UPDATE CCR a respins sesizarea lui Iohannis privind bugetul pe 2019, dar retrimite Parlamentului legea plafoanelor bugetare

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 6 martie 2019, 11:38 Actualitate | Politic


Judecătorii de la Curtea Constituțională
Foto: AGERPRES
Curtea Constituţională a României a respins, miercuri, sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis privind Legea bugetului de stat pe anul 2019, stabilind că actul normativ este constituţional, au precizat, pentru Agerpres, oficiali ai CCR.

UPDATE 11.47 Prima obiecție de neconstituționalitate pe legea bugetului a fost respinsă cu majoritatea de voturi, iar cea de-a doua obiecție referitoare la Legea plafoanelor bugetare a fost admisă cu unanimitate de voturi, potrivit Mediafax. Judecătorii CCR au motivat, după admiterea sesizării pe plafoanele bugetare, că nu a fost respectat parcursul legislativ.

Modificarea legii privind plafoanele a venit la inițiativa lui Liviu Dragnea, liderul PSD propunând să fie majorat deficitul bugetar pentru a fi finanțată creșterea alocației copiilor.

CCR a discutat, miercuri, sesizarea formulată Iohannis, pe 22 februarie, privind neconstituționalitate Legii bugetului de stat pe anul 2019. În ziua sesizării, șeful statului a spus că este acesta este „bugetul rușinii naționale, nerealist, supraevaluat și întârziat”.

Șeful statului a argumentat, în obiecția de neconstituționalitate, că au fost încălcate atribuțiile și rolul Consiliului Fiscal în procedura parlamentară a proiectului de buget, deoarece organismul trebuie să emită o opinie legată de toate amendamentele admise în dezbaterile Legislativului. De asemenea, Iohannis susține că au fost încălcate prevederile constituționale și prin faptul că reprezentanții Consiliului fiscal nu și-au exprima opinia în legătură cu declarația de conformitate semnată de premier și ministrul Finanțelor, care a fost prezentată Parlamentului El invocă şi adoptarea acestei legi cu încălcarea principiilor şi reglementărilor privind responsabilitatea fiscal-bugetară.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















16595 vizualizari

  • -29 (43 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 6 martie 2019, 11:44)

    Lok [anonim]

    • +19 (25 voturi)    
      E in aer (Miercuri, 6 martie 2019, 12:01)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Bugetul nu poate fi adoptat fara legea plafoanelor pentru ca se bazeaza pe ea, daca legea bugetului ar fi adoptata ar fi o contradictie.
      • -19 (27 voturi)    
        Comment sters de user (Miercuri, 6 martie 2019, 12:06)

        Lok [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

        • +12 (20 voturi)    
          mai (Miercuri, 6 martie 2019, 12:14)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          un buget prost sau fara buget e tot cam dracu ala

          also nu a amanat psd bugetu vreo 4 luni?!
          la Iohannis a ajuns d-abia prin 20 si ceva februarie (deci 2 luni DUPA ce trebuia sa fie in vigoare)!
          • -13 (21 voturi)    
            Comment sters de user (Miercuri, 6 martie 2019, 12:24)

            Lok [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            • +13 (13 voturi)    
              pai... (Miercuri, 6 martie 2019, 12:38)

              liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              ce sa zic... am supravietuit 2 luni si fara buget...
              dar pe de o parte te inteleg... psd o sa fure oricum... si mai e si problema (care din puctul meu de vedere nu e valida, dar multi o considera asa) prin care o sa se dea vina pe Iohannis ca a intarziat bugetu!
              oricum in romanica functia de presedinte al tarii mai exista doar ca sa aiba psd pe cine sa arunce vina in caz de esec....
          • +5 (7 voturi)    
            adica ce face PSD (Miercuri, 6 martie 2019, 13:36)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            nu face buget luni de zile, iese zumzet ca nu avem buget, dupa mare intarziere face unul exact asa cum vrea muschiu lor, cu multe bube, iar daca il critici zic haideeee ba, ce aveti acum, nu putem sta fara buget, si-asa am stat atatea luni, nu mai fiti carcotasi. e o strategie mizerabila, de hoti.
        • 0 (0 voturi)    
          dacă (Miercuri, 6 martie 2019, 14:59)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          te îngrijora atât de mult lipsa bugetului, trebuia să te legi cu lanțuri de gardul din Kiseleff 10, protestând astfel pt. că psd nu și-a îndeplinit obligația dată de lege de a vota bugetul până pe 15 noiembrie ale anului anterior, adică 2018 (că poate nu pricepi de ce an vorbim). Absolut nimic nu i-a împiedicat să facă acest lucru, teoretic, dacă luăm în considerare și explozia economică care l-a întârziat pe corifeul teleormănean pe A1 când s-a dus la Reșița. Nu vă lăudați voi, pesedacii, cu creșterea economică de anul trecut? Nu aveți , în aceste condiții, o execuție bugetară pe plus?
    • -1 (1 vot)    
      bugetul hotilor? (Miercuri, 6 martie 2019, 15:31)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      mai bine fara
  • -29 (39 voturi)    
    nu-i problema, acu il trimite la re-examinare (Miercuri, 6 martie 2019, 11:44)

    premierul grivco [utilizator]

    acum va trimite legea bugetului la parlament pentru re-examinare.
    totul pentru a bloca guvernul
    • +10 (20 voturi)    
      ma baiete (Miercuri, 6 martie 2019, 12:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      a respins o cerere a presedintelui si a admis alta...
      deci pe jumatate tot neconstitutionala e...

