Băsescu, întrebat de un jurnalist maghiar despre autonomia Ținutului Secuiesc, susținută de FIDESZ: Aţi pierdut războiul, aţi pierdut imperiul, salut!

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 12 martie 2019, 18:46 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Fostul președinte Traian Băsescu a comentat, în termeni extrem de duri, într-un interviu acordat unui jurnalist maghiar, susținerea de către FIDESZ a autonomiei Ținutului Secuiesc. „Este ciudat că şi Stalin şi FIDESZ au aceeaşi viziune politică”, a spus Băsescu. Fostul președinte le-a transmis „dragilor vecini” că mai au o problemă când tot vorbesc despre tratatul de la Trianon. „Consolaţi-vă şi împăcaţi-vă cu propria istorie. Aţi pierdut războiul, aţi pierdut imperiul, salut. Istoria nu-i ceas s-o dai înapoi”, a spus el.

Traian Băsescu a postat pe Facebook întrebările puse de jurnalistul maghiar Kulcsar Arpad și răspunsurile pe care i le-a dat, după ce conducerea PMP a votat pentru excluderea FIDESZ din PPE.

Despre susținerea de către FIDESZ a autonomiei Ținutului Secuiesc:

  • Contravine Constituţiei României, iar susţinerea acestui lucru de către demnitari ai Ungariei şi ai FIDESZ este un amestec grosolan al ţării vecine în treburile interne ale României;
  • În perioada când România s-a aflat sub ocupaţia URSS, prin voinţa lui Stalin, în România a existat Regiunea Autonomă Maghiară ce cuprindea, aproximativ, actualele judeţe Covasna, Harghita şi Mureş. Regiunea a fost desfiinţată în 1968, la câţiva ani după retragerea Armatei Sovietice de pe teritoriul României, odată cu reorganizarea administrativă a ţării. Este ciudat că şi Stalin şi FIDESZ au aceeaşi viziune politică.
  • Toate statele membre ale UE au negociat, au semnat şi au ratificat în parlamentele naţionale Tratatul de Aderare. În Tratat sunt menţionate competenţele exclusive ale UE şi competenţele partajate între UE şi guverne. Din moment ce un astfel de Tratat a fost ratificat, ţara, oricare ar fi ea, a cedat o bună parte din suveranitate către UE. Din păcate, FIDESZ a accentuat în ultimii ani un discurs suveranist care nu este corespunzător statutului de stat membru UE .
  • Şi mai aveţi voi o problemă, dragi vecini. Ce vă veni să tot vorbiţi de Tratatul de la Trianon? Pe cine credeţi că impresionaţi? Consolaţi-vă şi împăcaţi-vă cu propria istorie. Aţi pierdut războiul, aţi pierdut imperiul, salut. Istoria nu-i ceas s-o dai înapoi.

Întrebat dacă ar mai trebui excluse din PPE și aște partide, de exemplu UDMR care e aliatul FIDESZ, Băsescu a răspuns că „UDMR este un partid românesc ce reprezintă parte din cetăţenii români de etnie maghiară, partid cu care partidele din România au găsit întotdeauna soluţii care să consolideze drepturile celor 18 minorităţi ce trăiesc pe teritoriul României”. „Cred că apartenenţa UDMR la PPE este un lucru bun, la fel cum consider că este un lucru bun că UDMR este în Parlamentul României”, a mai spus fostul președinte.


















26598 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    mda.. (Marţi, 12 martie 2019, 18:54)

    Mistrelutz [utilizator]

    nu.s cel mai mare fan dar cu declaratiile astea nu pot decat sa fiu deacord .
    Macar cineva mai are ..ooo
    • +2 (2 voturi)    
      Dece folosti libertatile nationale si UE? (Miercuri, 13 martie 2019, 11:58)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Dece folosti libertatile nationale si UE,

      - pentru actiuni revizioniste istorice?
      - pentru actiuni de segregare culturala?
      - pentru actiuni anticonstitutionale?

      Mai nou, Basescu le respinge si actiunile imperialiste...!
    • 0 (0 voturi)    
      ultimele afirmatii sunt de peste congelat (Miercuri, 13 martie 2019, 20:47)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Adica mort. Politic.
      Cum poate sa afirme ca UDMR este un lucru bun in Parlamentul Romaniei?
      Nu ma refer la componenta etnica ci la faptul ca UDMR-ul este un PSD maghiar imbracat in toale de pseudo etno-liberali.
      E cel mai toxica prezenta in parlament iar Base(caruia ii respect meritele reale) se apuca sa le dea o limba compensatorie.
      • 0 (0 voturi)    
        Aici e diferenta de tact si diplomatie (Duminică, 24 martie 2019, 19:15)

        szadi62 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        intre un fost presedinte ales de doua ori,adica presedintele Basescu si tu,un biet postac naiv care nu intelege mare lucru din ce se intampla in jurul,dar comenteaza,luat de val fiind.
  • +22 (22 voturi)    
    Raspunsuri (Marţi, 12 martie 2019, 19:22)

