​Document oficial Motivarea BEC pentru respingerea Alianței USR-PLUS: Nicușor Dan este în drept să reprezinte USR, iar Raluca Daneș-PLUS / Cererile de ultim moment depuse la BEC de cele două partide

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Joi, 7 martie 2019, 18:08 Actualitate | Politic


Ciolos și Barna
Foto: Facebook
 documente
(07 Mar 2019) PDF, 610KB
Biroul Electoral Central a publicat decizia de respingere a înregistrării alianței electorale USR-PLUS, în care arată că, potrivit mențiunilor din Registrul partidelor politice, Nicușor Dan este cel în drept să reprezinte USR, iar Dan Barna nu are calitatea de reprezentant al partidului. În cazul PLUS, BEC susține că Raluca Danes este reprezentantul partidului, nu Dacian Cioloș.

Potrivit deciziei, la BEC au fost depuse pe 6 martie, respectiv 7 martie, cereri din partea Ralucăi Daneș și a lui Elek Levente, aceasta din urmă după expirarea termenului.

Elek Levente a declarat pentru HotNews.ro că a depus o ratificare prin care a specificat că semnăturile lui Dan Barna și Cătălin Drulă care au fost desemnați de Biroul Național să semneze protocolul sunt valabile, pentru că ei sunt membri ai Biroului Național.

„Dacă nu consideră valabilă semnătura lui Dan Barna, eu, ca președinte interimar, că eu sunt președinte interimar, eu confirm că cei doi au calitate să semneze”, a declarat el.

Întrebat de ce această notificare nu a fost depusă odată cu cererea de înregistrare a alianței, Elek Levente a răspuns: „Nimeni nu s-a gândit atunci că cineva va contesta calitatea de președinte a lui Dan Barna, având în vedere că multe acte s-au mai depus de Dan Barna și nimeni nu și-a pus problema asta niciodată”, a spus el, precizând că pe ultima sută de metri useriștii au realizat că poate interveni această problemă.

CONSULTĂ AICI DECIZIA BEC






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















32800 vizualizari

  • -7 (33 voturi)    
    Întrebare (Joi, 7 martie 2019, 18:16)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă nu au oameni suficient de competenți care să verifice condițiile legale de înscriere și să ia în calcul posibilele bețe-n roate din partea PSDului, cum ar crede ei că au oameni competenți să conducă țara?
    • -10 (14 voturi)    
      avocatul ala securist a plecat... (Joi, 7 martie 2019, 19:49)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      si nu mai stiu sa faca nimic.
    • +8 (8 voturi)    
      Ne informeaza pe noi despre mishmashurile (Joi, 7 martie 2019, 19:51)

      alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      de care se lovesc si noi ne informam parintii si copiii cu cine ar fi in avantajul nostru ca sa voteze.
    • +9 (19 voturi)    
      nu e vorba de competenta (Joi, 7 martie 2019, 21:20)

      nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      poti fi oricat de competent daca lipsa de transparenta te impiedica sa verifici conditiile legale iar cei care aplica procedurile le tin secrete pot face orice abuz.
      E un exemplu tipic de abuz in servicu. Anunti in ultimul moment procedura asfel ca sa nu mai fie timp de remediere.
      • -1 (5 voturi)    
        ba este (Vineri, 8 martie 2019, 7:19)

        Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

        Pentru că observația poate fi valabilă la modul general, dar nu în cazul USR-PLUS. Aici procedurile sunt disponibile oricui vrea să le caute.
    • +1 (1 vot)    
      Intrebare. (Vineri, 8 martie 2019, 9:29)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca statul de drept va reveni in Romania, asa prin absurd, in ciuda dorintelor dusmanilor principali ai Romaniei Israel si Rusia, cei care au interpretat voit legea absurd vor fi trasi la raspundere? Vor ajunge la inchisoare?
      Intreb asta ca hotii erau la fel de siguri ca dumneata acum vreo 15 ani si timpurile s-au schimbat.
      Dar cei care fac azi abuzuri oare nu se gandesc ca va veni momentul in care vor da socoteala?
  • +8 (20 voturi)    
    pacat, mare pacat (Joi, 7 martie 2019, 18:16)

    T-Ora [utilizator]

    Intre noi fie vorba Nicusor Dan a facut partidul asta din nimic. Nu imi amintesc detaliile exacte care au dus la retragerea lui ( daca nu cumva l-au dat afara) dar cred ca el are tot meritul in formarea acestui partid.
    Pacat, mare pacat ca aceasta uniune USR-PLUS atat de promitatoare risca sa nu aiba loc la europene. Chiar daca fiecare partid prezinta lista lui, se vor pierde voturi.
    Si uite asa exulta oligrofenii de la psd.
    • -5 (17 voturi)    
      l-au dat afara... (Joi, 7 martie 2019, 19:50)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

      pentru ca el a facut totul singur si nu avea ”datorii” fata de institutii sau sponsori.
  • +6 (22 voturi)    
    se poate contesta (Joi, 7 martie 2019, 18:17)

    ..13 [utilizator]

    si cred ca asta este calea.