      nu ar fi frumos sa cititi inainte sa comentati?!
      • -9 (15 voturi)    
        Comment sters de user (Miercuri, 6 martie 2019, 12:26)

        Lok [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        • +8 (12 voturi)    
          ok.... (Miercuri, 6 martie 2019, 12:39)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          si era frumos ca "premierul grivco" sa isi updateze si el comentariu (ma rog sa adauge altul), nu dealta , dar noi fraierii de rand o sa credem ca e poscat psdist si vrea doar sa injure pe Iohannis , fara sa-l intereseze adevarul :P
          • -6 (6 voturi)    
            comentariul meu e la 11.44, update la 11.47 (Miercuri, 6 martie 2019, 13:14)

            premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            cat de tont sa fii sa nu vezi ca eu am comentat la stirea initiala???
            p.s. partea neconstitutionala e cea facuta la presiunea populista a opozitiei de a majora alocatia copiilor. nu-i bai, se scoate :)))
  • -20 (38 voturi)    
    Ups .... (Miercuri, 6 martie 2019, 11:54)

    unu.doi [utilizator]

    „ bugetul rușinii naționale, nerealist, supraevaluat și întârziat”.
    Cum se traduce asta ....?!
    Cumva ...,,presedintele rușinii naționale, nerealist, supraevaluat și întârziat”. ...?!
    • +10 (20 voturi)    
      nu ai citit tot, nu?! (Miercuri, 6 martie 2019, 12:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui unu.doi

      au retrimis la parlament o parte...
      asa ca mai usor cu acuzele aberante postac de 2 lei!

      acum ati capatat si voi glas ca vre vreo saptamana sunteti toti cu capetele in nisip!
      • 0 (8 voturi)    
        deci recunosti ca au dreptate! (Miercuri, 6 martie 2019, 13:00)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        chiar daca acum o sapatamana nu au avut.

        Logic.
  • +15 (17 voturi)    
    bugetul (Miercuri, 6 martie 2019, 11:59)

    hamurabi [utilizator]

    nu este inca adoptat din cauza lui Johannis desi el a fost "gata", conform legii, inca din octombrie anul trecut ! Ha, ha ...
  • -8 (20 voturi)    
    Stanciu, Morar si Minea (Miercuri, 6 martie 2019, 12:07)

    DanTeo [utilizator]

    au declarat ca ei au crezut ca voteaza pentru Basescu, si au cerut reluarea votului.
    • -1 (1 vot)    
      și eu (Miercuri, 6 martie 2019, 15:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DanTeo

      tot sper că hamsterul o să-și angajeze postaci mai inteligenți și tot de voi dau p-acilea. Deh, după chipul și asemănarea opaițului din Gratia.
  • +12 (20 voturi)    
    De văzut motivul (Miercuri, 6 martie 2019, 12:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Deci dacă procedurile nu au fost respectate (fapt remarcat in sesizare) , politrucii din CCR spun că totul e OK. Dacă nu există pdv al Consiliului Fiscal, ticăloșii din CCR nu au nici un scrupul. Mă refer la comunistul Dorneanu, uslașa Pivnicieru, ungurul Varga, activistul utc-securist Enache si cei care au schimbat raportul de puteri in stat definit de consitutie dupa cum le-au dictat cei in slujba cărora sunt slugi. ROMANIA e stat mafioto-securist cu o CCR corupta si politizata de Ciumați.
    • +10 (14 voturi)    
      chiar si asa ccr (Miercuri, 6 martie 2019, 12:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      a admis o parte din sesizarea presedintelui...
      dar da.... ccr a dovedit de nenumarate ori ca e o institutie corupta si politicaza, cpondusa de un psdist get beget!
      • -1 (1 vot)    
        da (Miercuri, 6 martie 2019, 20:02)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        mai ales in iulie 2012, cand acelasi CCR l-a salvat pe banditul chior de furia populara
  • +4 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 6 martie 2019, 12:39)

    DiDiRo [anonim]

  • +6 (12 voturi)    
    CCR din nou partizan, sprijină PSD-ALDE-UDMR (Miercuri, 6 martie 2019, 12:44)

    terzi_p1269458614028 [utilizator]

