Cioloş: Vreau să văd de la Dragnea declaraţiile pe propria răspundere ale conducerii PSD că nu au colaborat cu Securitatea

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 10 martie 2019, 21:26 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Facebook - Dacian Ciolos
Preşedintele PLUS, Dacian Cioloş, a declarat duminică, la Buzău, că vrea să vadă de la Liviu Dragnea "declaraţiile pe propria răspundere ale conducerii PSD care să spună că nu au colaborat cu Securitatea niciodată şi n-au colaborat cu servicii de informaţii din ţară şi din străinătate", altfel acuzaţiile lui rămân "vorbe în pustiu", relatează Agerpres.

"Liviu Dragnea, Sebastian Ghiţă, ceilalţi care se plimbă de câţiva ani de zile pe la instituţiile de forţă şi pe la serviciile de care vorbesc acum şi cu care au avut treabă, nu găsesc altă scuză decât să acuze ceea ce fac ei în partid spre ceilalţi. Înainte de toate, vreau să văd de la Liviu Dragnea declaraţiile pe propria răspundere ale conducerii PSD care să spună că nu au colaborat cu Securitatea niciodată şi n-au colaborat cu servicii de informaţii din ţară şi din străinătate. Asta am făcut noi la PLUS, toţi cei din conducere, în frunte cu mine, asta trebuie să o facă şi ei", a afirmat Dacian Cioloş într-o conferinţă de presă.

Totodată, Cioloş a susţinut că Liviu Dragnea "nu are altceva ce să vândă decât poveşti".

"Asta au făcut de când au ajuns la guvernare, au atacat justiţia, au atacat statul român ca să îşi rezolve problemele, România începe să devină tot mai mult un stat controlat de un partid. Vreau să-mi arate Liviu Dragnea unde este bunăstarea în buzunarul românilor şi în mâna cui este buzunarul românilor de un an şi ceva. Faptul că Dragnea se duce doar prin sud unde are gardă pretoriană care îl înconjoară şi stă ascuns pentru că nu are curajul să iasă în piaţa publică în faţa românilor să dea explicaţii, arată halul în care a ajuns Dragnea în fruntea PSD-ului", a mai spus Cioloş.

Liderul PLUS a mai punctat faptul că, momentan, prioritatea formaţiunii pe care o conduce sunt "românii care cred că România poate să stea demnă în UE".

"Dragnea nu ştie ce vrea de fapt, ba este european, ba vrea un colţişor pentru România. O să aibă dânsul un colţişor pentru dânsul mai încolo un pic, deocamdată pe noi ne interesează cum facem să stopăm ciuma asta care duce România la sapă de lemn, prioritatea noastră sunt românii care cred că România poate să stea demnă în Uniunea Europeană", a mai precizat Cioloş.

















9095 vizualizari

  • -26 (38 voturi)    
    mai că te-aș crede (Duminică, 10 martie 2019, 22:00)

    miculescu-rucar [utilizator]

    -daca nu ajungeai din nima-n drum comisar european !
    -daca nu veneai cu un partid construit de stii tu cine ,
    iar daca nu stii , inseamna ca e grav !
    - btw ,cum e chestia aia cu toti romanii au colaborat cu securitatea ?
    • +14 (24 voturi)    
      intrebare (Duminică, 10 martie 2019, 22:57)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Hai sa spunem ca Ciolos e un securist, sa spunem ca USR e plin de fsn-isti asa cum zice Tradiceanu, sa zicem ca sa fii comisar european e un lucru rau, sa zicem ca exista binom si toate cele si ca Soros a platit tot.

      Asta neaga tot ce a zis cumva? Pentru ca stii cum e, daca sustii ca la un lucru dubios se sterge orice altceva, pai atunci in cazul declaratiilor Mustaciosului pro-europene si pentru Romania si cetateni, dar in acelasi timp tinem cont de anumite aspecte (dublu condamnat penal, dosar TelDrum, posibile legaturi cu mafia din TR, atacurile la justitie, sustinerea parlamentarilor anti-europeni etc.) nu inseamna ca se sterge tot ce zice si stapanul tau?

