Iordache despre OUG pe legile justiției: Oamenii care ne-au votat se uită la noi cu încredere. Mii de români așteaptă să facem dreptate

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 6 martie 2019, 16:26 Actualitate | Politic


Florin Iordache si Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
Vicepreședintele Camerei Deputaților Florin Iordache a declarat miercuri, la Parlament, că electoratul PSD nu mai are răbdare și dorește promovarea OUG-urilor pe tema codurilor penale, completurilor de cinci și a protocoalelor. Iordache susține că OUG-urile trebuiau adoptate "ieri" și că oamenii care au votat PSD "așteaptă să se facă dreptate".

"Eu îmi doream de la domnul ministru să ne precizeze foarte clar dacă acele decizii ale Curții Constituționale care vizează fie completele de cinci, fie protocoalele fie, Codurile Penale pe care noi ni le-am asuma că le vom adopta în cel mai scurt timp, dumnealui dorește să le pună sau nu în practică. Dorința noastră este ca acele articole declarate constituționale să fie adoptate prin OUG iar acele care au probleme de constituționalitate le modificăm în concordanță cu deciziile Curții iar cele declarate neconstituționale le eliminăm(...) Eu așteptam de la ministru să ne dea o dată limită până la care va adopta articolele constituționale, nu-i cerem altceva", a declarat Iordache.

Fostul ministru al Justiției susține că electoratul PSD așteaptă decizii în ceea ce privește OUG-urile pe legile justiției. "Oamenii pe noi ne-au votat și așteaptă de la noi să fim mult mai tranșanți și să ne ținem de cuvânt. Dacă noi când mergem acasă ne întâlnim cu cei care ne-au votat așteptăm de la miniștrii așa când există o decizie să fie pusă în practică. Atât (...) Cât să mai aștept eu niște decizii, când oamenii care ne-au votat se uită la noi cu încredere? Cei care m-au votat și au încredere în noi nu trebuie să le punem în practică?”, a adăugat el.

Iordache a mai spus că se așteaptă o discuție în Coaliție "ca să nu mai aruncăm vina unul pe altul". "Deciziile sunt ale Guvernului și nu mai putem arunca că un ministru spune, că premierul nu face și așa mai departe. E o decizie care trebuie tranșată odată. Nu le face, foarte bine, le facem în Parlament, dar să nu mai așteptăm, mii de români așteaptă să facem dreptate”, a mai spus Iordache.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7375 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 6 martie 2019, 16:28)

    DiDiRo [anonim]

    • +7 (7 voturi)    
      si alte milioane de romani asteapta ... (Miercuri, 6 martie 2019, 18:15)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      si alte milioane de romani asteapta sa putreziti in puscarii... sa nu mai vedeti lumina soarelui vreodata.
    • +2 (2 voturi)    
      expresia (Miercuri, 6 martie 2019, 18:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      lui ciordache ”Mii de români așteaptă să facem dreptate.” arată pe de o parte că avem mii de hoți condamnați cu execuție care așteaptă să fie liberați, inchisoatrea fiind o nedreptate și pe de altă parte, confirmă ideologia de partid a pesedacilor, aka furt.
  • +7 (7 voturi)    
    Nea Ciordache, (Miercuri, 6 martie 2019, 16:39)

    Rescator [utilizator]

    Sunt mii in capul matale sec de caracalean.Sunteți
    vreo sută de mari corupți aflați incă in politică,care,
    vreți să vă scăpați fundurile.Veți scăpa doar temporar.
  • +8 (8 voturi)    
    Miile alea sunt nimic (Miercuri, 6 martie 2019, 16:39)

    teo4ro [utilizator]

    Fata de milioane cati va vor dupa gratii pe viata...
  • +8 (8 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 6 martie 2019, 16:42)

    schumi [utilizator]

    De ce doar mii de romani se uita cu incredere? Parca baza lor de votare era de milioane? Probabil doar puscariasii si cei cu probleme penale.....
  • +6 (6 voturi)    
    nici un roman (Miercuri, 6 martie 2019, 16:43)

    loveparade [utilizator]

    nu asteapta un tinichigiu auto sa faca legi in tara asta
  • +5 (5 voturi)    
    iordache (Miercuri, 6 martie 2019, 16:48)

    ------ [utilizator]

    Dreptatea infractorilor iordache.
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 6 martie 2019, 16:48)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      unde? (Miercuri, 6 martie 2019, 18:57)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui

      La Jilava, Rahova, Poarta Albă ș.a.m.d și în Parlament, Guvern, Consilii județene și locale etc.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca asta ii preocupa pe alegatorii vostri, (Miercuri, 6 martie 2019, 16:56)

    Cuca [utilizator]

    inseamna ca v-au votat numai talharii, as zice...

    Alta intrebare mai aveti ? Alta intrebare !
  • +4 (4 voturi)    
    "Alta intrebare" (Miercuri, 6 martie 2019, 17:06)

    AndreiIV [utilizator]

    Asa cum ai facut tu cand ai fost ministru mai papagalule?
    Cand te astepta poporul la usile parlamentelui si tu erai alb la fata si stiai sa zici doar "Alta intrebare".
    Poporul cred mai bine s-ar distra sa va vada pe voi dupa gratii cum scapati sapunul si mustata hamsterului e folosita pe post de burete de dush.
    Du-te la culcare, esti beat. Alta intrebare?
  • +6 (6 voturi)    
    sper ca glumesti cand spui (Miercuri, 6 martie 2019, 17:12)

    trandafil [utilizator]

