher Zeitung face spumitze. (Joi, 7 februarie 2008, 14:10)

    Un Trecator Grabit [anonim]

    Neue Zurcher Zeitung face anchete cumva si despre banii desigur "curati" depusi si tinutzi cu mare grija in bancile elevetiene?

    Neue Zurcher Zeitung scrie cumva despre rasismul din Elvetia?

    Neue Zurcher Zeitung scrie despre despre trecutul glorios al Elvetiei din al doilea razboi mondial?

    Nu pot dormi cei de la Neue Zurcher Zeitung de grija romanilor sau nu le-a iesit vreo afacere elvetienilor in Romania si acuma fac spume finutze?