    Argumentele mi se par absolut puerile.
    niste tarani la BEC???
    • -2 (12 voturi)    
      se poate (Joi, 7 martie 2019, 21:27)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Doar că nu prea sunt șanse că legea nu prea le permite să facă ce au făcut. Iar în cazul USR oricum se știa că există un proces care tocmai la alegerea lui Dan Barna se referă.
  • +1 (27 voturi)    
    Ce prostie (Joi, 7 martie 2019, 18:17)

    florinos [utilizator]

    Putem da vina pe PSD pentru tergiversarea Partidului lui Ciolos dar aici vina este a avocaților PLUS si USR care nu au consultat legea si nu s-au pregătit pentru astfel de piedici.
    • +5 (11 voturi)    
      Ce lege sa consulte : OMERTA ? (Vineri, 8 martie 2019, 8:22)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Partidele si-au votat legal liderii, daca justitia se misca prost, pot sa astepte 3-4 ani pana la urmatorele alegeri...
      • +1 (1 vot)    
        legea dupa care functioneaza (Vineri, 8 martie 2019, 21:55)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Poti schimba administratorul la o firma sau poti cesiona partile sociale. Daca nu le declari la ONRC si sa fie publicate in M.Of., NU exista pentru terti si NU sunt opozabile. Ramane in sufrageria unde s-au intamplat. Greu de priceput, nu?
  • -5 (23 voturi)    
    de ce Raluca Danes si nu Adrian Iordache... (Joi, 7 martie 2019, 18:21)

    demaGOGU [utilizator]

    ...(fiul maiorului de securitate Alexandru Iordache din Zalau, n.m.) fondatorul de drept al PLUS?
    • +1 (7 voturi)    
      Ăștia nu sunt cumva rude cu nea Florin? (Joi, 7 martie 2019, 21:51)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Știți voi la cine mă refer!
    • +5 (7 voturi)    
      da bah,,, (Vineri, 8 martie 2019, 1:33)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      de parca PSD a fost infiintat de Einstein. :)))))
  • +9 (17 voturi)    
    Lol (Joi, 7 martie 2019, 18:30)

    mitg [utilizator]

    Asta e pe fata deja.
  • +7 (15 voturi)    
    eu zic (Joi, 7 martie 2019, 18:31)

    liviu_ [utilizator]

    sa desfiintam plus si usr...
    ce atata democratie nene?!
  • -13 (31 voturi)    
    mi se pare normal (Joi, 7 martie 2019, 18:33)

    Mazeta [utilizator]

    Două partide anti-sistem este normal să nu respecte sistemul actual de legi și regulamente.

    Alianța USR-PLUS este o alianță a viitorului, când nu va mai exista proprietate și nici agricultură..
    • 0 (12 voturi)    
      Da, dar vom face sex in grup (Joi, 7 martie 2019, 21:21)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bivolaru presedinte!
    • +5 (7 voturi)    
      Sistemul... (Vineri, 8 martie 2019, 5:35)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      actual de legi contravine in buna masura tratatului de aderare la UE, despre ce vorbim, despre legi strambe si smechere, despre sectii paralele de anchetare , maciuci in mana puterii ? N-ai putea recunoaste doua partide moderne pt Ro nici daca ai renunta la A3 ! Mazeta ce esti !
  • +7 (21 voturi)    
    sorry (Joi, 7 martie 2019, 18:48)

    john06 [utilizator]

    dar usr-istii par amatori,cand vezi ce se intampla in tara,sa vii cu texte de genul "nimeni nu s-a gandit",inseamna ca traiesti in alta tara,in momentul de fata trebuie sa te gandesti mereu la ce e mai rau.
    • +4 (10 voturi)    
      USR ca USR da ce zici de engleji? (Joi, 7 martie 2019, 21:10)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui john06

      Nici aia nu s-au gandit...
  • -2 (20 voturi)    
    Nu mai conteaza, Romania e ca si moarta. (Joi, 7 martie 2019, 19:06)

    emil bobu [utilizator]

    Cand ai un popor in care 3 din 5 oameni nu voteaza, e clar ca se va instaura dictatura.