    Într-o ţară condusă de coaliţia PSD-ALDE în care Parlamentul şi Guvernul este lăsat la discreţia unui singur individ, needucat, lipsit de bunul simţ al respectării unor reguli elementare de conducere democratică, ceea ce face ca dezbaterile parlamentare să-şi pieardă eficacitatea, totul fiind luat in derizoriu, încât guvernarea se face prepondrent prin OUG-uri, care de regulă sunt nelegale şi abuzive, STRADA devine singurul mod de opoziţie. Deci să o folosim dragi români !
    APEL:
    Către toţi românii oneşti, harnici, cu frică de păcatul încălcării moralei, a legilor ţării şi a bunei cuviinţe, care se comportă, ca nişte adrvăraţi creştini !
    AJUNGE !
    1. Cu această coaliţie PSD -ALDE, nu mai poate exista spaţiu de dialog. Au împins lucrurile prea departe !
    2. Să se înceteze insistenţa asupra modificării legilor justiției pe baza unor argumente sofisticate, ale CCR și a ministrului Justiției, care frizeză cel mai elemenar ”bun simț” !
    Atenţie la mantinele domnilor din CCR, oricâtă independenţă si imunitate vă acordă actuala Constituţie, încălcarea "bunului simţ" nu o poate admite !!
    Ruşine să vă fie ! Independența sistemului judiciar, trebuie să fie stâlpul statului de drept, așa cum s-a angajat România la semnarea Tratatului de aderare la Uniunea Europeană.
  • 0 (6 voturi)    
    Sa asteptam.. (Miercuri, 6 martie 2019, 13:07)

    Grigore [utilizator]

    motivarea deciziei, desi este evident ca judecatorii CCR si nu numai ei si-au pierdut discernamantul.
    Cf.Dex:" Facultatea de a discerne,de a patrunde,,de a judeca si de a aprecia lucrurile la justa lor valoare." Ei evolueaza insa inauntru unei lumi paralele, lumea USLista in care decizia in cauza este pefect justificata.Vedeti si comentariile de mai sus care "deplang tergiversarea aprobarii bugetului"
  • +2 (8 voturi)    
    Un buget dezastruos si nociv (Miercuri, 6 martie 2019, 13:45)

    V. Istina [utilizator]

    E mult mai rau decat cel de anul trecut. Ce face psd acum este pur si simplu tradare de tara!

    Numai scaderea bugetelor institutiilor de securitate nationala si bugetul Armatei sub cei 2% promisi e un caz suficient de gras.
  • -2 (10 voturi)    
    Iohanel stie doar sa blocheze economia nationala (Miercuri, 6 martie 2019, 14:43)

    adrianhn [utilizator]

    Si orice incercare a PSD de a creste veniturile romanilor si de a avea o economie puternica.

    Probabil va mai urma un atac furibund al lui Iohanel impotriva Romaniei si Curtii Constitutionale care o venera asa de mult inainte sa aibe iluzii de dictator.

    Saracul... atat il duce capul, sa se duca la munte in fiecare saptamana si sa blocheze cresterea alocatiilor pentru copiilor.


    Bravo PSD, nu va opriti din lupta impotriva acestor papagali in frunte cu Iohanel, si toate trusturile media care ii canta in struna acestui bufon ajuns presedinte.
    • 0 (2 voturi)    
      Beah (Miercuri, 6 martie 2019, 15:03)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      evident esti un hot sau condamnat penal. numai o lepra poate face apologia unei grupari de infractori ca psd
    • 0 (2 voturi)    
      hihihi (Miercuri, 6 martie 2019, 15:37)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Ce patetici sunteti păostacii K10 si K6 cu diminutivele voastre (cica asta e strategia kuymin+draghici). Beti mai bine laptic ca va lingeti pe botic de rublisoare, derbedeiasilor.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Miercuri, 6 martie 2019, 20:04)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      ce ma mira e ca postacii sorosisti sunt de acord ca viitorul lor si al copiilor lor (desi sper ca nu fac copii, totusi) va fi grav afectat de slugile multinationanelor; ei chiar cred ca vor fi in tabara castigatorilor? idiotii utili si mercenarii marunti sunt primii sacrificati, cum de n-au aflat asta?
  • 0 (0 voturi)    
    veste a este excelenta dar trebe inteleasa (Miercuri, 6 martie 2019, 21:59)

    ..13 [utilizator]

    Iata despre ce este4 vorba
    - soldul bugetului general consolidat, precum şi plafonul pentru cheltuielile de personal ale bugetului general consolidat, exprimate ca pondere în Produsul Intern Brut, sunt obligatorii atât pentru anul 2018, cât şi pentru anul 2019.

    'Pentru anul 2018, soldul bugetului general consolidat este de - 2,97% din PIB, iar plafonul pentru cheltuielile de personal ale bugetului general consolidat este de 8,9% din PIB.

    Pentru anul 2019, soldul bugetar va fi de - 2,58% din PIB, iar cheltuielile de personal 8,6% din PIB',

    carevasazica napsa rau de tot pentru bugetari....