    Kepler [utilizator]

    pertinente si f. clare. Bravo Basescu!
  • +11 (19 voturi)    
    Are verb Base, de-ar avea si Klaus macar pe jumate (Marţi, 12 martie 2019, 19:28)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    ...
    • +5 (5 voturi)    
      Iohannis are substantiv. (Miercuri, 13 martie 2019, 16:11)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Impreuna ar fi foarte articulati :)
  • +23 (27 voturi)    
    le-o avea el pe ale lui, (Marţi, 12 martie 2019, 19:57)

    iodixit [utilizator]

    da base nu-i de dus cu presul si cind le zice, le zice!
    ma calca pe nervi de multe ori, dar tot de multe ori ma unge pe suflet.
    poate zice cine vrea ce-o vrea, dar base a fost cel mai tare presedinte al romaniei. adevarata batalie impotriva coruptiei la nivel inalt a inceput pe timpul sau.
  • +18 (18 voturi)    
    Respect (Marţi, 12 martie 2019, 21:04)

    SHEAPA [utilizator]

    Scurt, abrupt, dureros de adevărat.
  • -20 (26 voturi)    
    Discutii false si artificiale. (Marţi, 12 martie 2019, 21:34)

    Marionette [utilizator]

    In loc sa ne uitam ca ne indreptam spre dictatura si de 30 de ani KGB s-a aflat la manetele Romaniei o facem acum pe patriotii care se bat vezi Doamne cu ungurii. N-are nimeni nici o problema cu ungurii, Basescu creeaza probleme pentru a radicaliza romani si odata radicalizati sa-i prosteasca sa le fure votul.
    • +6 (6 voturi)    
      Si de ce crezi tu ca problemele s-ar sfii (Miercuri, 13 martie 2019, 16:13)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      sa vina in acelasi timp? Crezi ca se rusineaza una de alta si stau la rand?
  • -21 (21 voturi)    
    Aceeasi masura (Marţi, 12 martie 2019, 21:56)

    Setalcott [utilizator]

    Eu sunt de acord cu Catalin Avramescu. Daca principiul autodeterminarii a fost bun pentru romanii ardeleni in 1918, nu vad de ce nu ar fi bun pentru secui.

    https://www.youtube.com/watch?v=qYeq-1690mI
    • +4 (4 voturi)    
      aiurezi (Miercuri, 13 martie 2019, 12:50)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Pune mana si citeste mai multe despre "tratat", care oricum nu e din 1918...
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru ca situatiile nu sunt identice, (Miercuri, 13 martie 2019, 16:15)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      nici macar similare.
    • +2 (2 voturi)    
      Care secui? Câți s-au declarat secui? (Miercuri, 13 martie 2019, 18:43)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Câți s-au declarat secui la recensământ?
    • +1 (1 vot)    
      ai ceva probleme cu intelegerea istoriei (Miercuri, 13 martie 2019, 20:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      In 1919 romanii s-au "autodeterminat" din componenta unui imperiu multinationail care tocmai se destrama. Impreuna cu multe alte natiuni. Intr-o epoca in care daca pronuntati sintagma -drepturile minoritatilor- mai vedeai lumina zilei din parti(chiar si in America)
      Te las pe tine sa trasezi liniile de comparatie.
      PS- vezi ca singurii care au afirmat in istorie ca Romania este un imperiu multinational au fost bolsevicii.
  • +14 (14 voturi)    
    un raspuns cu care pot fi de acord (Marţi, 12 martie 2019, 23:43)

    g01an [utilizator]

    reviziniosmul istoric nu este vazut cu ochi buni in occident, adoptarea unei astfel de pozitii poate fi sustinuta ulterior si diplomatic, daca mai si permite raspunsuri taioase, cu atat mai bine.

    drepturile minoritatilor trebuie sa ramana o discutie ce poate fi avuta liber si este o chestiune fundamentala, trebuie respectata.

    in acelasi timp, chiar daca putem discuta despre asta, granitele nu mai pot fi schimbate pe criterii "istorice". si orice vot pe orice problema interna trebuie sa fie unul care include TOTI cetatenii.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce imperiu??? A fost austriac, nu ungar. (Miercuri, 13 martie 2019, 18:42)

    prec [utilizator]

    Cât despre Trianon, așa este, mai avem câteva județe în Ungaria de recuperat. Până laTisa.
    Iar U.D.M.R.-ul trebuie desființat deoarece nu este partid, nu-i înregistrat ca partid.
    Numai prostii băsește ăsta.