    Sper sa muriti de foame si frig, sub dictatura PSD.
    • -6 (8 voturi)    
      ce patriot esti! (Joi, 7 martie 2019, 19:51)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ...
    • -2 (8 voturi)    
      Sa mori tu in libertate si caldura (Joi, 7 martie 2019, 19:54)

      alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      la Moscova!
    • +9 (9 voturi)    
      intr-un fel ai dreptate... (Vineri, 8 martie 2019, 1:38)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      fraierii si-au facut-o cu mana lor. unii au votat ca plua, iar ceilalti s-au dus la BBQ . Stai linistit, o sa ramane si fara astea curand. :)
  • +6 (12 voturi)    
    se desfiinteaza partidele de opozitie (Joi, 7 martie 2019, 20:03)

    rdi_ [utilizator]

    La cat de stupida este legislatia in romanica intotdeauna se pot gasi pretexte pentru a pune bete in roate. Niciodata nu poti fi 100% sigur de un demers conform legii. Aceasta decizie este o desfiintarea indirecta a partidelor de opozitie. Este ceva similar cu fondurile de pensii, nu le desfiinteaza pe fata ci indirect.
  • +2 (10 voturi)    
    "nimeni nu și-a pus problema asta niciodată" (Joi, 7 martie 2019, 20:21)

    Nevermind [utilizator]

    Mda... superb. Nici unii nu si-au pus problema, inclusiv pe vremea lui Ciolos, ca vor pierde codul de TVA pentru ca le-a expirat sediul social. Se cheama LEGE, chiar daca uneori este idioata si nemodificata chiar si de catre valori tehnocrate. Nu va puneti probleme, dar vreti la putere...
  • -3 (11 voturi)    
    ce rusine sa faca Olguta misto de astea 2 (Joi, 7 martie 2019, 20:27)

    hopsinoi [utilizator]

    noi credem ca USR e in plus fara PLUS.
  • +7 (9 voturi)    
    SOLUȚIA RAPIDĂ!!! (Joi, 7 martie 2019, 20:42)

    nick24 [utilizator]

    Nicușor Dan și Raluca Daneș să înscrie alianța la BEC.
    URGENT!
    Să facă un sacrificiu personal pr democrație!
  • -2 (12 voturi)    
    exemplu clar de abuz (Joi, 7 martie 2019, 21:32)

    nedumeritul [utilizator]

    Este un exemplu clar de abuz in serviciu pe procedura
    Au procedat ca huliganii.Si aia au mai multa decenta....
    Ori unde in tara asta politie ,DNA,Procuratura nu iti primeste si inregisreaza o sesizare pana nu se verifica indeplinirea conditiilor procedurale. Astia au asteptat pana in ultimul moment ca sa fie siguri ca nu mai e timp de remediere.Bulisor din clasa a patra nu se preteaza la asa ceva.
  • +3 (9 voturi)    
    Sa mori nu alta.... (Vineri, 8 martie 2019, 1:32)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    ""...Nimeni nu s-a gândit atunci că cineva va contesta calitatea de președinte a lui Dan Barna, având în vedere că multe acte s-au mai depus de Dan Barna și nimeni nu și-a pus problema asta niciodată...” Bah, dar prosti mai sunteti. Chiar nu v-ati gandit? Chiar nu ati invatat nimic din tergiversarea cu "Romania Impreuna". Sper ca acum ati bagat la cap fraierilor si sa realizati ca intr-adevar aveti o ciuma rosie care sta oricand sa va saboteze. Fiti dreacului in garda, neprofesionistilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Decizia BEC este, fara suparare o aiureala ! (Vineri, 8 martie 2019, 16:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Vorbeste de "dreptul de reprezentare" al unei persoane drept dobandit in calitate de Presedinte, de conducator , drept pe care aceasta l-a pierdut in momentul in care si-a dat demisia din respectiva organizatie, partid, ce-o fi ! Nicusor Dan este simplu membru, el nu mai are calitatea de Presdinte al USR, calitate in virtutea careia putea semna si obliga dpdv juridic partidul. Abia asteapta "prietenii" USR si ai PLUS ca BEC sa valideze Alianta pt a o contesta in Justitie, zic eu - din pacate - cu sanse bune de castig !

    PS. Mi-ar placea sa ma insel... Sa vedem ! :)))
  • +1 (1 vot)    
    Ha (Vineri, 8 martie 2019, 17:20)

    RaduMischie [utilizator]

    Am pus un comentariu si la articolul cu Nicusor Dan si mi-am luat minusuri.
    Mai oameni buni, e la mintea cocosului ca PSD e pus cu raul pe USR/PLUS (ca PNL si-o fac singuri). Si atunci, baietii astia ar trebui sa aiba un singur cuvant de ordine pe unitate: "atentie la formalitati".
    Or, aici ei par a fi niste amatori. Oricat de absurda pare decizia aia, strict formal ea e corecta. Stim cu totii reclama cu stampila pe timbru. Asa e si aici - nu esti presedinte, nu poti semna.
    Nu pot sa cred ca nu s-au gandit, sincer. Ar fi prea amatori. Mai degraba cred ca au zis sa incerce si apoi, daca nu le iese, se repliaza (vezi Nicusor Dan) si au si posibilitatea sa urle ca PSD ii prigoneste. Mi-as dori sa fie asa. Adica nu pot crede ca sunt doar fraieri si au depus fara sa se gandeasca
    • +1 (1 vot)    
      fix fraieri (Sâmbătă, 9 martie 2019, 2:19)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      Si asta este valoarea lor reala, nu cea inchipuita la care pune lumea botu'

      Oricum, s-au repliat ok si rapid. Macar atat.