Cum s-a votat în BEC respingerea înscrierii Alianței USR-PLUS la europarlamentare

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 7 martie 2019, 15:14 Actualitate | Politic


Votare
Foto: Agerpres
Decizia Biroului Electoral Central a fost „majoritară” de respingere a înscrierii Alianței USR-PLUS pentru participarea la alegerile europarlamentare, cele două partide având alte conduceri potrivit datelor de la Tribunal, au declarat pentru HotNews.ro surse apropiate dosarului.

Potrivit acestora, cei care au votat favorabil înscrierii au fost reprezentanți ai PNL, PLUS, ProRomânia și Autorității Electorale Permanente.

Biroul Electoral Central a respins înscrierea Alianței USR-PLUS pentru europarlamentare, potrivit unui comunicat al Alianței. „Pretextul BEC a fost acela că Dan Barna și Dacian Cioloș nu ar figura ca președinți ai USR, respectiv PLUS în Registrul partidelor politice”, precizează sursa citată.

Din BEC fac parte 5 judecători, președintele și vicepreședinții AEP, câte un reprezentant PNL, ALDE, PSD, Prodemo, UDMR, ProRomânia, PLUS, PPU.

















18714 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    S-a votat politic (Joi, 7 martie 2019, 15:31)

    animatron [utilizator]

    Se observa ca PNL a fost loial si a sustinut inscrierea USR-PLUS (desi au fost niste declaratii foarte agresive anti-PNL din partea unor USR-PLUS).

    Chiar si partidul dlui Ponta, "noul PSD" numit Pro-Romania a avut o atitudine favorabila.

    Nici o mirare ca PSD-ALDE-UDMR au votat contra, e un "razboi" politic stupid si crancen in Romania, care se vede ca produce pagube tuturor, Puterii si Opozitiei.

    Interesant sabotajul "progresistilor" din USR-PLUS de catre noul infiintat partid de extrema stanga, Prodemo, dna reprezentanta se pare ca a fost ostila inscrierii USR-PLUS, e concurenta pe partea stanga.

    Responsabilii AEP au votat si ei pentru inscriere, deci nu au raspuns vreunui ordin politic daca a fost dat.

    USR-ul cred ca si-a facut temele, dar cu partidul dlui Ciolos au existat probleme "tehnice" inca de la inceput, s-ar putea sa fie necesara ceva mai multa atentie la chestiunile administrative.
  • -16 (28 voturi)    
    Bravo (Joi, 7 martie 2019, 15:31)

    vodatepes [utilizator]

    Bravo ba baieti. Ne cereti sa iesim in strada sa venim la vot si voi nu sunteti in stare sa va faceti actele conform legi. De aia castiga PSD-ul si o sa castige pentru ca voi nu sunteti in stare sa faceti lucruri elementare. Cine sa va mai voteze pe voi ma desteptilor.
    • +7 (9 voturi)    
      Tie nu-ti cere nimeni sa mergi la vot... (Joi, 7 martie 2019, 16:29)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Stim toti ca esti PSDist. Stai acasa!
    • +5 (7 voturi)    
      :) (Joi, 7 martie 2019, 16:38)

      _cutare [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Cu siguranta nu ii va vota un PSDist ca tine :).
    • +10 (10 voturi)    
      Citeste (Joi, 7 martie 2019, 16:51)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Citeste comunicatul, ai si declaratia de dupa. Nu exista nicaieri, in nicio lege, cum ca nu se accepta o alianta fara Presedintii partidelor, declarati oficial de instanta. Ambele cazuri sunt pe rol, ciu contestatii.Juridic, este un abuz. Ai inteles? Daca nu esti jurist, nu mai comenta aiurea. Desteptule!
      • -1 (1 vot)    
        ok (Vineri, 8 martie 2019, 15:20)

        corbul109 [utilizator] i-a raspuns lui Keni

        Deci avem 5 judecatori in BEC, toti au votat impotriva(dupa cum au declarat "sursele") dar e un abuz dpdv juridic... wow!!! Am inteles acum. Mersi!!!
        Si am mai inteles ca dpdv juridic e ok ca un act sa fie semnat de o persoana care nu are nici o calitate oficiala dpdv legal. Tare de tot!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Na! (Luni, 11 martie 2019, 16:23)

          Keni [utilizator] i-a raspuns lui corbul109

          Ti-a raspuns ICCJ. Vezi ca mai ai de invatat.
    • +3 (5 voturi)    
      Tocmai asta e problema (Joi, 7 martie 2019, 16:53)

      PopoviciValentin [anonim] i-a raspuns lui vodatepes

      USR si PLUS au urmat calea legala nu au apelat la "cunostinte", si din diverse motive normale sau mai putin normale s-a ajuns in situatia asta, in opinia mea.
      Gandeste-te cat timp iti ia tie sa obtii un document de la o institutie publica sau un raspuns daca urmezi procedurile in vigoare si cat iti ia daca apelezi la "o cunostinta" sau "o interventie".
      Nu ti se pare ca 2 ani de zile de cand s-a cerut schimbarea in acte a presedintelui USR este un termen aberant de lung?
      Daca te dai batut la primul hop ... ar trebui sa iti dea de gandit.
      • +2 (2 voturi)    
        da (Joi, 7 martie 2019, 17:09)

        dcb [utilizator] i-a raspuns lui PopoviciValentin

        Dacă persoanele care fac înscrierea trebuie să fie chiar președinții, atunci problema pare să fie de la Tribunalul București...

        Ciudat e că nimeni nu specifică pe scurt, pentru noi - profanii, care sunt condițiile de înscriere.
        Nu de alta, dar pregătire juridică nu are oricine, ca să știe cum să interpreteze vreo câteva zeci de legi cu sute de pagini...
    • +2 (2 voturi)    
      si cu cine sa votez? (Joi, 7 martie 2019, 16:58)

      boga [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Ok, am inteles ideea ta. In cazul asta catre cine crezi ca ar trebui sa imi indrept votul? Caut un sfat mai mult. Care sunt aceia care indeplinesc toate conditiile morale si legale?
      • -2 (2 voturi)    
        bineinteles (Joi, 7 martie 2019, 17:03)

        murangura [utilizator] i-a raspuns lui boga

        ca o sa zica psd, "chiar daca nu sunt perfecti"
      • +3 (5 voturi)    
        după (Joi, 7 martie 2019, 18:43)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui boga

        mintea postacului @vodatepes, evident cu PSD-ALDE.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu prea înțeleg cum merge asta (Vineri, 8 martie 2019, 14:11)

    mr_mojo [utilizator]

    Adică ai oameni care reprezintă partide politice care votează ce partide sa participe?