    "Oamenii care ne-au votat se uită la noi cu încredere. Mii de români așteaptă să facem dreptate".
    Sper ca nu sunt in tara asta 3 milioane de infractori care asteapta amnistia. Sau mai stii???
  • +6 (6 voturi)    
    interesant (Miercuri, 6 martie 2019, 17:14)

    liviu_ [utilizator]

    "mii de romani asteapta sa facem dreptate" adica favorizam infractorii in detrimentul oamenilor cinstiti!
    bravos...

    daca vreti mortis sa aveti o tara de hoti, intr-un final o sa o aveti... dar atunci ar trebui sa va fie frica, foarte frica! pentru ca ei nu se rezuma la #rezist, aruncat cu oua in masina lui slugarel, proiectii cu laser si glume!
    infractorii o sa va taie gatu daca nu ii lasati sa faca ce vor!
    deci repet: MARE atentie ce va doriti!
  • +5 (5 voturi)    
    Mii de hoti... (Miercuri, 6 martie 2019, 17:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    asteapta sa scape de puscarie. Sunt membrii cocinei numita psd+alde, reprezetanta de cei mai ticalosi dintre ticalosii care au existat dupa 1989


    Hotii si complicii lor, reprezentantii Iasiului in PARLAMENTUL HOTIEI NATIONALE:

    Vasile Toma, Victorel Lupu, Adrian Pănescu, Camelia Gavrilă, Nicu Bănicioiu (traseist, azi la Pro Ro), Tudor Ciuhodaru, Vasile Câtea, Silviu Macovei, Vasile Axinte

    Toti sunt niste TICALOSI.
  • +5 (5 voturi)    
    Schimbati cuvantul "romani" din titlu (Miercuri, 6 martie 2019, 17:28)

    siviufxx [utilizator]

    Cu "politicieni corupti" pentru a traduce declaratia lui (C)Iordache.
  • +6 (6 voturi)    
    Mii de oameni? (Miercuri, 6 martie 2019, 17:36)

    Dodel540 [utilizator]

    Completurile de 5 se aplica numai la cazurile de proces in apel de la Curtea Suprema. Acolo sunt judecati cateva zeci de oameni.
    De unde mii? I-a luat de pe gardul vilei lui oare?
  • +6 (6 voturi)    
    cati? (Miercuri, 6 martie 2019, 17:54)

    Mecelalalt [utilizator]

    Mii? Chiar atati corupti avem?
    • +1 (1 vot)    
      Da, (Miercuri, 6 martie 2019, 18:39)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Mecelalalt

      Avem o gasca de borfasi numita P$D cu zeci sau sute de mii te hoti. In aceasta cocina nu pot fi oameni cinstiti ci numai derbedei si golani sau complici de-ai lor.
  • +1 (3 voturi)    
    Oameni buni (Miercuri, 6 martie 2019, 18:30)

    Eugen13 [utilizator]

    Oameni buni nu mai suport.
    Iordache spune ca ei sunt „alesii” care sa faca praf sistemul judiciar , Toader Tudorel zice ca modifica dar in partile esentiale o face pe prostul ca nu pricepe, Daia se arunca cu cormoranii in piscina, Viorica este „ decat ” analfabeta, Valcov este schizofrenic vrand sa bage toata tara in cimitir cum a facut cu tablourile, Androneasca face praf invatamantul a 3-a oara in 20 de ani, iar peste toti Dragnea s-a facut patriot cat sa puna mana si pe tezaurul tarii. Imi cer scuze de ceilalti impostori si degenerati din PSD ,pe care nu i-am numit , nu pentru ca nu sunt de luat in seama, ci doar ca mi-e deja sila de atata mizerie lasata pe umerii nostri si a urmasilor nostri, de acesti indivizi.
    De ce?
    Pentru ca mai suntem in tara asta unii care nu au furat si nu au calcat pe cadavre! Ca mai suntem unii care nu au vrut sa stea cu mana intinsa la nimeni si au muncit cinstit! Ca au tinut la principii si la onoare ! Ca au avut si mai au cei sapte ani de acasa ! Ca trag inca speranta ca atunci cand vor ajunge copiii lor mari nu vor pleca de langa ei sa se duca sa lucreze undeva aiurea, din cauza voastra sau a odraslelor voastre!
    Imi cer iertare in numele tuturor celor care v-au tinut in viata dupa 1989. V-ati aliat cu hotia , cu minciuna si cu trufia facand sa treaca 30 de ani de chinuri si destine furate peste Romania.
    Inchei cu speranta sa apuc acea zi in care sa fiu martor impasibil al prabusirii voastre, in conditiile in care toti avem de trait o singura viata, in care toti ne dorim sanatate, fericire si liniste.
  • +2 (2 voturi)    
    Pe fata ta nu scrie incredere (Miercuri, 6 martie 2019, 18:42)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Scrie minciuna, ipocrizie, demagogie.
    Cine sa aibă incredere in Ciordache?
    Promotor al războiului romano-roman , al dezbinarii Romaniei.
    Si al legilor de distrugere a justiției.
    Trădător!
  • 0 (0 voturi)    
    serios??? (Miercuri, 6 martie 2019, 21:27)

    andantte [utilizator]

    ....zau..vorbesti serios?????....ca vorbesti singur n-ar fi o problema , dar starnesti iriare, antipatie si revolta ..o sa va convingeti la vot...Eu si tot neamul meu nu v-am votat si nu va vom vota in veci...in rest succes...
  • 0 (0 voturi)    
    Discurs demn de un Ministru al Justitiei (Joi, 7 martie 2019, 2:04)

    John_english [utilizator]

    băiatul asta are valoare.
    vedeți voi săptămâna viitoare.

    :))