      Intreb si eu folosind ratiunea ta.
      • -13 (19 voturi)    
        ciolos asta ! (Luni, 11 martie 2019, 5:53)

        muscha [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        asta-i alt vanzator de tara s-a aliat cu uniunea scufundati romania sa vanda tara lu'soros si sa -i dea banii nevestii ca face foamea aia cu lalaiala ei ! nu-i nimic ,CEL de sus ii vede si are grija de ei !
        • +7 (11 voturi)    
          Aha .. (Luni, 11 martie 2019, 9:15)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui muscha

          . "Cel de sus" ii vede pe USR-isti si Ciolos, dar nu-i vede pe borfasii vostri care au furat tara asta timp de 30 de ani.

          Nu stiu cine e "Cel de sus" al tau, care "vede" selectiv numai ce vreti voi, borfasi, dar cu siguranta nu e asa selectiv cum va doriti voi.

          Si pentru linistea ta, cum si tu faci parte din "tara" pe are s-o vanda Ciolos, te asigur ca nu o sa vrea nimeni sa te cumpere, nici macar sa te accepte pe gratis.
          • 0 (2 voturi)    
            Greselile lui Ciolos si Iohanis (Luni, 11 martie 2019, 18:01)

            AntiTeroRusia [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Scuze de repetitie.
            Problema lui Iohannis si lui Ciolos e alta: vorbesc prea complicat si atrag doar oamenii inteligenti. Ca sa castige voturi, trebuie sa emita mesaje scurte, sa adreseze subiecte de interes pentru toti, sa se agate de nationalismul propovaduit de rusi si a-l intoarce impotriva lor.

            Subiecte:
            1. Tezaurul aflat la rusi, din care s-ar putea tripla pensiile.
            2. Violurile rusilor in Romania, cu pensionare aduse sa povesteasca.
            3. Recuperarea averilor lui Liviu si Stefan Dragnea, si construirea de spitale si camine pentru batrani din ele.
            4. Pensiile platite tradatorilor de neam cum ar fi parintii lui Valcov, Dragnea etc si recuperarea lor.

            Trebuie o abordare gen Alexandru Ioan Cuza. Actiuni inteligente, dar explicate simplu, cu efecte in randurile votantilor.
    • +8 (12 voturi)    
      Pai nu-l crezi ... (Luni, 11 martie 2019, 9:24)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      fiindca habar n-ai care e treaba cu Ciolos,. nu stii ce a facut, cat a fost de apreciat cand a fost comisar, PLUS are numai oameni integri , etc. Dealtfel, ar trebui sa mai citesti de vreo zece ori articolul , ce ti se pare neclar ?! Mai studiaza si mai scoate capul din A3 , dauneaza grav ...
      • -2 (8 voturi)    
        dar tu , stii ? (Luni, 11 martie 2019, 13:52)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        stii cum a ajuns prim-ministru ?
        stii ce a facut cat a fost prim-ministru ?
        stii cate fonduri europene a atras ?
        • +1 (1 vot)    
          Da , stiu ... (Luni, 11 martie 2019, 21:24)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          a facut multe lucruri bune, a fost cea mai buna guvernare a Ro din '89 , in mod sigur , stiu si pot sa detaliez , dar are vreun rost sa dialoghezi cu oameni cu gandire prefabricata, oameni care nu se documenteaza -spre deosebire de mine, care zilnic sunt la curent cu stirile , politice mai ales ?!
  • +13 (23 voturi)    
    Normal ca Tractoristul (Duminică, 10 martie 2019, 22:01)

    Observatory [utilizator]

    spune povesti și idioții le asculta la TV, precum cuvântările geniale ale lui Ceașca .
    “ dacă te naști prost nu este o tragedie, dar dacă mori prost , ai furat oxigenul altuia “
  • +15 (23 voturi)    
    No problem (Duminică, 10 martie 2019, 22:11)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Da orice declaratie, iar cand ("daca" era evident) se dovedeste a fi neadevarata va da vina pe Iohannis si pe statul paralel.
    • +5 (11 voturi)    
      E clar ca (Duminică, 10 martie 2019, 22:34)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      ipochimenul smenar respira degeaba.
    • +8 (12 voturi)    
      ? (Duminică, 10 martie 2019, 22:58)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Ai uitat de soros, sorosistule! Si eventual de martienii LGBT! Si de multinationale... banci... fondurile de pensie...

      ... in principiu orice inseamna mediu privat si nu e detinut sau controlat de PSD.
  • -7 (15 voturi)    
    Fara rost (Duminică, 10 martie 2019, 22:37)

    Irina25 [utilizator]

    Nu are rost sa mearga pe calea: " si ei au fost, nu numai noi"...
  • +7 (15 voturi)    
    Ciolos, este un om inteligent si, cred, de ... (Duminică, 10 martie 2019, 22:37)

    Lucky1 [utilizator]

    ...buna credinta.
    Iata, o intrebare de 100 de puncte pe care Ciolos o adreseaza PSD si pe care, cred eu, trebuia sa o adreseze si ALDE.
    Sa vedem raspunsul caci, nu trebuie sa lasam intrebarea fara raspuns.

    Hai, Hotnews, ca se poate...
    • -14 (22 voturi)    
      chestia aia cu Ciolos, este un om inteligent (Duminică, 10 martie 2019, 23:28)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      este relativa !
      pana acum nu este cunoscut in Romania niciun caz
      de hangronom inteligent !
      • +10 (16 voturi)    
        Chestia asta era pe vremuri... (Luni, 11 martie 2019, 6:15)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        ...cand cei ce nu puteau accede la o Facultate tehnica se multumeau cu Agronomia, dar chiar si atunci, tot mai nimerea cate unul destept si pe acolo.
        Ciolos mai are, insa, si École nationale supérieure agronomique (ENSAR) din Rennes, Franța, mai are si un master, tot pe-acolo, dar chiar si un doctorand.
        Apoi, l-am vazut vorbind liber si n-am auzit tampenii din gura lui, ba, din contra, lucruri interesante.
        Cred ca ar merita mai mult credit. Dvs. nu credeti?
        • -2 (6 voturi)    
          da mă ! (Luni, 11 martie 2019, 13:58)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

          dar tot ceapa este !
          si asta nu ca provine din localitatea aia cu multi cepari !
      • +2 (8 voturi)    
        Am inteles. (Luni, 11 martie 2019, 9:18)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        I-ai luat tu pe toti la mana si i-ai testat, i-ai analizat si ai dat verdictul. Dar da, este relativa, dovada sunt comentariile tale. 
      • +4 (8 voturi)    
        pe de altap arte (Luni, 11 martie 2019, 9:49)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        nici caz de postac inteligent nu e cunoscut....
        tu esti platit la proiect ca nu te-am mai vazut pana acum?
        • -1 (5 voturi)    
          livache ! mă! (Luni, 11 martie 2019, 13:56)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          ai iesit din depresie ?
          nu ai emigrat inca ?
          ti-a mai marit patronul simbria ?
          • +1 (7 voturi)    
            Postacule, cand nu ai argumente... (Luni, 11 martie 2019, 15:29)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            ...injuri.
            Parca ai avea 3 guri cand il pomenesti pe Ciolos. Da' nu te-am auzit comentand de draknea.
            Ce le stii tu pe toate. Chiar, de ce nu te duci tu sa postezi pe antena 3 ?
            Aaa.. alea nu se platesc, mda.

            Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • -2 (14 voturi)    
    ehi ciolos vrem altceva (Duminică, 10 martie 2019, 22:52)

    Coco Whistle [utilizator]

    pune pe alticineva sa ii traga la socoteala, e timpul sa move on, si sa ne vedem de treaba altfel traim in aceeasi mocirla.
  • +13 (17 voturi)    
    Bine punctat domn' Ciolos (Luni, 11 martie 2019, 0:15)

    John_english [utilizator]

    Hai sa vedem daca a fost si Dragnea macar turnator.

    Prea stie el multe din sistem...
    • -1 (3 voturi)    
      Bunicul tradator (Luni, 11 martie 2019, 15:38)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      tatal comunist
      nepotul ce-o fi oare ?